NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

O ČARODĚJNICTVÍ A ČARODĚJKÁCH

8. května 2012 v 8:07 | Miky |  ZAMYŠLENÍ
Podnětem k napsání tohoto zamyšlení byly bouřlivé diskuse pod mým článkem Střípky z naší dovolené a pod Lilianiným článkem o chantech. Objevil se v nich názor, že současné čarodějky a wiccanky si na čarodějnictví pouze hrají, obelhávají samy sebe a že je jejich cesta bezcenná a neautentická, že je to celé humbuk a pitomost, psychosociální patologie, zdegenerovaná nauka, intelektuální svinstvo a mor. O mě byl pak vysloven úsudek, že to o těch čarodějkách musím všechno vědět, ale protože jsem slušňák a džentlmen, tak k tomu mlčím a zastávám se jich. Rád bych proto objasnil jak se k celé věci stavím.
Řekne-li se "čarodějnice" (nebo čaroděj), představím si osobu, která se zabývá jednoduchou přírodní magií, věnuje se čtení osudu, bylinkářství, léčitelství a provádění kouzel. Tyto osoby se vyskytovaly a dosud vyskytují u všech přírodních národů a zpravidla vzbuzují u svých soukmenovců směs pocitů úcty a strachu. Role čarodějnice, nebo chcete-li vesnické vědmy, je pro tradiční společnosti natolik významná, že obyčejně přežívá po celá staletí i tam, kde původní pohanský kult nahradí křesťanské náboženství. Praxe zůstává takřka stejná, pouze modlitby a zaříkadla jsou nově směřována ke Kristu, Panně Marii a svatým. U nás poslední zbytky tradičního čarodějství nezlikvidovala církev, zlikvidovali je komunisti, kteří by takovým pojmům jako psychosociální patologie, intelektuální svinstvo a mor, jistě radostně zatleskali. O posledních našich čarodějkách z moravských Kopanic pojednává ve své knize Žítkovské bohyně spisovatelka Kateřina Tučková (chystám se přečíst).
Tradiční čarodějnictví je velmi často dědičná záležitost a v rodinách, kde se nějaká čarodějnice nebo čaroděj vyskytl, je velká pravděpodobnost, že některý z jejich potomků bude opět kráčet touto cestou. Je to podobné jako u uměleckého nadání. Všichni jistě znáte takzvané muzikantské, nebo výtvarnické rodiny. K čarování je totiž také nutný určitý talent. Někdy se říká, že čarodějkou se nemůžete stát, ale že se jí musíte narodit. Jindy se můžete setkat s názorem, že potenciál k čarodějství máme všichni a že se čarodějem může stát v podstatě každý. Pravda je někde uprostřed. Pokud se narodíte zcela bez talentu, máte smůlu. Většina lidí ale určitou míru talentu má a může své čarodějnické schopnosti rozvíjet. Znovu se vrátím k příkladu s uměním, řekněme s malířstvím. Pokud si vzpomenete na hodiny výtvarné výchovy na základní škole, asi mi dáte za pravdu, že v každé třídě bývají tak 1-3 opravdu nadaní výtvarníci, 1-3 totální nevýtvarníci a zbytek tvoří více či méně schopní malíři. Ti tři nevýtvarníci se můžou stavět na hlavu a nikdy nic kloudného nevypotí, tři nadaní mají velkou šanci to někam dotáhnout, když budou chtít a u zbytku záleží na tom, kolik píle jsou ochotni do malování investovat. Nikdy sice nedosáhnou výsledků těch výjimečně nadaných, ale budou-li se snažit, mohou v životě pár obstojných a hezkých obrázků namalovat. Obzvláště ti, kteří si nakoupí malířské učebnice, vybaví se kvalitními pomůckami a případně začnou chodit do nějakého kroužku.
Ačkoli je u nás tradice lidového čarodějnictví přerušena, stále se tu rodí ženy i muži s čarodějnickým nadáním. Těch výjimečně nadaných je málo, ale určitě tu jsou. Někteří z nich se okultním záležitost skutečně věnují, jiní zvolili jiné cesty, ale čas od času mívají "tušení", nebo zcela nevědomky náhlými výrony své energie mění skutečnost. Opravdových mistrů čarodějů je stejně málo, jako mistrů muzikantů nebo mistrů malířů. Mistři se rodí jen jednou za několik let. Ti jsou jakoby "vyvoleni" a svému osudu se většinou ani nemohou vyhnout. Ať už jsou to mistři čarodějové, mistři muzikanti, nebo mistři výtvarníci, něco je k jejich údělu prostě pudí. Šaman by řekl, že jsou ovládnuti určitým typem duchů. My, kteří se zabýváme wiccou nebo jinou formou moderního čarodějství, patříme povětšinou do té střední kategorie. Nejme žádní mistři, ale nakoupili jsme si knihy a sehnali dobré pomůcky a když cvičíme, dosahujeme někdy i docela pěkných výsledků. Tak jako se absolventi malířského kroužku mohou nazývat malíři jen s jistou dávkou nadsázky, můžeme se i my jen s nadsázkou nazývat čaroději a čarodějnicemi. Toto označení si podle mého názoru plně zaslouží pouze ti nejtalentovanější, ti kteří se vlastně ani nemusí moc snažit, ale mají to prostě v sobě. Někdy si sice název čarodějnice nebo čarodějové půjčujeme, není to však proto, že bychom se považovali za nějaké Merliny a Morgany le Fay a věřili tomu, že se naučíme vrhat ohnivé koule a létat na koštěti, ale prostě proto, že se technikami čarodějnictví zabýváme a těžko najít jiné přiléhavější označení. Jsem přesvědčen že, Liliana, Coreyemma i Noira a celá řada dalších našich čarodějek si je těchto rozdílů dobře vědoma.


.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (129)
Zobrazit starší komentáře

101 barča barča | 15. května 2012 v 16:31 | Reagovat

[97]: Přesné! ;-)  :-D

102 Satja Das Satja Das | 15. května 2012 v 16:31 | Reagovat

[90]:Miky toto konspirační podezření jsem měl už od začátku. Jenom jsem si nebyl jistý. Viz některé moje poznámky. Mohu tě ubezpečit, že já jsem autentický. :-D

103 Venda Venda | 15. května 2012 v 22:56 | Reagovat

Miky, já sem si myslel, že sem tě docela bavil, já sem ti přece vyprávěl různý věci a taky sem se tě vyptával, protože sem zvědavej a chci se poučit. Já možná tušim co je to ten úhel pohledu, ale já sem si myslel že pro tebe je to takový docela snadný kouzlo jak pěkně vobracet věci to pozná i takovy člověk jako já a tak sem vo tom trochu rejpal, ne ve zlym. Ale chlapi si musej řikat pravdu, ne ? A ne jen věci vokecávat. Ty kluky co menuješ esli sou to kluci já jejich věk neznám sem eště neviděl a je to docela švanda esli si vážně myslíš, že sem ňákej profesor, to by bylo jako ve filmu. Ale esli tě votravuju dy´t já brzo vodjedu a doví kdy se vrátím. Hlavně že ste se tak hezky zase shodli, 97-102, je to úplně dojemný. Satjo dybys náhodou potřeboval já ti přijedu tak autenticky vopravit barák. Teda esli ho máš a esli neni jenom na internetu. :-D  :-D  :-D

104 Bachič Bachič | 15. května 2012 v 23:20 | Reagovat

Miky, neutíkej od tématu, jak je tvým dobrým zvykem, nejde o to, že wicca není pravěkým náboženstvím, ale že i ta tvoje "autorita" říká, že je to padělek a že je zcela mylná. Nevím tedy opravdu, jak by komukoliv mohla pomoci k nějakému "setkání s tradičními silami". A něco podobného, jak jsem uváděl, říká i "tvůj kolega" z P.k.
To víš, ale když máš veřejný blog, tak musíš snést, že tě unavují nějací jiní diskutéři, než jenom tvoji přitakávači. Zase řekneš, že "jsem Venda", když něco podobného řekl i on, ale protože i on si toho všiml. Nakonec se zase s tím průzkumem asi moc nemýlíš, ale přiznej si, že ti k tomu pomohl právě také ten Venda svými historkami a přirovnáními, protože on nedá nikomu pokoj, je prostě takový a docela všímavý. Najednou jsou všichni chytří, ale i když "neodcházím s Vendou", už tě Miky také nebudu dlouho unavovat.

105 Bachič Bachič | 15. května 2012 v 23:30 | Reagovat

Elen, trochu humoru, ne ve zlém, ty jistě děláš dobré lívance a také ráda čteš sci-fi a nebo fantasy: "naklonovaný agent", opravdu úžasné, ale on je život o něčem jiném.
Nekonečné bugy, také pěkný výraz, to si musím zapamatovat. A co boogie-woogie ? :-D

106 Bachič Bachič | 15. května 2012 v 23:39 | Reagovat

Teď mě napadla ještě jedna věc, možná byste se divili, kdo tu všechno prošel a to i bez té "konspirace". Miky vždyť nebuď unaven ani otráven, kdybys nebyl něčím zajímavý, tak bys jistě nebyl centrem pozornosti "profesorů", třeba o tobě něco napíšou, nakonec se ocitneš v příručkách "o českém novopohanství", řada jiných se tam, to tě ujišťuji, jak jsem to tak pozoroval, vůbec nedostane !

107 Miky Miky | E-mail | Web | 16. května 2012 v 7:24 | Reagovat

Takže nekonečné bugy pokračuje... Mě se ten Elenin výraz líbí a zdá se mi trefný. Ale budiž, pokusím se odpovědět.

[103]: Vendo, výraz "úhel pohledu" jsem použil v souvislosti s malováním menstruační krví. Řekl jsem, že pro někoho je to zvrácenost, pro jiného je to v souvislosti s pěti mystérii krve posvátná činnost. Nevidím v tom žádné vychytralé žonglování, je to prostě konstatování faktu.

[104]: Bachiči, přečti si znovu, co ta Noira říká. Porovnává Wiccu s pohanskými tradicemi, které sahají hlouběji než do 19.století a říká, že Wicca je kompilát složený z různých zdrojů kolem roku 1948. Noira zde reaguje na skutečnost, že Gerald Gardner v padesátých letech tvrdil, že je Wicca je nepřerušenou pohanskou tradicí, sahající svými kořeny až do pravěku. Proto je to padělek a teorie o její historii jsou mylné. Znovu připomínám, že Noira je v současné době zasvěcována do jedné zahraniční wiccanské větve. Kdyby pokládala Wiccu a její učení za povod jako celek, určitě by jí nestálo za to podstoupit náročný magický výcvik.

Vyčítáte mi, že utíkám od tématu, ale dosud jsem od vás chlapi neslyšel jasnou odpověď na opakovanou otázku o co vám vlastně jde. Wiccany se asi stát nechcete, takže mi to připadá, že hlavní vaše motivace je zpochybňovat víru druhých a dělat z nich blbce. Pokud vám jde o něco jiného, tak mi to prosím řekněte. ;-)

108 Miky Miky | E-mail | Web | 16. května 2012 v 7:56 | Reagovat

[104]: Ještě k tomu, jak by Wicca mohla pomoci k setkání s tradičními silami.
V tomto směru jsem já typický příklad. Moje pohanství začalo četbou těch několika kritizovaných knih, které u nás o Wicce vyšly. Neumím dobře anglicky, jako ty vysokoškolské čarodějky, takže jsem byl odkázán na mizerné české překlady Bucklanda, Cunninghama, Silver RavenWolf apod. Někdo by asi řekl, že z takového základu nemůže vzejít nic dobrého. Přesto jsem podle těchto knih začal provádět své první rituály, začal jsem slavit osm svátků apod. Rituální praxe a naladění se na koloběh ročních období ve mě prohloubilo citlivost na přírodní síly a duchy. Zkoumání starých lidových zvyků, oslavy Samhainů a putování po hradištích a mohylách ve mě probudilo skutečný respekt k duchům předků. Práce s runami mě pak nakonec dovedla i k setkání se starými bohy. Wicca, ten falsifikát, který sestrojil Gardner v padesátých letech minulého století, mě tak kupodivu přivedla k tradičním silám, které znaly a uctívali už naši pohanští předkové. Oni, ti staří Keltové, Germáni a Slované dělali spoustu věcí samozřejmě úplně jinak, než to dělám dnes já, ale ty síly, o kterých mluvím jsou stále stejné. A k těmto věcem mě dovedla Wicca.

109 barča barča | 16. května 2012 v 9:29 | Reagovat

Já myslím, že je vlastně úplně jedno, jakou člověk zvolí cestu - ke svému nitru a naladění se na vnímání rytmu přírody a vnímání všeho se vším. Tedy vnímat vzájemnost, synchronicitu a tak plynout se sebou samým a zároveń se vším.

110 Bachič Bachič | 16. května 2012 v 9:40 | Reagovat

Ono zase Miky, komu čest, tomu čest. Musím říci, že právě nyní, kdy se brzy rozloučíme, jsi mě docela "vzal", i když bych to nechtěl dramatitzovat zase na druhou stranu. U přímně řečeno, mně pořád vrtalo hlavou, jak takový inteligentní člověk, jako ty, navíc člověk ze životní praxe a ne už nejmladší (promiň, jsem přibližně v tvém věku),který má nesporně pochopení pro některé řekněme tradiční hodnoty, bez ohledu na to, zda jsou dnes použitelné nebo ne, to je složité, to teď nebudeme řešit, tedy na druhé straně jaksi "ulpívá" na něčem, co dost všeobecně je i znalci této problematiky (významnějšími než jsem já a skutečně přece jen autoritativními) považováno za přinejmenším  značně problematické. Nechci se nějak přeceňovat, já jsem o tom všem nejen přečetl mnoho a kvalitní literatury v několika jazycích, ale také jsem leccos praktikoval a hovořil jsem s mnoha lidmi v několika zemích Evropy, ale i jinde. Tím jistě ovšem není řečeno, že jsem ti chtěl něco "předpisovat", co máš dělat nebo ne, to ani nejde. Nebudeme již také rozebírat, jak to Noira přesně myslela, mně ten tvůj výklad stále ještě nepřipadá zcela přesný, ale na druhé straně, ty ji znáš rozhodně lépe než já. To, co ale říkáš "pod" 108, považuji za chlapsky poctivé, bez ohledu na to, jaké můžeme mít názorové rozdíly. Také musím říci, že bych tu byl jistě "neztrácel čas", kdyby to i pro mne nemělo určitý význam, drsná kritičnost snad může mít význam i pro druhou stranu, a snad jsme nezašli, myslím vzájemně, do nějakých přílišných osobních tónů, nakonec v tom se muži vždy více dohodnou a "přítomné" ženy jistě prominou, jejich emotivnost má zase své jiné kladné stránky. Děkuji nicméně, že jsem "mohl hostovat" na Tvém webu a že jsem ho třeba také trochu oživil.
Vendo, ačkoliv nás nějak spojovali, možná také jako dona Quijota a Sancho Panzu, nemám na tebe žádné spojení a mám takový banální problém s koupelnou, nech mi aspoń vzkaz třeba u tvé sestry, já myslím znám tu "její" firmu.

111 Asatja Asatja | 16. května 2012 v 9:53 | Reagovat

Ó, Satjo, já jsem také jen neautentický odraz jediné Mysli. Co tantrický rituál "rudé magie" na "kremačním místě" ? Ale vážně, já jsem ve svém "méně okultním aspektu" četla, nečetla tady mnoho těch mužských řečí - a pak jsem se raději dívala na ty obrázky, také ze Sluneční zátoky. Tleskám, pánové ! Jste sice jak trochu přerostlí skautíci, ale možná i půvabně legrační a jak si tam předáváte a vystavujete ty "válečné trofeje" jako Indiáni ! To jsou Elen chlapi, víš, vždycky trošku infantilní. Oni mají pěkné hračky i ti vědátoři, takové ty entomologické krabice, do nich rádi připichují ty své motýly pestrých barev a pak také zlatou klícku s timálií, víš proč to, Satjo říkám, že ? Nemám tady písmo dévanágarí, abych ti toho mystického ptáka "přepsala".
Takže oni se zas moc neliší. Ale jenom, aby se neotevřely ty "brány meonu", jak nám skoro všem vyhrožují zase jiní "magici"... :-D  :-!

112 Elen Elen | E-mail | Web | 16. května 2012 v 10:10 | Reagovat

[111]: O_O  8-O  :-!  Další kloník, ale ženská! Ce, Ce, Ce, jak houby po dešti!

113 barča barča | 16. května 2012 v 10:59 | Reagovat

[110]:Bachiči, upřímně, mě je jedno kdo jsi , nebo nejsi. Jen jsme tu nepochopili o co vám ve skutečnosti šlo. Budu se opakovat.Tady věcná diskuse nikomu nevadí. Pokud jde o věcnost - v pohodě. Od toho diskuse jsou. Psala jsem to i pod článkem "O dovolené" Psala jsem tam též - abys postahoval své projekce. Mě osobně nevadí, že s něčím nesouhlasíš. V pořádku - nesouhlasíš, napíšeš argument proč nesouhlasíš. Respektuji. Tečka. I protinázor může být zajímavý k zamyšlení. Ale vadí mi, když to jde do osobní roviny - typu, já nesouhlasím s Tvým postojem, proto jsme tedy všichni infantilní, vyšinutí, nevyzrálí apd. Ale i to mi je nakonec úplně jedno, protože opět jde pouze o projekci.

114 Miky Miky | E-mail | Web | 16. května 2012 v 12:58 | Reagovat

[112]: Trefné!!! :D

115 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 16. května 2012 v 15:29 | Reagovat

zaujal mě počet komentářů... začal sem číst debatu... no už někde od 50 příspěvku mě totálně ujíždí vlak... řekl bych že tenhle blog navštívil někdo s virózou slovního průjmu? 8-O

116 Satja Das Satja Das | 16. května 2012 v 16:17 | Reagovat

Díky Vendo, já už myslel, že mi přijedeš opravit fasádu.

117 Frostík Frostík | 17. května 2012 v 20:07 | Reagovat

Po tom všem váhám, zda se vůbec mám pustit do psaní. :-?

118 Aya Sinclaire Aya Sinclaire | Web | 18. května 2012 v 16:07 | Reagovat

K předchozím komentářům - věc názoru. omlouvám se, pokud jsem někoho urazila, holt ne všichni mají své dny. Rozhodně se nehodlám bránit - mám svůj život a svoje názory, za nimiž si stojím a nemám potřebu je obhajovat, protože jsem v tomhle ohledu celkem tolerantní (většinou). Jen jsem chtěla pochválit, nečekala jsem, že se hned začne odsuzovat, nebo poukazovat na chyby. Vědět to, nepíšu sem a radši potichu pročítám. :)

119 Frostík Frostík | 18. května 2012 v 21:20 | Reagovat

[118]:Přenes se přez to. Bachič dělá jenom průzkum bojem. Je to móda posledních měsíců, rejpat do mladých čarodějek. Hledej, studuj, vybírej a časem přijdeš jak na to. Zkuz Lindu Dragonari. ;-)

120 Satja Das Satja Das | 20. května 2012 v 15:33 | Reagovat

[118]: Ayo, já už poslední dobou také raději jenom pročítám. :-)

121 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 23. května 2012 v 15:21 | Reagovat

[115]: Také mě zaujal počet komentářů a také jsem v tom pak už ztratila a nakonec to vzdala... nicméně u mě to bylo podobné ne-li stejné jako u Mikyho (píše o tom v komentáři č.108) i když já už bych se wiccankou v současnosti asi nenazvala ... když tak hodně eklektickou ... spíš už jen čarodějnicí :o) ... na FB jsme to nazvali eklektické čarodějnictví

122 Miky Miky | E-mail | Web | 23. května 2012 v 16:24 | Reagovat

[121]: Rovi, to tu snad ani neříkej nahlas. ;-) O čarodějnictví právě šlo. Někteří mají dojem, že to současné čarodějnictví je zoufale neautentické a trapné a po mě se chtělo, abych se od něj distancoval, protože jinak bych byl docela rozumný. Jenže já se od něj distancovat nechci, protože sám občas trochu čaruji a znám pár inteligentních a fajn čarodějnic a jednou z nich jsi i ty. :-)

123 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 23. května 2012 v 21:47 | Reagovat

[122]: ó děkuji :o) ... hehe já vím :o) právě, že jsem si taky chtěla přihřát polívčičku ... a to jsem ještě na to svoje zaměření ... tedy to eklektické čarodějnictví ... vymyslela pojem ... a tím je BabaJagismus (babajagismus) :-D  ;-)

124 Miky Miky | E-mail | Web | 24. května 2012 v 4:45 | Reagovat

[123]: Babajagismus, to zní dobře pohansky, jako kult mýtické Baby Jagy. :-)

125 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 24. května 2012 v 12:44 | Reagovat

[124]: přesně tak ... Baby Jagy (Babušky Jagušky) největší čarodějnice všech dob :o)))

126 Frostík Frostík | 24. května 2012 v 20:13 | Reagovat

[125]:Jagysmus - Vědmátství ;-)

127 Andrea Andrea | E-mail | 1. března 2014 v 14:50 | Reagovat

[108]:
Dobrý deň,
tiež sa zaujimam o wicca carodejnictvo ale som len na zaciatku ale mam ku tomu vztah...viete mi nejako poradit ako sa s tym viac oboznamit postupne ako zacat ..
Ďakujem za odpoved
Andrea

128 Miky Miky | 4. března 2014 v 7:38 | Reagovat

[127]: Ahoj Andreo, odpověď je jednoduchá. Čti dobrou literaturu a hlavně začni. Zkus se spojit s lidmi s PFI nebo ČPS, tam je spousta wiccanů. Mohla by ti pomoc např. videa, která natáčí Coreyemma http://www.youtube.com/channel/UCaCOMBiarjZBBJ-f1pABXRw   :-)

129 vozbujdenie vozbujdenie | E-mail | Web | 20. května 2018 v 0:50 | Reagovat

Vždy je totiž potřebné myslet na to, že účinky jsou značně individuální. Přípravek pracuje na principu roztažení krevních cév a kapilár, tedy i topořivých tělísek uvnitř penisu, které jsou odpovědné nejen za kvalitu erekce, ale také celkovou velikost penisu ve vzrušeném stavu. Roztažení cév přivádí do penisu větší množství krve, zejména do topořivých tělísek, které jsou nuceny pojmout více krve a tím samozřejmě zvětší svůj objem oproti běžnému stavu při erekci. http://vozbujdenie.com/krem-maxisize-v-ceske-republice-nejcastejsi-recenze-a-vysledky-jak-pouzivat-a-jak-objednat.html  Řekl jsem jí o Titan gelu. Mohu říci, že je jím také ohromená. -Andrej- Získejte tu extra délku a mužskou sílu, kterou chcete, rychle a přírodně. Přezřete si Titan gél dnes a změňte navždy Váš sexuální život. Najděte Titan gel na a budte překvapen výsledky. Pamatujte, že jediná bezpečná a garantovaná cesta k získání autentického produktu je přes stránky výrobce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama