NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RECLAIMING

11. srpna 2011 v 9:04 | Miky |  POHANSKÉ SMĚRY A TRADICE
Pohanská tradice Reclaiming (Obroda) se zrodila v roce 1980 v San Franciscu. U jejího vzniku stála Diana Baker, Starhawk a skupina dalších čarodějnic, ovlivněných učením Zsuzanny Budapest a Feri wiccou Victora a Cory Andersenových. Tradice Reclaiming je však už od svých počátků velmi neortodoxní, dává možnost svým členům čerpat z mnoha různých zdrojů a podporuje i osobní inspiraci. S tradicí Feri jí spojuje především učení o trojité duši a výcvik pomocí tzv. železného a perleťového pentagramu.
Velmi specifickým znakem tradice Reclaiming je její politická angažovanost. Svá politická východiska nachází Reclaiming ve feminismu, nenásilí, míru, spravedlnosti, ekologickém aktivismu a v boji za práva gayů a ostatních menšin. Toto neobvyklé propojení pohanského společenství a levicově orientované politiky nám bude dávat větší smysl uvědomíme-li si, že místem vzniku této tradice je San Francisco, město které je od padesátých let minulého století Mekkou a baštou mnoha amerických bohémů, alternativních umělců, beatníků, anarchistických básníků a hippíků.
Pro tradici Reclaiming je charakteristická nehierarchická stuktůra a společné rozhodování formou konsensu. Rituály jsou koncipovány tak, aby se všichni co nejvíce zapojili. Reclaiming se brání tendencím vyzdvihovat guru a vytvářet duchovní celebrity. Čarodějný výcvik je veden tak, aby každého rozvíjel v samostatně uvažujícího silného a tvůrčího jedince, nikoli vedl k závislosti na autoritách. Oblíbené jsou extatické šamanské techniky a přímý, nezprostředkovaný kontakt s božstvy.
Tradice je postavena na přesvědčení, že Země je živá a veškerý život je posvátný a vzájemně propojený. Velmi silným rysem společenství Obrody je důraz na ekologickou zodpovědnost.


Obsáhlejší článek o tradici Reclaiming zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 11. srpna 2011 v 18:32 | Reagovat

Jsem sice na trochu jiné vlně,ale s posledním odstavcem souhlasím na 100%.Ano,všechno živé je posvátné,ale i tkzv."neživé" přírodniny mají svůj život a své opatrovníky. :-)  ;-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 11. srpna 2011 v 21:15 | Reagovat

[1]: Já jsem na dost podobné politické vlně jako Reclaiming, ale absolutně to nespojuji s pohanstvím. Víra a politika jsou pro mě dvě rozdílné věci. ;-)

3 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 12. srpna 2011 v 12:24 | Reagovat

[2]: Miky, ta moje poznámka o jiné vlně znamenala pouze to, že jdu trochu jinou cestou než pouze pohanskou, i když to též jde vedle mě. Mám trochu širší záběr. :-D
Takže politiku nenásilí a to ostatní co je v článku uznávám též. :-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama