NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

OHNĚ NA KOPCÍCH

4. dubna 2013 v 9:10 | Frostík |  CIZÍ PEŘÍ

Už se stává pravidlem, že někdy okolo Ostary se účastním akce, která má blízko k historii a pohanství. Jde o "Keltský telegraf". Ten je založen na myšlence dálkové komunikace našich předků. Autenticitu tu nehledejte, ani nemá smysl se pitvat v názvu, který je však výstižný a nevysvětlující. Jde o posílání signálu na určitou vzdálenost netechnickými prostředky. Nejefektivnější se jeví oheň. Ve dne to bylo kouřem a v noci světlem. Na obsluze, která toto obstarávala, záviselo bezpečí sídlištní enklávy. Zakladatelé Keltského telegrafu vyloučili kouř, neb v naší krajině je dost průmyslových zdrojů a kde ne, láká hasiče k akci. Problém s viditelností a s přílišnou vzdáleností některých signálních míst, je řešen použitím ohňostrojových raket a signálních světlic. Při prvním ročníku jsem pozoroval oheň na Hradištní hoře ze vzdálenosti 27 km a musel jsem si vzít dalekohled, abych tu malou oranžovou bludičku vůbec viděl.
Signální síť je rok od roku hustější, rozvětvenější a letos překročila i hranice s Německem. My jsme nejjižnější česká větev přijímací signál z hory Kleť. (1084m/m) Naše stanoviště je na Hradištním vrchu u Kaplice (780m/m) v pozůstatcích pevnosti z doby bronzové, která ovládala blízkou obchodní stezku. Nejbližší keltské nálezy pochází z Kaplice (cca 4km) a tak mohlo opravdu sloužit toto místo k tomuto účelu.
Co mě a ostatní ze všech těch míst po naší republice však nejvíc na této akci bere?
Určitě ten pocit sounáležitosti. Je nás hodně co nelení a vylezou na kopec, kde u ohně se stejně smýšlejícími přáteli čekají na malinký barevný květ ohňostroje. Cítíte ten záblesk minulosti a propojenost s lidmi, kteří tu stáli před stoletími, možná i tisíciletími.

V sobotu 23.3. po prací naplněném dni jsem dorazil do obce Hradiště. Za hospodou u posledních domů zástavby vidím Jima, jak tahá bágl a zásoby ze své dodávky. Vysvětluje mi, že někdo rozjezdil už tak rozbahněnou cestu. "To vyjedu!" frajeřím, "Hoď sem věci a sedej". Kašpar s námi šplhá a občas opouští cestu a nebezpečně se tlačí k tarasu. Moje SUVéčko to zvládlo, což dosvědčuje bahno na střeše. Jim je vysmátej, že to nemusel jít pěšky. Ač je Jírova louka krytá ze tří stran, je tu kosa. Pár stupňů nad nulou a mraky po obloze nás vítají. Obleču se do svého jako "keltského"pláště a upaluju do týpka.
Na přivítanou zkoušíme nová nerozbitná štamprdlata "La Cross" co Zbyňa zrecykloval z tomatovek.


Teď už čekáme na ostatní a na tmu.


Při kontrole nekeltské kukuřice jsem si neodpustil, si zapózovat.


Setmělo se a vyjasnilo, jsou vidět i hvězdy: " U Taranise, to je zima!"


"Takováhle je tam kláda."Náš počet dosáhl desítky a nastal čas pro výstup na stanoviště. Už hezky mrzne, když zdoláváme strmé úbočí kopce, přesto než dosáhneme vrcholové plošiny, teče z nás pot. Oceňuji svůj oštěp, jehož ratiště slouží jako opěrná hůl v kamenitém terénu. Lesní svážnice přetíná starou hradbu rozpadlou v znatelný val a my vstupujeme na plochu hradiště. Oproti minulému roku, kdy jsme byli na svahu pod hradbou, se přesouváme na korunu severní hradby nad skálou. Je zde obrovský průsek směřující k hoře Kleť, díky výšce vidíme nad stromy Chlumskou horu (656m/m) a skrz horní větve smrků na východě prosvítá světlo rozhledny na Slabošovce (624m/m) u Besednice.
Jíra kontroluje azimuty nově vzniklých stanovišť a Zbyňa hledá známky přítomnosti tzv. Čertů. (obsluhy stanovišť)

Teplota klesá a tak rozděláváme oheň.


Poslední kontrola rozvrhu časů a pokus o zvukovou signalizaci.


Pak to vypuklo. Vidíme malý signál z Kletě. Je krásně vidět jen očima. Kupodivu na Horním Háji (739 m/m) vylétá signální světlice, ač byly domluveny dvouminutové přestávky mezi signály. My střílíme přesně na čas.


Dvě minuty po nás jsou vidět světlice z Chlumské hory a po nich na čas zasvítí rachejtle kulové pumy přesně nad smrky ve směru od Slabošovky. Jíra navazuje mobilem kontakt s ostatními čerty a potvrzuje viditelnost jejich signálů. Ač je letos zima, vyjasněné počasí nám přeje. Zkouším fotit přes oheň výhled do kraje, ale lze jen rozpoznat Kaplice nádraží.


Nechali jsme oheň dohořet a sešli dolů přímou cestou do tepla Týpý. Pak už se jen pilo, hodovalo a kdo tam nespal, odjel do tepla domova. Tři drsňáci přežili mrazivou noc pouze za pomoci alkoholu.


Tento ročník Keltského telegrafu se velmi vydařil. Les neshořel, nikdo neumrzl, ani se nezmrzačil. Při vysoké viditelnosti jsme mohli sledovat postupné přemisťování světelného signálu z místa na místo. Myslím, že tato akce byla hezkým zážitkem pro všechny zúčastněné a doufám, že budou přibývat čertů a s nimi dalších míst v krajině, kde vzplanou ohně, a bude se vyhlížet objevení signálního světla.

Frostík
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fíba Fíba | 4. dubna 2013 v 10:40 | Reagovat

Pěkný....

2 Čertík Čertík | 4. dubna 2013 v 11:04 | Reagovat

Je fajn,že se pěkná akce vydařila.

3 Myslič Myslič | 4. dubna 2013 v 18:24 | Reagovat

Dobrý :-D Tam muselo padnout medoviny...

4 Miky Miky | E-mail | Web | 5. dubna 2013 v 7:51 | Reagovat

Ta louka s menhirem a celý Hradištní vrch mi oživuje vzpomínky na loňský říjen, když si nás s Fíbou těmi místy vodil. Je to parádní kopec, který je pro tuhle akci jako stvořený!
Chválím super keltský vohoz. :-)

5 Frostík Frostík | 5. dubna 2013 v 10:51 | Reagovat

[3]: Medoviny jen 2litry, ale piva (keltsky korma), vína,rumu...

[4]: A to jsme neprolezli údolí Černé... co si takhle zarašovkovat?
Na skoro keltském vohozu je pár chyb, boty (bylo v nich teplo) a spona z 15.stol. :-D

6 Pavel Pavel | 8. dubna 2013 v 21:15 | Reagovat

Ahoj všem - zdravím touto cestou všechny známé ze španělské země.
Zřejmě dobrá akce - co jiného se od Frostíka dá čekat :-D  ;-)
Když koukám na fotky na tu klendru - no brrr. Tady bylo dnes 24 a moc nefoukalo, takže kapal pot z čela ! A pak se dočtu, že na Kvildě dnes - 19 8-O  :-(  O_O
Fobos a deimos :-D  ;-)

7 Jan Jan | 12. dubna 2013 v 21:16 | Reagovat

Pěkné :-) Jen pro upřesnění - doba bronzová není na Hradišti u Kaplice doložena.

8 Frostík Frostík | 13. dubna 2013 v 16:19 | Reagovat

[7]:Samozřejmě máš pravdu. Odborníci říkají, že hradiště dosud není přesvěčivě datováno.Podle jeho povahy se obvykle uvažuje o jeho původu v mladší či pozdní době bronzové. Dle mých zkušeností, by mohlo i pocházet z doby halštatské. :-? ;-)

9 chere chere | 14. dubna 2013 v 15:14 | Reagovat

Já vás všechny opravdu obdivuji a doufám,že se někdy donutím vylézt taky na nějaký kopec kde se chystá signalizace. :-)

10 Jan Jan | 15. dubna 2013 v 21:11 | Reagovat

[8]:Zkušenosti zřejmě fungují dobře, z kopce je znám jediný pravěký střep, a to halštatský :-)
(Chvojka - Zavřel 2012: Příspěvek k dataci jihočeských hradišť u Litoradlice a u Kaplice. Archeologie západních Čech 3, s. 44)

11 Pavel Pavel | 16. dubna 2013 v 17:16 | Reagovat
12 Frostík Frostík | 19. dubna 2013 v 14:36 | Reagovat

[11]:Bohové! Ochraňujte nás!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama