NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

LOV KRUTIHLAVŮ

30. dubna 2013 v 7:30 | Miky |  JINÉ

Ozval se mi přítel ornitolog, jestli bych s ním nechtěl vyrazit na kroužkování ptáků. Objevil prý na našem tankodromu lokalitu s výskytem krutihlava a rád by nějakého chytil. Kdysi jsem byl členem Moravského ornitologického spolku a skoro všude jsem chodil s dalekohledem, ale u odchytu ptáků do sítí a jejich kroužkování jsem ještě nikdy nebyl, takže jsem kamarádovu nabídku hned nadšeně přijal.
Krutihlav je zvláštní pták. Veliký je asi jako vrabec, peří má zbarvené jako nějaká sova a lepkavý jazyk kterým chytá mravence a jiný hmyz má dlouhý jako strakapoud. Hnízdí v dutinách stromů, ale protože si je nedokáže sám vytesat usazuje se jenom tam, kde nějakou vhodnou dutinu najde. Pokud je takový příbytek již obsazen, neváhá odtud konkurenčního opeřence vyhnat a vyházet mu z jeho hnízda nevysezená vajíčka, nebo dokonce již vylíhlá mláďata. Nejzajímavější je ovšem krutihlavovo chování, když se cítí ohrožen. Tehdy tento pták roztáhne ocas do vějířku, svěsí křídla a zlověstně kroutí očima a hlavou. Občas to ještě doprovází výhružným syčením. Tyto prapodivné tance, které mají za úkol protivníka zmást nebo zastrašit, daly krutihlavovi i jeho české, latinské a německé jméno. Krutihlava jsem viděl pouze jedinkrát v životě a to, když jsem ho našel ležet mrtvého na cestě v Turoveckém lese. Nyní, když jsem dostal šanci ho vidět živého a zblízka, neváhal jsem. Ačkoli byl všední den vzal jsem sebou i našeho Honzíka, protože lepší vzdělávací akci si ani nedovedu představit.
Sraz jsme měli včera v sedm hodin ráno u klokotného kláštera. Náš kamarád měl ale trochu zpoždění, protože doma zapomněl odchytové sítě a vracel se pro ně. Pokud by bylo jasno a slunečno, mohlo by nám zpoždění zhatit lov, protože v jasném světle jsou sítě vidět a ptáci se jim vyhnou. Včera bylo ale celý den pod mrakem, takže se z toho nestřílelo. Nejdříve jsme si celý tankodrom společně prošli. Byla to paráda vidět po delší době všechna ta známá místa a sledovat probouzející se jarní přírodu. Keře a stromy se zelenaly, ptáci zpívali a nám bylo fajn.

Když jsme došli na místo, kde náš kamarád před nedávnem slyšel hlasy krutihlavů, shodili jsme ze zad batohy a začali jsme chystat sítě. Viděl jsem je prvně v životě a žasnul jsem nad tím jak jsou jemné a přitom pevné. Občas se do nich zamotala nějaká větvička a při její odstraňování kupodivu pokaždé povolilo dřevo, ale vlákno zůstalo celé.Kamarád měl na mobilu nahraný krutihlavův zpěv a jen co ho poprvé na zkoušku pustil, přilétl na nedaleký strom živý pták a začal odpovídat. Nechali jsme mobil vyhrávat pod sítí a odešli jsme na jiné místo postavit druhou síť. Když jsme měli hotovo a šli jsme tu první zkontrolovat, už v ní jeden krutihlav vysel.


Krutihlav obecný.O kus dál se v síti třepotal poměrně běžný, ale taky krásný budníček větší. Kámoš pak oba opeřence prohlédl, změřil a okroužkoval. Než jsme krutihlava vypustili, směl jsem si ho chvilku podržet v ruce. Byla to nádhera! Cítil jsem jeho teplé tělíčko a snad i tlukot srdce. Byl jsem z toho nadšenej.

Budníček větší.

Odchyt ptactva mě vážně dostal. V pauzách mezi kontrolami sítí jsme sebou flákli do měkké trávy a jen tak jsme leželi a odpočívali. Tomu říkám prácička! V krátkém čase, který jsme zde strávili se nám podařili chytit a okroužkovat ještě dalšího krutihlava a dalšího budníčka a pak taky asi slavíka, který nám ulítl dříve, než se nám ho podařilo spolehlivě určit.
Na zpáteční cestě jsme v tůňkách nachytali několik žab. Náš kámoš, který kouká většinou do korun stromů a ne do louží, si přál vidět nějakého čolka. Čolci jsou ale potvory malinkaté a je těžké je objevit. Honzík se ale pochlapil a jednoho pro našeho přítele našel a chytil.

Čolek obecný.Bylo to fajn dopoledne a někdy si to určitě zopakujeme. Jen tak to ale nebude, náš kamarád totiž odjíždí na dva měsíce sledovat pěnice vlašské na Jižní Moravu..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 30. dubna 2013 v 10:00 | Reagovat

Tak krutihlava jsem ještě neviděl - moc hezoučkej ptáček.A takhle zblízka ho lze vidět jenom po odchytu. Snad se mu nic nestalo a zase potom odlétl po skončení akce.
Já teď naposledy viděl ve Španělsku šest dudků a z toho čtyři najednou na jednom stromě. Při předchozí, prosincové návštěvě jsem viděl jedenáct (slovy: 11) :-D  ;-) dudků.
Tady v Čechách jsem za dlouhá léta viděl pouhé dva. Prý je v republice asi jenom 170 párů.
A minulý týden jsem dodal do naší Ochrany fauny v Hrachově nejspíš autem sraženého dlaska - musím se zeptat, jak se mu daří.

PĚKNÝ BELTAIN PŘEJI VŠEM, VŠEM, VŠEM

2 Čertík Čertík | 30. dubna 2013 v 11:02 | Reagovat

Přeji krásné prožití svátku Beltain a příjemný vztup do světlé poloviny roku.

3 Miky Miky | E-mail | Web | 1. května 2013 v 7:52 | Reagovat

[1]: Krutihlavové si zažili trošku strachu, ale jinak naše chytání v pořádku přežili. Dudka jsem ještě neviděl, ale kamarád, který bydlí jen kousek od nás, ho pozoroval za svým domem na hnojišti. :-)

4 Myslič Myslič | 1. května 2013 v 17:18 | Reagovat

Parádní report :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama