NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

HEIMDALL

14. ledna 2011 v 12:53 | Miky |  BOHOVÉ A BÁJNÉ BYTOSTI
Heimdall

JMÉNO : HEIMDALL

KATEGORIE : BŮH

OBLAST : GERMÁNI


Bůh Heimdall je synem Ódina a devíti mořských vln ,Aegiho dcer. Ačkoli je vznešeného původu, připadl mu úkol vzdorovat těžkým podmínkám a stát se strážcem duhového mostu ,jediné cesty do nebeské říše božského rodu Ásů ,do Ásgardu. Trochu mi tím připomíná Aragorna z Tolkienova Pána prstenů ,který ač královského rodu, léta byl prostým hraničářem. Na slavné hostině u boha Aegiho se Loki Heimdallovi vysmívá : "Zlý osud ti byl určen ,s mokrými zády na věky musíš střežit síně bohů." Být strážcem Ásgardu bylo však pro Heimdalla vždy ctí a nutno říct ,že nikdo by se pro tuto úlohu nehodil lépe než on. Heimdall skoro nespí a jeho smysly jsou věčně nastražené. Slyší růst trávu i ovčí vlnu. Vybavený zbraněmi a velkým signálním rohem pátrá svým ostrým zrakem po kraji ,připraven postavit se každému nebezpečí a varovat ostatní bohy zatroubením.
Bůh Heimdall je často spojován s jednou z nejlepších ochranných run ,s runou Algiz. V této souvislosti je zajímavé jak popisuje ducha této runy severský šaman Raven Kaldera : "Algiz je bojovník, ale na rozdíl od Týra, který je docela ochotný jít i do agresivního útoku, je-li k tomu čestná příčina, Algiz drží pouze obranné pozice a odvrací nepřítele od stanovených hranic. Je to hraničář, znalec svého území, a jako takový má silný vztah se všemi zvířaty, kteřá na tomto území žijí, zejména s dravci. Je vysoký, tmavý, divoký a samotářský. Občas se ukazuje ve vlčí podobě a někdy jeho hlavu
Algizzdobí paroží, někdy zahlédnete jak se na vás dívá dívá skrze větve borovice. Mluví málo a dělá hodně, je to vynikající stopař. Když se objeví ucítíte často silný zvířecí pach, nebo naopak vůni zeleného lesa. Každopádně se dostaví vždycky o chvíli dříve ,než si toho povšimnete. Když dojde k bitvě, je divokým protivníkem, jež nedovolí nikomu ,aby kolem něj prošel. Miluje divočinu Jotunheimu, a všechny hluboké lesy." Myslím ,že tento popis opravdu do značné míry sedí i na boha Heimdalla.
Zajímavé jsou též náznaky ,které Heimdalla spojují s beranem. pomineme-li to ,že Heimdall slyší růst ovčí vlnu ,pak není bez zajímavosti ,že se mu říkalo také Gullintanni (zlatozubí - jméno starých beranům ,jejichž zuby se barví do zlatavé hnědi) ,nebo Hallinskrídi (ohnuté klacky - jiný výraz pro beraní rohy.) Samotným jménem Heimdali označovali islandští skaldové skutečné berany. Možná to souvisí s rolí berana jakožto ochránce ovčího stáda. Dodnes si pamatuji ,jaký respekt budil u nás kluků starý beran ,který hlídal ovce pasoucí se kdysi za naším sídlištěm. Kdykoli jsme se jako děti k ovcím přiblížili beran vztyčil hlavu a výhružně nás pozoroval. Neústupný strážce - stejně jako Heimdall.
Kromě své strážné role je Heidmall též považován za praotce lidského rodu. Eddická Vědmina píseň začíná slovy : "Slyšte mě ,všechny slavné rody ,první i posední potomci Heimdalla." Vědma zde naráží na legendu ,podle které bůh Heimdall vešel postupně do lože se třemi lidskými páry ,kterým se pak každému po devíti měsících narodilo Heimdallovo dítě. Byly to synové Trael - praotec otroků ,Karl - praotec sedláků a Jarl - praotec králů. Jarla Heimdall vyučoval znalosti run a potomci v této linii ,zdědili mnohé Heimdallovi vlastnosti. Jsou to lovci velké tělesné zdatnosti ,rozumějí řeči ptáků a ovládaji runovou magii.
Podle dávné věštby se při závěrečné bitvě ragnaröku Heimdall střetne se svým dávným protivníkem Lokim a oba si vzájemě způsobí smrt.


Heimdall
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adept Adept | 30. ledna 2012 v 16:19 | Reagovat

Nemám slov, kéž bych já sám uměl takto popsat runy.

2 Pyro Sargattara Pyro Sargattara | 15. ledna 2017 v 19:17 | Reagovat

Skvělý článek! Díky. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama