NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

BOHYNĚ NERTHUS

11. prosince 2011 v 12:28 | Miky |  BOHOVÉ A BÁJNÉ BYTOSTI

JMÉNO : NERTHUS
KATEGORIE : BOHYNĚ
OBLAST : GERMÁNIBohyni Nerthus jsem poprvé oslovil během svého letošního mabonového rituálu ve starém opuštěném jabloňovém sadu. Byl to jeden z těch několika málo rituálů, kdy jsem měl kromě vizuálních vněmů i ty sluchové. Od té doby jsem se během svých "šamanských cest", mohu-li to tak nazvat, vypravil k Nerthus ještě několikrát a vždycky se děly dost zajímavé věci.
Ona je totiž tato bohyně vůbec zajímavá. Ačkoli patří do germánské oblasti a byla podle Tacita uctívána sedmi významnými germánskými kmeny, v pozdější dochované mytologii a ságách se o ní nikde nedočteme. Jediným zdrojem informací o ní tak zůstává to, co o ní napsal Tacitus :

Pak následují Reudignové, Avionové, Angliové, Varinové, Eudosové, Suardonové a Nuitonové, ti jsou chráněni lesy a řekami. Jednotlivě není na nich nic pozoruhodného; společné jim je, že uctívají bohyni Nerthus, to jest Matku Zemi, a věří, že zasahuje do lidských záležitostí a osobně navštěvuje národy.
Na jednom ostrově v Oceánu je posvátný háj a v tom háji je vůz věnovaný bohyni, přikrytý přehozem. Dotknout se ho je dovoleno jen knězi. Kněz pozná, kdy je bohyně uvnitř, zapřáhne do vozu krávy a s velkou uctivostí provází bohyni na cestě. Tenkrát jsou dny plné radosti, slaví se svátky na místech, která bohyně poctí svým příjezdem a svým pobytem. Nezačínají se války, neberou se do rukou zbraně; je zavřeno veškeré železo. Jen tak dlouho je však znám mír a pokoj, jen tak dlouho milován, dokud týž kněz neodveze bohyni zpátky do chrámu, když už má styku s lidmi dost. Pak je povoz, přehoz a božstvo samo (chceš-li, věř tomu) omýváno v tajemném jezeře. Tuto službu konají otroci a totéž jezero je pak okamžitě pohltí. Odtud tajemná hrůza a svatá nevědomost o podstatě tajemství, jež vidí jen lidé odcházející na smrt.

Jedná se tedy o bohyni, která ztělesňuje Matku Zemi. Předpokládá se že, cesta na voze, při které Nerthus navštěvovala lidská sídla v okolí svatyně, se konala vždy na jaře v období plodnosti a probouzení přírody. V přítomnosti bohyně byly zapovězeny veškeré boje a sváry, byl to čas radostné oslavy nového vegetačního roku. Poněkud temnější příchuť má ovšem zakončení celé cesty, kdy jsou utopením v jezeře obětováni otroci, kteří bohyni a její vůz omývali. Existuje názor, že některá z mumifikovaných těl z germánského období, která se našla v dánských a německých bažinách by mohla patřit lidem obětovaným právě této bohyni.
Zdá se vám to drsné? Asi ano, náš dnešní pohled na Matku Zemi je do značné míry zidealizovaný. Bohyni, která představuje Zemi bychom rádi viděli, pouze jako tu hodnou maminku, která nás hladí, krmí a chrání. Tak ji samozřejmě viděli i staří pohané, kromě toho ji ale vnímali i jako hrobku, která jednou pozře naše kosti. Matka Země má obě tyto tváře. Léto je čas hojnosti a úrody, ale zima je čas spánku a často i hladu, nemoci a smrti. Tu temnou stránku si my zhýčkaní moderní lidé už moc neuvědomujeme a ani si často uvědomovat nechceme, pro naše předky, kteří žili bez elektriky a technických vymožeností to ale byla realita.
Bohyně Nerthus je zvláštním způsobem tajemná. Všichni jí radostně vítají a slaví, že s ní přichází čas hojnosti, ale nikdo jí nemůže spatřit, ona zůstává skryta za přehozem. Mnoho současných pohanských umělců ji proto kreslí s maskou, nebo závojem na obličeji.

Tvrdí se, že Nerthus je matkou božských dvojčat Freyi a Freye. Ačkoli pro to neexistuje žádný přímý důkaz, zdá se to být docela pravděpodobné. Freya a Frey jsou dětmi boha Njörda a z Eddy víme, že je zplodil se svou sestrou, pravděpodobně také dvojčetem. Jméno Nerthus je podle všeho latinským přepisem jména Njörðr a tak tu zřejmě máme dvojčata, boha a bohyni plodnosti Njörda a Njördu a jejich děti, opět dvojčata a božstva plodnosti Freye a Freyu. Těch indicií je více. Objížďka krajiny se sochou na voze například patřila i ke kultu boha Freye.
Bohyně Nerthus se v tomto světle jeví pramatkou božského rodu Vanů, který je tradičně spojován s atributy plodnosti, hojnosti, štěstí a bohatství. Magie Vanů je spjatá se zemí a vodou, s álfy a šamanským uměním zvaným Seidr. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Myslič Myslič | 11. prosince 2011 v 20:26 | Reagovat

Ta teorie o příbuzenství Njorda a Nerthus se mi taky zdá pravděpodobná.

2 H H | E-mail | 13. prosince 2011 v 21:33 | Reagovat

Koukám, že už sem také dorazily obrázky od mé oblíbené Thorskeggy :-)Existují nějaké teorie, že tím ostrovem v oceánu(moři) by mohla být Rujána - samozřejmě v době před příchodem Polabských Slovanů :-)

3 H H | E-mail | 13. prosince 2011 v 21:36 | Reagovat

Ta Thorskegga kreslí hezké obrázky, že ?
http://thorskegga.deviantart.com/gallery/#/d4d059j

4 Miky Miky | E-mail | Web | 14. prosince 2011 v 6:29 | Reagovat

[3]: H, díky za ten odkaz, ty obrázky se mi moc líbí, ale netušil jsem kdo je jejich autorem.

O té teorii s Rujanou jsem slyšel. Mým snem je Rujanu někdy navštívit, fotografie od tud vypadají úžasně.

5 H H | E-mail | 14. prosince 2011 v 10:38 | Reagovat

Na Rujáně jsem byl, je to tam opravdu pěkné. I když jsme tam neměli moc času, protože to bylo v rámci našeho výletu po Německu - muzea,Eckernsteine, Gross Raden, Arkona (Rujána) a nakonec jsme se přesunuli do Polska na Slovansko-vikinský festival ve Wolinu. Na té Rujáně se mi líbilo slovanské hradiště Arkona, neolitická kamenná hrobka Nobbin a také ty německé domy s hlavami koňů na střeše (mytologický význam). Na pláži u Arkony bylo spousta pazourků, přivezl jsem si jeden pěkný kus, chtěl jsem si z toho zkusit vyrobit kamenný hrot oštěpu nebo nůž. Po pár úderech se mi ten pazourek rozpadl úplně jinde než jsem chtěl aby se to štípalo. :-(

6 H H | E-mail | 14. prosince 2011 v 10:45 | Reagovat

Jo a zapomněl jsem na té Rujáně jmenovat rybářskou vesničku Vitt, ta je také pěkná.

7 Miky Miky | E-mail | Web | 14. prosince 2011 v 22:04 | Reagovat

[5]: To mi připomnělo jak jsem si na severu Dánska nacpal v zápalu lovu kapsy tolika pazourkama, až mi z toho padaly kalhoty. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama