NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

GERMÁNSKÁ KNIHA MRTVÝCH - Holger Kalweit

24. února 2011 v 8:48 | Miky |  KNIHOVNIČKA
Na tuhle knihu jsem už párkrát narazil ,několikrát jsem jí i prolistoval a nakonec jsem ji vždycky vrátil v knihkupectví zpátky do regálu. Z těch několika narychlo přečtených útržků jsem vždycky došel k závěru ,že to bude nějaká ptákovina. Když jsem ji však před nedávnem objevil v Levných knihách za méně než polovinu původní ceny ,neodolal jsem.
Koneckonců je to přeci jenom o Germánech a jejich mytologii a třeba to zas taková blbost nebude ,říkal jsem si.
Autor knihy Holger Kalweit je rozhodně zajímavý člověk. Zabývá se šamanismem ,mytologiemi starověkých národů ,vyhledáváním megalitických památek a je propagátorem tzv. Dunkelterapie tj. terapie ,během které je člověk vystaven po mnoho dní naprosté tmě. V Germánské knize mrtvých se Holger Kalweit pokouší o kosmologický výklad severského eposu Edda. V úvodních kapitolách autor nastiňuje způsob ,kterým při výkladu Eddy postupoval. Předesílá ,že na rozdíl od ostatních badatelů ,kteří přistupují k textu doslovně ,on sám vykládá epos z pozice spirituality a daří se mu tak rozkrývat podivuhodnou a komplexní germánskou kosmologii ,která si nezadá ani s indickými védami. Autor je přesvědčen že : "Edda se nezajímá o přírodní jevy ,a to ani v symbolické podobě; severské národy nebyly posedlé přírodou ,čerpaly sílu ze zkoumání duše a ducha - jako všechny dávné kultury je fascinoval duch a orientovaly se na zásvětí." Ačkoli autor několikrát opakuje ,že při výkladech vychází pouze z textu Eddy a bedlivě dbá na to ,aby do nich nevnášel žádné vlastní interpretace a poznatky ,měl jsem od začátku četby přesně opačný pocit. Holger Kalweit ,hned v úvodu knihy představí svou verzi třístupňového germánského vesmíru ; ÁSGÁRD - říše Bohů (všejednota) ,HEL - říše mrtvých ,trpaslíků a obrů (myšlení a cítění) a MIDGARD - říše lidí (příroda a hmota) a pak už se jen snaží každý rozebíraný text Eddy do těchto kategorií napasovat. Ásgard ,potažmo Ódin představuje podle této teorie Ducha ,všejednotu a dokonalost a ostatní Ásové jsou Ódinovými aspekty. Hel ,duše mrtvých a obři představují plazmatickou zárodečnou sféru ,ze které se rodí hmotný svět. Je to říše kouzel ,vášní a emocí ,která věčně usiluje o dobytí Ásgardu. Midgard pak představuje veškerý hmotný vesmír a na úrovni mikrokosmu naše tělo. Aby tento model fungoval ,musel Kalweit často s eddickým textem dost "kouzlit". A tak například trpaslíci ,alfové a dokonce i Vanové jsou podle něj pouze jiná jména pro
obry ,Valhala se nachází v Helu apod. Pokud Kalweit v Eddě narazí na text ,který do jeho výkladu už vážně napasovat nejde ,pak není chyba v Kalweitově teorii ,ale v Eddě. Protože ,jak autor píše : "Edda podléhala historickému vývoji ,v průběhu času byla překrucována ,komolena ,upravována a doplňována. Odráží to lidské dějiny jako každé literární dílo. Edda je výtvorem skaldů a do kosmologie má daleko; byla christianizována ,prolínají se v ní desítky kmenových tradic ,které se překrývaly a stále znovu mísily. Některé postavy splynuly v jedinou a jiné se zase rozštěpily na několik dalších; vedle sebe tu stojí božstva různých kmenových tradic ,která částečně ztělesňují stejné či podobné aspekty ,částečně aspekty odlišné." S tím lze vcelku souhlasit ,ale úsměvné je ,že tyto historické deformace textu nastoupí jako vysvětlení ,kdykoli se Kalweit setká s něčím ,co jaksi do jeho výkladu nezapadá. Největší problémy má Kalweitova teorie s bohy. Jak je možné ,že bůh Baldr zemřel? Byl to vůbec Ás? Podle Kalweita určitě ne. A co Ódin ? Jak to ,že ho Edda popisuje jako potomka obrů? A jak to ,že bude Ódin při ragnaröku zabit? Je-li Ódin skutečně čistým duchem a všejednotou pak to nedává smysl. Kalweit má vysvětlení ,mohou za to výše zmíněné deformace eddického textu!
Je tedy Germánská kniha mrtvých opravdu tou ptákovinou ,jak jsem se obával? Inu ,je i není. Jako pravdivý výklad Eddy to rozhodně nevidím. Sám autor v závěru knihy přiznává : "Podlehl jsem nutkání přijít na kloub jejímu (Eddinu) tajemství. Otevřely se mi mnohé brány ,ale svého cíle jsem nakonec stejně nedosáhl. Moje výklady jsou mylné ,protože Edda je směsicí celé řady tradic." Přesto je to kniha čtivá a nesmírně zajímavá. Ačkoli mají Kalweitovy výklady ke skutečným představám starých Germánů často asi hodně daleko ,pořád se tu pracuje s eddickými texty a není možné při četbě knihy z jejich mytologie něco nenasát.Velmi mě také zaujal Kalweitův popis plazmatické sféry ,tedy říše duší a mytologických bytostí. Tak nějak podvědomě cítím ,že na tom ,co o této říši říká ,by mohlo něco být. Plazma (Hel) je podle Kalweita polohmotný svět v němž se vytváří čas a rodí se z něj všechny hmotné formy. Po smrti našeho těla zůstává pouze směs našich myšlenek a emocí (duše) ,která se vrací zpátky do plazmy. Z tohoto pohledu je logické ,že pokud jsme zemřeli jako vikingští válečníci ,budou naše emoce a myšlenky patřit i na onom světě boji ,medovině a ženám ,proto se naše duše budou nacházet obrazně řečeno ve Valhale ,kde budeme s ostatními zápasit ,hodovat a budou nás obskakovat Valkýry. Ať už se naše duše bude na onom světě zabývat čímkoli ,bude to podle Kalweitovi teorie bludný kruh našich myšlenek a emocí ,jediná cesta jak z tohoto kruhu ven je prohlédnout iluzi a přijmou Ódinovu přirozenost splynout se všejednotou. Jakási severská obdoba východního osvícení a nirvány.
Takže ,pokud si chcete zafilosofovat o světě kouzel a posmrtném životě ,tak si Germánskou knihu mrtvých klidně přečtěte ,doporučuji ale nejdříve si přečíst prozaickou i písňovou Eddu samotnou. Zachováte si tak odstup a nebudete Kalweitovo dílo považovat za Písmo svaté ,čímž doopravdy není.
.
.
.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | E-mail | Web | 24. února 2011 v 14:59 | Reagovat

Jó tak doře, tak si Eddu seženu :D

2 Kamila Kamila | 25. února 2011 v 15:08 | Reagovat

Jé to by se líbilo mému příteli..

3 Kamila Kamila | 25. února 2011 v 15:10 | Reagovat

Tenhle blog je úžasný.. Nemůžu se ho nabažit :-D

4 Miky Miky | E-mail | 25. února 2011 v 15:46 | Reagovat

[1]: Babe ,povinné to není. ;-)

[3]: Kamilo ,děkuju moc za chválu. :-)

5 Catalessi Catalessi | 2. března 2011 v 16:25 | Reagovat

Jenom jedna technická, dle Ságy o Ynglinzích Ódin vlastně už zemřel, a to ve Švédsku. Těsně před smrtí se nechal poznamenat hrotem kopí a stanovil, že všichni, kdož zemřou v boji, budou náležet jemu. Po smrti byl spálen na hranici. Lidé uvěřili, že se odebral do Ásgardu, sami si jej znovu zbožštili (Snorri píše, že začali Ódina
znovu uctívat a vzývat).
Kalweita mám celkem ráda, vnáší jistý psychoanalitický přínos.

6 Miky Miky | E-mail | 2. března 2011 v 20:54 | Reagovat

[5]: No jo ,u Snorriho se také píše ,že Ásové přišli na sever z Asie ,konkrétně z Turecka. Možné je všechno ,ale zdá se mi to divné. Ačkoli to ,že byl Ódin původně člověk ,který byl později zbožštěn ,nevylučuji.
Kalweitova kniha se mi moc líbila. Jeho vize tří světů a zejména plazmatické úrovně (domova duší) mě hodně oslovila. Jenom se mi zdá ,že svojí teorii na eddické texty místy rouboval dost násilně. Nicméně ,už mám od Kalweita objednanou další knihu a moc se na ni těším. ;-)

7 Catalessi Catalessi | 3. března 2011 v 11:15 | Reagovat

Třeba má Kalweit nakonec fakt pravdu s těmi zásahy do teutónského písemnictví (i když účel nechápu, snad Persie jako propagace mithraismu, ale Turecko?), nicméně naštěstí stále ještě zbývá víc jak 300 zemí, odkud Germáni ale určitě NEPŘIŠLI:-D (parafráze na Monty Pythony).
Kelstská kniha mrtvých téhož autora mne tak nenadchla, přece jen je vidět, že promýšlením charakteru a topologií germánských 9-ti světů strávil Kalweit mnohem víc času, ale třeba budeš mít víc štěstí a podaří se Ti tam něco  zajímavého objevit. Eminentu tak trochu vytýkám ty názvy knih, zní to mnohem plytčeji, než to ve skutečnosti je, to je daň za unifikaci s dalšími a dalšími knihami mrtvých. :-?

8 Wu Wu | E-mail | Web | 12. března 2011 v 15:18 | Reagovat

Vystihl jsi přesně dojem, který jsem měl z obou Kalweitových "knihy mrtvých", germánské i keltské. Přičemž germánská je propracovanější a uvěřitelnější.

9 Miky Miky | E-mail | 12. března 2011 v 18:12 | Reagovat

[8]: Wu ,recenze na obě knihy jsem u tebe četl a Keltskou knihu mrtvých si asi pořizovat nebudu ,leda zase v nějaké slevě. ;-)

10 DJ Setubis DJ Setubis | E-mail | 28. března 2012 v 15:01 | Reagovat

Ahoj mám takove problémek malinkej a nevím co si pod tím mám teď myslet včera jsem něco dělal na svým PC a najednou se ozvala rána z venku tak jsme se kouknul z domu z druhého patra kde mám pokoj a na střeše byla mrtvá sýkorka, která ještě klepala nohou, to by nebylo ani tak zvlaštní ale hned na to mi volal přítel a strašně jsme se zhádali a celej den byl takovej hádací.
Neví náhodou někdo co to může znamenat nemam takové vědomosti ještě abych si pod tím něco domyslel

11 eichman eichman | Web | 20. června 2015 v 16:07 | Reagovat

rychlá půjčka bez poplatku :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama