NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ÓDIN, VLCI A HAVRANI

23. října 2011 v 12:55 | Miky |  ZAMYŠLENÍ

O Ódinovi, nejvyšším bohu severského panteonu jsem na svém blogu psal již několikrát. Ve skandinávských ságách se často Ódin objevuje jako starý muž, zahalený kápí, nebo alespoň kloboukem, který mu částečně skrývá obličej. Zjeví se a nikdo neví odkud, zamíchá kartami příběhu a opět zmizí. Ódin sleduje své vlastní cíle, které většinou zůstávají smrtelníkům skryté. Jeho přízeň je sice vítaná, ale nikdo si nemůže být jistý jak dlouho bude trvat. Ten od koho se Ódin odvrátí končí zpravidla špatně. Ódin je lovec a bojovník, který oplývá nadprůměrnou inteligencí. Setkat se s Ódinem je vzrušující zážitek při němž se v člověku mísí obdiv, úcta a strach. Zajímavé je, že podobné emoce vzbuzují v lidech i zvířata, která tradičně Ódina doprovázejí, vlci a havrani. Mnoho lidí vlky a havrany obdivuje a zároveň se jich trochu bojí. Oba živočišné druhy patří mezi vysoce inteligentní a společensky organizovaná zvířata s pevnou hierarchií. Myslím, že pochopení života vlků a havranů je jednou z cest, jak pochopit samotného Ódina. S vlky se asi jen tak nesetkáme, ale havranů je u nás naštěstí docela dost. Pozoruj havrany, mluv k nim a naslouchej jim, neboť oni jsou Ódinovými posly.
Včera jsem narazil na zajímavý článek v jinak docela nezajímavém časopisu Rytmus života o spolupráci vlků a havranů ve volné přírodě. Havrani prý často zavedou vlky k mršině a vlci zase otevírají svými zuby mrtvá zvířata na místech, kam nejsou jinak schopni se havrani dostat. Podle indiánských legend existuje mezi vlky a havrany spojenectví potvrzené dávnou úmluvou. Manželé Jim a Jamie Dutcherovi, autoři knihy Vlci u dveří svým pozorováním dokládají, že si oba druhy spolu často hrají, ale nikdy si navzájem vážně neublíží. Vlci prý sežerou každého mrtvého ptáka co najdou, ale mrtvého havrana jen takřka pietně odklidí stranou cesty. Podivuhodné, nemyslíte?
Čerpáno z : Rytmus života 42/2011
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Odin Odin | 23. října 2011 v 17:01 | Reagovat

Vzpomněl jsem si na malby od ruského umělce Konstantina Vasiljeva. Namaloval také Odina, některé jeho krásné práce jsou k nalezení na této adrese - http://rozum.info/photo/7 . Hezký den , vjs

2 vjs vjs | 23. října 2011 v 17:07 | Reagovat

A zde ještě další, http://slavs.org.ua/konstantin_vasiliev, vjs

3 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 23. října 2011 v 22:33 | Reagovat

To s těmi vlky a havrany je hodně zajímavé...a obrázky taky, asi to tam trochu prošmejdím :o)

Každopádně už se těším na ruské vlaštovky, tak jim říká moje sestra :o) a mé kolegyně v práci zase vždycky, když si naproti našeho okna sedl havran na plot a koukal nám do oken, říkaly "Jaňule tvůj ženich čeká" :D že by nějaké znamení? :-D  8-) Havrany mám ráda a můj sen byl jednoho mít doma a nebo mít krkavce ... je to takový můj sen z dětství, který stále přetrvává :-)

4 Miky Miky | E-mail | Web | 24. října 2011 v 18:11 | Reagovat

[3]: No jo, čarovnica a krkavec, to jde dobře dohromady. ;-)

[2]: vjs, obrázky Konstantina Vasilijeva jsou pěkné, ale nějak z nich cítím takový ten ruský nacionalismus a to mě trochu odrazuje.

5 Barča Barča | 26. října 2011 v 16:38 | Reagovat

Havran je v podstatě v mnoha kulturách považován za posla magie. Černý jak temnota – vše pohlcuje, ale černá barva nemusí být nutně spojena se zlem. Naopak ve východních kulturách černá barva představuje hojnost a prosperitu. A je velmi uctívána.
Magie, vědění, poselství z jiného světa.

Vlk – vyje na měsíc. Měsíc představuje v symbolice, kromě jiného nevědomí. Myslím, že je vlk dost často zobrazován i na tarotové kartě Měsíce. Říká se o 3-4. hodině ranní, že je to hodina mezi psem a vlkem. V té době mozek jede na úsporný režim. Spíš převládá mimosmyslové vnímání.
Oba dva - vlk i havran tak představují tvory tak trochu z „jiného“ světa.

6 Miky Miky | E-mail | Web | 28. října 2011 v 8:23 | Reagovat

[5]: Zrovna nedávno jsem se díval na jeden dokument o vlcích. Lovci vlků říkali, že honit vlka je jako pronásledovat přelud. Vlci jsou příliš inteligentní a jejich smysly jsou příliš ostré na to, aby se nechali jednoduše ulovit. Jediná šance je prý v zimě na sněhu, když vlk zanechává stopy a potřebuje hodně energie na tvorbu tělesného tepla.
Havrani spolu zase evidentně komunikují a to natolik rozvinutým způsobem, že se to nechce ani věřit.
Vlci i havrani nás prostě překvapují a udivují, pokud jim věnujeme pozornost. Nedivím se, že v tom dříve lidé hledali čáry a magii.

7 Bludný fešák Bludný fešák | 7. prosince 2011 v 16:07 | Reagovat

Havrani, havrani... vždyť jsou to krkavci! I ten Poeův je krkavec....

8 Eva Eva | E-mail | 7. listopadu 2016 v 9:34 | Reagovat

Ahoj. Píši básničky a jednu jsem složila. Je za ní příběh. Trochu o Odinovi vím, ale ne moc, chtěla bych v příběhu pokračovat a napsat nějaký příběh proložený básněmi. Však moje znalosti jsou minimální. Chtěla jsem Tě poprosit, zda by jsi mě nedoporučil nějakou fakt dobrou knihu o Odinovi, aby jsem mohla pokračovat. Velice děkuji. Posílám básničku.Jen konečky prstů dotknout se rtů,
po hrdle dolů sjet cítit tvůj tep
poddat se snům.....

...havrany  zavolat,
ať křídly zakryjí, tu touhu mou
co rychle pomíjí.
Ať do knihy hříchu, právem mi zapsáno,
že krásně jsem snila
a co bylo spácháno.

Konečky prstů dotknout se na hrudi
jemně jen zlehounka,na srdci zastudí.......
….......prsty mé dychtivé ...k lemu džín spěchají
na srdci otisky ledové nechají.

Tvůj lem džín osázet tisícem polibků
bojiš se? Nebojíš? Nemysly na dýku...

Vlky si zavolám u nás pak budou stát
do očí dívat se
Budeš se trochu bát.

Musí mi ,       musí být na blízku
Nad námi přelét stín
v bezpečí remízku
líbám ně na boky, líbám tě níž.

Hladíš mě po šíji
vlků se nebojíš.
Líbám tě na stehnech
ty už to víš.......
….......že drak je nám na blízku
okolo krouží si
je blíž a blíž.

Gungir  si uchopil
však nemáš už sil
drak se k nám potom snes
v plameny pohltil.

Havrani, vlci,nám společnost dělají
do rána do čtvrtka my máme čas.
Neznáme budoucnost i když se netají,
Draka si přivolat a touhu v nás.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama