NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

O RUNOVÉM ČAROVÁNÍ...

20. května 2011 v 17:27 | Miky |  ZAMYŠLENÍTak už je to víc než rok ,co se intenzivně zabývám runami. Je to zvláštní ,něco čemu jsem se dlouho spíše vyhýbal ,se nakonec stalo mojí "láskou" a dalo by se říci i specializací. Nasbíral jsem za těch pár měsíců s runami spoustu zajímavých zkušeností a stále se učím. Mnohokrát jsem se přesvědčil ,že runová magie funguje ,ale stále ještě cítím ,že "nejedu" na plný výkon. S některými runami se mi pracuje velmi dobře ,jiné nemám dostatečně zvládnuté a trochu mě zlobí. Zjistil jsem ,že k čarování s runami je třeba přistupovat s velkou vážností. Runy totiž fungují vždycky ,ne vždycky ale přesně tak ,jak bychom si přály. Jestliže u každého čarování platí ,že je nutné se dobře připravit a udržet soustředění ,tak u práce s runami to platí dvojnásob. Pokud přesně neformuluji svůj záměr a neudržím ho dostatečně dlouho v mysli ,runa pracuje stejně ,ale jde si svou vlastní cestou. Každý znak má totiž více významů a více oblastí ve kterých může působit. Jestliže se dostatečně nesoustředím na to ,co od runy opravdu chci ,runa si vybere ke svému působení třeba úplně jiné pole působnosti ,než jsem zamýšlel. Pokud chci například s pomocí runy Othila posílit své duchovní spojení s předky a místo toho obdržím dědictví ,tak to ještě jde. Pokud ale například chci s pomocí runy Uruz získat sílu a odvahu a místo toho si postavím do cesty překážku ,je to už horší. Runy jsou vrtošivé a pokud je dostatečně dobře neznáte a nevíte ,co od nich můžete čekat ,mohou vám připravit nejedno překvapení. Někdy mám pocit ,že se chovají jako živé bytosti. Možná je to tak ,jak to říká Raven Kaldera a za každou z nich se skrývá runový duch. Možná se skrze ně spojujeme přímo s bohy ,tak jak o tom mluví v tomto článku čarodějka Michaela Kudláčková : "Už z úcty k bohům, kteří jaksi obhospodařují tyto tajemné a velmi mocné symboly, je postavím na první místo. Zaslouží si to.
Runová magie je také jednou z nejmocnějších a nejúčinnějších vůbec. Je to proto, že pokud něco žádám od run, oslovuji přímo bohy, a to osobně.
Runy také nelze kdykoli vzít a jen tak si vrhnout, jako to lze třeba s kartami. Nedělá se to. Řeč karet se totiž točí kolem našeho podvědomí, případně podvědomí lidí, na které se ptáme. Tak je to i s čajovými lístky, kávovou sedlinou, nebo třeba křišťálovou koulí. U run je to jinak."
Řekl bych ,že tak nějak to asi bude. Staří Germáni vnímali runové písmo jako dar bohů a jeho tajemnou sílu uctili už tím ,že ho pojmenovali výrazem runa = tajemství. Ódinovy otázky ohledně run z Výroků Vysokého možná jejich spojení s duchy potvrzují : "Víš, jak se ryjí? Víš, jak je vykládat? Víš, jak se barví? Víš, jak je prosit? Víš, jak přinášet oběť? Víš, jak ji provést? Víš, jak zvěř porazit?" Říká zde snad Ódin ,že můžeme runy prosit a přinášet jim oběti? Pokud to tak je ,pak by runy skutečně musely být živými bytostmi.
Na jiném místě Ódin říká : "Poznáte runy a budete je správně číst ,silná kouzla ,mocná zaklínadla (jiný překlad: "převelká slova ,přemocná slova.")." Už tedy pouhé čtení a vyslovení názvu runy působí jako kouzlo ,nebo zaklínadlo a vyvolává síly (duchy) ,které se ve znaku skrývají. Z rozličných míst v Eddách lze vyčíst ,že obvyklý postup při runové magii ,býval ten ,že čaroděj ryl do předmětu ,kamene ,či dřeva runové znaky a při tom buď opakoval jejich název ("vyslovil runy") ,nebo použil runové zaklínadlo ,které mohlo mít podobu silové písně. Snorri Sturluson o Ódinově čarování říká : "Veškeré toto umění prováděl pomocí run a písní zvaných zaklínadla." Ódin sám to ve Výrocích Vysokého potvrzuje ,když prohlašuje : "Dvanáctou znám píseň ,bez známky života oběšence vidím-li viset. Pak rychle ryji a barvím runy ,až ten muž sestoupí a vymění se mnou slova."
Jestliže bylo vyrytím run kouzlo aktivováno ,jejich smazání mohlo zas kouzlo zrušit. Potvrzuje to Feyův sluha Skríni ,který se snaží v eddické písni přimět krásnou obryni Gerd ,aby si jeho pána vzala a vyhrožuje jí : "Tursovu runu ti vyryji a tři jiné :chlípnost ,posedlost, poběhlictví. Mohu je vymazat ,jak jsem je vyryl ,bude-li toho třeba."
Myslím ,že všechno co bylo výše řečeno ,může být pro současné runové čaroděje a čarodějky dobrou inspirací. Nahradíme-li rytí run jejich kreslením ,kouzlu to neublíží. Budeme-li u toho nahlas opakovat název runy ,nebo zpívat runové zaklínadlo ,pak je to jenom dobře. Zvažte také ,zda runovým duchům ,nebo germánským bohům ,během magické práce s runami nepoděkovat nějakou obětí. Osobně to cítím tak ,že runová magie a svět severských bohů tvoří jeden celek. Pracujete-li s runami ,bylo by určitě dobře vyjádřit těmto bohům svou úctu ,byť by to bylo jen modlitbou ,zapálenou svící ,nebo vonnou tyčinkou.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 20. května 2011 v 18:22 | Reagovat

Já ti mohu jenom popřát, ať se ti s runami daří pracovat co nejlépe.Hezký víkend :-)

2 Jája Jája | Web | 11. června 2011 v 1:16 | Reagovat

Taky před nimi mám jiné pocity než před kartičkami... :-) dík za krásné povídání :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama