NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SÁGA O VÖLSUNZÍCH A JINÉ SÁGY O SEVERSKÉM DÁVNOVĚKU

4. října 2011 v 20:16 | Miky |  KNIHOVNIČKA

Kniha Sága o Völsunzích a jiné ságy o severském dávnověku, která vyšla v letošním roce u nakladatelství Argo, je vedle Starší a Mladší Eddy dalším dobrým zdrojem informací pro každého, kdo se zajímá o život a mytologii starých Vikingů.
Kromě Ságy o Völsunzích, Ságy o Ragnaru Huňaté Nohavici a Ságy o Bósim a Herraudovi, najdeme v knize i kvalitní předmluvu od hlavní překladatelky díla Heleny Kadečkové, která nás uvede do všech historických souvislostí.Hlavním hrdinou ságy o rodu Völsungů je bezesporu Sigurd Drakobijec. Část jeho příběhu jsem znal již ze Starší Eddy. Nyní jsem si mohl přečíst historii tohoto hrdiny a jeho rodu celou a byl jsem unešen. Je to nádherný a silný příběh, plný bolesti, lásky a statečnosti. Milovník díla J.R.R.Tolkiena si při četbě ságy nemůže nepovšimnout, odkud bral jeho oblíbený spisovatel inspiraci. Je tu drak, který hlídá poklad i meč, který byl zlomen a znovu zkut. Do příběhu, který je především o lidech, z nichž mnozí mají svůj skutečný historický předobraz, vstupuje tu a tam mytický bůh Ódin, aby významným způsobem zamíchal kartami. Na přímluvu bohyně Frigg, pomůže Ódin otěhotnět Sigurdově praprababičce, Sigurdova otce vyzbrojí Ódin magickým mečem a Sigurda samotného často obdaruje cennou radou. Podrobnosti vám líčit nebudu, mnozí tento příběh jistě znáte a pokud ne, přečtěte si ho.Sága o Ragnarovi Huňaté Nohavici je příběhem skutečně žijícího legendárního Vikinga Ragnara, který v roce 845 přepadl a dobyl Paříž, a jeho synů Ívara, Hvítserka a Björna. Ze všech tří ság tato nejlépe vykresluje život a mentalitu starých Vikingů, pro které bylo dobývání a plenění cizích území motivováno nejen touhou po zisku, ale také a možná především touhou proslavit se. Ten, kdo seděl doma, byl prostě pecivál. Muž si získal uznání svých soukmenovců pouze tím, když projevil statečnost v boji. Čím krkolomnější a nebezpečnější Vikinská výprava byla, tím větší sláva z případného úspěchu kynula. Dobře to dokumentuje poslední Ragnarův podnik, při němž se Vikinský náčelník pustil s pouhými dvěma loděmi k Anglickým břehům. Když se ho jeho žena pokouší od riskantního útoku zradit, odpovídá Radar slovy : "Dobýt zem s mnoha loděmi si nezaslouží chválu, ale že by někdo dobyl zem, jako je Anglie, se dvěma loděmi, to se ještě nestalo." Všichni Ragnarovi muži v Anglii padli a on sám byl umučen, to bylo příčinou dalšího tažení, které tentokrát vedli jeho synové. Krevní msta byla totiž pro Vikingy věc cti, takže v podstatě válčili v jednom kuse. Pro pohanského čtenáře je velmi zajímavým momentem také to, že Ragnar i jeho synové považovali často za nutné zaútočit nejprve na místní svatyni a její kouzlo, než se pustili do boje s obyvateli města.
Poslední příběh o Bósim a Herraudovi je ze všech tří asi nejvíce pohádkový, přesto je velmi čtivý a i zde si pohanský čtenář přijde na své. Velmi se mi líbila například pasáž, kde čarodějnice Busla, která byla souložnicí Bósiho otce, donutila kletbou krále Hringa, aby propustil ze zajetí Bósiho a Herrauda, které se chystal popravit. Busla se zjeví před Hringovým lůžkem a chrlí na něj sáhodlouhou výhružnou kletbu. Král se na ni nejprve zle oboří, ale když chce vstát z lůžka a zjistí, že je jeho tělo ochrnuté, slíbí Busle, že udělá všechno co chce. Zajímavý, i když spíše pohádkový, než reálný je také popis zlověstné svatyně boha Jómalima.
Knížka je prostě moc hezká a to i na pohled. Ilustrace Petra Sládka mě naprosto dostaly. Mám Ságu zatím pouze půjčenou z knihovny, ale hodně uvažuji o tom, že si ji časem pořídím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Coreyemma Coreyemma | Web | 6. října 2011 v 20:10 | Reagovat

Dnes jsem byla knížku obhlédnout a nějak mě nechytila za duši, asi mi nesedl sloh překladu. Každopádně jsem při tom narazila na nádhernou knížku Pohádky, legendy a bajky severoamerických indiánů, hned jsme jí s bráškou koupili tátovi k vánocům, jukni na ní budeš-li mít chuť ;)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 6. října 2011 v 21:09 | Reagovat

[1]: Mě se to četlo možná lépe než Eddy, ale je jasné, že každého to nechytne.
Na ty indiánské legendy příležitostně kouknu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama