NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se


Komentáře

1 Fíba Fíba | 18. listopadu 2012 v 14:20 | Reagovat

Jo, takhle to vypadá, když se někomu (záměrně?) pletou společní indoevropští předci a nějací (pra)Slované. Pokud oni (pra)Slované dokázali u nás přežít jako zemědělský lid od doby kamenné-bronzové přes invaze historických Keltů a Germánů, předpokládám, že nějací (pra)Slované přežili i v té zmíněné Francii. Takže přátelé, kdo pojede někdy do Francie, může zajet pokecat na venkov s pokojně orajícími slovanskými zemědělci porobenými franckými Germány.

A teď vážně: Zřejmě se to zase trochu točí okolo těch Venetů-Venedů a pod. Teď jsem četl v jedné knize, že ti indoevropští Venedi se asi zformovali někde v Podunají z indoevropských plemen střední doby bronzové. Jejich původní centrum asi zasahovalo až do naší země. Odtud se později šířili na sever přes naše území (náš halštat) až na území Polska k Visle. Na jihu se následně rozšířili až do dnešní Itálie (Venezia). Později byli "přetnuti" laténskými Kelty a ta část co zůstala na jihu se podílela na vzniku Římanů. Ta část Venetů co naopak zůstala na severu se po svém rozpadu podílela na vzniku Slovanů na východě (ale pouze zčásti) a na západě naopak možná ovlivnili pozdější Germány. U nás se rozplynuli v pozdějších laténských Keltech. Původně jsem si myslel, že výchozím územím pro rozšíření těchto indoevropských Venetů (Venedů) byly oblasti Polska - asi ale existuje víc teorií a tato klade výchozí území někam do střední doby bronzové do Podunají a asi i k nám. Nebavíme se ale o Slovanech nebo (pra)Slovanech, ale o Indoevropanech, tedy příbuzných národech mezi které samozřejmě patří i pozdější Slované. Teorie co dokazuje osídlení (pra)Slovanů ve velké části Evropy už v době bronzové pokládám za blbost a s prominutím do jisté míry za "zrcadlové vnímání" německého předválečného pojetí historie (jak jsem se sním někdy kdysi krátce seznámil). Ti zase pro změnu někdy viděli v ještě nerozlišených Indoeropanech jakési (pra)Germány nebo přímo Germány. Jo, jo. Když se vytvoří teorie, že někdo byl někde první a druzí mu jenom ubližují, to se potom bojuje za "nový životní prostor". Nechci autory z ničeho obvniňovat, jenom mi to skutečně přijde podobné. Už zde není Germán ve starověkém Řecku, ale Slovan ve starověké předřímské Itálii a nebo Francii. Ach jo.  

Pokud jde o navazování kultur a národů na sebe od doby kamenné až po Slovany, uznávám, že prostě nikdy nedošlo k úplnému vymření, vyvraždění, vystěhování, ale že mnohdy byly zbytky předchozího obyvatelstva asimilovány nově příchozími. Takto se přenášely staré pověsti a místní jména v krajině.  

Takže když to shrnu ze svého pohledu: Ano u nás žili už v době bronzové a halštatské později vzniklým Slovanům příbuzné indoevropské kmeny nebo národy. Pozdější (nejen) domácí Keltové a Germáni s těmito byli rovněž příbuzní a to skrze indoevropský původ. To je celé :-)

2 Čertík. Čertík. | 18. listopadu 2012 v 16:25 | Reagovat

Před kelty na našem území měli žít ligurové, megalitický národ.Pak přichází doba keltů a česká kotlina se stává jednou z kolébek této kultůry.Na přelomu letopočtu končí doba historických keltů, dokonce největší keltská opídda jsou opuštěna asi tak 50let př.n.l. tedy ještě před germány a nikdo neví proč.
   Za keltů zde byla velice vyspělá kultůra, a bohužel z přicházejícími germány přichází úpade.Někteří kelti jsou pobiti někteří odcházejí, ale hodně keltů zůstává.
Germáni na našem území naštěstí nejsou dlouho a opouštějí ho.Pak přichází slovanéa přícházejí na území stále obývané kelty akorát už né vtakovém počtu.Přicházevší slované s kelty asimilují a díky tomu se nám hodně z jejich kultůry dchovalo v pověstech, v pohádkách, zvycích a tak dále.
Keltové z našeho území nikdy neodešli a je to prokázané i geneticky.

3 Fíba Fíba | 18. listopadu 2012 v 16:37 | Reagovat

Germáni na našem území nejsou dlouho :-)
A co na to archeologie? Celkem nic moc :-)
V 1. století před n. l. sem přichází první vlna Germánů a to ještě před Markomany a Marobudem, archeologicky tzv. kultura plaňanských pohárů. Poslední Germáni měli odejít v první polovině 6. století, archeologicky jsou zde doloženi po celkou dobu. Před nějakou dobou bylo ale na Moravě vykopáno velké pohřebiště germánského kmene Langobardů, je zadatované do konce 6. století. V té době už v zemi žili Slované, takže nějakou dobu žili v rámci naší země Germáni a Slované. Keltové v té době už několik století nejsou archeologicky prokazatelní. Takže keltský vliv mohl přejít spíše skrze asimilaci Keltů Germány a následně další asimilaci Germánů Slovany. To znamená, že zde Germáni žili prokazatelně cca 6 století, tedy déle nebo stejně dlouho jako Keltové (pokud budeme brát Kelty jako laténský lid, tak zde byli cca 5 století). Germánští Langobardi z konce 6. století:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomoravsky-kraj/110717-objev-langobardskeho-pohrebiste-u-kyjova-zrejme-prepise-ucebnice/

4 Čertík Čertík | 18. listopadu 2012 v 17:06 | Reagovat

Česká kotlina je jednou z kolébek keltské civilizace, takže tady byla mnohem déle než 6 století. Mluvíš o době laténské, a co doba halštatská a já bych řekl ještě před ní.Germáni přichází až našeho letopočtu.A keltové jak jsem napsal nikdy neodešli, dokonce za germánu sem ještě přicházejí z území podrobována římem.

5 Fíba Fíba | 18. listopadu 2012 v 18:19 | Reagovat

Bohové....
Ty archeologické nálezy po Germánech si do země asi zakopávají archeologové sami, zatímco archeologicky neprokazatelní Keltové zde byli ještě šest století po posledních keltských nálezech :-)
Germáni nepřichází až našeho letopočtu, ale jsou zde zastoupeni už v 1. století před n.l. tzv. plaňanskými poháry - už jsem to psal.
Halštat nebyl ještě čistě keltský, ale mimo jiné také venetský. Možná, že byl raně keltský, víc ale neslevím. Doba bronzová se už s Kelty vůbec nedá srovnávat. Trochu soudnosti a číst z více zdrojů, by to chtělo. Kdo chce, najde.

6 Miky Miky | E-mail | Web | 18. listopadu 2012 v 18:39 | Reagovat

[4]: To, co říkáš, Čertíku, svědčí o tvých velkých sympatiích ke Keltům, ale Fíba je podle mého mínění skutečnému stavu věcí blíže. Po šesti staletích prokazatelného pobytu Germánských kmenů na našem území, by byli zbytky keltského obyvatelstva jistě už dokonale asimilovány a pogermánštěny.
Co se týče těch Halštatů, tam můžeš mít pravdu. Badatelé se dosud přou nakolik byl, nebo nebyl už Halštat keltský. Pokud to byli už Kelti, pak zde Keltové opravdu žili o něco déle než Germáni.

7 Myslič Myslič | Web | 18. listopadu 2012 v 18:56 | Reagovat

To jsou stále ty samé nesmysly: Hodní Slované s holubiččí povahou a zlí Germáni. A ještě "hodní" Keltové. Ti byli tak hodní, že druidi upalovali lidi v klecích. Tady jsem o tom, jací to byli dobráci něco napsal a fakta jsem si rozhodně nevycucal z prstu:http://pohanskykruh.wordpress.com/2012/06/20/otazka-druidu/

8 lomikel lomikel | 18. listopadu 2012 v 19:30 | Reagovat

jsem fanda teori ktere rikam substrat a forma, substrat zije na danem uzemi od neolitu, postupne se promenuje pod kulturni ci mocenskou ( nebo oboji) nadvladou. dochazi k vzajemnemu pruniku genu i nabozensko-kultrnich prvku.

Pokud bereme v uvahu i duchovni predavani, pak je mozne hledat linii ( jo ty linie :) dalko pred Bohy velkych IE etnik.

Trebas wica je podle me, mozna lehce zpraseny new age pristupem, pokus o totez.

Skoda ze to pani pojala jak pises. J tam aspon hodne konretnich prikladu ktere by bylo mozne preinterpetovat ?

Etnicke pateony maji v sobe zakotvenu preferenci urciteho etnika. Az ted se je snazime chapat z nadhledu ktery v sobe puvodne nemaji.

[3]:
Mohl bys mi doporucit neco k nacteni o Germanech v Cechach ?

9 lomikel lomikel | 18. listopadu 2012 v 19:34 | Reagovat

Bohove,
uz zase hadka :).

Navrhuji se dohodnou ze Keltove, Germani i Slovane byly krvelacni, jejich bohove taky, pili lidskou krev a my si je ted idealizujem dle tech nejlepsich tradic new age protoze se nam z toho zveda kufr.

10 Miky Miky | E-mail | Web | 18. listopadu 2012 v 20:07 | Reagovat

[9]: :-D  :-D  :-)

11 Čertík. Čertík. | 18. listopadu 2012 v 20:14 | Reagovat

[5]:Fíbo netvrdím, že mám ve všem pravdu.Do gdy tady germáni byli nevím a ani jsem neuvedl přesnou dobu odchodu.
V archeologickejch nálezech byli i etruský nálezy a etruskové tu nežili.

[9]: Né hádka, když jsem to považoval za hádku, bylo mi vysvětleno, že je to rozhovor, tak jsem se připojil.

[7]:Já jsem nepsal o hodných a zlích, já jsem psal o vyspělosti keltské kultůry a o následném úpadku který přišel z germány. To není z mé hlavy o tom například píše Anna Bauerová a další.
O upalování v klecích psal Cézar ve svých spisech o válce galské, ale to byl popis jeho nepřítele a rozhodně né objektivní.
  Lidské objeti byli a to asi tehdá u všech národů, to se, ale nedá hodnotit dnešním pohledem na svět.Tenkrát to bylajiná doba a aby jsme mohli hodnotit museli by jsme se umět do ní vžít, vcíti a hodnotit jí tehdejším pohledem a to samozřejmě nejde. Jak oni by asi hodnotili nás? Asi by těžko pochopili stav naší Matky Země. Vždyť my ničíme toho kdo nám dal život, svou Matku.My jsme zlí né oni.

12 Pavel Pavel | 18. listopadu 2012 v 20:18 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že všichni vycházejí z toho, co se kde dočetli, tak se nelze shodnout - neboť každý, kdo napsal nějakou knížku vycházel z toho, co mu vyhovovalo a co schrastil cestou ve svém životě. Pak to budou donekonečna dodávané důkazy, vy smyslu to je pravda, neboť to napsal ten a a ten.

Člověk, který mne v minulosti hodně naučil říkával: "Všechno je jinak" a já si myslím stále častěji, mnoho let po jeho odchodu, že je tomu právě tak.

13 Miky Miky | E-mail | Web | 18. listopadu 2012 v 20:21 | Reagovat

[8]: Lomikel: "Je tam aspon hodne konretnich prikladu ktere by bylo mozne preinterpetovat ?"
Ta kniha je plná spekulací, ale je tam i dost inspirativních věcí. Hodně se mi líbily takové ty etymologické teorie. Např. že slovanské slovo "žito" původně znamenalo veškeré obilí a znamenalo žití, nebo živobytí. Nebo že slovo Čechy vychází ze staročeského "čiechy" tj. mísovité prohlubně (příbuzné se slovem číše) a že Čechy jsou tedy označením kotliny obklopené horami, která připomíná číši. A tak by se dalo pokračovat, nebylo to úplně špatné čtení.

14 lomikel lomikel | 18. listopadu 2012 v 20:42 | Reagovat

Certik: tak nejak jsme pochopil ze se zabyvas kelty. hledam nejaky popis v co veri cesky kelt. knihy co mam jsou zamerene vetsinou na ostrovi + francie.

zajimala by me gnose ceskeho kelta.

dik

15 Čertík. Čertík. | 18. listopadu 2012 v 21:26 | Reagovat

[14]: Tak to chceš po mě moc, do toho se spíš zapletu a pochopíš uplně něco jiného než jak to budu myslet. Taková je má skušenost.
   Věřím v reinkarnaci, věřím, že vše má duši-člověk,zvíře, strom, rostlina, kámen a další.Věřím v bohyně a bohy keltského světa, respektivě jsem si znich vytvořil svůj panteon. To znamená, že jsem si je když bylo třeba přispůsobil. Věřím v duchovní bytosti. A nad tím vším je Bohyně Matka a Bůh Otec beze jména bez podoby, já vlastně ani ostatním bohům nedávám podobu.A uplně na vrchu je absolutní, nejvyší jednota.
  To je tak ve skradce vše.Víš já jsem názoru,že o duchovnosti se má mluvit opatrně, spíš jí žít a mít vsobě. Tím myslím, že do úplný hloubky se neotevřu nikomu a ani by to nešlo-na to slova nestačí.Více bych se otevřel kdybych měl manželku či přítelkyni,do určité části bych se otevřel i tobě kdybychom se osobně znali nebo aspoň někde byli spolu a přes internet se otevřu co nejmíň.

16 Frostík Frostík | 18. listopadu 2012 v 21:28 | Reagovat

[2]:
Bohové, že jsem se do toho začetl.
Ligurové u nás nikdy nežili. Máš pro to nějaký nálezový důkaz?
Keltové jako nositelé laténské kultury k nám přitáhli ze západu a skutečně si podrobili místní prořídlé obyvatelstvo, které kulturně vyrostlo ze stejného základu jako Kelti. Na zániku keltské civilizace se podílelo víc faktorů. Změna klimatu, vyčerpání přírodních zdrojů a občanská válka (mezi oppidy). Většina jich odešla do Potisí kde je zničili Dákové a ty zbytky v kotlině podlehli Germánům. Nečti jen Aničku Bauerovou, je to keltomanka. Zkus Jana Filipa, Alenu Rybovou, Petra Drdu a Jířího Waldhausera. Drží se faktů. Skvěle rozebírá v "Hádankách naší minulosti" Jiří Bílek" fakta a jeho závěry stojí za přečtení.
Germáni nepřinesli dobu temna. Produkce železa předčila Kelty, stoupl počet lidí v české kotlině a i když nedělali keramiku na rychlém kruhu, prostě si jí dovezli od Římanů.
Když přišli Slované, moc z Keltů tu nezbylo.

[13]: Stejný výklad pro Čechy už jsem někde četl. Perličkou je tiechy (autorova konstrukce, spíše zmršenina, použil irštinu) z jednoho románu, což mělo být keltsky "naše".

17 lomikel lomikel | 18. listopadu 2012 v 21:40 | Reagovat
18 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 8:28 | Reagovat

No co se týče diskuze germáni kontra keltové, Frostík a Fíba jsou tomu opravdu nejblíže a zastávám stejný názor. Ony tendence keltofilů, vydávat předkeltské kultury za keltské podle mě na to new age opravdu trochu navazují, protože už sem zažil pár esoteriků co na každém kopečku (mnohdy úplně ode stolu) vidí oppidum a v každém obyvateli čech nejméně 70% kelta, o tom že od keltů nemají daleko k Atlantydě už ani nemluvím... a přitom je to úplně jinak... germáni navíc nikdy neodešli :D http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/559971_335714956498720_1364725972_n.jpg 8-)

19 Fíba Fíba | 19. listopadu 2012 v 10:31 | Reagovat

[8]: určitě bych doporučoval sledovat díla Eduarda Droberjara.
Nejznámější jsou asi tyto jeho knihy:
Příběh o Marobudovi a jeho říši
Věk barbarů
Encyklopedie římské a germánské archeologie
Další věci možno najít asi zde:
http://www.droberjar.cz/18-publikace/bibliografie-badatelu/44-droberjar-eduard
Zároveň se dá sledovat odborná archeologická literatura, knihy i časopisy. Jako třeba Archeologické rozhledy, Památky archeologické atd. Morava je celkem pěkně zmapovaná v knize Morava na sklonku antiky (Jaroslav Tejral), jedná se o starší knížku, takže tam samozřejmě nejsou novější germánské langobardské nálezy. Potom také vyšlo osm knih Archeologie pravěkých Čech - osmý díl je věnovaný Germánům (doba římská a doba stěhování národů).

20 Fíba Fíba | 19. listopadu 2012 v 11:25 | Reagovat

Tady je celková nejstarší historie Moravy, část knihy je věnovaná také Germánům, Pravěké dějiny Moravy. Je to větší na stažení, ale jsou tam pěkné barevné fotky germánských nálezů (mimo jiné to stříbrnými znaky tauzované kopí z Mušova)a také hodně černobílých nákresů:
http://www.ulozto.cz/xeXxoqX/praveke-dejiny-moravy-pdf#download

21 Fíba Fíba | 19. listopadu 2012 v 12:31 | Reagovat

[18]: Ten štít je podle ornamentu z Mušova, zdá se mi. Jen ta kulička na hrotu kopí mi ty neodešlé Germány trochu na pohled narušuje :-)

22 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 12:42 | Reagovat

[21]: jo, no, ta kulička je strašná... má to bejt bezpečnostní opatření... ovšem, nevím, nevím, páč na tak dlouhé násadě má takováhle kovová kulička snad ještě destruktivnější účinek, než tupej hrot :-D

23 lomikel lomikel | 19. listopadu 2012 v 15:25 | Reagovat

[20]: Dekuji!

24 Frostík Frostík | 19. listopadu 2012 v 15:44 | Reagovat

[22]:No snad s tím nezápolí. :-?
Ale co mě dráždí, je ten vypouklej štít dovnitř. Všechny rány  sklouzávají ke středu a okraje jsou náchylnější k zničení.

25 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 15:55 | Reagovat

[24]: No zpolíme, zápolíme... ironie osudu je právě v tom, že bez podobnejch hnusnejch úprav by tě do rekonstrukce vojenského střetu ani nepustili... i tak se tam občas úraz stane, nedávno mě gladiem rosekli římani hlavu :-D Jinak ten vypouklej štít není úmysl, ale jen doklad toho jak může přírodní materiál pracovat v závyslosti na meteorologických podmínkách... aneb, když germánovi štít zmoknul, klidně se mu tohle mohlo přihodit... no, ale ještě k těm štítům, v tomhle případě díky "ještědu" se jednalo i o docela efektivní útočný prostředek :-)

26 Fíba Fíba | 19. listopadu 2012 v 16:05 | Reagovat

Jak jsem tu nahoře zmiňoval ty Langobardy z 6. století, tak už něco ukážou. Podle plakátu v odkazu soudím, že se tam našla i nějaká spona (?) v podobě triskelu složeného ze tří orlích hlav - zajímavé.
Škoda že to mám tak daleko.
http://www.droberjar.cz/7-uvod/132-vystava-qtajemstvi-langobarduq-v-kyjove

27 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 16:12 | Reagovat

Jinak ještě ke keltům... popravdě moc nevím, proč se kolem nich dělá takový humbuk, vždyť třeba co se jejich vztahu k přírodě týká bych si troufl tvrdit, že žádná sláva... jejich civilizace nijak zvlášť k přírodě šetrná nebyla, to už i ti germáni na tom byli vpodstatě lépe, ač za to tedy může značnou měrou klima, lesů zde za germánů bylo daleko více než za dob keltů a i germánský sídelní systém bez velkých sídel městského typu byl ke krajině citlivější... a druidi? Opět to asi nebylo zase tak nic extra v porovnání s ostatními duchovními té doby.... a vůbec, mravy keltů a jejich záliba v zkrášlování a cetkách... pche :-P

28 Fíba Fíba | 19. listopadu 2012 v 16:27 | Reagovat

Zase ale ti Kelti nebyli nijak zahálčiví a měli různé koníčky, třeba sbírali lidské hlavy...
:-)

29 lomikel lomikel | 19. listopadu 2012 v 16:27 | Reagovat

[27]:

Pommoc! ;)

vite ze po cetbe na PK ( nic proti myslicovi ale tady je tak nejak volnejsi enviroment :) a tady si rikam esli to vubec stoji za to zabyvat se germanu, kelty a slovany.

esli Call of Cthulhu neni preci jen mene hmm ...
kontraversni ...

30 Frostík Frostík | 19. listopadu 2012 v 16:36 | Reagovat

[14]:Pokud chceš být Českým keltským pohanem, musíš zákonitě sáhnout po zdrojích ze západu. V čieši máme jen pár nálezů dokládající keltské  náboženství a důkaz o změně vnímání posmrtného života. K tomun je jen hrstka mísních jmen, v nich se vykládá jediné jméno bohyně - Kotyz.
Časem stejně pochopíš o podílu všech etnik na vzniku pohanské víry, kdy bohové jsou si velmi podobní, jen mají jiná jména. My Češi náme ůžasný výběr a neřkuli, za každým kopcem měli v oblibě jiného boha/bohyni, které upřednostňovali. Proto tvrzení, že se to tak má dělat a ne jinak,(nebo jsi pak ten co tomu nerozumí) jsou pindy, protože dochované zápisy nedokazují plošnou ideu, snad jen v určité oblasti. Naši předchůdci pohané neřešili nějaký přesný náboženský systém. Ten přišel až s křesťanama.
Proto mi spojení Taranise + Donara + Peruna (oheň) a dalších bohů/bohyní netrhá žíly. V mém obřadním kruhu jsou u svého živlu jenž symbolizuje jejich sílu. Oni si to přeberou, jsou to bohové a tak snadno pochopí jak to myslím. ;-)

31 lomikel lomikel | 19. listopadu 2012 v 16:44 | Reagovat

[30]:
neblizi se to pak seznamu jmen andelu a demonu hermetismu ?

neni pak lepsi zustak u Sil smeru, Zivlech, velkem duchu, Bohyni Matce.

32 Miky Miky | E-mail | Web | 19. listopadu 2012 v 18:55 | Reagovat

[31]: Síly směrů, živly, přírodní duchové, předkové, Matka Země a Otec Nebe, to je takový ten základ na kterém stojí asi všechna pohanská náboženství. Někdo si s tím vystačí, jiné osloví nějaká konkrétní kultura a panteon a jak říká Frostík, my Češi máme úžasný výběr. :-)

33 Čertík Čertík | 19. listopadu 2012 v 19:01 | Reagovat

[27]:Tak na tohle nemá cenu reagovat a vyjadřovat se k tomu, takovéhle debaty no spíše už hádky nepovedu a abych se nechal vyhecovat :-) Víš kde nic není ani smrt nebere.

  Na duchovní cestě už jsem dlouhá léta a doposavať jsem preferoval individuální cestu a budu asi i nadále.
A jestli se ještě objeví můj zápis na těchto stránkách nevím, nějak to začínám považovat za strátu času.

34 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 19:12 | Reagovat

[33]: čerte čerte... je vidět že duchovně sme opravdu někde jinde, proto ti asi uniklo, že tohle nebyl pokus o hádku, ale obyčejný, zemitý pohanský humor a nadsázka, kterou sem chtěl poukázat na nesmyslnost s jakou někteří to či ono etnikum preferují a naprosto iracionálně a nekriticky vynášejí do nebe... ;-)  :-D  a to sem si myslel, že absence smyslu pro humor je příznakem vegetariánství :D

35 Miky Miky | E-mail | Web | 19. listopadu 2012 v 19:13 | Reagovat

[33]: Čertíku, ber to sportovně. Na těhle debatách naše cesta nestojí. Tady si pokecáme, probereme to ze všech stran, zjistíme, jak na to nahlíží druzí, a pak si stejně jedeme každý po svém, podle svého nejlepšího svědomí. ;-)

36 Fíba Fíba | Web | 19. listopadu 2012 v 19:32 | Reagovat

Představte si tu hrůzu :-)
Někdo si léta myslí, že se Keltové sešli se Slovany a založili "nový národ" ve stylu knihy "Národ v lénu bohů" a najednou se zde objeví skutečnost, že mezi těmito dvěma etniky máme tak nějak šest století germánského osídlení. Ví to každý průměrný archeolog a historik :-), pro jiné to ale může být šok. Možnost studovat nové odkázané knihy a autory je ztrátou času? Hledání pravdy je ztrátou času? Neberte mě ve zlém, taky jsem to dříve nevěděl a když jsem kdysi před léty četl onu zmíněnou knihu Národ v lénu bohů, tak jsem si také skoro myslel, že keltská Libuše se sešla se slovanským Přemyslem. Občas čtu, nejsem dogmatik (aspoń doufám :-) ) a už tomu nevěřím. Názory se prostě vyvíjejí.

37 Rushwolf Rushwolf | E-mail | Web | 19. listopadu 2012 v 19:34 | Reagovat

i když do určité míry je to co sem psal i tak pravda... je naivní představovat si kelty jako geniální a galantní objímače stromů se nviromentálním cítěním, svou civilizaci vystavěli díky drancování přírody, stejně jako tomu bylo kdekoli jinde, agresivní byli stejně jako jakýkoli jiný národ té doby, zlostní a vnitřně rozhádaní stejnětak a ani druidové to nevytrhli... rozhodně si nemyslím, že by jste na slezině Rainbow Family tlupu autentických keltů i s jejich druidem rozdýchali ve zdraví ;-)

38 Čertík Čertík | 19. listopadu 2012 v 19:37 | Reagovat

[35]: Miky ty jseš hodnej kluk a myslíš to se všemi dobře, a já si teď uvědomuji, že jsem tvé stránky nepatřičně narušil a omlouvám se ti za to.

39 Pavel Pavel | 19. listopadu 2012 v 19:59 | Reagovat

[36]:Jo, s tím souhlasím - názory se vyvíjejí - u někoho ne - u někoho ano - to když je přístupný - takže ty taky jseš přístupný novým poznatkům. To je prima. Rozdíl mezi námi dvěma by pak spočíval v tom, že vycházíme z nestejných pozic. Ty dáš na to, co přečteš v knihách, - co na píší archeologové - na tom, co se dá nějak doložit. Oukej. No ale já ne. Moje zkušenosti jsou tak nějak psychotronické, no a to, jak známo nedoložíš nikomu druhému, pokud ten nevnímá stejně.
No a jádro pudla: Libuše byla dcera Kroka, na rozdíl od Tetky a Kazi, které vychovával, či učil - nejspíše druidských věcem. Myslím že byla
slovanka. Přemysl byl vnuk Sáma a ten zase levoboček Chlotara II. - Merovejského krále.
Hmmmm - oběma je nám jasné, že ti důkazy nedodám. A za větší jojo jsem tu já a nevadí mi to.
Všem vše dobré - lidem a jejich Bohům :-D

40 Frostík Frostík | 19. listopadu 2012 v 20:23 | Reagovat

[27]: Víš, já je beru jako průkopníky, měli dost novátorských přístupů. Kdoví zda germáni, by po trvání jejich pobytu za stejných podmínek neměly stejnej konec, ale to se nikdy nedovíme.  Posledních 200 let doby římské to tu taky bylo dost rozlítaný. Doba byla jiná a jiné podmínky také.
Odkud máš informaci, že bylo v době římské víc lesů? Napadá mě, že germáni osídlili Polabí (černozem) kde tolik lesů nebylo. Za to Kelti z pozdní doby laténský sídlili v dolní polovině čieše. Třeba za nich postihovala Polabí řada velkých záplav. Nevím 8-) A pokud měli germáni produkci železa větší, než kelti, kde brali dřevěné uhlí na tavbu?

Co se týče šperkařství, srovnej spony. Drátěné spony keltů jsou proti germánským které byli lité, vyřezávané a vykládané polodrahokamy, jen obyčejnými spínacími špendlíky. Marnivost je v lidské povaze a prochází všemi etniky.
Tebe hlavně štve, co z keltů dělají někteří jejich obdivovatelé. Mě to štve taky, protože je mám oblibě a ty fantasmagorie z nich dělaj zbytečně něco, co nikdy nebyli.

[31]: Lomikel- neni pak lepsi zustak u Sil smeru, Zivlech, velkem duchu, Bohyni Matce.
Samozřejmě, jen když potřeboju určitou věc, povolám boha/bohyni (specialistu) vládnoucí požadovanými schopnostmi. :-D

[33]: Tady se někdo hádá? Co respektovat názory druhých. Jestli o to stojíš, musíš obhájit svojí pravdu. To je debata. Taky pravdu mít nemusíš. ;-)

41 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 19. listopadu 2012 v 20:43 | Reagovat

[40]: To že přibylo lesů je prokázané na základě různých dendrologických studií, a je to zmiňováno i v některých učebnicích z oboru krajinářství, např. ... ale samosebou, že si nedělám iluze, to že přibylo lesů byl v první řadě důsledek, právě odchodu jendoho etnika a zalesnění oblastí, kde keltové žili, ale germáni se tam neusadili... (germáni třeba vůbec neosidlovali tak vysoko položené polohy jako keltové... respektive neznám žádný doklad něčeho takového) není to nic zvláštního... po odchodu němců ze sudet, se i přez komunistické slučování pozemků a intenzivní hospodaření zalesnily i takové oblasti, kde les nerost třeba několik staletí, byly tam vesnice a pole... jen v mém nejbližším okolí od 50. let došlo k nárustu vegetace na půdách ponechaných po revoluci ladem o dobrých 50%  místa např. kolem místní říčky, kde byla pole pokrývá lužní les a táhnou se pásy křovin... takže nic zázračného, jen běžný jev. Produkce železa a její zvýšení mohlo být důsledkem toho, že se nejenom posunula technologie o něco kupředu, ale také měli germáni na co navázat, pochybuji, že zdroje surovin se narozdíl od půdy a oppid opouštěli tak snadno a tak rychle jako výše jmenované... a i tak se v germánských hrobech moc železa nenachází... zatímco meč byl u keltských válečníků něco celkem běžného u germánů byl vyjímkou a často se jednalo o římský export... takže těžko říct... třeba ta produkce ani o tolik nestoupla, jisté je jen to že rozhodně nezaostávala... ad. spony... mám pocit, ž espony které popisuješ jsou spony typické až pro dobu stěhování národů, což je ale přecijen už dost jiná doba i "kultura" než germáni z doby římské cca kolem 2 stol. našeho letopočtu. Třeba spona kterou používám já je sice krásná,a le vpodstatě celkem prostá z bronzu odlitá... a tím také veškeré šperky u takového germána končí.... :-D  ale tak jinak se nepřu marnivost byla určitě vlastní i germánům, jako i ty další vlastnosti co sem psal u keltů... a o to de... a jak si dobře poznamenal, štve mě když někdo glorifikuje něco jen na základě neobjektivního zhodnocení, přitom tady nula od nuly pojde vzato do důsledků...

42 Fíba Fíba | Web | 19. listopadu 2012 v 20:52 | Reagovat

[39]:  Soudím, že pohanské náboženství bylo tehdy i dnes rozmanité. Byly různé individuální "odbočky", ale i nějaké "kmenové pravdy". Jedno bych ale řekl skoro s jistotou: Pohanství lidu  "kmenová pravda" mělo soulad mezi tehdejší "vědou" a "vírou". Prostě náboženství se vyvíjelo v souladu s tehdejším poznáním a pozorováním přírody. Oni prostě věřili tomu, že sluneční bohyně-bůh jede po obloze se svým vozem, protože jejich pozorování přírody, což byla taková jejich (pra)věda, nasvědčovalo tomu, že to tak skutečně je. Věří dnešní pohané, že slunce přes den jede na voze po obloze? Já ne a to i přesto, že věřím na sluneční božstva, v mém případě na sluneční dívku Sól. Pokud chtějí dnešní pohané, aby jejich "pohanský systém" byl opět funkční, měli by podle mého názoru uvést svojí pohanskou víru alespoň v něčem do souladu s dnešním poznáním. Prostě přemýšlet jako ti dávní předci. Tím ale nemyslím návrat (nic proti living history), ale podstatu věcí,jak kdysi řekl kamarád. Kdo je dnes větší germánský pohan-bojovník? Ten co si vezme meč a nebo ten co si do boje vezme útočnou pušku? Jak uvažoval tehdejší Germán? Prostě chtěl mít v boji tu nejlepší a tedy tehdy nejmodernější zbraň. Dnešní pohan-bojovník by tedy měl také shánět tu nejlepší zbraň - pokud by byl bojovník (voják). To je jenom příklad, neberte to jako, že tady někoho nabádám k nedovolenému ozbrojování a také to neberte jako útok na living history. Living history mi nevadí, spíš naopak, ale upřímně: je to jenom historická rekonstrukce - divadlo - sport. Tedy celkově řečeno, ne popřít bohy, ale k mýtům atd. přistupovat opatrněji. To se týká i historie doložitelné za A: z antických kronik, za B: archeologickým výzkumem. Archeologie je věda, archeolog se může občas i zmýlit, ale pokud něco jednoznačně dokáže pomocí nálezů, nevidím důvod k tomu mu to zpochybňovat. Jednotlivec si samozřejmě může věřit čemu chce a své "stavy a sny" si vykládat po svém, ale musí také počítat s tím, že to většina nepřijme, protože většina se rozhoduje na základě ověřitelných skutečností. Tak to prostě je.

43 Čertík Čertík | 19. listopadu 2012 v 21:54 | Reagovat

[42]: Válka je vůl, John Lennon.

Stím, že by dnešní pohané měli vést v souladu z dnešním poznáním s Tebou souhlasím a také to tak cítím.

44 Pavel Pavel | 19. listopadu 2012 v 22:14 | Reagovat

[42]:Souhlas:
-Soudím, že pohanské náboženství bylo tehdy i dnes rozmanité. Byly různé individuální "odbočky", ale i nějaké "kmenové pravdy".
-věřím na sluneční božstva, v mém případě na sluneční dívku Sól. - když jsem se ptal, myslím, že ta bytost je skutečností, sám jsem se s ní ale nepotkal.
-Zbraně - ty mě neberou - vždy jsem byl proti všem možným zbraním.
-Archeolog je vědec a jako takový zachází s věcnými - hmotnými - důkazy. Na jiné přijít nemůže.
-Jednotlivec si samozřejmě může věřit čemu chce a své "stavy a sny" si vykládat po svém, ale musí také počítat s tím, že to většina nepřijme, protože většina se rozhoduje na základě ověřitelných skutečností. -  souhlas!!! :-)  :-(

45 Fíba Fíba | Web | 19. listopadu 2012 v 22:36 | Reagovat

Válka je sice vůl jak řekl ten pán, ale na druhou stranu... Nebýt jeho vlastních bojovných předků, nebyl by asi v Británii. Stejně tak nebýt bojovnosti jiných v minulosti tak bratr Slovan sedí někde na východě a nepohne se z místa, bratr (laténský) Kelt zase zůstane v Galii. Synovcové krále Ambigata, Beloves a Segoves asi zřejmě měli jiný názor než pan Lennon. A nebo myslíte, že se mohli po Evropě procházet jen tak? Já nejsem vůbec příznivcem válčení, ale na druhou stranu si jasně uvědomuju, že to kolikrát byla právě bojovnost co hýbalo Světem a za co i my sami vděčíme tomu, že tu dnes jsme. Takže jak říkali sodruzi: "Buduj vlast, posílíš mír" :-)
Jinak jak jsem napsal už předtím, s tou zbraní to byl jenom příklad pro pochopení podstaty věcí.

46 lomikel lomikel | 20. listopadu 2012 v 11:31 | Reagovat

[45]:
pacifismus je luxus ktery si muze dovolit ten kdo zije ve spolecnosti kde
za nej bojuje nekdo jiny.

pacifisticka spolecnost bude "snedena" sousedy. pokud se ti libi jak zijes (mysleno ne jako otrok) a ze zijes bojuj.

kdyz uz se vracime k te prirode, ze :)

47 Myslič Myslič | Web | 20. listopadu 2012 v 15:22 | Reagovat

[43]: Pacifismus vedl třeba k Mnichovské dohodě, čili je to pro mne rovnítko pro zbabělost. A o Lenonovi si nic pěkného nemyslím. Mimochodem, jak řekli Nietzsche a d'Anunnzio: "Ráj se nachází ve stínu mečů."

48 lomikel lomikel | 20. listopadu 2012 v 15:41 | Reagovat

boj neznamena jen boj se zbrani, i ten ale nekdy nutny proste je, daleko casteji se jedna o odpor nechat si kalet na hlavu v beznem zivote, nebat se rici ne, byt si vedom svych zajmu a uplatnovat je jako kriteria, nebyt pasivni.

protoze, a omluvam se za tu politickou vsuvku, na pasivite, strachu a pristupu me-se-to-netyka, dojizdi tahle zeme, jak bylo lze nahlednou pri nedvanem smutnem vyroci.

49 Frostík Frostík | 20. listopadu 2012 v 15:53 | Reagovat

[45]:

[46]:

[47]:
Hořká pravda a realita. Kdo chce mír, musí chystat válku.
Jsou na světě cizáci, co se k nám nepřijedou  podívat na památky a ochutnat pivo. :-(
. :-? Pro jistotu dokoupím krmivo pro GALa.(ACP 45) ;-)

50 Satja Satja | E-mail | 20. listopadu 2012 v 18:01 | Reagovat

Kloním se k nízoru Čertíka, že jsme spíše taková národní směs. Odevšeho kousek, ale nejvíce asi od Keltů. Také jsem četl podobnou studii.Tké se pomalu začínám vytrácet a spíše jenom pročítám. Hádej proč? Čertíku jsi mi sympatický podobně jako svého Venda. Myslím tím z hlediska duchovní cesty, já zase vidím Bohyni Matku a její projevení v hmotných a duchovních formách.

51 Pavel Pavel | 20. listopadu 2012 v 19:10 | Reagovat

Tuhle knihu, Miky, jsem dnes prohlížel v Praze v knize - no já bych si ji rozhodně nekoupil - pro mě by to byly vyhozené peníze

[50]: I já bych se přikláněl k veliké směsici ze které jsme se v kadlubu věku, vytvořili. Mimo národy, či národnosti různě již jmenované mnohými, bych ještě přidal asi tři. Část lidu Tuatha de Danaan - přišlá z Gran Canaria v době asi mínus 8000 do Sedmihoří a také do okolí místa Prosíčka u Jimramova a okolí.
Druhá skupina přišla již z Irska a přes Německo a usadila se okolo Manětína. To bylo později ale nedám to dohromady kdy.
Třetí byla skupina Súdánců, která přišla přes Egypt, Evropou až do Rudné u Prahy, kde svedla boj s místními ???
Těm pomáhali i draci, Súdáncům zase lvi a hadi. Tito nějak vyhráli, pohřeb padlých není Homole ale místo za dálnicí kdesi na poli. Oni pak jako vítězové došli až do cíle své cesty - na Říp.
Ano, je to jasné - ani tady nedodám žádné důkazy.

52 Pavel Pavel | 20. listopadu 2012 v 19:14 | Reagovat

Ten příchod Súdánců byl cca - 1900
No a chybička v paměti se vloudila. Bitvu vyhráli místní, Súdánci se k cíli své cesty potom dostali nějakou obklikou.

53 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 20. listopadu 2012 v 19:20 | Reagovat

[51]: což o to, důkazy... ono by stačilo i jen to když by v podobných výkladech různí jasnozřivci a esoterici došli jednoty... ovšem co reinkarnace to jiný názor a šokující dějiná odhalení, pak si máme my chudáci  přízemní jejihž paměť sahá sotva k vlastnímu zrození vybrat... ;-)  :-D

54 Pavel Pavel | 20. listopadu 2012 v 19:38 | Reagovat

[53]:Omlouvám se - no přinejlepším máš nad čím přemýšlet, přinejhorším zatratit přečtené... [:tired:]  O_O  :-D

55 Frostík Frostík | 20. listopadu 2012 v 20:41 | Reagovat

Zvláštní, když jsem četl o genetické skladbě naší cieše,(pouze češi) už jsem to tu popisoval, rozbor dopadl takle:
70% východoevropský typ (slované a ostatní svoloč) U němců 25%
18% západoevropský typ (keltové a ostatní sběrači hlav) U němců 45%
9% severoevropský typ (germáni a jim příbuzní plenitelé) U němců 5% a to musí mít Áda radost.
3% náplava odevšať.
To jsou holá fakta a výzkum se může seknout až o7%.
A jak jsem na tom já? Typická česká směska. Hlásím se ke všem etnikům co zanechali své potomky v cieši. K jednomu vlastně ne! :-x

56 Myslič Myslič | Web | 20. listopadu 2012 v 20:50 | Reagovat

[55]: No, část mojich předků přišla do Čech jako iro-skotští žoldnéři za Třicetileté války. Takže keltskou krev po nich asi mám, nějakého toho Germána v předcích taky najdu (Vždyt' si vemte, kolik je tu německých jmen v každé rodině), za té Třicetileté války tudy přešli všechny možné evropské národy a zanechaly tu geny, tak je logické, že to v sobě máme. A ty keltské geny budou asi právě z téhle doby a ne ze starověku.

57 Frostík Frostík | 20. listopadu 2012 v 20:56 | Reagovat

[54]:Sedmihorky i Manětínsko znám dobře, ale tvou verzi (střední doba kamenná)nemůžu přijmout. Na Sedmihorky chci příští rok zaject s rodinou a třeba tam potkám raracha co mi o tom bude vyprávět. :-P

58 Frostík Frostík | 20. listopadu 2012 v 21:01 | Reagovat

[56]:Určitě, naše prapraprapraprapraprabáby ukázali českou pohostinost. :-D

59 Miky Miky | E-mail | Web | 20. listopadu 2012 v 21:04 | Reagovat

[55]: Výsledky genetického výzkumu české populace podle Y-DNA (tj.dědičnost po otcovské linii):
40% - lidí u nás má praotce z Východní a Střední Evropy.
25% - z Jihozápadní a Západní Evropy.
11% - z Jihovýchodní Evropy.
10% - ze Skandinávie.
5% - ze Středomoří, Balkánu či Severní Afriky.
4% - ze Středomoří, Blízkého Východu či Asie.
3% - z Pobaltí.
1% - z Britských ostrovů.
méně než 1% - Indie, Pakistán, Asie.
(Zdroj : časopis Koktejl 3/2009)

Moc se mi líbí jak používáš to slovo čieše. :-)

60 Rushwolf Rushwolf | E-mail | 20. listopadu 2012 v 21:30 | Reagovat

[56]:Jo, německá příjmení jsme tuhle nedávno řešili s Adrianem... je toho opravdu docela dost třeba Goldflam, Ackerman, Adler... :D

61 Pavel Pavel | 20. listopadu 2012 v 21:42 | Reagovat

[57]:Sedmihorky jsou v Českém ráji - Sedmihoří je jinde :-)

62 Čertík. Čertík. | 20. listopadu 2012 v 22:27 | Reagovat

Já se dočetl, že 30% naší krve je keltské, 30% germánské, 30% slovanské a 10% jsou ti ostatní.
    Netvrdím, že to tak stoprocentně je, ale jelikož mě to je blízké zůstanu u toho.

63 lomikel lomikel | 20. listopadu 2012 v 23:30 | Reagovat

[55]:
ano taky uz jsem si vsim ze haplo skupina German z Nemecka v podstate neni :).

ja mam R1a - slované a ostatní svoloč

64 Miky Miky | E-mail | Web | 21. listopadu 2012 v 4:01 | Reagovat

[63]: Ty sis nechal dělat test ?

65 lomikel lomikel | 21. listopadu 2012 v 9:44 | Reagovat

[64]:

jo otcovska i materska linie.

materska line ursula, centrum radiace nekde v recku, tvrdi.

problem podle me je ze testovany vzorek
populace je maly, minimalne v cr, a neodpovida rozlozeni populace - vyber kdo se rozhodne si ho dat delat. takze ty procenta per haplo skupjna bych bral s reservou.

je zajmave ze podle rodinne legendy mame
pochazet z francie, napoleonsky vojak ranen u slavkova, zamiloval se do osetrovatelky, udelal ji dite a zustal.
dal by se z toho udelat serial jedno voko by nezustalo suche :)

ale father haplo skupine nic neresi, pc je to jen statistika a ten francouz mohl mit zrovna tuhle statisicky slovanskou skupinu, nebo v linni byla nektere pra pra babicka neverna :)

zajimalo me to taky v souvyslosti s tim jak si ujansit Rod(a) , Krev a Predky.

Tak ted na to koukam takhle

Co je dulezite pro to za co se povazuji, klesajici vyznam:

Kultura a matersky jazyk.
Krajina (ve smyslu ta cast zeme kde se vyskytuji).
Gnose & Vlastni vedoma volba

...
Genetika
:)

Predkove:

Ti ktere jsem znal, jsou me kotvy pro jakekoukoli praci s predky (dusemi mrtvich).

Ty o kterych vim, mam jejich fotky, obrazek. Dalsi clanek retezu k tem kteri zili v tehle krajine predemnou a jsou zde pohrbeni. Vira a kultura neni tak dulezita.

Rod -  je pro me pastyr dusi. Postava s otacejicim se kolem, z jedne strany obri drevene kolo nabira  Bytosti z tela velke matky - je do ni ponorene 1/4 sveho obvodu, zveda je, kulminuje a spousti zpet do ni. Pre tim nez se Bytosti rozplynou se od nich neco odddeli a je obsorbovano telem Roda.

Pri blizsim pohledu je mozne videt v tele roda tisice a tisice Bytosti.

Prvni vizi jsme mel na Ripu, pak jsme si ji ujansil v meditaci. Nad horou jsem citil velky vir energie smerujici nohoru. Po obeti duchum a predkum pred rotundou jsem sel dal smerem k vyhlidce na Melnik. Vnimal jsem duchy jak se kolem mne zhlukuji, nekteri byli rozcileni, meli hlad, zapalim jsem tycinku a ten kour je trochu uklidnil.
Stale jsem je ale drzel dale od tela nejakou formou energeticke koule.

Nakonec se mezi nimi objevila postava kterou jsem nazval/ predstavila se mi jako Rod. Tim se situace uklidnila zcela.

Po te zkusenosti jsem zacal vice kontaktova sve prime predky a obcas zvu ty z Ripu do jidelny - obetuji jim jidlo ktere se tam vali na pultech.

Na Rip mam v planu zase zajit, az budu dostetecne odhodlany :)

66 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 10:20 | Reagovat

Je to zvláštní - dříve jsem se v určitém čase také zabýval svými předky. - Pak mě to přešlo, vyšumělo to.
Pak, když jsem se s postupem nějakého času dostal k vlastním inkarnacím a zjistil jsem že já -moje bytost - byla v minulosti inkarnována v mnoha místech na Matce Zemi, tak jsem se k tomu už nevracel. Byl jsem indián v Oregonu
Súdánec kdesi od středního toku Nilu, či černoška z jihozápadu USA, vícekrát na Britských ostrovech - hlavně Irsko a nejvíce v Čechách. Z jakého důvodu by mě teď měla zajímat moje genetická linie v současném životě? Takže momentálně fakt nezajímá. A k ničemu mi to není.

67 lomikel lomikel | 21. listopadu 2012 v 10:28 | Reagovat

[66]: v podstate nic nemusi byt k nicemu, jen si hrajeme sami se sebou s Silami.

Vytvartime si predstavi ktere nas otviraji a umozni Silam pusobit, pripadne pusobit tak jak chcem :)

Zdrejme existuje primy zpusob bez tehle vsech serepeticek ( o kterych si tu pisem:) - bez meho Roda a tvych Sudancu :)

Btw. jiny pohled je ze vse (o cem si tu pisem :) je Maja, klam - ktery muze i neco prinest v konkretni situaci, ale v podstate je to ztraceny cas a promarnena sance ;)

68 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 10:57 | Reagovat

[67]:O.K.
-Ten Rod - myslím, že je to zamřelý člověk - já říkám astrál zemřelého člověka.
Můžeš také potkat astrál zemřelého zvířete, přírodní astrály (vodník, víla, Rusalka, skřítkové atd) jako další mimozemské astrály (UFO [:tired:]  O_O  :-D ) či Duchovní bytosti - tedy Anděly a archanděly.
Jsou ještě další možnosti - ale jsou málo obvyklé... ;-)
Když někoho potkám, snažím se zjistit kdo to je a co chce - já ho nemohu zahrnout pod celkový pojem duch - to je fakt strašně málo... :-(

69 lomikel lomikel | 21. listopadu 2012 v 11:24 | Reagovat

[68]:
astral zemreleho - chaou to jako docasny zbytek emocni energie, po nekom.
V tom jak vnima Rod(a) ta docasnost a omezenost neni.

vodník, víla, Rusalka, skřítkové  - bytosti stredniho sveta.

(arch)andel - bytosti horniho sveta, jeho uricte casti.

Ducha beru jako oznaceni pro nehmotnou bytost, uznavam muze to byt matouci.

----

Vidis rozdil mezi nehmotnymi bytostmi ktere existuji primarne v nasme svete a temi kteri nas svet jen navstevuji ?

---

Btw. jsi Pavel K. co pise knizky ? Jestli jo tak jsem kdysi, 20 let?, precet Energii krajiny a postavil si na zahrade kruh. Protoze mi ale nejde pracovat s virguli etc. resil jsem to pres zavreny oci a rizenou visualizaci ( kolik kamenu, od kud atd).

70 Miky Miky | E-mail | Web | 21. listopadu 2012 v 15:15 | Reagovat

[66]: Když se dívám na svoje děti, vidím v nich sebe a svojí ženu. Zdědili po nás fyzickou podobu, ale i charakterové vlastnosti, dovednosti a "nedovednosti". ;-) A občas taky zjišťuju, že se na mě ze zrcadla dívá můj děda, mám stejný tvar obličeje, stejný nos atd. Naši předkové v nás žijí dál. Neseme si je v genech, to jací byli oni, utvářelo nás, fyzicky i duševně. Nemůžeme se od nich odetnout. Proto je zajímavé vědět, co byli zač a odkud přišli.
Vědomí minulých životů je oproti tomu věc velmi diskutabilní. Stává se například, že se více lidí nezávisle na sobě hlásí k tomu, že jsou inkarnací nějaké známé osobnosti (Tutanchamona, Boženy Němcové apod.). Všichni jsou o tom skálopevně přesvědčeni, dokáží se např. rozpomenout na různé podrobnosti ze života té osobnosti a přitom si navzájem protiřečí. Reinkarnaci nepopírám, ale k vyzím minulých životů se stavím dost s rezervou. Je mi sympatická čarodějnice Starhawk, která jenou poznamenala, že si nepamatuje ani všechny své spolužáky z university, tak neví proč by si měla pamatovat detaily z předchozích životů. ;-)  :-P Moji praotcové a pramatky jsou pro mě prostě něčím daleko reálnějším. Něčím, co mi stále koluje v žilách a do značné míry způsobuje, že jsem takový, jaký jsem. :-)

71 Myslič Myslič | Web | 21. listopadu 2012 v 15:25 | Reagovat

[62]: A mohu vědět, který vědec to takhle prezentuje a jak k této teotii přišel? Protože je to očividný nesmysl.Když dělali v Británii výzku obyvatelstva, tak Na Kelty připadlo jen většina Velšanů, asi čtyřicet procent Skotů, žádní Angličané a padesát procent Severoirčanů. Proč by to u nás mělo být více "keltské" než tam?

72 Frostík Frostík | 21. listopadu 2012 v 15:28 | Reagovat

[70]: A a a vo vo votom to je!

[61]: Byl jsem tam 2x na Čertovo ruce. Po tvých kámoších z Mezolitu ani stopa. :-)

73 Čertík Čertík | 21. listopadu 2012 v 17:19 | Reagovat

[71]:To Myslím, že o tom psal Jiří Svoboda krerý byl léta místopředsedou sdružení Lugh. Já netvrdím, že tomu tak ve skutečnosti je, ale oslovuje mě to.
     Víš pro mě není podstatné kolik mám Keltské krve-jestli 5% nebo 90%. Pro mě je poctatné, že se Keltem cítím být a že žiju na území Keltské kolébky.

74 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 17:26 | Reagovat

[69]:"Vidis rozdil mezi nehmotnymi bytostmi ktere existuji primarne v nasme svete a temi kteri nas svet jen navstevuji ?"
Jestli se v tom správně orientuju, naším světem myslíš Zemi? Přírodní astrální bytosti nemají fyzické tělo - ti mimozemští do mají - osobně jsem se s nimi ve fyzické formě nepotkal, v astrální ano a s více entitami...
Nejsem Pavel K. Spolupracuji s ním ale již 14let...
Virgule - mě šlo kyvadlo - byla ale hodně dlouhá doba, než jsem se to naučil a odrušil vlastní chtění - teď zhruba od jara jsem ho na 99= přestal používat - vše tedy mentálně.

75 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 17:55 | Reagovat

[70]:Souhlasím s prvním odstavcem - to je jasné. Vezmi si ale, že duše tvého děda před tím nikdy v Čechách třeba nebyla a bude třeba za tři inkarnace - dávám příklad.
Tak když jsem byl v Súdánu, jako duše jsem se tam někomu narodil, v Irsku zase někomu atd. tedy duše nemá s geny nic společného - tedy pouze to, že v tom těle dočasně jsme. Tedy já jsem duše a v dnes dejme tomu toto tělo - v minulosti ta moje duše byla v jiných tělech jiných krajin a na určitě jiném genetickém základě.
Tutanchamon, Němcová - o něm vím že se k němu hlásí víc lidí - ale neznám je tak mě to nezajímá, o ní to nevím.
Co ale vím, že třeba Sámo tu byl a je 2x, stejně tak Merlin, Jan očko z Vlašimi dokonce 3x. Je složité to vysvětlovat a na to nemám - sám to totiž mám problém pochopit. Nicméně to prostě vím, že to tak je.

76 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 17:58 | Reagovat

[72]:Také jsem byl na Čertově ruce 2x - to je plichta :-D  ;-) - Ta je v Českém ráji. Sedmihoří je jinde - mezi Horšovským Týnem a a Borem u Tachova - posílám mapku mailem...

77 Frostík Frostík | 21. listopadu 2012 v 19:57 | Reagovat

[76]:Sedmihoří znám jen z knih. Věděl jsem kde leží, protože na některých vrcholech jsou pravěká opevnění.Kousek na jih u Horního Metelska jsou kruhové objekty typu henge. Stálo by za to to tam prolézt. :-) Víkendový nájezd jihočeských pohanů? A nebo vetší akce se srazem tam? ;-)

78 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 20:29 | Reagovat

[77]:Jo, stojí to za to! každej kopec té podkovy je jinej. A když vlezeš dovnitř, zjistíš, jako by ses dostal do jiného světa. ta podkova je otevřená v jistém směru.
Ty tři kruhy mají svou funkci - stejné seřazení tří kruhů je v Anglii a má to vlastně funkci úplně stejnou jako u nás.
Byli jsme u obou sestav. Tam se to jmenuje Priddy circles - posílám ti obrázky - sem nevím jak, jedině kdyby byl zájem přes Mikyho...

79 lomikel lomikel | 21. listopadu 2012 v 21:16 | Reagovat

[74]:
no ja vnimam rozdil v bytosti kterou 1. citim v Dubu co k nemu chodim - je a neni stromem, bez toho stromu zahyne, stom je to stary, z jedne tretiny rozpadly a napadeny hnilobou, ale je to Dub, mozna me prezije :).

nabizel jsem  dub na sve parcel, ale je pro ji prilis maly.
jako svou sluzbu od nej beru zaludy a roznasim je po svete.

a bytosti 2. kterou identifukuji jako Peruna, neni zavysla na tomhle svete (zemi) jen ji navstevuje.

---

Pavel K.

tak jsme se moc nesek :), pokud lze tak mu vyrid muj pozdrav,jeho knihy me hodne ovlivnily, ani ne tak v konretnostech jako ve smerovani ke Krajine. Mam to venku rad.

80 Pavel Pavel | 21. listopadu 2012 v 21:39 | Reagovat

[79]:V dubech a vůbec mohutných starých stromech bývají bytosti kterým říkáme rostlinné dévy, mohou být mužské i ženské a je to bytost přírodní.
Perun - určitě Vysoká Duchovní Bytost a nejspíš z vyššího vesmíru než je náš. Náš má 12 dimenzí - ten vyšší 21 dimenzí. Každý vesmír má 12D tři se vždy překrývají. Takže 10D a 11D a 12D v našem vesmíru jsou zároveň jakoby 1D a 2D a 3D vesmíru vyššího.
S Pavlem K. budu zítra - tak mám pozdravovat doslova od Lomikela?

81 lomikel lomikel | 21. listopadu 2012 v 21:55 | Reagovat

on me nezna, jen pozdrav od ctenare :)

82 Miky Miky | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 0:20 | Reagovat

[75]: Já se právě domnívám, že i ta duše má s geny hodně společného. Můj pradědeček např. rád maloval na papír z krabic od cukru. Ty obrázky se dochovaly a já jeho vlohy pro malování zdědil. Cit pro malování je uložen v hlavě, ne v rukách, dokazují to hendikepovaní umělci, kteří namalují krásné věci i nohami. Na našich dětech vidím, že mají povahové vlastnosti po mě a po manželce. Charakter i umělecké nadání je přitom spíše věc duše, než věc těla. Nelze prostě říci, že jsem zdědil pouze tělo, geny formovaly i mojí duši.

83 Čertík Čertík | 22. listopadu 2012 v 9:34 | Reagovat

[82]:Vždy pro svou novou inkarnaci si vybíráme rodiče nebo nám jsou vybrány, a to kam se narodíme není náhoda. Tak,že část si neseme z minulých inkarnací a část je dána geny po předcích. Proto staré pohanské národy mají úctu k předkům.

84 Miky Miky | E-mail | Web | 22. listopadu 2012 v 11:00 | Reagovat

[83]: To zní rozumně. :-)

85 lomikel lomikel | 22. listopadu 2012 v 11:24 | Reagovat

[83]:

mas to jen naucene nebo maz nejakou osobni zkusenot ktera to potvrzuje.

nechci nic vedeckeho, nejaka mysticke zkusenost by stacila.

taky by zajimalo ktera casr tve bytosti prochazi procesem reinkarnace a jak si ty vybavujes sve predchozi zivoty.

rad bych si na to udelal nazor, zatim mi tom pripada tak nak nadbytecne, podobne zneuzitelne jako kralovstvi nebeske. dik

86 Pavel Pavel | 22. listopadu 2012 v 16:31 | Reagovat

[83]: Píšeš: Tak,že část si neseme z minulých inkarnací a část je dána geny po předcích.
K tomu říkám: Jak fyzický gen může něco dát nefyzické duši?

87 Frostík Frostík | 22. listopadu 2012 v 18:54 | Reagovat

[86]:Pokud se usídlí ve fyzickém těle , snadno. :-P

88 Čertík Čertík | 22. listopadu 2012 v 20:10 | Reagovat

[85]:Osobní skušenost nemám, ale nabyflovaná teorie to také není. Pouštět do vysvětlování se, ale nebudu. Víš duchovní věci dokážu dobře pochopit, ale neúmím je dobře vyjádřit, popsat a vysvětit. Takže se do toho pouštím jen tam kde se na to cítím.

89 Pavel Pavel | 22. listopadu 2012 v 23:12 | Reagovat

[87]: No, když nad tím teď uvažuju, možná máš pravdu.

90 Fíba Fíba | 23. listopadu 2012 v 10:05 | Reagovat

" Například Cavalli-Sforza, Američan italského původu, život studoval evropskou populaci po genetické stránce celý život. A o české populaci zjistil (platí to ale téměř pro celou Evropu), že její základ je paleolitický. A co se týče současných etnických vztahů, největší podobnost české populace zjistil s Němci, Germány. Je tam také určitý podíl keltské krve, ale podstatně menší. A slovanského podílu je pak u české populace ve srovnání s jižními nebo s východními Slovany naprosté minimum."

Více zde :-)
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/historie-cs/204724-keltove/

91 lomikel lomikel | 23. listopadu 2012 v 13:21 | Reagovat

rekl bych ze tenhle odkaz je lepsi

pro me zaver
1. haplos kupinu nelze stotoznit s etnikem jinak nez statisticky.

2. evropane tu byly a jsou pred prichodem IA.

3.největší podobnost české populace zjistil s Němci, Germány - nak to tam nevidim

http://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-jsme-to-za-zvire-patrani-po-puvodu-homo-sapiens-bohemicus

Nejvíce (38 %) testovaných mužů patří k haploskupině R1a, tedy skupině „východoevropské“, protože její největší koncentrace jsou na východě Evropy – například v Rusku a Polsku.

Druhá nejčastější haploskupina R1b (25 %) řadí obyvatele Českých zemí jasně do Evropy západní: v zemích, jako je Francie či Británie, k ní patří přes 80 % mužů.

Na dalších dvou místech se zhruba 8 % českých mužů jsou haploskupiny I2a (též zvaná I1b1) s největšími koncentracemi v jižní Evropě a na Balkánu a I1 (I1a) s centrem ve Skandinávii.

Na všechny tyto skupiny je možné podívat se ještě i jiným pohledem – R1a i R1b patří ke skupinám paleolitickým, které v Evropě byly před i po posledním zalednění Evropy,“

92 barča barča | 23. listopadu 2012 v 17:01 | Reagovat

[80]:Pavle, to bylo zajímavé a krásné téma na článek - pro nás obyčejné - co se díváme na svět pouze malířskýma očima a cítíme jen to běžné. :-)

93 Pavel Pavel | 23. listopadu 2012 v 17:31 | Reagovat

[80]:zase se mi vloudila chybička - achjo O_O
Napsal jsem "ten vyšší 21 dimenzí" - má jich také dvanáct jako ten náš. Náš ale končí 12D a ten vyšší 21D.
To je ten životní fofr :-D

94 Pavel Pavel | 23. listopadu 2012 v 17:35 | Reagovat

[92]:Barčo, doporučuji knihu Pavla Kozáka - Energie krajiny. Vyšla 2005, ale možná že byl dotisk, nejsem si jistý. Fakt je, že v úterý jsem ji viděl v knihkupectví DOBRA v Celetné ulici v Praze.Je tam toho podstatně víc než tady naznačuji. Cena plus mínus 300kč - nevím přesně. Informací je tam mraky... :-)

95 barča barča | 23. listopadu 2012 v 17:38 | Reagovat

[94]:Dobře, děkuji za tip :-)

96 Miky Miky | E-mail | Web | 23. listopadu 2012 v 21:31 | Reagovat

[90]: [91]: Díky za oba odkazy. Bylo to zajímavé čtení. :-)

97 Ozzro Ozzro | Web | 25. listopadu 2012 v 16:26 | Reagovat

Mno, po přečtení Mikyho recenze na tu knihu nemám nejmenší chuť znát celý obsah. Nejde o to, jakým byl národ, ale o to, že každý píše o tom, o čem nemá ani tucha. Právě ušlechtilá povaha T. G. Masaryka vedla k tomu, že náš národ je tam, kde je. A tvrzení, že jsme se měli za první republiky výborně? Ano měli, protože se žilo z výdobytků říše. No nic, to jen mimo téma.

Dohady o původu slovanů, keltů, germánů a o působení těchto etnik na našem území jsou stejně plodné, jako zkoumat jméno člověka, který poprvé vyryl, napsal či jinak zhotovil písmeno. Z archeologických nálezů se můžeme dovědět střípky - kde není písmo, jsou jen teorie, dohady a spekulace. Víme, jaké svátky se slavili dle keramiky, vyobrazení, přemětů apod. Dle totožných předmětů odhadneme způsob žití, ale původ už nezjistí nikdy nikdo, ani z DNA, protože už na přelomu letopočtu byla mnohá etnika různě promíchána. No, a proto sympatie k jednotlivým národům vedou k tomu, že právě on tu byl nejdéle, přišel jako první a byl ten nejlepší.

98 Miky Miky | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 8:12 | Reagovat

[97]: Z DNA testu se dá zjistit odkud tvoji předkové pocházejí. U většiny z nás je to tak, jak říká Frostík. Jsme "česká směska" a můžeme u nás navazovat na ledacos. Vyvyšování jednoho etnika nad druhé s tím, že je lepší, starší a ušlechtilejší, je přesně ten druh nacionalismu, který nemám rád. A je mi úplně jedno jestli se takto vyvyšuje Čech, Rus, Němec nebo Číňan.

99 Miky Miky | E-mail | Web | 26. listopadu 2012 v 8:16 | Reagovat

[97]: Jinak ale mám to štěstí, že si dokážu z každé knihy něco vyzobnout, a v téhle jsem toho "k zobání" našel poměrně dost. ;-)  :-)

100 lomikel lomikel | 26. listopadu 2012 v 11:11 | Reagovat

[98]: neda :).

nikde neni receno ze urcita haplo skupina je spojen s urcitym etnikem, jen lze rici ze podil te ktere haplo skupiny je v polupaci na urcitem uzemi, nebo v nalezu hrobu ( cim vice tim lepe) s konretnim procentickym zastoupenim.

specialne to nejde u R1A a R1B ktere jsou majoritni ve vetsine populaci stredni a zapadni evropy.

mene caste haplo skupiny mohou byt vice urcijici.

dale je treba uvazovat i linii materskou, ktere se urcuje s RNA a jsou urcite dohady mezi lidmi co tomu rozumi (je mezi ne nepatrim :) jesti jeji pouziti k tvorbe matersklych linii je opravnene.

suma sumarum, pokud ma nekdo exotickou haplo skupinu lze jeho predky nejspise urcit, pokud ma R1A a R1B tak, zvlaste ve stredni evrope, dost tezko.

Trebas nemci by byli, pujdeme li timto smerem uvazovani, jen smeska keltskych a slovansych narodu kteri ztratili puvodni kulturu a jazyky pod nadvadou najezdniku s I1 (I1a) :)

Je mozne udelat nakladnejsi testy na vice znaku, pak je porovnat s jiz udelanymi testy a neco z toho vyvozovat na zaklade historii jednotlivych nositelu dane sady znaku.

Zobrazit novější komentáře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.