NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SETKÁNÍ S VYDROU

16. září 2011 v 16:00 | Miky |  JINÉ

Pamatujete se ještě na Kejchala? No jasně, je to ten kamarád se kterým jsme v červnu na tankodromu pozorovali listonohy. Tak právě tenhle Kejchal se mi předevčírem telefonicky ozval : "Miky, měl bych pro tebe dobrej tip." A pak mi popsal místo na tankodromu, kde předchozího dne více jak hodinu pozoroval vydru. Místo o kterém Kejchal mluvil dobře znám a tak jsme se s Maruškou hned včera ráno vydali na tankáč. Jen co jsme ale vyšli z domu, uslyšeli jsme tlumený zvuk vzdálené střelby ze samopalu, který se ozvěnou odrážel mezi paneláky. Bylo nám jasné, že na tankodromu se právě cvičí.
Odložili jsme svou cestu tedy na dnešek. Maruška se ale ráno dala do dlouho odkládaného úklidu fotografií a tak jsem nakonec vyrazil sám. Na kraji tankodromu jsem se zastavil abych se pomodlil k duchům místa. Použil jsem něco na způsob modlitby: "Kráčím vaším směrem" a přidal k tomu ještě zvláštní modlitbu k duchovi vydry, protože to, že Kejchal někde před třemi dny viděl vydru, samozřejmě neznamená, že jí tam musím dneska potkat i já. Když jsem se přiblížil k doporučenému místu, zpomalil jsem a našlapoval jsem ve svých těžkých botách jak nelehčeji to šlo. Jen co se mi ale odkryl výhled na vodní hladinu, rozhrnulo se rákosí a do rybníčku přímo přede mnou vklouzla vydra. Že to půjde takhle dobře jsem opravdu nečekal. Vydra se potápěla a zase vynořovala na různých místech a vypadalo to, že si se mnou nedělá žádné starosti. Zkusil jsem se tedy postavit vykouknout z křoví a dvakrát jsem ji vyfotil. Vydra zaplula pod hladinu a vynořila se o pěkný kus dál. Vypadalo to, že chytila rybu. Přesunul jsem se abych na ni lépe viděl, ale schovala se mrška do vrbového roští. Slyšel jsem jak mlaská a funí, ale nakonec všechno ustalo a vydra byla fuč. Posadil jsem se tedy na břeh, že jako počkám. Nikam jsem přeci nechvátal a bylo krásně. Pozoruju vodní hladinu a naslouchám rozličným zvukům. Je toho slyšet opravdu hodně; zvláštní a takřka pravidelné loupání v rákosinách, šumot křídel vážek, občasné žbluňknutí vody - asi rybky, nebo žáby. Za chvíli se dostávám do lehce meditačního stavu. Asi po dvaceti minutách se ozval nějaký podezřelý zvuk kousek ve stráňce pode mnou. Že by vydra? Ale ne, necelé dva metry od mých nohou vylézá z travin chřástal vodní. Koukáme se na sebe překvapeně. Chřástal možná dokonce zděšeně, šup a za hlasitého pípání zdrhl pryč. Viděl jsem tohoto skrytě žijícího vzácného opeřence teprve podruhé v životě, takže skoro tak dobrý jako vydra, ale jenom skoro.


Chřástala se mi vyfotit nepodařilo, tak jsem si vypůjčil obrázek ze stránek Přírodainfo.cz


A tak zase sedím koukám a naslouchám. Když se ale vydra ani po dalších dvaceti minutách neobjeví, rozhoduji se odejít pryč.
Toulám se chvíli tankáčem, pozoruju žabky v loužích a najednou se ocitám u kamene, u kterého jsme na jaře s Maruškou slavili Beltine. Paprsky slunce pronikají skrze koruny stromů a zlehka se dotýkají našeho posvátného kruhu. Nechal jsem v úctě na kameni jablko, vonné tyčinky a trochu šalvěje a vydal jsem se obloukem zpátky k vydřímu rybníčku. Opět zlehka našlapuji a opět se přede mnou zakrátko objeví vydra. Je krásná! Přepravuji si foťák, vypadá to nadějně. V tom ale vidím jak zleva po cestě kráčí nějaký muž. Byl to sympaťák ,zastavil se na kus řeči. Ukázal jsem mu na displeji fotoaparátu své rozmazané fotky vydry a on mi vyprávěl, jak viděl před třemi roky dole u řeky ledňáčka. Od té doby ho pořád vyhlíží a nic. Vydra se samozřejmě vypařila, protože dva chlápci rozplývající se nad krásami přírody, to už na ní bylo moc. Co se dá dělat, tak možná zase někdy příště.

Vydří loviště.Vydra přímo proti mě.Místo, kde jsme s Maruškou na jaře slavili Beltine.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 16. září 2011 v 17:40 | Reagovat

Dneska byl krásný sluníčkový den a tys ho využil opravdu dokonale, uprostřed přírody. Loviště vydry je moc hezké, vybrala si pěkné místečko a tobě se ji podařilo dvakrát vyfotit! Na druhém snímku, vydra drží něco v tlamiče. Ulovila vydra a ulovil jsi i ty, i když jen foťákem. :-D  ;-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 16. září 2011 v 20:05 | Reagovat

[1]: Je chytrá, vybrala si malou nádrž ze které jí nemohou rybky nikam utéct. To pozorování byl nádherný zážitek. :-)

3 Péťa P. Ríová Péťa P. Ríová | Web | 18. září 2011 v 10:16 | Reagovat

Krásná vydra :-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 18. září 2011 v 21:39 | Reagovat

[3]: Viď. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama