NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

MŮJ ŽIVOT S DUCHY - Lon Milo DuQuette

29. září 2011 v 10:39 | Miky |  KNIHOVNIČKA

Když jsem si této knížečky všiml v Levných knihách poprvé, nestála mi ani za to, abych do ní nahlédl. Spokojil jsem se s letmým pohledem na obálku, a ten mě spolehlivě odradil. Na obrázku na deskách knihy totiž sedí šedovlasý pán v tmavém obleku a bílé košili s velkým prstenem na ruce. Vidím-li někoho v obleku, hned mi to evokuje čtyři kategorie lidí : jehovista, dealer, politik, nebo pracháč. Všechny čtyři kategorie jsou mi z různých důvodů protivné. Jsou to jistě předsudky, ale prostě to tak mám. Člověk z obálky zmíněné knihy na mě působil jako pracháč (asi ten prstenMrkající). V kombinaci s názvem knihy Můj život s duchy jsem si myslel, že jde o nějakého excentrického anglického džentlmena, který žije na starém rodinném sídle ve společnosti duchů svých aristokratických předků. Nic pro mě. Pak jsem si ale přečetl recenzi na tuto knihu u Kojota a došlo mi, že jsem se asi zmýlil. Když jsem si pak knihu za pouhých 29 Kč koupil a začetl se do ní, zjistil jsem, že jsem se zmýlil zatraceně.
Kniha je vlastně životopisem Lona Milo DuQuette, biskupa gnostické katolické církve, což je církevní odnož slavného magického řádu Ordo Templi Orientis. Nevím, jak je na tom DuQuette dnes, ale v mládí mezi pracháče rozhodně nepatřil. Naopak, v šedesátých letech se protloukal jako folkový zpěvák a hippík a pak byl dlouho bez práce a neměl pomalu ani na nájem a jídlo. Už začátek knihy, který se věnuje autorovu dětství je velmi zajímavý. Lon trpěl od narození Parthesovou chorobou, která mu zasáhla horní část stehenní kosti a tak musel většinu času prvních let svého života strávit na lůžku. Toto omezení vyvolalo v mysli malého chlapce spoustu velmi zajímavých mystických vizí. V další části knihy se dočteme o Lonových hippísáckých zážitcích ze šedesátých let. To bylo něco pro mě. O šedesátá léta, tehdejší muziku a alternativní kulturu se zajímám už roky. Také poslední a nejobsáhlejší část knihy, ale stojí za to. Zde nám autor popisuje své zážitky z mnohaleté magické praxe, kterou započal nejprve jako člen rosekruciánského řádu AMORC, poté pokračoval v Tradičním Martinistickém řádu a nakonec zakotvil a vypracoval se do vysoké funkce v Crowleyho řádu Ordo Templi Orientis.
Kniha je napsaná moc hezky. Z autorových slov, ač je v magických kruzích významnou osobností, čiší sympatická skromnost a celé je to vyprávěné s jemným humorem, který mě několikrát donutil při čtení vyprsknout nahlas smíchy. Četba knihy mě ale nakonec stejně znovu přesvědčila, že vysoká magie není nic pro mne. Ačkoli všechny ty mágy a hermetiky hluboce respektuji, cítím že mi ten hierarchický styl, který se projevuje ve všem od rozdělení úrovní vesmíru, přes kategorie archandělů, andělů a démonů, až po magikovo putování po výukových stupních, prostě nevyhovuje. S velkým napětím jsem v knize četl o evokacích a zaklínání duchů, ale i zde magik vystupuje z pozice autority zaštítěné nejvyšší bytostí, která ještě ke všemu nese v rámci kabalistické tradice všechna ta jména biblického despotického Boha. Magik samozřejmě vnímá tohoto Boha velmi odlišně od toho jak ho vnímají běžní křesťané, je to pro něj spíše nejvyšší princip, který je obsažen ve všem i v magikovi samotném, než ten starý diktátor Jehova, ale stejně… moje káva to není. Bližší mi pořád zůstává takové to přírodní rovnostářské "šamanství ". I tak jsem se ale u knihy náramně pobavil a ledacos se i dozvěděl. Člověk si při četbě klade otázku, zda jsou všichni ti duchové, které jako mágové, čarodějnice a šamani vidíme, slyšíme a cítíme, jen v našich hlavách, nebo jsou skuteční. Kniha mě znovu utvrdila v názoru, že jsou v našich hlavách a jsou zatraceně skuteční!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Liliana Liliana | Web | 29. září 2011 v 15:11 | Reagovat

Tak to já si pro ni zítra zajdu, když už jsem četla dvě pozitivní recenze:-) Hermetismus by pro mě také nebyl, mám spíš blíž k chaosmagii a samozřejmě tomu šamanskému pohledu, jak o něm píšeš.

2 Coreyemma Coreyemma | Web | 29. září 2011 v 15:29 | Reagovat

:D Tak po Kojotově recenzi jí máme už snad všichni. Lili spěchej, v Brně byla vyprodaná a v Plzni v Plaze zbývaly včera tři kusy (z nichž jeden mám).

3 Miky Miky | E-mail | Web | 29. září 2011 v 15:40 | Reagovat

[2]: Možná by mohli Kojotovi dát něco za reklamu. :-D

4 Liliana Liliana | Web | 29. září 2011 v 19:18 | Reagovat

V Plzni jsou ještě minimálně dvě Levné knihy, tak to snad stihnu :-D

5 Tomislav Tomislav | 2. října 2011 v 14:02 | Reagovat

Keby ste ju náhodou nedostali :
http://www.ulozto.cz/hledej/?q=muj+zivot+s+duchy

Otázka či sú duchovné bytosti reálne, alebo sú to iba aspekty nášho podvedomia či nevedomia asi trápi každého mága, pohana či šamana. V jednom sa však dá zhodnúť, v mágii ich realita či nerealita nemá vplyv na výsledok.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama