NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

KURZ PRAKTICKÉ MAGIE - Jozef Karika, Jaroslav A. Polák, Lucienne Poláková

25. prosince 2011 v 7:46 | Miky |  KNIHOVNIČKA


Právě jsem dočetl Kurz praktické magie od Jozefa Kariky a musím říct, že je to v mnoha ohledech zvláštní kniha. Ta první zvláštnost spočívá už v samotné koncepci knihy. Kurz praktické magie je vlastně jakási složenina dvou do značné míry odlišných částí. První polovina knihy, jak už název napovídá, patří magickému kurzu o šestadvaceti týdenních lekcích, zatímco druhou část tvoří soubor několika esejů z pera Jozefa Kariky, Jaroslava Poláka a Lucienne Polákové. Spojnicí obou těchto částí je hlavní téma knihy, jímž je magie.


Druhou zvláštností této knihy je, že se Karika na rozdíl od mnohých jiných autorů magických kurzů, až úzkostlivě snaží nezatížit své studenty žádnými dogmaty, nebo konkrétní vírou. V úvodu se uvádí, že kurz vznikl po deseti letech magické praxe, během které autor pracoval podle klasických konceptů Františka Bardona, Cornelia Agripy, Eliphase Léviho, Papuse a dalších. Jozef Karika měl i své thelémské období, experimentoval s grantovskou a lovecraftovskou gnózí a věnoval se chaos magii. Ve všech těchto systémech se snažil vystopovat shodné a nejdůležitější body, které mají pro rozvíjení individuální magické praxe největší význam a právě z těchto bodů pak sestavil tento kurz. Dost mi to připomnělo přístup Michaela Harnera, který z různých šamanských kultur z celého světa vybral několik klasických prvků a postupů a vytvořil něco, čemu se dnes říká jádrový, nebo také základní šamanismus. To, o co se v knize pokusil Jozef Karika, je tedy jakási jádrová, nebo základní magie. Do jaké víry, nebo souboru věr, student tyto základní magické postupy obleče, nechává Karika zcela na jeho svobodné vůli.
Další zvláštností je, že samotný autor knihy se ve svém osobním životě k žádnému souboru věr vlastně nepřiklání. Několikrát to během kurzu naznačí a nakonec tento problém dopodrobna rozebere v eseji Magické myšlení. Zde nám Jozef Karika představí koncepci magie jako hry. V tomto pojetí existuje radikální předěl mezi mágovým myšlením v běžném životě a mágovým myšlením během magických operací. V běžném žití se mág Karikova ražení obejde bez jakékoli náboženské, nebo magické víry. V okamžiku magické operace však vstupuje do jakési jiné reality, ve které magickým principům dočasně věří. Karika to připodobňuje stavu, do jakého se dostáváme když hrajeme nějakou dětskou, nebo společenskou hru. Ačkoli víme, že je to "jen" hra, dokážeme se do ní často silně vžít a prožívat celou věc hluboce a emocionálně. Vzpomněl jsem si u toho na Kojota, který během svého satanistického období o této dočasné víře během rituálů, na svém blogu také několikrát psal. Popravdě řečeno, nebylo mi to jasné tenkrát a není mi to zcela jasné ani teď. Tedy, principiálně to chápu, ale sám bych tento rozpor ustát nedokázal. Během svých rituálů také samozřejmě vstupuji do jiné, než běžné reality, ale chápu to spíš jako vstup do vyšší intenzity vyladění, než jako vstup do zcela jiného světonázoru. Magii do svého běžného pracovního dne sice příliš nevnáším, ale věřím v ní pořád. Přepínat z nevíry na soustředěnou víru bych jednoduše nedokázal. Přesto se naprosto ztotožňuji s tím, co Karika napsal ve 24. lekci : "Ničemu v magii nepřisuzujte absolutní platnost. V magii více než kdekoli jinde platí, že neexistují žádná fakta, pouze interpretace." Ačkoli svou víru po skončení rituálu neodkládám, dobře si uvědomuji, že moje víra je pouze mojí osobní interpretací světa a nikdy bych ji nevydával za univerzální Pravdu pro každého.
Nyní k samotnému kurzu. Jak už jsem předeslal, jedná se o kurz o šestadvaceti týdenních lekcích. Je tedy koncipován na půl roku, ale skutečná délka výcviku bude jistě individuální v závislosti na úrovni a předchozích zkušenostech studenta. Cvičení nejsou těžká. Pokud máte už nějaký výcvik za sebou, zjistíte možná podobně jako já, že většinu v knize uvedených praktik jste už v nějaké jiné variantě vyzkoušeli. Jednoduchost kurzu však není dle mého názoru jeho slabinou, ale spíše jeho předností. Karika neklade studentům do cesty překážky zbytečnými složitostmi, ale vede je přímo k jádru věci. Jediné co bude každý adept ke zvládnutí kurzu nutně potřebovat je důslednost. Karika klade velký důraz na to, aby se studenti nenechali odradit počátečními neúspěchy a pokud s nějakým cvičením začnou, aby ho také dotáhli do konce. Budeme-li k sobě upřímní, dáme jistě autorovi za pravdu, že nedůslednost je přesně tím, co nám nejčastěji brání v nějakém magickém pokroku. Čtení knihy mě přimělo v tomto směru ke zpytování svědomí a k tomu, že jsem se pustil s novou vervou do některých věcí, které jsem začal flákat, např. do důsledného zapisování svých snů.
Kromě zadání týdenních úkolů obsahuje každá lekce i praktické tipy, jak tyto úkoly nejlépe zvládnout a autorovy komentáře k nejčastějším otázkám a problémům, které se v souvislosti s danými úkoly mohou vyskytnout. Připojení praktických tipů a odpovědí na nejčastější otázky byl výborný nápad. Může to opravdu pomoct a velice dobře se to čte.
Výborně se čtou i eseje v druhé části knihy, a to bez ohledu na to, jestli je jejich autorem zrovna Karika, Kojot, nebo Lucienne. Z esejů Jozefa Kariky mě nejvíce zaujalo zamyšlení s názvem Genetická magie, ve kterém autor přistupuje ke třiadvaceti párům chromozomů, které jsme každý zdědili po matce a po otci, jako k třiadvaceti párům mocných duchů předků, kteří ovlivňují náš život. Karika upozorňuje, že geny do značné míry předurčují naše přednosti i slabiny se kterými se budeme muset v životě potýkat. Pozoruhodné je, že se tito "duchové" svým způsobem opravdu chovají jako samostatné bytosti. J.Karika píše : "Genetičtí démoni (stejně jako genetičtí andělé) sílí generacemi. Pro ně je náš život pouze přechodným stádiem, během kterého se mohou stát mocnějšími (o což usilují), nebo zeslábnout (čemuž se snaží vyhnout)."
Z Kojotových esejů mě hodně zaujalo pojednání o Struktuře lidského magického univerza, ve kterém autor srovnává kosmologický model (chaos, prasíly, titáni, bohové) z klasických mytologií s lidskou ontogenezí. Období chaosu přirovnává k počátku našeho prenatálního vývoje, období prasil k růstu a členění lidského mozku, stvoření světa k narození, období titánů k dětství, období boje mezi bohy a titány k pubertě a období kdy bohové zvítězí a titáni jsou spoutáni k dospělosti. Myslím, že to srovnání krásně sedí.
Skvělou Kojotovou prací je také Škaredý zjev, aneb magické úvahy o Petru Bezručovi. Kojot se zde zabývá rozdílem mezi charakterovými rysy Vladimíra Vaška a charakterovými rysy jeho básnického alter-ega Petra Bezruče a nakonec dochází k tomu, že Bezruč je vlastně jakási démonická entita na kterou se Vladimír Vašek a jeho kamarád Ondřej Boleslav Petr, v jejich básnickém díle napojili. V závěru tohoto brilantního eseje nám k evokaci Bezruče, Kojot nabízí dokonce propracovaný rituál. Moc jsem se u čtení bavil, už jen proto, že mám tyhle staré levicové básníky (Bezruč, Neumann, Gellner) velice rád.
Za zmínku stojí i eseje Nábožensko-magické využití alkoholu a Ježíšové a ježíšek, které jsem znal už s Kojotova blogu. Motiv posledně zmiňovaného eseje, krásně rozvíjí ve svém jediném zamyšlení s názvem Dvojí volba, na konci knihy , Lucienne.
Pokud si tedy knihu koupite, dostane se vám do ruky nejen přehledný a praktický kurz magie, ale také celá řada zajímavých a podnětných článků, které vás jistě povedou k zamyšlení a možná i k přehodnocení některých vašich postojů. Knihu Kurz praktické magie jsem dostal od Kojota jako krásný vánoční dárek i s věnováním, za což mu tímto ještě jednou děkuji.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kojot Kojot | E-mail | Web | 25. prosince 2011 v 15:31 | Reagovat

Pěkná recenze, díky, pošlu dál! A rádo se stalo! Krásné vánoce přeji.

2 KSM KSM | Web | 28. prosince 2011 v 20:36 | Reagovat

zdravím...na tu knihu se rozhodně podívám...ale osobně si moc nemyslím, že by se jednalo o knihu pro mě žádanou...ale podívám se... děkuji za typ. :-)

3 Reliés Reliés | E-mail | 29. prosince 2011 v 22:11 | Reagovat

Pan kolega :D Karika je velmi erudovaný praktik, už od něj vlastním Zóny stínu. Tato kniha byla pro mou praxi přínosem. Určitě se podívám i na další Karikovo výtvor, moc se těším. Děkuji za typ :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama