NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SYMBOLIKA ČÍSEL A RUNOVÉ ČAROVÁNÍ

9. listopadu 2011 v 4:39 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Vzpomínáte si ještě jak jsem čaroval s runami a třídenní svící? Byla to vlastně taková kombinace svíčkové a runové magie s využitím posvátného čísla tři. Toto číslo lze samozřejmě při práci s runami použít i jinak. V článku o runových kombinacích jsme si například ukázali, jak lze každý runový znak graficky ztrojit. Nejde zde přitom o žádný moderní výmysl, už v eddické Písni o Sigurdovi se dočteme jak valkýra Sigrfrída nabádá hrdinu, aby na jílec, čepel i hrot svého meče vyryl třikrát vítěznou runu Teiwaz. V runové magii lze ale samozřejmě použít i jiná čísla. Numerickou symbolikou runového čarování se ve své knize zabývá Bernard King. Pozoruhodné je, že se King nespokojil s klasickou, dnes velmi populární numerologií, ale přisoudil jednotlivým číslům významy na podkladě pečlivého studia severských mýtů a legend. Věřím, že osvojení si této číselné symboliky může naše runové čarování zdokonalit. Podle záměru kouzla můžeme použít jednu runu, nebo více různých runových znaků, jejichž celkový počet bude korespondovat s naším cílem. Chceme-li například něco zabrzdit, zkomplikovat, nebo ztížit, použijeme k tomu kouzlo složené ze čtyř významově vhodných run. Bude-li se naše kouzlo týkat záležitostí lásky, použijeme pro změnu sedm znaků, apod. Podívejme se tedy nyní na to, jaký význam Bernard King jednotlivým číslům připisuje :

JEDNIČKA - reprezentuje význam slova, které je jménem runy, nebo moc se jménem runy spojenou.

Jednička nemá žádný zvláštní význam, osoby a věci, které se vyskytují v germánské mytologii samostatně jsou prostě tím, čím jsou.

DVOJKA - implikuje služebné postavení, podřízenost či otroctví.

Dvojice lidí, zvířat a jiných bytostí hrají v severských legendách obvykle služebnou roli. Thorův vůz táhnou dva kozli, Freyin zase dvě kočky. Ódinovi slouží dva vlci a dva havrani. Thóra doprovází k Utgardskému Lokimu dva sluhové. Ve Fjolsvinnsmálu stojí na stráži dvě líte saně atd.

TROJKA - je aktivovací posloupností. Tři trollí runy jsou nutné k aktivaci změny podoby, nebo mění význam následujícího textu. Zároveň je to počet run vyžadovaný pro výzvu či vzývání o nižší intenzitě.

Trojka je v severské mytologii velmi důležitým číslem a vztahuje se vždy k zásadním věcem. Tři kořeny Yggdrasilu, tři Norny, tři strašlivé zimy ragnaröku atd. Ódin musel strávit s Gunnlöd tři noci, aby získal kouzelnou medovinu, vanská čarodějnice Gullveig je třikrát spálena a třikrát vstane z mrtvých a dalo by se pokračovat dále.

ČTYŘKA - označuje otrávenost, únavu či nepohodu.

Cestou do Thingsteadu musel Thor překročit čtyři řeky. Čtyři velcí jeleni okusují větve Yggdrasilu a čtyři velcí hadi se skrývají pod jeho korunou. Čtyři trpaslíci pracně podpírají nebeskou klenbu a čtyři berserkové vzdorovali na Baldrově pohřbu vlčí smečce obryně Hyrrokkin. Čtyřka se vyskytuje v severských legendách obvykle ve spojení s neštěstím, nepohodou a neklidem.

PĚTKA - přináší uspokojení či úspěch, je vhodná k léčebným účelům.

Ódin strávil pět plných zim po boku Fjölvara na zeleném ostrově v přítomnosti krásných žen. Utgardský loki pomocí pěti úkolů lstivě porazil boha Thora. Thor bezpečně ukryl kotel obra Hymiho pět mil pod zem. Ve Výrocích Vysokého se dočteme, že přátelství po pěti dnech plane jasněji než falešný zájem.

ŠESTKA -je nepříjemnost, něco nechtěného.

Šest hadů škodí v kořenech Yggdrasilu. Pouta, která svazují Fenriho jsou vyrobena ze šesti ingrediencí. Šestého dne hyne podle Hávamálu falešné přátelství.

SEDMIČKA -je spojena se sexuálními záležitostmi.

Sedmička bývá v severských legendách spojena s milostnými vztahy. V písni o Hárbardovi koketuje Ódin se sedmi sestrami a pak má se všemi sexuální poměr. Völund a jeho bratři zas žijí sedm let šťasně se svými labutími nevěstami.

OSMIČKA - je spouštěcí posloupností, podobně jako trojka. Označuje úplnost, sílu, je to číslo potřebné pro intenzivní výzvu.

Ódinův kůň Sleipnir, který je ze všech koní nejrychlejší má osm nohou. Thorův palác Bilskirnir má 640 tj. 80x8 pater, Valhalla má tentýž počet dveří. Loki žil v podzemí osm zim a jeden runový nett má osm znaků.

DEVÍTKA - je nástrojem pro ještě vyšší stupeň dokonalosti, osmička je celek, devítka jej podtrhuje a potvrzuje.

Devítka, tedy 3x3 je nejmocnějším číslem germánské mytologie. Devět dlouhých nocí byl Ódin zavěšen na Yggdrasilu, než spatřil runy. Devět mocných světů spojuje svými kořeny a větvemi strom Yggdrasil. Devět matek porodilo Heimdalla a devět kněžek sídlí na Hoře léčení s Menglödou. Osmička tvoří celek, ale devítka jej dovršuje. Z Ódinova zlatého prstenu Draupniho skane každé deváté noci osm dalších shodných prstenů. V Písni o Hymim rozbije Thor osm kotlů a devátý ukradne.


Všem přeji úspěšné čarování.Usmívající se 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liliana Liliana | Web | 10. listopadu 2011 v 0:44 | Reagovat

To je zajímavé. Numerologie to má skutečně jinak, místy i opačně. V té devítce se ale celkem shodují :-)

2 Barča Barča | 10. listopadu 2011 v 9:01 | Reagovat

Přestože severskou mytologii neznám a lehounce se s ní seznamuji díky Tvým stránkám. Shledávám symboliku čísel v článku místy podobnou k astrologickým domům.

3 vjs vjs | 10. listopadu 2011 v 10:43 | Reagovat

[2]: no, ano, to je bezva postřeh s astrologickými domy :-)

4 vjs vjs | 10. listopadu 2011 v 10:46 | Reagovat

Tip na knihu , mimo jiné i o Runách, Název knihy: Magické klíče, autor David Allen Hulse. Hezký den a vše dobré, vjs

5 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 10. listopadu 2011 v 13:52 | Reagovat

Na spojení čísel a run už jsem narazila v jedné knize ... koukám do ní..přesněji do bibliografie :o) a je tam uveden King :o) no myslím, že tuhle malou knížečku už nebudu až tak zatracovat ... dříve mi připadala jako docela zbytečná, ale teď se ji omlouvám ;-) (Runová magie - Petra Neomillnerová)

6 Coreyemmah Coreyemmah | Web | 10. listopadu 2011 v 14:40 | Reagovat

zajisté trojka a sedmička rulez... ach ty naše lidské mozky :)

7 Radovan Radovan | E-mail | 25. února 2018 v 21:14 | Reagovat

Dekuji opět skvělý článek a spousty hodnotných informací. Jakými symboly se zapisovaly čísla ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama