NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ÓDINOVO ŠAMANSTVÍ

7. dubna 2011 v 16:59 | Miky |  ZAMYŠLENÍ


Loni v březnu jsem zveřejnil svůj článek s názvem Wotan (Ódin) - šamanský bůh. V té době jsem ještě neměl přečtené Eddy a Ódinovo šamanství jsem odvozoval především ze známého příběhu ,v němž se vládce severského panteonu zavěsil na strom světa ,aby po devíti dnech a nocích trýzně přinesl bohům i lidem znalost a umění runové magie. Ódinova asketická spirituální oběť ,během které zavěšený na stromě ,zraněný kopím nejedl a nepil ,až po devíti dnech spatřil runy ,mi prostě připadala v pravdě šamanská. Připomínala mi extatické putování sibiřských šamanů po stromě ,jehož koruna sahá do nebe a kořeny do podsvětí ,indiánské asketické cesty za šamanskou vizí i Tanec Slunce ,během nějž si členové prérijních kmenů propichovali prsa bizoními kostmi a koženými řemeny se zavěšovali ke stromu ve středu tanečního kruhu.
Po přečtení Snorriho Eddy jsem se v pohledu na Ódina ,jako na šamana ,ještě utvrdil. Jedním z charakteristických rysů šamanství je používání šamanských písní. Podle Snorriho znal Ódin mnoho kouzelných písní ,pomocí kterých dokázal krotit i živly. Pouhým slovem prý uměl uhasit oheň ,utišit moře a obrátit vítr libovolným směrem.
Dalším typickým znakem šamana je to ,že hovoří s duchy. Snorri říká ,že Ódin často rozmlouval s mrtvými ,sedával pod oběšenci a radil se s nabalzamovanou Mimiho hlavou. Dokládá to i starší Edda ,kde je v příběhu Baldrovy sny popsáno ,jak Ódin navštívil hrob věštkyně ,probudil ji kouzelnými zpěvy a pak s ní rozmlouval.
To ,co mě však přesvědčilo nejvíce je Snorriho popis Ódinova proměňování ve zvířata. Snorri doslova říká : Ódin často měnil podobu. Jeho tělo leželo jako ve spánku anebo mrtvé a on se změnil v ptáka ,nebo zvíře ,v rybu či v hada a v okamžení se ocitl v kterékoli daleké zemi, kde měl co činit pro sebe ,nebo pro druhé. Navozování změněného stavu mysli ,v němž se člověk proměňuje ve zvířata a navštěvuje vzdálené světy ,aby zde získával vědomosti a sílu pro sebe i pro druhé ,je natolik typickým šamanským rysem ,že o Ódinově šamanství už nemám žádných pochyb. Dost mě to těší ,neboť šamanství jsem vždycky pokládal za základní pramen každého přírodního náboženství ,včetně wiccy. V Ódinovi se tak setkávají moje sympatie k šamanismu i k severskému pohanství..
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama