NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SKÍRNIHO KLETBA A TROLLÍ RUNY

12. listopadu 2011 v 7:32 | Miky |  ZAMYŠLENÍ

Známá eddická báseň Skírnismál popisuje příběh v němž se vanský bůh Frey zamiluje do krásné obryně Gerd. Frey vyšle za Gerd svého sluhu Skírniho, aby jí jeho jménem nabídl sňatek. Skríni nejprve obryni nabízí vzácné dary, ale Gerd stále tvrdošíjně Feyovu nabídku odmítá. Při představě, že by se měl vrátit ke svému zoufale zamilovanému pánovi s nepořízenou, přinutí Skírni Gerd přijmout sňatek pod hrozbou strašlivé kletby. Kromě jiného Skírni říká : "Thursovu runu ti vyryji a tři jiné: chlípnost, posedlost, žádost. Mohu je vymazat, jak jsem je vyryl, bude-li toho třeba." Tato výhružka zabrala a Gerd svolila, že si Freye vezme.
Mnoho badatelů se už pokoušelo Skírniho runové kouzlo interpretovat. Co se týče thursovi runy je celkem jasné, že se jedná a runu Thurisaz, která nese ve staré norštině přímo název Thurs (troll, obr). Runa Thurisaz je nositelkou zvláště silné energie a mnoho čarodějů doporučuje při práci s touto runou velkou opatrnost. Mám osobní zkušenost, že Thurisaz lze velmi dobře použit jako runu ochrannou. Je třeba ale počítat s tím, že na rozdíl od runy Algiz, která pouze chrání, dokáže thurisaz vašemu nepříteli jeho útok také slušně vrátit. Naznačuje to ostatně i anglosaská runová báseň, ve které se říká : "Trn (angl. thorn) je velmi ostrý a se zlou se potáže, kdo se za něj zachytí a ještě hůře dopadne ten, kdo do trní spadne." Norská a islandská runová báseň zase naznačuje, že je runa Thurisaz z nějakého důvodu nebezpečná zvláště ženám. V norské básni čteme : "Thurs způsobuje ženám nemoci; neštěstí nikoho nepotěší." a v islandské básni se říká : "Thurs je soužením žen a obyvatel skalnatých údolí a manžel obryně Varthurny." Možná i to byl důvod proč se Gerd Skírniho runového kouzla tak zalekla.
Co ale ty tři další runy o kterých je ve Skírnismálu řeč? Neznáme žádné runy, které by nesli názvy: chlípnost, posedlost, žádost. Co s tím? Nabízí se několik odpovědí. Můžeme se například pokusit mezi známými runami nalézt tři takové, jejichž význam se třem jmenovaným vlastnostem alespoň blíží. S tím bude ale problém, protože jednotlivé překlady těchto původně staroislandských výrazů se značně liší. Jenom v knihách, které doma mám jsem našel tyto varianty : chlípnost, posedlost, chtíč / zlomyslnost, neklid, pomatenost / chlípnost, posedlost, poběhlictví / chtíč, spalující touha, nesnesitelná potřeba / zuřivost, špína, chtíč.
Další možností, kterou nemůžeme vyloučit, je že se zde jedná o runy, které vůbec neznáme. Existuje totiž názor, že run je ve skutečnosti daleko více, než jen těch 24 nejznámější znaků germánského futharku. Text Runatálu : Pro Ásy Ódin, pro elfy Dain, Dvalin pro trpaslíků svět, Asvid pro obry ukrutné,… si dokonce někteří vykládají tak, že každá jmenovaná skupina dostala své vlastní runy. Pokud by to tak bylo, mohl Skríni mít na mysli třeba nějaké elfí runy.
Bernard King nám nabízí ve své knize ještě jiné řešení. Podle názoru tohoto autora použil Skírni runy Wunjo (radost), Kenaz (pochodeň, osvícení) a Pertho (hra, ženské pohlavní orgány) a pomocí trollí runy Thurisaz jim pozměnil význam na zuřivost, špína, chtíč. Metoda, kterou King navrhuje je jednoduchá. Vyrytím runy Thurisaz pod jakoukoli jinou runu, posunete její význam níže uvedeným způsobem :

FEHU - chudoba
URUZ - ztráta sil
THURISAZ
ANSUZ - prokletí
RAIDO - bouře
KENAZ - špína
GEBO - nízkost
WUNJO - zuřivost
HAGALAZ - záplavy
NAUTHIZ - zmrzačení
ISA - zrada
JERA - hladomor
EIHWAZ - neschopnost
PERTHO - ženský chtíč
ALGIZ - bezbrannost
SOWULO - pálivé horko
TEIWAZ - porážka
BERKANA - sterilita
EHWAZ - nejistota
MANNAZ - nepřízeň
LAGUZ - sucho
INGUZ - mužský chtíč
OTHILA - ztráta dědictví
DAGUZ - temnota

Kingova metoda je rozhodně zajímavá a nabízí runovým čarodějům nové možnosti. Jak ale pod mým článkem o Kingově knize uvádí dlouholetý praktik Darken, pokud chceme používat runy k destruktivní magii, lze to udělat mnoha způsoby a není třeba kvůli tomu dělat z jednoho znaku antirunu. Na tom je určitě kus pravdy. Thurisaz ani žádná jiná runa si nezaslouží, abychom ji vnímali výhradně negativně. Runy nejsou ani zlé ani hodné, vždycky záleží na tom jak se s nimi nakládá a jakým způsobem jejich energie použijeme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Coreyemmah Coreyemmah | Web | 12. listopadu 2011 v 10:29 | Reagovat

velmi zajímavé a informačně obohacující. díky :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 21:12 | Reagovat

[1]: Rádo se stalo. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama