NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

O JITŘENCE, KTERÁ OTEVÍRÁ JARO

28. března 2013 v 19:20 | Miky |  KOLO ROKU

My Pohané jsme před několika dny oslavili svátek jarní rovnodennosti, který mnozí z nás nazývají anglosaskými výrazy Ostara nebo Eostre. Pokud si dáte práci a budete pátrat po původu názvu tohoto svátku, pak se pravděpodobně dozvíte, že je odvozen od jména bohyně Eostre, kterou uctívali pohanští Anglosasové. Máme o tom doklad z 8.století, kdy anglický mnich Northubrijského kláštera, známý jako svatý Bede, ve svém spisu De temporum ratione zapsal, že podle této bohyně nazývali staří Angličané celý měsíc duben, kterému říkali Ēosturmōnaþ. Svatý Bede dále dosvědčuje, že svátek bohyně Eostre byl nahrazen křesťanskými Velikonocemi.
Bedův spis De temporum ratione nám, žel bohům, dává jediné relevantní informace, které o bohyni Ostaře/Eostre máme. Je tedy vůbec možné udělat si o této bohyni nějakou konkrétnější představu? Naštěstí ano. Jedná se totiž o bohyni, kterou nalezneme prakticky v jakémkoli indoevropském panteonu. Řekové jí znali jako Eos, Římané jako Auroru a Baltové jako Auštru nebo Aušrine. Všechna tato jména souvisí s úsvitem, jasem a východní stranou. Anglicky se východ řekne east, německy osten a islandsky austur. Samotná bohyně se na nebi ukazuje jako nejjasnější hvězda, která je vidět ještě i krátce po rozednění, tedy jako Jitřenka, nebo chcete-li, planeta Venuše. Slované ji znali jako už zmíněnou Jitřenku, Denici, Večernici (je totiž zároveň první viditelnou hvězdou při stmívání) a konečně jako Zoru. Jméno Zora souvisí například s pojmy obzor, zornice, či zorné pole. Ve slovanském folklóru byla Zora opěvována jako nejjasnější, čistá a vznešená. Dochovalo se například jedno zaříkadlo, které zpívala děvčata během jarního rituálního obmývání potoční, či říční vodou, ve kterém se říká : "Vodýce, Jordanýce, umýváš hóry i dóliny, bílé kořeny, žluté kameny, obmyj i mne ze všelijakých vyrážek, strupů, abych byla spanilá jak Vesna, pěkná jak Zora jasná. Jak se lidé radují z Vesny, tak aby mne milovali, abych byla sytá jak podzim a bohatá jak Země."
Velmi zajímavý příběh o Jitřence se nám dochoval v mytologii starých Baltů. Podle tohoto příběhu se kdysi v prvních jarních dnech konala velká nebeská svatba. Měsíční bůh Menuo si vzal za ženu sluneční bohyni Saule. Když ale přišla noc a Menuo putoval oblohou sám, zakoukal se do Jitřenky (Aušrine) a pomiloval se s ní. Tato zrada rozlítila hromovládce Perkúnase, který pak ve vzteku Menua rozsekl v půli. Od té doby se Měsíc půlí a pak znovu dorůstá.
Zajímavé je, že rituální koupele starých Slovanů, při kterých děvčata zpívala o svém přání být krásné jako Zora se konaly na jaře. Velká nebeská svatba a následná zrada Menua s Aušrine také proběhla "na jaře nejprvnějším". Ať už tedy mluvíme o germánské Eostre, slovanské Zoře, nebo baltské Aušrine, vždy nás to nějak přivádí k jarnímu období. A je to vlastně logické! Jitřenka je bohyní jasu, svítání a nových počátků, a tak bychom asi jen těžko hledali bohyni, která by se hodila více k tomu, aby nám otevřela brány jara. Vítej Ostaro!
.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (103)
Zobrazit starší komentáře

1 Pavel Pavel | 28. března 2013 v 19:42 | Reagovat

Jenom drobnost - Venuše je planeta, ne hvězda. :-)

2 Miky Miky | E-mail | Web | 28. března 2013 v 19:58 | Reagovat

[1]: V článku také stojí : "tedy jako Jitřenka, nebo chcete-li, planeta Venuše." :-) Ale ono je to jedno, pro laika je to prostě jen velmi jasná hvězda. ;-)

3 Pavel Pavel | 28. března 2013 v 20:14 | Reagovat

[2]:Přijmi omluvu - jo stojí to tam. Já pak viděl toto:
Samotná bohyně se na nebi ukazuje jako nejjasnější hvězda, která je vidět ještě i krátce po rozednění, tedy jako Jitřenka,
Pak jsem 4 slova nevnímal a viděl až zase toto:
Slované ji znali jako už zmíněnou Jitřenku, Denici, Večernici (je totiž zároveň první viditelnou hvězdou při stmívání) :-)  :-(  ;-)

4 Čertík Čertík | 28. března 2013 v 20:18 | Reagovat

K Venuši mám velký vztah.Mou planetou je Mars a Venuše patří k Marsu.Článek se mi líbí.

5 Fíba Fíba | 28. března 2013 v 21:53 | Reagovat

Ta ženská Jitřenka má svojí obdobu i v mužském lotyšském Auseklisovi. Mám podezření, že tento Auseklis by mohl být rovněž totožný s germánským Aurvandilem. Od něj už je potom krůček ke křesťanskému nejjasnějšímu andělu Anglosasů a rovněž k Tolkienovi, viz odkaz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aurvandil
Takže mám za to, že se Jitřenka objevuje v ženské i mužské podobě, osobně mám raději tu ženskou podobu a tuto pokládám také za původnější z hlediska indoevropského mýtu. Tedy souhlasím s článkem :-)
Zajímavé je, že podle baltského výkladu je Jitřenka vypodobněná jako osmicípá hvězda známá z lidových výšivek Baltů i Slovanů a tentýž symbol se objevuje i v lidové kultuře Skandinávie (na krojích, ale také na tzv. norských svetrech).

6 Fíba Fíba | 28. března 2013 v 22:00 | Reagovat

Jinak představa Jitřenky se někdy v lidové kultuře mísí s představou panny (Marie). V této podobě se občas objevuje v básních. Tady máte na ukázku něco od nás z jihu, báseň z 15. století:
http://www.kohoutikriz.org/data/w_anony1.php

7 Čertík Čertík | 28. března 2013 v 23:52 | Reagovat

[5]:S tím krůčkem vžádném případě nesouhlasím.Vždyť na tu dálku by nestačili ani sedmimílový boty.

8 Čertík Čertík | 28. března 2013 v 23:54 | Reagovat

[5]: Mám namysli ten krůček ke křesťanství.

9 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 6:38 | Reagovat

[7]: Mám na mysli to jak motiv, který má nepochybně původ v pohanství a který je sám o sobě natolik pozitivní, že ho prostě nejde zakázat církví, je podchycen i novým náboženstvím v podobě anděla, případně panny (Marie). Nejsem křesťan a jsem dokonce v "trvalém boji" s některými konzervativně křesťanskými omezenci, to mi ale nedává důvod k tomu, abych ignoroval nějaký vývoj. Ještě jsem zde odkázal jednu starou báseň z 15. století sepsanou ve Vyšším Brodě, ale komentář se ztratil (prý byl automaticky vyhodnocen asi kvůli tomu odkazu jako spam), tak snad později jí tu uvidíte :-) Ta je také zajímavá, pokud jde o Jitřenku.
Pokud někoho zajímají litevské souvislosti, upozornil bych ještě na motiv kdy Jitřenka připravuje ohníček pro Saulé (slueční bohyni). Vydáno v knize: Litevské písničky a pohádky. Přeložil Václav Vážný, vydáno 1916. Knížku mám doma, zde je přepis:
“Slunéčko, boží dcero,
kde dlelo jsi tak dlouho?
Kde bylo jsi tak dlouho,
vzdáleno od nás v dáli?”

“Za moři, za horami
jsem hlídalo sirotky,
pastýřky ohřívalo.
Jest mnoho dárků mojich.”

“Slunéčko, boží dcero,
kdo ráno, kdo pak večer
ti rozdělal ohníček?
Kdo postýlku ti ustlal?”

“Jitřenka, večernice:
ohníček to jitřenka,
postýlku večernice.
Jest mnoho dítek mojich.”

10 Catalessi Catalessi | 29. března 2013 v 10:25 | Reagovat

Pěkně! :-)
Východní hvězdou, Jitřenkou, je také bohyně Ištar, což vcelku jasně jazykově koresponduje s Eostre a Ostarou. Jednalo se o asi nejstarší dochované svátky sexuality a plodnosti. Znak její hvězdy je např. zde: http://de.wikipedia.org/wiki/I%C5%A1tar

11 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 10:34 | Reagovat

[9]:Ona církev přebírala spoustu věcí s Pohanství. Své svátky si křesťané naroubovali na svátky Pohanské,posvátná místa si přivlastnili a postavili na nich katedrály,kostely či kapličky.
U posvátných míst to bylo ohledně energie.Jinak to byl od nich účelový tah kdy se snažili Pohanství vymítit a když poznali,že to zakázat nejde,převzali a přeonačili.
Básnička je pěkná.

12 Pavel Pavel | 29. března 2013 v 10:34 | Reagovat

[10]: Ištar - také Astarta - tak jí říkám já. Astarta a Ostara už je div ne to samé... ;-)

13 Pavel Pavel | 29. března 2013 v 11:00 | Reagovat

[11]: Ano, církev toho zabrala hodně. Nutno ale říci, že energetická místa tam zůstala a mnohde byla kostelem ještě zesílena, neb půdorys kostelů je tvar kříže a to je tvarový zářič. Vlastně se tak potvrdilo, že ti pohané taková místa znali (a nepotřebovali k tomu dnešní církev !!!) a církev vlastně potvrdila jejich vědomosti.

14 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 12:15 | Reagovat

[10]: Tak to je síla, to s tou hvězdou Ištar. To tedy koukám. Hvězda jak z té lidové výšivky.
Docela by mě zajímalo, jestli na tomto severském obrazovém kameni máme také onu hvězdu Jitřenku. Já si tedy myslím, že ano:
http://www.flickr.com/photos/mararie/301849932/in/set-72157603249389707/

15 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 12:33 | Reagovat

[13]:Kostel může zesílit energii místa,ale přesto bych tam radši vidě posvátný Nemeton s přirozenou energií.Kříž je tvarový zářič,ale spíše preferuji kříž rovnoramený.Kříž křesťanů má jedno rameno delší.Nosit křesťanský kříž na krku je stejné jako nosit přívěšěk gilotíny.

16 Catalessi Catalessi | 29. března 2013 v 12:48 | Reagovat

[14]:Já myslím, Fíbo, že je pravděpodobné, že si Germáni dovezli Ištaru ze svých výpadů, poněvadž je to velice staré božstvo. Nasvědčovalo by tomu také, že se jednalo o bohyni války (a sexu a plodnosti), takže byla pro jistotu přibrána a usmiřována, poněvadž polyteisté s tímto problém neměli... ale je to jen dohad...

17 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 13:45 | Reagovat

[16]: Já si zase pro změnu myslím, že Germáni měli Ostaru jako původní bohyni Indoevropanů a ta Ištar mohla být naopak ovlivněna indoevropskými mýty :-)
http://en.wikipedia.org/wiki/Proto-Indo-European_religion

18 Catalessi Catalessi | 29. března 2013 v 14:44 | Reagovat

[17]:Indoevropské mýty jsou dokazovány na bázi společného vývoje jazyka a tzv. nehmotných důkazů -  je očividné, že I-ŠTAR-ra, A-STAR-ot, je příbuzná s ang. Star, něm. Stern, lat. Astra = hvězda.
Nicméně paralelně k jazyku jsou archeologické vykopávky z oblasti Mezopotámie, jejichž stáří se datuje ke 4. tisícům let př. n. l.
Každopádně patří Sumersko-akadská kultura k těm starším, umístěna mezi Eufratem a Tigridem, a rovněž bývá některými teoriemi považována za zdroj kultury a kolébku civilizace.

19 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 15:25 | Reagovat

[18]: Dostáváme se mimo téma Jitřenky, ale i přesto ještě zareaguju. Otázka je, kdo žil v neolitu a před ním v Mezopotámii? Kde mohli žít nějací teoretičtí předci Indoevropanů a nebo obecně evropských lidí v době ledové  - tedy v době kdy naše končiny byly neobyvatelné? Předpokládám tedy, že nějací naši nejdávnější předci nežili v neolitu jenom nad Černým mořem (tehdy ještě Černým jezerem), ale i pod ním. Prostě celkově jižněji než dnes. Osobně si myslím, že to co pokládáme za zdroj kultury a kolébku civilizace (Sumer např.) je jenom odleskem něčeho mnohem staršího, něčeho co jsme v celé velikosti ještě neobjevili. Ocitáme se sice na tenkém ledě, ale možná ne zas na tak tenkém, viz. Göbekli Tepe.
http://cs.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6bekli_Tepe

20 Catalessi Catalessi | 29. března 2013 v 16:02 | Reagovat

Jj, je tam starší civilizace než sumerská, nicméně témeř na stejné geografické pozici nebo hned vedle. Bohůmžel o hvězdách, Jitřenkách apod. ani slovo, to by tuto problematiku osvětlilo. Nebráním se změně názoru, i já bych byla ráda, kdyby germánské a slovanské (indoevropské) zvyky, zvyky mé civilizace, byly pupkem všeho. Nicméně tohle už tady bylo, když křesťanští učenci na univerzitách ustanovili některá dogmata za vědecky platná, a proto je to výzva být poctivý a nezaměňovat prvky své víry s vědeckým výkumem - jen tak můžeme být lepší a poučit se z chyb těch před námi.

21 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 16:33 | Reagovat

[20]:
Už odbočujeme od tématu článku :-( Tak já netvrdím, že (pra)Indoevropané jsou pupkem všeho :-) Ale zase na druhou stranu nemám potřebu utajovat nějaké informace jen proto, že to není v souladu s oficální propagandou současného systému. V případě východu se třeba záměrně mluví pouze o jazykových Indoevropanech, protože každý vidí, že třeba severní Indové (ti co mluví indoevropskými jazyky)a nebo Iránci jsou poněkud tmavší než současní Evropané. Otázka je, jak to ale bylo ve starověku. Pokud jsem dobře pochopil ruskou archeoložku Kuzminovou, tak výchozím územím pro invaze východních Indoevropanů do Indie, Číny a dnešního Iránu byla tzv. Andronovská kultura doby bronzové a pak snad ještě Afanasjevská kultura eneolitu. Jak tamní Indoevropané vypadali v době bronzové je, myslím, dost jasně vidět na těch tzv. Tocharských mumiích a zčásti na mumiích z Altaje. Byli to lidé našeho typu. Etnickou identitu národa lze výrazně změnit během půl století, jak vidíme na příkladu západní Evropy, zde se bavíme o stovkách let až tisíciletích. Takže uvidíme a nebo možná neuvidíme :-) Ať už třeba Sumerové byli kdokoliv, Turci to nebyli a ani Arabové :-)  Mě ta Ištara v souvislosti s Ostarou napadla už dříve, nechtěl jsem to ale záměrně míchat dohromady jen kvůli shodě jmen a chtěl jsem respektovat kulturní odlišnost. Té teorii o indoevropské bohyni svítání Jitřence-Auroře-Eos-Aušriné-Ostaře osobně věřím. Jestli bych si měl do této řady postavit i Ištaru nevím a proto jsem jí nikdy dříve nezmiňoval, až dnes poprvé na základě naší debaty. Pokud uvážíme, že v klasických mytologiích antiky lze dohledat nějaké společné prvky, třeba právě tuto jarní-ranní bohyni, a já to uznávám, znamená to, že musíme období uctívání této bohyně hledat ještě před předpokládaným rozchodem Indoevropanů - tím se ovšem dostáváme do období od eneolitu (chalkolitu) po dobu bronzovou. Tedy uctívání Ostary, v její původní indoevropské podobě bych přiřadil už jistě k době okolo 4.-3. tisíciletí před n. l.

22 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 17:29 | Reagovat

Je spoustu bohyň a každý panteon ať Keltský,Germánský,Slovanský či jiný jich má sám o sobě dost.Spousta jich je schodná nebo jde pořád o jednu akorát,že jména se mění.
To vše je,ale podle mého nepodstatné.Posdstatné je podle mého jaký vztah navážeme s určitou bohyní a jak to cítíme.Prostě jak to vnitřně vnímáme,a pak je jedno jest li bohyně kterou oslovujeme jménem které je nám blízké se před tím jmenovala jinak.A možná i kdyby jsme si vymysleli své jméno tak to pujde také.
Ono spíš jméno bohyně je pomůckou pro nás aby jsme se dokázali soustředit a napojit na tu danou duchovní energii.
Jednou z bohyň mého panteonu je Brighid ke které se obracím,s části vycházím s toho co je o ní známe s části s toho jak to cítím.A pro dalšího Pohana který se obrací a vzývá stejnou bohyni už jí též bude vnímat jinak a alespoň sčásti svým spůsobem.

23 Catalessi Catalessi | 29. března 2013 v 17:56 | Reagovat

Tím bych to uzavřela - nevíme, jak tito lidé vypadali 2500 l. př. n. l.
Sumersko-akadská kultura byla známa např. nejen v Egyptě, ale boha podsvětí Nergala znali i Řekové a v helénském období byl někdy ztotožňován s Héraklem. Národy Blízkého východu zažily poměrně dost etnických proměn, za které jsou zodpovědné monoteismy.
Nicméně to, že je Ištar Východní hvězdou je poměrně známé už delší dobu a nevidím v tom pokus o nějakou propagandu - oba dva monoteismy, jak judaismus, tak islám, zpravidla Babylon nesmírně štval. ;-)

24 Pavel Pavel | 29. března 2013 v 18:10 | Reagovat

Catalessi a Fíbo,
obdivuji vaši sečtělost a znalosti :-)

25 Miky Miky | E-mail | Web | 29. března 2013 v 19:13 | Reagovat

[9]: Ten komentář s odkazem na báseň už jsem schválil, je to č.6.
Jinak se připojuju k Pavlovi a moc děkuju Fíbovi a Catalessi za poučnou diskusi. Pěkně jsem si početl. :-)
Ta spojitost Ostary s Ištar a Astartou je zjevná. Kdo koho ovlivnil, toho se už asi jen těžko dopátráme. Já jsem každpádně rád, že jsem si pro sebe Jitřenku objevil, hned se mi ten svátek jarní rovnodennosti líbí nějak víc. :-)

26 Miky Miky | E-mail | Web | 29. března 2013 v 19:20 | Reagovat

[7]: To, že se Jitřenka vpašovala do křesťanství pod rouškou nějakého anděla nebo Panny Marie, mě neuráží. Naopak mě to těší. ;-)

27 Fíba Fíba | 29. března 2013 v 20:11 | Reagovat

Ještě jednou :-) o tom litevském příběhu zmíněném v článku:

http://mytologie.wordpress.com/2010/10/31/mesicek-vzal-si-za-chot-slunecko/

28 vjs vjs | 29. března 2013 v 20:50 | Reagovat

Německy je východ Ost, resp. použil bych v tomto kontextu, vjs

29 vjs vjs | 29. března 2013 v 20:52 | Reagovat

[4]:, jak patří Venuše k Marsu? Díky, vjs

30 vjs vjs | 29. března 2013 v 21:00 | Reagovat

[28]: Omlouvám se, Osten je zde správně, vjs

31 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 21:16 | Reagovat

[29]:Každé znamení zvěrokruhu má svuj protipól který parří k němu,astrologové říkají,že taková partnerství jsou příznivější.Protipól má každé znamení po půl roce,když je zvěrokruh vyznačen v kruhu je protipól naproti.
Já jsem v beran což je planeta Mars,můj protipól jsou váhy planeta Venuše.
Ale snad i jinak patří k sobě,ale to zas přesně nevím,protože astrologii znám jen tak trochu,trošíčku zdálky.

32 vjs vjs | 29. března 2013 v 22:39 | Reagovat

[31]: Děkuji za odpověď. Já astrolog jsem, dovolím si vás doplnit. Jak správně píšete, znamení Beran a Váhy jsou na zvěrokruhu proti sobě. Znamení Berana vládne Mars a Pluto, znamení Vah pak Venuše. To ale neznamená, že Mars a Venuše jsou naproti sobě a co se týká partnerství, tam bych byl ještě opatrnější. Pokud se tomu chcete dostat na kloub, doporučoval bych vám navštívit ve vašem okolí renomovanou astroložku nebo astrologa. Hezké Velikonoce, vjs

33 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 22:48 | Reagovat

[32]:Astroložku jsem navštívil v září ohledně sehnání práce,ale bohužel né renomovanou.To soudím dle toho,že jí předpověď nevyšla i když jsem se řídil dle její rady.

34 Čertík Čertík | 29. března 2013 v 22:53 | Reagovat

[32]:Pro mě to znamená,že jsou proti sobě,já to tak cítím.
Také přeji hezké velikonoce.

35 vjs vjs | 30. března 2013 v 10:56 | Reagovat

[34]: Pokud to tak cítíte, tak to je dobře, to je Váš nejlepší průvodce. Já si myslím, že ve Vašem případě máte zcela pravdu. Přeji Vám, ať Vám vše vyjde a někdy je lépe se řídit vlastní hlavou :-), to není narážka na Vás, ale na kvalitu některých taky astrologů :-). Co Vám astroložka řekla na Vaši poznámku ohledně Marse a Venuše, na to musí něco říci, to je obrovský potenciál pro Vás. Přeji Vám vše dobré. Vjs

36 vjs vjs | 30. března 2013 v 11:09 | Reagovat

[10]: Dobrý den, tam na tom odkazu, který jste uvedl/a (německá Wiki), píší, že Ištar ztělesňuje kromě jiného bohyni Sexu a Války. To by spíše odpovídalo martickým "parametrům". Jak to zapadá k Jitřence/Venuši? Děkuji, vjs

37 vjs vjs | 30. března 2013 v 11:16 | Reagovat

[7]: Naprosto souhlasím s Čertíkem. vjs

38 vjs vjs | 30. března 2013 v 11:44 | Reagovat

[5]: K tomu, co píšete, že se Jitřenka objevuje v mužské a ženské podobě. Venuše má kladnou hodnotu ve Vahách a zápornou v Býku, barva zelená, den v týdnu zasvěcený Venuši je pátek. Zdroj pro tyto informace je kniha Šest dnů stvoření , autor Ladislav Moučka, kapitola I, strana 20. Hezký den, vjs

39 Čertík Čertík | 30. března 2013 v 12:11 | Reagovat

[35]:Já se astroložky na Mars a Venuši neptal,řešil jsem práci,kterou vlastně řeším pořád akorát,že bez astrologů.

40 Catalessi Catalessi | 31. března 2013 v 8:13 | Reagovat

[36]: Tak já odkazovala na tu německou wiki, poukazovala na to, že znakem Ištary byla Jitřenka, byla též nazývána východní hvězdou, a že její jméno je nápadně podobné s těmi druhými. K tomu Martovi a problematice války - Řekové měli taky 2 bohy války, Marta - Área a Athenu, která byla krom moudrosti i bohyní války, a působili vedle sebe dokonce v ten samý čas. Jediné vysvětlení k tomu poskytuje Hérodotós, který popisuje jak zemědělský kmen Kárů, jehož byl příslušník, napadla halénská válečná horda, došlo k vybití a zotročení mužů a k zotročení a uchvácení žen. Tyto ženy dokonce po letech, kdy daly svým uchvatitelům děti, s nimi odmítaly sedět u jednoho stolu a odmítaly je nazývat jmény. O Medúze a jejích kněžkách jsme se v kometářích pod jiným článkem bavili, že do jejího chrámu rovněž vtrhla horda Řeků a že Medůza nebyla vždy symbolem ošklivosti, ale došlo patrně k démonizaci zavrženého božstva. Když se vrátím k bohyním války, zřejmě se jedná o starší podobu, kterou v době bronzové a železné na nahradily ryze maskulinní mužské symboly. Ženským bohyním pak zbyla láska, sex, plodnost, a když měly trochu štěstí, možná i podsvětí :-D .

41 Miky Miky | E-mail | Web | 31. března 2013 v 9:22 | Reagovat

[40]: Lásku, plodnost a válku v sobě spojuje i severogermánská Freya, která v čele valkýr vybírala, kdo padne v boji.

42 Miky Miky | E-mail | Web | 31. března 2013 v 9:24 | Reagovat

[41]: ...a Freyin den je pátek zasvěcený Venuši. ;-)

43 Catalessi Catalessi | 31. března 2013 v 9:31 | Reagovat

[41]:Ano, děkuji za doplnění. :-) Vanové - zemědělský kmen, vs. dominantní kmen válečných Ásů, to je to, o čem hovoří Hérodotós, výměna sociálních elit.

44 Catalessi Catalessi | 31. března 2013 v 9:35 | Reagovat

Navíc současně bohem války Ódhin a současně bohem válečnictví a spravedlnosti Týr... To jsou další dny v týdnu :-).

45 Pavel Pavel | 31. března 2013 v 14:41 | Reagovat

Tady je na 41 stranách mnoho zajímavých informaci:
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&ved=0CHcQFjAO&url=http%3A%2F%2Fstudentsky-panel.ic.cz%2
Třeba si tam nějakou zajímavost najdete... :-)

46 Fíba Fíba | 31. března 2013 v 20:19 | Reagovat

[43]: Ásové-Vanové: střetnutí tzv. Staroevropanů (Vanů) a Indoevropanů (Ásů) a nebo jen prvotní válka ustavující indoevropskou společnost jako takovou? Co únos Sabinek v Římě? Osobně se přikláním k "válce funkcí" dle Dumézila. Koho by to zajímalo, a neví o co jde, tak třeba na wikipedii pod heslem "Trojfunkční hypotéza"

Jinak pokud jde o tu hvězdu, jak už zde byla o ní zmínka, tak se mi ještě vybavilo to, že úplně stejnou hvězdu jako jí znám z baltských, slovanských a skandinávských výšivek jsem viděl i u Indiánů. Stačí porovnat třeba ono lotyšské "Auseklis" při hledání přes google obrázky a například tuto indiánskou "morning star" :-)
http://www.etsy.com/listing/101108628/native-american

47 Pavel Pavel | 31. března 2013 v 21:44 | Reagovat

Osmicípá hvězda je i na prstenu kardinála Duky...
http://tisk.cirkev.cz/z-domova/kardinal-duka-obdrzel-kardinalsky-prsten/ :-?

48 Catalessi Catalessi | 1. dubna 2013 v 2:33 | Reagovat

A kardinál Duka je také bohem plodnosti? :-/

49 Catalessi Catalessi | 1. dubna 2013 v 2:44 | Reagovat

[46]:Tak Dumézil to vidí trochu jako třídní boj, což předpokládá nějaké usedlé a neměnné obyvatelstvo. Pokud vím, problém Ásů a Vanů byl odjakživa předkládán jako různé rody??? Do středověku vlastně trvá idea domácnosti/rodu, do které se člověk rodí, bez které není nic, ze které dědí povolání a kde také umírá, pokud není provdán za účelem zajistit alianci s domácností jinou...

Ad, Jitřenka u indiánů, to je zajímavé, ale neznám účel a další věci. Jak už jsem napsala výše, styčných bodů by mělo být několik - např. jméno, znak, účel... to považuju za hraniční určovatele ;-)

50 Fíba Fíba | 1. dubna 2013 v 12:50 | Reagovat

[49]: Tak já o té indiánské Jitřence v souvislosti s mýty nic nevím. Našel jsem tu hvězdu, když jsem kdysi hledal něco jiného u Indiánů :-) A potěšilo mě to. Tahle podoba hvězdy se ale objevuje od Evropy až po Asii v lidové výšivce na krojích, takže bych souvislosti hledal asi u té Asie (v případě Indiánů). Prostě je to starý výzdobný motiv, který se rozšířil buďto z jednoho zdroje (?) a nebo nezávisle na sobě - nevím. Pokud jde o českou a moravskou výšivku této hvězdy, případně o tento symbol na kraslicích, tak neznám žádný nový výklad. To že jsem si tento symbol ztotožnil právě s hvězdou Jitřenkou vzniklo u mě skrze výklady baltské. Znám jeden český výklad z roku 1888 a tam se píše, že ta hvězda je tvořena z ocasního peří kohouta - kohout svým ranním kokrháním asi rovněž odkazuje na úsvit, myslím si. I když já tedy ty cípy hvězdy za kohoutí peří nepovažuju. Rovněž neznám žádný výklad se Skandinávie, pokud se tam tím někdo už zabýval. Jak už jsem zmínil výše, je ta hvězda občas vidět na tzv. norských svetrech, ale také na krojích:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_Hardanger_girl,_Hardanger_Fjord,_Norway_%28LOC%29.jpg

Takže můj osobní výklad je, že toto vypodobnění hvězdy je vypodobněním Jitřenky. I když to samozřejmě nikomu nevnucuju :-) Pokud se v mojí tvorbě objevuje tato hvězda, má tento význam. Ono se asi sotva dá dokázat, že každý kdo tuto hvězdu kdy použil, měl na mysli právě Jitřenku, tomu nevěřím. Zároveň ale zastávám názor, že lze význam symbolů měnit a posouvat, takže i kdyby hvězda na kroji nebyla záměrnou Jitřenkou, u mě už je :-) Snad jsem to dobře vysvětlil.

51 Fíba Fíba | 1. dubna 2013 v 12:53 | Reagovat

Ten odkaz nejde, koukám. Tak zkusím pro příklad jiný z toho Norska:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:En_brud_fr%C3%A5n_Hardanger,_Norge_-_Nordiska_Museet_-_NMA.0039996.jpg

52 Adonis Adonis | E-mail | 3. dubna 2013 v 12:02 | Reagovat

Zajímavá je souvislost "Zory" se zornicí - panenkou. V řečtině (koré) i latině (pupilla) znamená výraz pro panenku i oční panenku.....

53 Catalessi Catalessi | 5. dubna 2013 v 18:19 | Reagovat

[52]:Ta souvislost panenka/zornice pochází asi ze dvou různých zdrojů.
Zora a zornice je z praslovanského slovního základu "zor". Zora, zarja=záře, ze zor pak pochází 1) zříti, rozšířeně pak zork=zrcadlo, 2)zier, nazírati, pozierati, 3) zor jako přípona, tedy názor, dozor, pozor. Toliko etymologický slovník, jen jsem to zjednodušila a oprostila od filologických zkratek.

54 online online | E-mail | Web | 15. dubna 2017 v 3:45 | Reagovat
55 cialis cialis | E-mail | Web | 19. dubna 2017 v 21:43 | Reagovat
56 cheap cheap | E-mail | Web | 22. dubna 2017 v 6:17 | Reagovat
57 for for | E-mail | Web | 24. dubna 2017 v 3:55 | Reagovat
58 viagra viagra | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 14:15 | Reagovat
59 Moisesfar Moisesfar | E-mail | Web | 7. května 2017 v 8:57 | Reagovat

societyone low interest personal loan

      <a href=http://bestpaydaynpz.com/>cash advance</a>

    <a href="http://bestpaydaynpz.com/">pay day loans online</a>

    cash loans muscle shoals alabama

60 Ellefar Ellefar | E-mail | Web | 11. května 2017 v 15:46 | Reagovat

90 day loans no credit check direct lenders

      http://loanbadoknpz.com/ - online loans

    <a href="http://loanbadoknpz.com/">fast cash</a>

    personal loans for poor credit direct lenders

61 order_cialis order_cialis | E-mail | Web | 28. května 2017 v 3:04 | Reagovat
62 Demidfar Demidfar | E-mail | Web | 29. května 2017 v 1:03 | Reagovat

comprar cialis en la plata

      http://buygvcialisonline.com/ - generic cialis

    <a href="http://buygvcialisonline.com/">cialis online</a>

    all dealers on cialis generic

63 Corefar Corefar | E-mail | Web | 8. června 2017 v 1:32 | Reagovat

cheap cialis soft generic

      http://buyacialisonline.com/ - generic cialis

    <a href="http://buyacialisonline.com/">buy generic cialis</a>

    generique cialis soft

64 Onrofar Onrofar | E-mail | Web | 9. června 2017 v 2:07 | Reagovat

cialis generico equivalente

      http://buycialisyionline.com/ - generic cialis

    <a href="http://buycialisyionline.com/">generic cialis online</a>

    canadian pharmacy cialis

65 Moisesfar Moisesfar | E-mail | Web | 9. června 2017 v 19:23 | Reagovat

compra levitra cialis

      http://buycialistonline.com/ - buy cialis online

    <a href="http://buycialistonline.com/">generic cialis online</a>

    click now cialis germany

66 Andrewfar Andrewfar | E-mail | Web | 10. června 2017 v 2:38 | Reagovat

money box safe

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday advance loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">payday loans</a>

    what is a safe payday loan website

67 Andrewfar Andrewfar | E-mail | Web | 10. června 2017 v 23:09 | Reagovat

payday loans in sikeston

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loan

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">faxless payday loans</a>

    payday loan aurora

68 CharlesLen CharlesLen | E-mail | Web | 11. června 2017 v 22:52 | Reagovat

viagra canadian pharmacy <a href="http://canadianhelppharmacy.com/">canada pharmacy</a> cnandian pharmacy viagra <a href=http://canadianhelppharmacy.com/>northwest pharmacy</a>

69 Moisesfar Moisesfar | E-mail | Web | 12. června 2017 v 22:38 | Reagovat

personal loan outstanding balance

      http://fastcashisok.com/ - faxless payday advance

    <a href="http://fastcashisok.com/">faxless payday loan</a>

    non cash loan adalah

70 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 15. června 2017 v 12:12 | Reagovat
71 GfddsDig GfddsDig | E-mail | Web | Čtvrtek v 11:50 | Reagovat

loans personal loans - https://personalloansnhl.org/
loans personal loans <a href="https://personalloansnhl.org/">unsecured personal loans</a> ’

72 BvdsdJek BvdsdJek | E-mail | Web | Čtvrtek v 14:46 | Reagovat

loans with bad credit - https://badcreditloansrtju.org/
bad credit history payday loans <a href=https://badcreditloansrtju.org/>loans for bad credit</a> ’

73 BvdsdJek BvdsdJek | E-mail | Web | Čtvrtek v 15:16 | Reagovat

bad credit instant approval payday loans - https://badcreditloansrtju.org/
bad credit personal loans <a href=https://badcreditloansrtju.org/>personal loans for bad credit</a> ’

74 LwvcJek LwvcJek | E-mail | Web | Čtvrtek v 21:21 | Reagovat

no fax same day payday loans - https://paydayeev.com/
no fax no teletrack payday loans <a href=https://paydayeev.com/>payday advance usa</a> ’

75 Brelledics Brelledics | E-mail | Web | Čtvrtek v 21:56 | Reagovat

bad credit installment loans - https://badcreditjkkl.com/
personal loans for bad credit <a href="https://badcreditjkkl.com/">bad credit personal loans</a> ’

76 BrdedKix BrdedKix | E-mail | Web | Pátek v 4:45 | Reagovat

cash advance payday loans online - https://cashadvancetfj.com/
cash advance loans <a href="https://cashadvancetfj.com/">cash advance</a> ’

77 BrdedKix BrdedKix | E-mail | Web | Pátek v 5:53 | Reagovat

cash advance payday loan - https://cashadvancetfj.com/
cash advance <a href="https://cashadvancetfj.com/">payday loans cash advances</a> ’

78 FervfgSt FervfgSt | E-mail | Web | Pátek v 6:01 | Reagovat

cialis - http://cialisonlineanegeneric.com/
generic cialis <a href=http://cialisonlineanegeneric.com/>generic cialis</a> ’

79 CcRag CcRag | E-mail | Web | Pátek v 10:09 | Reagovat

bad credit loan
<a href="https://badcreditjkkl.com/">loans with bad credit</a>
personal loans bad credit
<a href="https://badcreditjkkl.com/">loans bad credit</a>     ’

80 Vedwscoome Vedwscoome | E-mail | Web | Pátek v 11:06 | Reagovat

no fax same day payday loans
<a href="https://paydayloansxxe.com/">1 hour payday loans no credit check</a>
payday loans online
<a href=https://paydayloansxxe.com/>online payday loans</a>   ’

81 Bfrdraign Bfrdraign | E-mail | Web | Pátek v 17:56 | Reagovat

bad credit installment loans
<a href="https://installmentloannbbm.com/">installment payday loans</a>
payday loan installment
<a href=https://installmentloannbbm.com/>bad credit installment loans</a>   ’

82 Bfrdraign Bfrdraign | E-mail | Web | Pátek v 20:01 | Reagovat

bad credit personal installment loan
<a href="https://installmentloannbbm.com/">online installment loans</a>
online installment loans
<a href=https://installmentloannbbm.com/>online installment loans</a>   ’

83 CcgRag CcgRag | E-mail | Web | Pátek v 23:05 | Reagovat

small personal loans bad credit
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">personal loans no faxing</a>
guaranteed personal loans
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">personal loans no faxing</a>     ’

84 DevbTele DevbTele | E-mail | Web | Pátek v 23:47 | Reagovat

payday loans
<a href="https://paydayeev.com/">no fax payday loans direct lenders</a>
no fax payday loans direct lenders
<a href=http://berpaydayloanlendersquickloans.com/>payday loans online</a>     ’

85 CcgRag CcgRag | E-mail | Web | Sobota v 5:22 | Reagovat

unsecured personal loans bad credit
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">quick easy personal loans</a>
unsecured personal loans bad credit
<a href="https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/">quick personal loans</a>     ’

86 FrgrgSt FrgrgSt | E-mail | Web | Sobota v 7:31 | Reagovat

credit card consolidation - http://berpaydayloanlendersquickloans.com/
bad credit personal loans <a href=http://berpaydayloanlendersquickloans.com/>average interest rate on a payday loan</a> ’

87 Bfrddraign Bfrddraign | E-mail | Web | Sobota v 8:52 | Reagovat

payday loans cash advances
<a href="https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/">best payday advance loans</a>
apply credit card bad credit
<a href=https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/>loan store</a>   ’

88 Vdedwscoome Vdedwscoome | E-mail | Web | Sobota v 9:02 | Reagovat

online payday loans no credit check
<a href="https://zxepersonalloansonlinesmall.com/">payday loan direct lender</a>
bad check to a mississippi payday loan
<a href=https://zxepersonalloansonlinesmall.com/>financial</a>   ’

89 Vdedwscoome Vdedwscoome | E-mail | Web | Neděle v 10:31 | Reagovat

cash now
<a href="https://zxepersonalloansonlinesmall.com/">axcess payday loans</a>
checkn
<a href=https://zxepersonalloansonlinesmall.com/>online installment loans</a>   ’

90 VeddrxRig VeddrxRig | E-mail | Web | Neděle v 10:43 | Reagovat

cash advance online
<a href="https://cashadvancetfj.com/">cash advance online</a>
cash advance payday loans online
<a href="https://cashadvancetfj.com/">payday loans cash advances</a>     ’

91 Bdbfghop Bdbfghop | E-mail | Web | Neděle v 13:05 | Reagovat

personal loans with bad credit
<a href="https://personalloanplk.com/">personal loans</a>
personal loan
<a href="https://personalloanplk.com/">fast cash personal loans</a>    ’

92 CfcgRag CfcgRag | E-mail | Web | Neděle v 16:58 | Reagovat

bad credit payday loans
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">payday loans no credit check</a>
payday loan
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">fast payday loan</a>     ’

93 Bfrddraign Bfrddraign | E-mail | Web | Neděle v 17:50 | Reagovat

online long term payday loans
<a href="https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/">instant payday loan no credit</a>
check cashing loan
<a href=https://lasbadcreditloansloanbadcredit.com/>installment loans</a>   ’

94 Vdedwscoome Vdedwscoome | E-mail | Web | Neděle v 18:22 | Reagovat

fast cash
<a href="https://zxepersonalloansonlinesmall.com/">open bank account online</a>
online installment loans
<a href=https://zxepersonalloansonlinesmall.com/>bad check to payday loan</a>   ’

95 CfcgRag CfcgRag | E-mail | Web | Neděle v 23:04 | Reagovat

payday advance loans
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">cash loans online</a>
cash advances
<a href="https://evtinstallmentloan.com/">instant payday loans</a>     ’

96 LwvdcdJek LwvdcdJek | E-mail | Web | Včera v 17:54 | Reagovat

a payday loan - https://berpaydayloanlendersquickloans.com/
bad credit easy payday loan <a href=https://berpaydayloanlendersquickloans.com/>no credit check mortgage</a> ’

97 BrdddvSt BrdddvSt | E-mail | Web | Včera v 23:53 | Reagovat

easy payday loan online - https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/
payday loan in <a href=https://vekpaydayadvanceloanssamepayday.com/>payday loan installment</a> ’

98 Nhjhop Nhjhop | E-mail | Web | Dnes v 0:33 | Reagovat

loanmax title loan
<a href="https://personalloanplk.com/">usa payday loan store</a>
quick payday loan 1
<a href="https://personalloanplk.com/">bad credit installment loans</a>    ’

99 Nhjhop Nhjhop | E-mail | Web | Dnes v 0:55 | Reagovat

quick online payday loans
<a href="https://personalloanplk.com/">cash loans payday</a>
fast payday loans
<a href="https://personalloanplk.com/">tax debt problems</a>    ’

100 BtuRig BtuRig | E-mail | Web | Dnes v 2:46 | Reagovat

payday loan brokers
<a href="https://cashadvancetfj.com/">personal loans bad credit</a>
consolidation loans
<a href="https://cashadvancetfj.com/">payday loan laws california</a>     ’

101 BtuRig BtuRig | E-mail | Web | Dnes v 3:45 | Reagovat

federal student loans
<a href="https://cashadvancetfj.com/">debt consolidation programs</a>
payday loans online
<a href="https://cashadvancetfj.com/">what is payday loan</a>     ’

102 Verfedics Verfedics | E-mail | Web | Dnes v 11:05 | Reagovat

no credit check loans - http://paydayloansbzrj.com/
loan bad credit <a href=http://paydayloansbzrj.com/>online payday loans</a> ’

103 LwvdgcdJek LwvdgcdJek | E-mail | Web | Dnes v 15:44 | Reagovat

check cashing loan - http://personalloanacfv.com/
advance <a href=http://personalloanacfv.com/>usa payday loan store</a> ’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama