NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

SNY, VIZUALIZACE A ŠAMANSKÉ CESTY

3. ledna 2012 v 8:46 | Miky |  JINÉ
S psaním článků na blog jsem v poslední době trochu polevil. Je to způsobené hlavně tím, že jsem se s novou vervou vrhl do zkoumání svých snů, rozvíjení vizualizačních technik a do šamanského cestování. Výsledky této práce jsou velmi obohacující, ale zároveň příliš osobní. Mohu o nich udělat zápis do svého deníku, nebo si o nich pohovořit se svojí ženou, ale na blog se to moc nehodí. Napíši teď o těchto věcech tedy alespoň obecně, aniž bych cokoli důležitého ze svých vizí prozradil.


Zkoumání snů :
Zapisuji své sny nyní opravdu poctivě každý den. Dříve jsem sice také občas nějaký sen zapsal, ale dělal jsem si poznámky pouze u těch snů, které mi připadaly něčím zajímavé, nebo zvláštní. Teď zapisuji doslova každou blbost co si zapamatuji. Bývaly období, kdy jsem si myslel, že se mi nezdává nic, teď když sny důsledně zapisuji tak vidím, že se mi zdají každou noc a mnohdy jich je dokonce několik. Kromě témat mě zajímají hlavně místa, kde se sny odehrávají a lidi (a jiné bytosti), kteří se v nich vyskytují. S těmi místy je to zajímavé. Jsou to většinou prostory, které znám z reality, ale ve snech vypadají hodně jinak. Některá místa se objevují opakovaně a já se v tom pokouším objevit nějaký smysl. Ptám se sám sebe, co to například znamená, když se v mém snu objeví autobusová zastávka U Otavanu, nebo Praha, nebo tůně plné žab na tankodromu. Zjistil jsem také, že se mi prakticky denně zdá o práci. Buď přímo o důchoďáku, nebo se mým snem mihne alespoň nějaký můj klient nebo kolega. Zvláštní pozornost věnuji snům, kde se objevují zvířata, nebo mrtví. Symbolika zvířecích snů bývá většinou velice složitá a často jí vůbec nerozumím. Nedávno jsem například viděl mořského orla, který se opakovaně měnil v lidské dítě a zvracel vodu, která mu stříkala i z pupku. Mrtví lidé zase bývají v mých snech dokonale, nebo takřka dokonale živí. Pokud se mrtví objeví, bývají to zvláštní sny.
Vizualizace :
Schopnost vizualizace (imaginace, představivosti), považuje většina mágů a čarodějnic za stěžejní magickou dovednost. Někomu jde vizualizace hůře, někomu lépe, ale trénovat potřebuje úplně každý. Já mám v této oblasti výhodu v tom, že mám určité malířské nadání. Když chci namalovat obrázek, musím ho nejprve "vidět" ve své hlavě, pak tuto vizi přenést na papír a nakonec ji rukou a štětcem zrealizovat. Trénuji tak vlastně vizualizaci od dětství. Udržet v mysli složitý obraz se všemi detaily však není úplně jednoduché ani pro mne a tak se nyní věnuji stavbě astrálního chrámu podle cvičení z knihy Chaos magie od Patricka Dunna. Je s tím sice trochu práce, ale zároveň je to ohromně zábavné, mnohem zábavnější, než představovat si stále dokola nějaké předměty apod. Nejlepší na tom je, že chrám začíná po pár cvičeních jakoby ožívat a jeho návštěvy se čím dál více podobají snům, nebo šamanským cestám.
Šamanské cesty :
O šamanském cestování jsem poprvé četl už někdy v roce 1997, krátce potom, kdy jsme s Maruškou opustili křesťanskou církev. Ihned mě to zaujalo a začal jsem pátrat po materiálu na výrobu bubnu. Buben jsem nakonec vyrobil, ale moc s ním necestoval. Ono, mlátit do bubnu v paneláku totiž kvůli sousedům moc nejde a bubnováním v lese, na sebe také přitahujete často nežádoucí pozornost. Většinou jsem myslel víc na to, koho svým bubnováním ruším, než na samotnou cestu a tak výsledky mých šamanských cest byly chabé. Otrávilo mě to natolik, že jsem s bubnováním na několik let skončil.
Před třemi lety jsem od Marušky dostal nový krásný buben, který jsem okamžitě začal používat u mnoha svých rituálů. Když bubnuji doma, bouchám paličkou jen tak jemně a zatím si žádný soused stěžovat nepřišel. To mě povzbudilo a začal jsem znovu experimentovat s šamanskými cestami. Později jsem zjistil, že mi velice dobře funguje i chřestidlo, které navíc nikoho neruší. Nyní testuji nahrávku šamanského bubnování Michaela Harnera na CD, které jsem dostal k vánocům. Cédéčko hrající ve sluchátkách už neslyší opravdu nikdo kromě mne a zdá se, že to s ním jde dobře. Vadí mi ale sluchátka a jejich šňůry a nějak už jsem si navykl na pohyb ruky a těla když si chřestím, nebo bubnuji sám. Každopádně je to alternativa v situacích, kdy buben, nebo chřestidlo použít nelze. Zážitky a poznatky z šamanských cest jsou neuvěřitelně silné a rád bych se s nimi podělil, patří ale bohužel do oblasti osobní gnóze a ta nemá pro ostatní lidi žádný význam a může být pro ně matoucí, proto si je nechám raději pro sebe.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vjs vjs | 3. ledna 2012 v 11:08 | Reagovat

Děkuji moc, úžasný článek. K němu se budu ještě mnohokrát vracet. Vjs

2 Miky Miky | E-mail | Web | 3. ledna 2012 v 12:04 | Reagovat

[1]: To mě sice těší, ale myslím, že jsem v něm nic moc úžasného nenapsal. ;-)

3 Frostík Frostík | 3. ledna 2012 v 16:44 | Reagovat

... 8-)  ;-)  :-)  :-D  :-D

4 Barča Barča | 3. ledna 2012 v 19:52 | Reagovat

To, že se nevěnuješ tolik svému blogu jak píšeš - v tom nevidím žádný problém, protože je to především Tvůj blog a píšeš hlavně sám kvůli sobě.
Miky každý hledáme svou cestu, poznáváme sami sebe různými technikami, cestami. Každému je blízké něco jiného.
Já jsem např. Vodnářka s Asc ve Střelci. Pro Střelce je důležitá maximální koncentrace, klid, soustředění se na cíl. Vodnář je pohyblivý, komunikativní, všestranný, zajímá ho všechno možné.
Takže např. pro mě je cesta učit se maximální přítomnosti. Těžko se mi to vysvětluje, protože to opět plně chápu jen já. Vodnář je živel vzduchu, který se rozpíná všude, směrem ven a proniká vším a  Střelec je živel ohně je to energie opačná, představuje maximální koncentraci, energii, která směřuje dovnitř, tím získává na své síle. Je to takový rozpor, přestože se oba živly doplňují, ale zase je potřeba ta správná míra obou živlů.
Naprosto souhlasím s tím, že tyto věci jsou hluboce  osobní, niterní, intimní a jsou opět určeny jen a jen především Tobě samému.
Osobně mě velmi udivilo např. na blogu Kojota, jak otevřeně hovoří o svých snech, či své nemoci.
Tím vším Ti jen chci říci, že v tom poznávání sebe sama rozhodně nejsi sám, že nás je víc. :-)a že Ti na Tvé cestě fandím.

5 Myslič Myslič | 3. ledna 2012 v 21:22 | Reagovat

To je zajímavé...  Zdánlivě to spolu nemá nic společného, ale dneska jsme se na  http://bratrstvi.net/pro-ctrnare/
,dohadovali o starověkém Řecku a jak jsem kvůli tomu hrabal v knížkách, tak jsem narazil na Alkibiadův  (athénský vojevůdce)citát, ve kterém mluví doslova o "šamanských cestách" :
"....většina lidí myslí, že to, čemu říkají bdělí stav, je naše jediná existence, kdežto sny jsou pouze netělesné jevy, které nás navštěvují v noci, když spíme. Thrácké kmeny mají opačný názor. podle nich se skutečná existence odehrává ve snech, kdežto bdělí stav není nic, než fantom a iluze. Dovedou najít divoká zvířata, určit místo, kde se zdržují, na podkladě snů, které se jim zdály minulou noc. Lovil jsem s nimi a věřím tomu. Říkají, že dokáží vstoupit do snů a opouštět je a ničeho se nebojí víc, než že by mohli ve snu zemřít. Naproti tomu smrt tělesnou pokládají za bezvýznamnou, protože sen přetrvá i schránku, která jej hostila."

6 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 3. ledna 2012 v 23:29 | Reagovat

Také jsem si své sny kdysi zapisovala do Deníku snů. Když jsem se stěhovala, tak jsem ho ztratila, ale nedávno jsem ho našla a koukala jsem co všechno se mi zdálo 8-O  :D To by člověk nevěřil.

7 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 7:33 | Reagovat

[4]: Barčo, mě jde o to, že jsou ty věci těžko sdělitelné. Nebál bych se o nich psát, ale znělo by to jako fantasmagorie. Někdo by to pokládal za výmysl a jiní by si mysleli, že je to super a že když budou dělat to, co já budou mít určitě zcela totožné zážitky, ale neměli by. Je zajímavé jak se moje poznatky z šamanských cest v mnohém liší od toho, co jsem o těch věcech předtím četl. Kdybych o těch prožitcích napsal, myslím že by někteří zaměnili mojí osobní gnózi za zvěstování pravdy a to bych fakt nerad.

8 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 7:38 | Reagovat

[5]: Mysliči, skvělý citát, díky. :-)

[6]: Roveno, věřil. Zapisuju si své sny od května a když to pročítám tak žasnu. Nebýt zápisu, tak si spoustu snů dokonce už vůbec nepamatuju. ;-)

9 Barča Barča | 4. ledna 2012 v 10:38 | Reagovat

Miky: „Nedávno jsem například viděl mořského orla, který se opakovaně měnil v lidské dítě a zvracel vodu, která mu stříkala i z pupku. “

Tohle mě zaujalo. Dovolím si pouze osobní interpretaci. Nebo spíše jen pocit, který mě okamžitě napadl při čtení Tvého snu. Předem se omlouvám, že Ti mluvím do snu.

Mořský orel - nadhled, obrovské svoboda, svoboda a volnost v letu - v rozhodování a možnostech. Malé dítě je spontánní, nepředstírá, je nezaujaté, nezkušené, naivní, poznává a tím se učí. Svým způsobem je svobodné podobně jako ten mořský orel.
Výchova ho ovšem učí správným mravům a co se sluší a patří ve společnosti - tím se zároveň krotí i ta přirozenost, spontánnost. Je těžké v dospělosti objevit svoji přirozenost, objevit  v sobě své vnitřní dítě a umět opět létat jako orel.

Myslím, že na snu je nejdůležitější ten pocit, co u toho člověk zažívá. A samozřejmě Tvůj sen může mít více významů v různých rovinách.

10 Barča Barča | 4. ledna 2012 v 10:51 | Reagovat

Zapomněla jsem na ten pupek. Pupek a břicho je právě jakoby „střed“ člověka. Ve východních naukách je právě břicho místem velké životní energie. Proto jsem Tvůj sen i interpretovala jakoby z Tvého nitra a nehledala okolnosti a souvislosti snu ve vnějším světě.

11 Barča Barča | 4. ledna 2012 v 11:19 | Reagovat

Už jen poslední poznámku. Představila jsem si let orla nad mořem. Letí daleko za obzor, kde za horizontem už nevíš kde je hladina moře a kde je nebe. To vše splývá v jedno. Zrovna tak orel vyletí nahotu k výšinám a naopak střemhlav padá k zemi když loví. Představuje tedy určité vyšší spojení mezi nebem a zemí a tím představuje určitou rovnováhu mezi věci pozemskými a nebeskými. Aby se člověk dotkl nebe a nebo naopak prozkoumal hlubiny svojí duše obojí vyžaduje odvahu. A pak když se naučí létat jako ten orel - zažívá pocity radosti a štěstí.
Miky a už mlčím :-)

12 Eagle Eagle | 4. ledna 2012 v 15:19 | Reagovat

Sny jsou jistě velmi inspirující. Nejeden
vynález nebo povídka či obraz podle nich
byly převedeny do našeho světa. A jednalo
se o zajímavá díla. Několikrát se mi stalo,že jsem se snu probudil a několikrát se mi stalo, že jsem nedokázal
rozeznat realitu od snu. Vše splývalo v jedno. Poslední dobou se mi také o mrtvích příbuzných a nevím, co to znamená. Nejděsivější sny mám, když se mně pronásleduje pes. Pokaždé, když se předšasně probudím, zjistím, že to bylo buď o psu nebo o mrtvích. Někdy jsou i příjemné sny, zdá se mi, že v nich cvičím a medituji a pak cítím vnitřní energii následující den. Ale to je jen zřídkakdy. Výklad snů podle babiččina snáře asi v šamanských astrálních cestách nepomůže. Moc snům nerozumím, tak se do odborných témat raději pouštět nebudu. Snad to má něco společného se živly, snad s budoucími událostmi,nebo se jedná o astrální cesty, nebo je to realita. Nebo je to od každého něco.Jinak vítám všechny v novém roce 2012. Snad nebude tak hrozný, jak všichni předpovídají. Snad by se k tomuto tématu dal napsat také nějaký zajímavý článek.

13 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 16:15 | Reagovat

[9]: Barčo, jseš opravdu dobrá. O tom orlovi jsem ale neřekl zdaleka všechno. ;-)
Souhlasím s tím, že u snů je důležité nejen to co v nich vidíme, ale také a možná především to, co u toho cítíme.

P.S. Mimochodem, jsem Štír s ascendentem ve Lvu. :-)

14 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 4. ledna 2012 v 16:17 | Reagovat

Já myslím, že i "obecné" vyprávění leckoho inspiruje a povzbudí k vlastnímu experimentování a nebo pochytí cenné praktické rady.
O míře sdělování intimnějších prožitků také vždycky přemýšlím. Někdy to může druhým pomoci, někdy naopak, jak píšeš, svést z vlastní cesty. A některé zážitky chce člověk prostě sdílet jen s těmi nejbližšími.

15 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 16:27 | Reagovat

[12]: Eagle, co se týče nastávajícího roku, moc dobře to nevidím. Kdybych o tom měl napsat článek, bylo by to na depresi, tak raději počkáme a uvidíme. ;-)  :-)

16 Miky Miky | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 16:28 | Reagovat

[14]: Přesně tak. ;-)

17 Myslič Myslič | 4. ledna 2012 v 16:41 | Reagovat

[8]:Miky:  Já jsem to našel vlastně náhodou. 4etl jsem historický román Stevena Pressfielda "Sooboj s Bohy" o Alkibiadově životě. A tak jsem se o něho začal hlouběji zajímat...  Během svého vyhnanství z Athén, našel Alkibiades exil u barbarských Thráků. Tam uzavřel s jením z jejich králů cosi, jako "pokrevní bratrství". Patrně byl zasvěcen do jistých mystérií, ktrá mu umožn'ovala, jak píše Platón, "předvídat události"...
Thrákové v té době ještě nespíš praktikovali šamanismus. A zase jsme u toho, že my, dnešní Evropané, znovu objevujeme něco, co už jsme kdysi znali... :-D

18 Barča Barča | 4. ledna 2012 v 17:05 | Reagovat

Miky můj výklad byl opravdu myšlen obecně, právě jen řečí symbolu a byl to především osobní pocit, dojem z té jediné věty. Nic víc, nic méně. Žádná analýza, žádné podsouvání, nic takového.
Myslím si také, že k pochopení některých snů dozrajeme i časem. A možná pokud některý sen nechápeme ani po delším čase, tak se stává, že se nám zdá znovu, prostě se opakuje.
Přiznám se, že nejsem zastánce klasických snářů, kde je přesně dané, co ve snu co znamená. Přijde mi to otrocké a neosobní. Spíš dám na svůj pocit z toho snu celkově, jakou měl atmosféru a nebo přemýšlím, proč mě v tom snu zaujal ten který určitý detail.
Osobně moc snů nemívám. A nejvíce snů mám podobně jako Ty z práce.
Možná by ještě stálo za to, když si tak pečlivě zapisuješ sny, psát si kdy byl úplněk, nov apd.

19 Barča Barča | 4. ledna 2012 v 19:50 | Reagovat

P.S. Miky tipovala jsem Tě na Raka. V každém případě jsi vodní znamení. Energie Štíra je hlubinná mocně transformující a energie ohnivého Lva tu sílu ještě znásobuje. Nepochybně Tvé sny a prožitky mají pro Tebe velký význam. A jsi na Cestě.
P.S. Už nyní také chápu, proč jsi psal, že nemáš rád úplněk v zemních znameních. :-)

20 Miky Miky | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 4:34 | Reagovat

[17]: Co se týče šamanismu, tak ten jak se zdá dost propojuje Evropu s Asií. Vědci se dnes kloní k názoru, že kořeny evropského šamanismu sahají do dnešního Mongolska a na Sibiř.

21 Miky Miky | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 4:43 | Reagovat

[18]: Klasickým snářům také moc nevěřím. Na to, aby fungovaly, je naše společnost příliš kulturně nejednotná. Každý máme svůj vlastní soubor osobních symbolů a to se prostě do snáře nemůže vejít. To, o co se vlastně snažím tím zapisováním snů, je svůj soubor symbolů dešifrovat. :-)

[19]: No, zajímavé je, že když jsem se kdysi snažil rozdělit své vlastnosti podle živlů, tak toho nevíce bylo v živlu zemském a to v kladném i záporném smyslu.

22 Barča Barča | 5. ledna 2012 v 8:40 | Reagovat

Miky: „To, o co se vlastně snažím tím zapisováním snů, je svůj soubor symbolů dešifrovat.“
Pozorovat své sny, porozumět jim a zkusit si je interpretovat je dobrý nápad. Už jen tím, že si je zapisuješ - musíš o nich přemýšlet, pozorovat ve své mysli detaily. Tím si také procvičuješ intuici, ladíš své vnímání na jemnější úroveň. Své symboly časem obsáhneš, prožiješ. Zostří se Ti celkově vnímání, pozorování a budeš získávat vhled i do věcí složitějších.
Mě tímto způsobem oslovily zenové koany. Je potřeba je pozorovat, dívat se na ně z různých úhlů a přemýšlet o nich a pak přichází vhled do jejich podstaty. Pozorování a paměť mám  ještě celkem slušnou. Mám to vycvičené z práce.  

S tím určováním celkově živlů v  osobním horoskopu je to ještě malinko jinak. Vypočítávají se ze všech planet a bodů horoskopu. Samozřejmě dál hrají velkou roli vzájemné aspekty jednotlivých planet ve znameních. Tím se některé živly zvýrazňují a podporují - znamení jednoho živlu (trigony), jiné jsou spolu v rozporu (kvadratury). Živly je velké téma.
Štír - má protilehlé znamení Býka (je to osa). Štír nevědomě odmítá hmotu. Štír a jeho energie pracuje podobně jako sw.
Tím, že Tvé sluneční znamení Štíra nevědomě odmítá hmotu, tím se tento pocit prohloubí, umocní při úplńku v Býku. Měsíc představuje kromě jiného podvědomí(nevědomí), které nejsme schopni ovlivńovat vůlí. Proto se za toho úplńku v Býku nemusíš zrovna cítit ve své kůži aniž bys měl nějaký pádný důvod.

23 Barča Barča | 5. ledna 2012 v 16:51 | Reagovat

Miky, co je astrální chrám? Zkus mi to prosím nějak přiblížit. Díky.

24 Eagle Eagle | 5. ledna 2012 v 16:59 | Reagovat

Někde jsem četl takovou myšlenku, že nstávající rok je vlastně velkou příležitostí pro lidstvo, aby se vrátilo ke skutečným hodnotám. Bude přibývat lidí, kteří nastoupí duchovní cestu. A ti pomohou zduchovnit celou planetu. Tak že bych to tak černě zase neviděl. Západní člověk má tendenci všechno zveličovat. Je ale zatím ještě hlubší filozofie, než jak jsem nastínil.

25 Barča Barča | 5. ledna 2012 v 17:16 | Reagovat

Eagle: Po netu kolují různá „esoterická“ poselství. Samozřejmě ta myšlenka zduchovnit planetu je krásná a hodně idealistická. Ovšem realita je někde úplně jinde. Hroutí se světová ekonomika, hroutí se systémy, prakticky probíhá nové přerozdělení světa, podobně jako kdysi byl boj a obsazování nových kolonií. Spíš bych to přirovnala tak jako kdysi např. byl vrcholný středověk v Čechách za krále Karla IV. nebo jak různé civilizace dosáhly určitého vrcholu, tak zákonitě dochází k jejich pozvolnému úpadku. A to se přesně děje. Je to zákon dynamiky (zhroucení vlnové fc.) Ve východních naukách je to pěkně vysvětlené na taoistickém znaku Jin Jang. Něco vznikne, vyvíjí se, dosáhne svého vrcholu a začíná pozvolně zanikat a až opět do bodu zvratu, kdy začne opět vznikat něco nového. je to cyklické.

26 Barča Barča | 5. ledna 2012 v 17:26 | Reagovat

Eagle: Jinak samozřejmě, každý člověk má možnost každým okamžikem měnit své jednání, chování a tak objevovat ve svém životě a konání pravé, skutečné hodnoty. Na to není nikdy pozdě :-)

27 Miky Miky | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 20:13 | Reagovat

[23]: Stavba astrálního chrámu slouží k procvičování imaginace, ale vedlejším produktem je nakonec i nahlédnutí do svého vnitřního vesmíru. Je to vlastně docela jednoduché. Vytvoříš si ve svých představách svůj chrám, který může vypadat jako místnost, jeskyně, paseka v lese, prostě jak chceš a pak tento virtuální prostor pravidelně navštěvuješ a zařizuješ si ho nábytkem a různými předměty. V chrámu můžeš i něco vyrábět, nebo provést rituál, vše podle libosti. Čím častěji ho navštěvuješ, tím jasněji ho vidíš a po čase se v něm začnou objevovat a dít i věci, které jsi vědomě nezamýšlela a nevytvořila. Mě se to začlo dít už asi při třetí návštěvě. Ta snová symbolika, o které jsme hovořili, ti prostě začíná fungovat i tady. Je to fakt zábavné a imaginaci to skutečně nádherně a zcela nenásilně rozvíjí.

28 Miky Miky | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 20:15 | Reagovat

[24]: Eagle, chtěl jsem ti odpovědět, ale lépe než Barča v komentáři [25]: bych to nesvedl. :-)

29 Květa-Liliana Květa-Liliana | Web | 5. ledna 2012 v 20:31 | Reagovat

[27]: Astrální chrám (nebo "pracovna v hladině alfa" jak se tomu říkalo, když jsem se to učila) je pěkná věc. Také jsem zjistila, že si po čase začne žít svým životem a třeba se úplně přestěhuje (u mně např. do dutiny stromu). Pokud stále dobře slouží svému účelu, tak těm změnám nechávám volný průběh, ono podvědomí někdy ví nejlíp, kam mě pošoupnout. Já měla tuhle techniku ještě okořeněnou dvěma poradci (mužem a ženou, výjimkou není ani zvíře), kteří na mě v chrámu/pracovně vždy čekali. Ti se narozdíl od místnosti plánovaně nevytvářeli, ale nechali se prostě přijít. Mnohdy byl člověk dost překvapený, kdo se mu tam zjevil :-)

30 Barča Barča | 6. ledna 2012 v 10:59 | Reagovat

Miky a Lili díky za vysvětlení. Zní to dobře a zajímavě.

(28) Miky, uvádíš mě do rozpaků,  nepřeháněj ;-)

31 Eagle Eagle | 6. ledna 2012 v 14:29 | Reagovat

Barčo díky za vysvětlení. Ale v minulosti se stal nejeden případ, že civilizace zanikla, aniž by k tomu měla nějaké důvody. Samozřejmě, že navenek se to jevilo jako její odumírání nebo vyhasnutí. Ve skutečnosti se ale podle mého názoru jenom přesunuli do jiné formy existence. Hmotné důvody se ukazovali jenom navenek, aby to budoucí generace dokázali lépe přijmout a pochopit. Nebo jen proto aby nás zmát li. Neboť předpokládali budoucí vývoj směrem k materialismu.Totéž se děje asi děje pozvolna nyní.To je ale můj osobní názor. Materialistická věda si vše v přírodě vysvětluje jenom na základě toho co vidí nebo co může změřit, zvážit a podobně. Co se ukrývá za závojem, není schopna postřehnout. Ještě bych měl takový malý dodatek na tvůj dotaz o astrálu.
Astrální chrám je také prostor, v němž vznikají prvky přírody. Jsou to zákla dní prvky,které nejprve vzniknou v duchovní rovině, v astrálu a později jsou přetransformovány do hmotného pole působnosti. Každý prvek má své hmotné pole působnosti,které ovládá. Například duše má jako hmotné pole působnosti tělo. A podobné je to s prvky vody, země, vzduchu a ohně. Po opuštění hmotného těla se duch odebere do tohoto chrámu, kde prožívá svoje bardo. Vznikají zde také naše sny, inspirace,     myšlenky atd. Někteří mohou tento chrám vnímat také doslovně. Což ve skutečno-
sti asi je. Neboť se nachází v několika rovinách, dimenzích. Tento chrám měl v    
minulosti různé názvy, jedním z nich je například Shambhala. V Shambhale pobý-
vají různé duchovní bytosti, jako například andělé, nebo významní duchovní mistři,kteří šíří duchovní poznání po celém vesmíru. Cesta do duchovního světa vede přes Shambhalu, kde jsou živé bytosti analyzovány činy, kterých se doposutil za svého života na Zemi, případně jiných světech. Pak živá bytost pokračuje dál po nebeské cestě do duchovního světa. Trochu jsem nastínil svoji filozofii, snad ti to
bude k užitku na tvé duchovní pouti.

32 Miky Miky | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 16:54 | Reagovat

[31]: Eagle, jsem rád, že jsi v závěru svého komentáře zdůraznil, že jde o "tvojí" filosofii a nepředkládáš to jako obecně platnou Pravdu. Každý z nás si ten svět kolem nás a v nás nějak vysvětlujeme, ale vždy jde nakonec pouze o subjektivní vnímání skutečnosti. Právě proto si své vize z šamanských cest nechávám raději pro sebe, kdybych je zde popsal znělo by to totiž podobně šíleně, jako to co jsi napsal ty. Tím nechci říct, že to šílené je, ale tyhle věci mají opravdu význam pouze pro člověka, který jim věří a nějaký význam jim přikládá, pro ostatní to zní jako sci-fi. ;-)

33 Barča Barča | 6. ledna 2012 v 16:57 | Reagovat

Eagle: Z mého osobního pohledu kategorie materialismus a idealismus jsou už dnes překonány.

Vědu nechápu a nevnímám ryze jako materialistickou. Např vědy jako vyšší matematika, kvantová fyzika, jsou v zásadě vědy velmi teoretické, hypotetické až téměř filosofické.

To samé je např.současná ekonomie - ta naopak je tak teoretická, až odmítá realitu a krásně je to právě vidět na ekonomickém nefungování EU.

Spíše mám pocit, že dnes není problém tedy materialismus a idealismus jako polarity, ale spíše manipulace.

Ta je velmi mocná na materiální úrovni, zrovna tak na idealistické úrovni. A také mám pocit, že dnes je všude tolik informací, že spousta lidí je dezorientovaných, neví, proto snadněji té manipulaci podléhají.

Ať už se jedná o vědecké lobby - např. farmaceutické firmy, reklamy na zboží, ale také na „esoterní“ workshopy, semináře a kursy či na produkty „alternativní medicíny“
Proto je současná doba taková jaká je.

Souhlasím, že naše myšlenky se materializují v hmotném světě. Tak jak popisuješ astrální chrám mi to malinko připomnělo Akášu (něco jako vědomí a informační pole lidstva). Až na ty bytosti, v Akáše žádné nejsou :-)

O Shamballe nevím nic, ale i tady je z Tvého popisu vidět zákon kauzality podobně jako např. v budhismu.

Ano, každý si hledáme ve svém životě nějakou filosofii, kterou aplikujeme na náš život. A taková je i naše Cesta. :-)

34 Miky Miky | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 17:06 | Reagovat

[33]: Barčo, tu marketingovou podobnost fyzických a duchovních produktů, krásně rozebral v jednom svém starším článku Kojot. :-)
http://kojot.name/857392-zivotni-cykly-duchovnich-smeru-nastin-eseje.php

35 Barča Barča | 6. ledna 2012 v 17:19 | Reagovat

Miky, já se omlouvám, že jsem původní téma odvedla jiným směrem...

36 Barča Barča | 6. ledna 2012 v 19:49 | Reagovat

Miky, ten článek je skutečně pěkný a přesně odráží dnešní duchovní sféru.

Navíc většina duchovních produktů je až někdy místy vyhnaná do absurdního pozitivismu.
Tím se z původních duchovních nauk vytrácí racionalita, podstata a také se zapomíná na to nejdůležitější - pravý význam v historii.

Příkladem může být tradiční astrologie, která dříve představovala zároveň vědu a byla spojená s astronomií.
Byla tu nutná znalost nebeské mechaniky a matematiky, dále např. právě živlové pojetí vychází z Aristotela. Dnes se to bohužel hodně ohýbá do psychologie a i jiných směrů.

Jinak tradiční astrologie se svými principy spolu s alchymií a medicínou představovala kdysi skutečnou seriozní vědu - tedy nejvyšší vědění o tehdejším světě.

37 Miky Miky | E-mail | Web | 7. ledna 2012 v 6:34 | Reagovat

[36]: Pro mě je dost věda i ta dnešní astrologie. Kdysi jsem si podle knihy a tabulek počítal svůj horoskop. Já si s matematikou moc nerozumím, takže to byla fuška. ;-) Od té doby jdu astrologii z cesty. :-P

38 Barča Barča | 7. ledna 2012 v 12:01 | Reagovat

[37]: Miky i pro mě je astrologie velmi náročná. Jsem na jejím úplném začátku a postupně pomaličku ji objevuji a pronikám do ní.

Má pro mě úžasné kouzlo. Pro mě je to řeč symbolů, meditace,filosofie,  zrovna tak jako tvrdé matematiky a logiky a pochopení té nebeské mechaniky, která se svoji podstatou až tak  neliší od údajů z astronomie a fyziky.

Díky astrologii jsem se na svůj život podívala jinak a pochopila spoustu souvislostí nejen ve svém osobním životě, ale vůbec kolem sebe v reálném světě.

Hovořili jsme o Cestě. Horoskop je v podstatě taková mapa.

Vůbec není jednoduché si ručně podle efemerid sestavit vlastní horoskop.
Neumím to.

Dnes je to velmi zjednodušené programy. a pak je tu také různý systém astrologických domů.

Různé údaje časů - zimní letní, různé kalendáře - gregoriánský, juliánský. To se hlavně jedná o osobnosti a události z minulosti. Je tu spousta nenápadných nástrah.

39 Eagle Eagle | 8. ledna 2012 v 14:24 | Reagovat

Asi ano, mnoha lidem by tato filozofie mohla připadat jako šílená a mohla by to být záminka pro moji izolaci od okolního světa. Naštěstí jsme v době v jaké jsme, tak mohu dál pokračovat v započaté cestě. Chtělo by se mi říci, že jsem tuto filozofii převzal od svého duchovního průvodce, který se mi zjevil ve snu. A vyjevil mi tuto pravdu. Ale bohužel tak jednoduché to nebylo. Musel jsem se k tomu dopracovat sám, postupně. Formou pokus-omyl. I přes členství v několika sektách. Nepatřím totiž k vyvoleným, kterým se zjevují andělské bytosti, nebo bytosti z jiných světů. Jednu poučku sipřeci jen neodpustím: Totiž, že co je pro někoho sci-fi nebo bláznovství je pro druhého realita. Vědu nemám v oblibě z dúvodů, které můžeme vidět všude kolem sebe. Zamořené životní prostředí, drancování přírody, bezdůvodné zabíjení nebo pokusy na zvířatech atd. Jak jsem už napsal Shambhala se nachází v několika dimenzích, které mají rozličný charakter, podobu a tvar. Něco múžeme uzřít hmitným pohledem, něco duchovním zřením a něco spatříme až po smrti. Až dosáhneme dokonalého stavu bytí. Barčo, pro začátek bys mohla zkusit srovnávací astrologii a vyzkoušet si jaké vlastnosti má člověk například v indiánském, čínském, keltském, indickém atd. Je to zábavná forma učení, ale dost se v tom člověk naučí a pomůže mu to v základní orientaci. Jinak Miky vůbec nepřeháněl. Také se omlouvám, že jsem poněkud odběhl od tématu, Ale o snech toho mnoho nevím. Také je zajímavá filozofie o původu světa, prostřednictvím snů. Není to jenom u austraských domorodců. I jiné národy mají toto nahlížení. Moje filozofie se k tomu také přiklání. Horoskop neurčuje přímý směr cesty po jaké se musíme dát, ani nám nic nepřikazují. Je to spíše návrh. Je to asi jako s tím vystřeleným šípem, o kterém sice známe jeho směr, ale můžeme ovlivnit jeho charakter.

40 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 15:09 | Reagovat

Ano, horoskop nám nic nepřikazuje, ale ta synchronicita která se děje s reálným světem je úžasná. To je to takové Hermesovské „Jak nahoře, tak dole“.

Čínská, indická, astrologie  malinko pracují jinak, než astrologie západní.

Sluneční znamení v západní astrologii jsou archetypy ročního slunečního cyklu, zatímco čínské archetypy jsou archetypy čínského dvanáctiletého cyklu. Pokud si vzájemně nesedí, je to naprosto v pořádku.

Ale vesměs najdeme jak píšeš podobné vlastnosti u lidí v keltské, či indiánské astrologii. Je to tím, že právě symboly představují určité archetypy.

41 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 15:53 | Reagovat

Na původ a vznik světa se lidé dívali napříč staletími a kontinenty různě, je to krásně zachyceno v mytologii, v umění, architektuře.

42 Miky Miky | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 16:07 | Reagovat

[39]: Členství v sektě může být i dobrá zkušenost. Pokud to tedy člověk přežije ve zdraví a nakonec se postaví na vlastní nohy. Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. Já jsem například za své fanaticky křesťanské období velmi vděčný. ;-)

43 Miky Miky | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 16:14 | Reagovat

[38]: Barčo, nechceš si na mě trochu tu astrologii pocvičit? Já jsem fakt na tu matematiku dost tupej a možná jsem si ten horoskop tenkrát spočítal úplně špatně.
Kdybys se ti chtělo tak jsem se narodil 2.11.1971, nikdo neví kdy přesně, ale bylo to prý okolo 20.00hod. ;-)

44 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 16:53 | Reagovat

Miky, poslala jsem Ti mail. :-)

45 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 17:41 | Reagovat

Miky, jaký jsi používal systém domů?
Vychází mi Tvůj Asc.v Raku.
Lidé se navenek převážně projevují právě svým Asc.(1.dům) A Tebe jsem tipovala na Raka :-)

46 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 17:59 | Reagovat

O poloze ascendentu, descendentu, media a imma coeli, tedy prvního, sedmého, desátého a čtvrtého domu není pochyb. Podmínky k jejich určení jsou dány přesně: ascendent = průsečík obzoru s ekliptikou na východě, descendent = průsečík obzoru s ekliptikou na západě, medium coeli = horní průsečík ekliptiky s poledníkem, immum coeli = dolní (podzemní) průsečík ekliptiky s poledníke.
U domů vnitřních to tak jasné není, o čemž svědčí několik desítek způsobů výpočtu a právě tady jsou odvozeny různé systémy domů.
To jen tak na vysvětlenou. Prostě mi ten Tvůj Asc. vychází na Raka.(20:00h, město jsem dala Tábor, nevím kde ses narodil?)

47 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 18:17 | Reagovat

Už Tě nebudu trápit astrologií. ;-)

48 Miky Miky | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 18:59 | Reagovat

[44]: Barčo, děkuju za ten odkaz v e-mailu! Kdybych věděl, že to jde takhle jednoduše, nikdy bych se s tím výpočtem nemořil. Kde jsem udělal chybu s tím ascendentem opravdu nevím. Tomu, co píšeš v komentáři [46]: absolutně nerozumím, ale věřím ti. :-P Jinak mě ale potěšilo, že mi v mém výpočtu všechny planety vyšly ve správných znameních (aspoň něco :-) ).
Takže rak, hmmm... mám o čem přemýšlet.

49 Miky Miky | E-mail | Web | 8. ledna 2012 v 19:21 | Reagovat

Táborák jsem od narození. :-)

50 Barča Barča | 8. ledna 2012 v 20:34 | Reagovat

Já jsem Tě asi s tím Asc. malinko překvapila, viď.
Štír s Asc v Raku. Ideální pro provozování magie, šamanismu, Tvé snové vize a výpravy do podvědomí. Energii Štíra jsem Ti malinko předestřela a Rak miluje minulost, jde ke kořenům, předkům, proto také např. symbolizuje rodinu.

51 Eagle Eagle | 9. ledna 2012 v 15:17 | Reagovat

Někdy ale trvá docela dost dlouho než-li se z toho člověk vymotá. Mně to zabralo několik let. Pak jsem spadnul do druhé a také to trvalo nějaký čas, než jsem byl zase normální. Možná by tady mohl být nějaký vzdělávací ášram, kde by se každý mohl naučit duchovní základy a pak si vybrat svoji cestu. Jako je tomu například v Indii nebo v Tibetu.Stvoření světa si každá kultura či civilizace vysvětluje různě. Pravda bude asi někde uprostřed. Ale mně by se více líbila ta snová verze. Ale promiň te, vy se teď zabýváte horoskopem....

52 Barča Barča | 9. ledna 2012 v 16:15 | Reagovat

Eagle, panejo, to musí být silné zážitky. To člověka jistě poznamená. Duchovno je přece přirozené, je součástí nás samých.
Každý člověk má přece možnost prožívat pocity své duše sám v sobě, v přírodě, při setkání s jiným člověkem. Duchovnost je především o lidech samých a jejich prožitcích.
Ten duchovní základ si každý neseme v sobě, jde jen o to ho objevit,  uvědomit si ho v sobě.  
Každý člověk je nějak vnitřně vyladěn a právě podle toho je mu také blízká určitá  filosofie, kterou pak aplikuje na svůj život.
Stvoření světa je vesměs ve všech mytologiích svou podstatou podobné.
Svět byl stvořen něčím, co nás lidi přesahuje a co zřejmě nikdy nebudeme jako lidé moci obsáhnout a kompletně pochopit.
To je myslím dáno i naši kapacitou mozku. Nejsme ani jako lidé schopni v jeden jediný okamžik zachytit a zaznamenat všechny děje, které se odehrávají v reálném okamžiku.
Proto i naše poznání světa je neúplné, nekomplexní.
Ale každý člověk má opět možnost i toho poznávání reálného světa. Může studovat a zajímat se o různé obory. A tím si postupně skládat svoji mozaiku svého poznání a vidění světa. :-)

53 Barča Barča | 9. ledna 2012 v 16:37 | Reagovat

Sektářství osobně považuji za duševní terorismus a zločin. Když člověku poláme někdo kosti,ublíží na těle, je to hrozný a trvá dlouho, než se člověk z toho vylíže. Ale pokud někdo zlomí v člověku jeho ducha, bývá to  často navždy a trvalé.

54 Eagle Eagle | 9. ledna 2012 v 19:26 | Reagovat

Jenom že někdy to trvá docela dlouho, než-li si člověk vybere tu cestu, která mu vyhovuje. Jen zcela vyjímečný člověk se vydá na duchovní pouť. A když už se rozhodne, potká na své cestě mnoho podvodníků a darebáků, kteří mu připraví mnoho krušných chvil v životě. Někdy i s trvalými následky, jako je například rozchod s rodinou, ztráta práce, dluhy atd. Vznik menšího vzdělávacího centra by si myslím byl jen ku prospěchu věci.

55 Barča Barča | 9. ledna 2012 v 20:02 | Reagovat

Osobně nemám zkušenosti s žádnou sektou, takže to nedokážu posoudit.
Ale otázkou je, když už člověk někam takhle vleze, tak že mu po čase v hlavě nezačne blikat to červené výstražné světýlko. To znamená, že neposlouchá sám své nitro, svůj pocit, svoji intuici a pak se dostává do takového maléru.
Spíš by měl člověk více naslouchat svým vlastním pocitům, myšlenkám, tím porozumí více sobě a i vlastně jiným lidem, kteří jsou na tom podobně jako on sám.
Duchovní pouť přece neznamená něco odtrženého od života, je součástí našeho obyčejného života.
Např. na tomto blogu Miky krásně popisuje své rituály doma i v přírodě, se svojí paní, s dětmi, rodinou  není to nic nepřirozeného, odtrženého. Naopak je to úžasně propojené všeho se vším, vytvoření harmonie nejen sám se sebou ve svém nitru, ale i s ostatními a pak s celým vesmírem kolem nás.
Já nejsem pohan, neprovádím žádné podobné rituály jako Miky, ale spíš tyto prožitky té harmonie jak v přírodě, tak sama v sobě či s jiným člověkem prožívám niterně, ale v podstatě podobně jako Miky pohan :-)

56 Barča Barča | 9. ledna 2012 v 20:16 | Reagovat

A pravdou je, že někdy holt dozrajeme až přes ty kotmelce, kdy si nabijeme čumák. :-)

57 Miky Miky | E-mail | Web | 10. ledna 2012 v 9:10 | Reagovat

[55]: Oni to červené varovné světýlko většinou dovedou v těch sektách úspěšně odbourat. Člověku se stále dokola tvrdí, že pravda není to, co si myslí on, ale to, co říká nějaká autorita (guru, rada starších, svatá kniha, apod.),až tomu nakonec uvěří a sám sobě provádí myšlenkovou cenzúru. Člověk pak má vlastně strach něco si samostatně myslet a naprosto přejímá myšlenky té autority. Je to běs, ale funguje to. Mám za to, že by to nevyřešil ani vzdělávací ašrám, i ten by mohl být veden sektáři.

58 Myslič Myslič | 10. ledna 2012 v 12:17 | Reagovat

[57]:Jo, sekty, to je podobné, jako drogy nebo komunisti....  Ono je jedno, jestli ve "svatém" vytržení máváš Biblí, injekční stříkačkou nebo Maovou rudou knížkou.... Důležité je, že oni tě nakonec vycucaj. Jehovisti a podobný ti vymejou mozek a vycucaj tě do koruny, že ti zbyde sotva na rohlík. Dealer tě nechá chcípnout, když mu už nemůžeš zaplatit a komunisti tě nechaj dostat infarkt u lopaty, jen abys splnil Pětiletku!

59 Miky Miky | E-mail | Web | 10. ledna 2012 v 13:43 | Reagovat

[58]: No, za komunistů jsem se v práci moc nenadřel, zato v nadnárodní firmě patřící Francouzům jsem málem padal na ústa, abych splnil normu. ;-)  :-P

60 Eagle Eagle | 10. ledna 2012 v 15:00 | Reagovat

Díky Miky,i Mysliči sám bych to lépe nevyjádřil. Moje zkušenost je o něčem podobném. Člověk si myslí, že hlásá pravdu, přesvědčuje o tom všechny své příbuzné a známé. A často se s nimi i pohádá a nakonec bouchne dvěřma. Vůbec nic nemám proti duchovnosti. Když chcce někdo uctívat Ježíše, Buddhu, Kršnu nebo jiného "boha", ať tak  činí. Může to praktikovat doma, v kruhu rodiny nebo přátel. Nebo v komunitě, nebo na vesnici, jako tomu bylo v dávných dobách. Kdy každá vesnice, měla svého duchovního patrona, kterého uctívala. A vše bylo v pořádku. Ale ať se z toho nedělá světový produkt nebo dokonce byznys. Jenom tvrdím, že je zde pěkný zmatek a chaos. Díky sektám jsem pobýval i několik let na ulici. A moje nemoc se jen prohloubila a ubrala spoustu energie a síly. Trvá to opravdu strašlivě dlouho, než-li se člověk stane zase normálním. Sekty tě dokáží natolik zničit, že přijdeš opravdu o vše. Dokonce někdy i o střechu nad hlavou.Je to jiná forma falešného ega, falešné identity. Kdy se člověk stotožňuje s určitým typem myšlenky, která ho úplně pohltí a nakonec vysaje do prázdnoty. Proto bychom se měli být opatrní při výběru naší duchovní cesty. Tato Cesta mi docela vyhovuje, neboť je zcela individuelní a spojuje lidi. Kdež to ve velkých náboženstvích se lověk úplně ztrácí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama