NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

GERMÁNSKÝ VZNIK SVĚTA Z POHLEDU WICCANA

3. března 2011 v 7:44 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Pořád se pokouším přijít na kloub germánské kosmologii. Střídavě pročítám obě Eddy (písňovou i prozaickou) ,prokládám to Germánskou knihou mrtvých Holgera Kalweita a snažím se udělat si v tom jasno. Není to vůbec jednoduché ,protože jakkoli jsou Eddy v tomto pátrání důležité ,pořád se jedná pouze o fragmenty z celé obsáhlé severské mytologie a nikdo neví do jaké míry se na textech podepsaly pozdější křesťanské interpretace. Moderní vykladači se ve svých závěrech jeden od druhého v mnohém liší a tak nezbývá než si přiznat ,že ať už budeme interpretovat severskou kosmologii jakkoliv ,vždycky to bude jen náš subjektivní výklad ,ovlivněný tím čemu už věříme a čemu věřit chceme. Jsem wiccan ,a tak není divu ,že závěry ke kterým docházím jsou nakonec tak trochu wiccanské. Obzvlášť blízký je mi germánský popis počátku světa. Tady se mi zdá že se naše wiccanské pojetí s tím starogermánským shoduje takřka dokonale.
Vznik světa je v obou Eddách popsán shodně. Tam ,kde leží náš dnešní svět Midgard ,byla na počátku jen propastná prázdnota zvaná Ginnungagap. Na sever od Ginnungagapu se rozkládala říše chladu a ledu Niflheim a na jih od propasti ležela říše ohně a horka Muspellheim. Z Niflheimu vytékala do Ginnungagapu ledová řeka a naplňovala propast ledem ,zatímco z jihu od Muspellheimu vál do propasti teplý vzduch a létaly sem ohnivé jiskry. Z roztátého ledu a žáru ohně povstaly první bytosti ,obr Ymi a kráva Audhumla ,která živila Ymiho čtyřmi mléčnými řekami ,které vztékaly z jejích struků.
O tom ,kde se vzal Niflheim a Muspellheim se v Eddách nedočteme. Stvořil je snad Ódin? Kdepak. Ódin je až vnukem obra Búriho ,kterého vylízala z ledu Audhumla. Pokud tu byl nějaký Stvořitel ,není nikde zmíněn. Skutečný počátek všeho ,prazáklad vesmíru je tedy v germánské mytologii zahalen tajemstvím. Není to vlastně nic zas tak divného. Mnoho náboženských systémů světa se shoduje v tom ,že o Bohu (Bohyni) s velkým B nelze vlastně nic konkrétního říci. Velcí mystici dávnověku říkávali ,že lehčí je říci co Bůh není ,než to co je. Indiáni z plání nazývají tohoto Boha krásným jménem "Velké Tajemství." Mám toto pojmenování rád. Za prvé je to jméno středního rodu (nestraní ani jednomu pohlaví) a za druhé přesně vystihuje Boží neuchopitelnost.
Povšimněte si dále ,že na stvoření našeho světa a prvních živých bytostí se podle germánské mytologie podílejí dvě velké vesmírné síly. Na jedné straně ve svém nejextrémnějším ledovém skupenství Voda a na straně druhé Oheň. Působením těchto dvou protipólů vznikl celý vesmír. A přesně tak to cítí i wicca. Jako wiccani věříme v prazákladní tajemnou Sílu ,které říkáme Duch ,Vesmír ,Jednota apod. a věříme také ,že se tento Duch projevuje jako polarita dvou sil ,které nazýváme Bohyně a Bůh ,přičemž základním symbolem Bohyně je voda a základním symbolem Boha je oheň. Pozoruhodná shoda!
Veškerý hmotný i nehmotný svět ,všechny bytosti a bohové mají svůj základ a počátek ve "Velkém Tajemství" ,potažmo v Bohyni a Bohu ,právě tak to vidím. Sedávám teď při svých rituálech před oltářem a hodně o těchto věcech přemýšlím. Mohl bych napsat víc ,ale bojím se že bych vás unudil ,článek by byl totiž asi neúnosně dlouhý.
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 3. března 2011 v 20:07 | Reagovat

Miky,tvoje články nejsou nikdy nudné. I když můžeme být každý na jiné cestě,je dobré se něco dozvědět i z jiných směrů. :-)

2 Miky Miky | E-mail | 3. března 2011 v 20:43 | Reagovat

[1]: Jé ,ty jseš na mě tak hodná. ;-)  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama