NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

DEVĚT SVĚTŮ

26. března 2011 v 21:06 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
" ZNÁM DEVĚT SVĚTŮ ,DEVĚT ŽEN OBŘÍCH ,HLOUBKU ZNÁM KOŘENŮ SLAVNÉHO STROMU… "

(Edda ,Vědmina píseň)
Podle staré severské víry je středem vesmíru bájný jasan Yggdrasil z něhož vyrůstá devět různých světů. Severský šaman Raven Kaldera popisuje tyto světy jako vodou oddělené prostory se svým vlastním plynutím času a svým vlastním ,jedinečným ekosystémem.
Ve skutečnosti ,ale nevíme kolik světů vlastně je. Devítka ,tedy 3x3 ,je v severské mytologii číslo symbolické a představuje plnost a dokonalost. S číslem devět se v germánských mýtech setkáváme často. Ódin visel na stromě světa devět dní a nocí a od obra Böltóra ,Bestlina otce získal devět kouzelných písní. Jiných devět kouzelných písní předala vědma Gróa svému synu Svipdagovi. Frey musel ve vášnivé touze čekat na svou nevěstu Gerd devět dlouhých dní a bůh Heimdal je synem devíti dcer mořského boha Aegiho. Visel-li Ódin na stromě devět nocí ,byl tam prostě přesně tak dlouho ,kolik bylo třeba k jeho prozření. Mluví-li vědma o devíti světech ,říká tím ,že světů je přesně tolik ,kolik jich má být.
Posvátná devitka se nám zachovala i v pohádkách. Přemýšleli jste někdy ,proč musí hrdina přejet zrovna devatero hor a devatero řek ,anebo proč má největší moc právě devatero kouzelného kvítí? To vše má kořeny v dávné keltské a germánské pohanské tradici.
Devět mýtických světů není v Eddách nikde pohromadě vyjmenováno. Eddy obsahují informace o mnoha různých světech a ten ,kdo se v nich chce vyznat musí čelit spoustě problémů. Je například Svartálfheim jiným místem ,než Nidavellir ,nebo jsou to jen dva názvy pro jeden svět? Je Hel samostatným světem ,anebo je to jen název místa v Niflheimu? A tak by se dalo pokračovat. Ani uspořádání světů na stromě světa není úplně jasné. Stačí si jen najít na googlu par obrázků Yggdrasilu a uvidíte ,že variant je mnoho. Nacpat mýtické světy poznané lidmi během šamanských cest do diagramů a přehledných tabulek je prostě nelehké.
Seznámím vás nyní s nejrozšířenější variantou devíti světů ,kterou dnes používá mnoho severských pohanů a které se držím i já. Je to jenom diagram ,nepřesná mapa ,má ale svoji vnitřní logiku a může vám pomoci trochu se v severské kosmologii zorientovat. Devět světů se dá v tomto výkladu zakreslit do šamanského kruhu. Každý svět má v tomto pojetí svou světovou stranu ,místo a směr.
Začneme ve středu kruhu ,v místě kde žijí lidé ,tedy v Mitgardu.


MITGARD (STŘEDNÍ SVĚT) - Svět lidí ,hmoty ,ale i toho ,co je na hmotu bezprostředně navázáno. Mitgard je místo ,kde žijeme ,ale je to víc ,než to ,co máme přímo před očima. Součástí Mitgardu jsou i energie (duchové) skrývající se za hmotou.

MUSPELLHEIM - Na jih od Midgardu se rozkládá Muspellheim ,říše ohně a ohnivých obrů. Muspellheim je jedním ze dvou základních zdrojů života.

NIFLHEIM - Na sever od Mitgardu leží svět mlhy a ledu. Je to zdroj všech vod a druhý základní zdroj života. Rovnováha mezi ledovým Niflheimem a horkým Muspellheimem umožňuje život v Mitgardu.

VANAHEIM - Na západ od Mitgardu se nachází Vanaheim ,svět Vanů ,bohů a bohyň plodnosti. Vanové ovládají seidr ,obávanou extatickou magii. Vanaheim představuje síly rození ,růstu ,regenerace a sklizně.

JUTUNHEIM - Na východě leží domov skalních a mrazivých obrů Jutunheim. Představuje síly chaosu a změny. Nezkrotný ,a vůči světům lidí i bohů ,většinou nepřátelský svět.

LJOSSÁLFHEIM - Směrem nahoru do nebeského prostoru se nachází Ljossálfheim ,
domov světlých álfů. Světlí álfové jsou nádherné bytosti ,ne nepodobné tomu ,čemu někteří lidé říkají andělé. Ljossálfheim je říše světla ,intelektu a představivosti.

SVARTÁLFHEIM - Směrem dolu ,do podzemí se nachází domov tmavých álfů ,kterým někteří říkají skřítci ,nebo trpaslíci. Jsou to bytosti spjaté se zemí s kameny a kovy. Vynikající kováři a výrobci kouzelných předmětů. Ljossálfheim symbolicky představuje formativní aspekty bytí.

ÁSGARD - Směrem nahoru ,ještě výše než je Ljossálfheim ,až pod vrcholem Yggdrasilu ,rozkládá se říše Ásů ,nebeských bohů. Ásové jsou soudci ,válečníci ,básníci a mágové. Jejich říše představuje síly řádu ,racionality a práva.

HELHEIM - Směrem dolu ,do podsvětí se nachází Helheim ,říše mrtvých ,rozpadu a rozpuštění a rozkladu. Je to místo předků a jejich moudrosti. Duše tu prý čekají na novou inkarnaci.
Zajímavé jsou také osy tohoto diagramu.
Osa Muspellheim - Niflheim představuje polaritu Ohně (horka) a Ledu (chladu).
Osa Vanaheim - Jutunheim představuje polaritu Tvoření a Ničení.
Osa Ljossálfheim - Svartálfheim představuje polaritu Světla a Tmy.
Osa Ásgard - Helheim představuje polaritu Nebe (místa pro hrdiny) a Podsvětí (místa pro obyčejné zemřelé).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 27. března 2011 v 18:49 | Reagovat

V knize Bytosti přírody od Margot Ruis,ji vypráví starý elf příběh prvního stromu,ze kterého všechno vzešlo.Je to kniha zajímavá,stojí alespoň za zamyšlení. Takže příběhy stromů se objevují v dávných mýtech v různých kulturách. :-)

2 Jája Jája | Web | 27. března 2011 v 20:11 | Reagovat

No vidíš, já teď koukala na Terry Pratchetta :-) a "jeho" úžasnou Želvu a Slony nesoucí Zeměplocha :-) Opět jsme u rozličných terminologií a představ :-D Ten svět je tak nádhernej :-)

3 Miky Miky | E-mail | 28. března 2011 v 7:39 | Reagovat

Strom světa je podle mého mínění něco víc než jen představa. Strom ,po kterém lze putovat do nadsvětních i podsvětních říší se vyskytuje v extatických vizích šamanů a mystiků z různých kultur světa stejně často ,jako se často objevuje temný tunel se světlem na konci ve vizích umírajících.

4 Elen Elen | 30. března 2011 v 8:40 | Reagovat

Je to velmi příjemná představa být součástí stromu a čím víc nad tím dumám, tím větší smysl mi to dává.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama