NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

JÖRMUNGAND

9. prosince 2010 v 23:59 | Miky |  BOHOVÉ A BÁJNÉ BYTOSTI
Jörmungand


JMÉNO : JÖRMUNGAND / MIDGARDSORM

KATEGORIE : PRASTARÉ BOŽSTVO

OBLAST : GERMÁNIObří had Jörmungand je jedním ze tří dětí boha Lokiho a obryně Angrbody. Severští bohové rozpoznali v Jörmungandovi velkou hrozbu pro svět bohů i lidí a proto ho sám Odin svrhl do mořských hlubin. Had postupně rostl a sílil až svým mohutným tělem obtočil celý lidský svět Midgard ,proto se mu též říká Midgardsorm. Kdykoli se Midgardsorm pohne projeví se to v našem světě jako zemětřesení. Podle staré věštby se jednoho dne Jörmungand vynoří z vodních hlubin a po boku svého bratra gigantického vlka Fenriho ,svého otce Lokiho a obrů se utká s bohy. Nastane ragnarök ,soumrak bohů ,strašlivá bitva mocností ,která ukončí celou naší epochu. Jörmungand bude v bitvě zabit bohem Thorem ,ale i ten nakonec podlehne hadovu jedu. Jörmungand reprezentuje tajemnou prasílu ,která sídlí hluboko v zemi a na dně oceánů. Tato síla svým způsobem svět udržuje ,tvoří jeho hranice ,ale také ho ničí. Ragnarök však není definitivní konec. Je to spíše jakési očištění a vyrovnání sil po němž bude svět obnoven a potomci původních bohů i lidí ho opět naplní.


Jörmungand
Zvláštní je ,že legendu o obrovském mořském hadovi ,který ohrožuje svět nalezneme i v jiných ,severským národům velmi vzdálených kulturách. Například lidé z afrických kmenů Fon a Ewe si odedávna vyprávějí příběh o obrovském hadovi jménem Da ,který obepíná celý svět a svými záhyby podepírá oblohu a nese váhu země. Da prý nesnese horko a proto žije na dně oceánů. Jednoho dne se prý Da vynoří z hlubin a bude se svíjet na povrchu země tak dlouho až vše smete do moře a všechno stvoření dojde konce. Had Da je uctíván i v náboženství woodoo pod jménem Dambalah.
Mořský had - nestvůra figuruje dokonce i v mýtech židů a křesťanů. V Bibli se na několika místech dočteme o mořské obludě ,hadovi ,či drakovi jménem Leviatan. Také zde se obří had objevuje v souvislosti s koncem světa. Nový zákon (Zj.20,1-8) ho ztotožňuje s ďáblem. Tento drak a dávný had byl podle apoštola Jana svržen andělem na dno propasti ,ale před koncem světa se vynoří a shromáždí obrovskou armádu ,která svede s Bohem a jeho anděly bitvu. U proroka Izajáše 27,1 se dočteme že "V onen den Hospodin ztrestá svým tvrdým ,velkým a pevným mečem Livjatana ,hada útočného ,Livjatana ,hada svinutého; zabije draka v moři." Podle rabínské literatury bude nakonec maso z Leviatana potravou blažených a z jeho kůže bude vyroben stan pro vyvolené.


Jörmungand
.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skeeve Skeeve | E-mail | Web | 10. prosince 2010 v 0:22 | Reagovat

Pěkný článek... Navíc ta první ilustrace - ten první obrázek Jörmunganda je opravdu skvělý. ;)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 10. prosince 2010 v 6:42 | Reagovat

[1]: To je ,ale bohužel né můj. ;-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama