NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

HISTORIE MENHIRU U MILEVSKA

3. května 2013 v 9:49 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTAMenhir, který stojí v bukovém lese západním směrem od Milevska je už několik let jedním z mých oblíbených obřadních míst. Když jsem ho před lety objevil, ještě jsem netušil, že se v budoucnu setkám a spřátelím i s člověkem, který stojí za jeho znovuvztyčením. Nemluvím samozřejmě o nikom jiném, než o Pavlovi Bartlovi, věrném čtenáři mého blogu. Jelikož se v poslední době o původu tohoto kamene šíří různé dezinformace, poprosil jsem Pavla, zda-li by nám o jeho historii mohl něco říct.
O tom, kdo milevský menhir vztyčil poprvé nám není známo nic. I když nepochybuji, že Pavel nějakou svou teorii má. Kyvadlo ovšem není oficiálně uznaná vědecká metoda a tak nechme tyto soukromé poznatky stranou. Jisté však je, že kámen zde v minulosti opravdu stál. Naši dnešní stavitelé megalitů při své práci vycházeli z knihy Vývoj Milevska a okolí od pravěku až do r.1939, ve které autor ing. jaroslav Růžička píše toto : "V našem kraji stojí takový asi 2 m vysoký kámen nad židovským hřbitovem v lese nalevo od pěšiny do Držkrajova. Co ten kámen znamená, nevím. Snad se tu v době předkřesťanské něco stalo? Neboť pohanské obětní kameny, by byly asi od kláštěra všechny zničeny. A kdyby kámen označoval místo neštěstí z doby křesťanské, byl by na něm křížek. Odkopání země kolem něho neodkrylo nic"
Při pátrání v popsaných místech objevil pan Pavel Kozák kámen, který svou velikostí i tvarem odpovídal popisovanému menhiru. Pavel Bartl na ten okamžik vzpomíná takto : "Když Pavel Kozák tehdy ukázal na kámen - ten jeden, mezi ostatními - a bylo zjištěno, že chce postavit, jali jsme se odstraňovat mech, listí a hlínu, - a pak jsme našli vytesaný křížek cca 4x4 či 5x5cm. V tu chvíli mi bylo naprosto jasné, že ten Kozák tehdá vládne něčemu, čemu já jsem nevládnul - to přišlo až časem, - a že našel skutečně to, co jsme hledali, totiž povalený menhir. A že je to pro mě něco, na čem mohu stavět. K tomu mohu dodat, že od toho roku 1999 jsem postavil asi 5 dalších kamenů na kterých byl ten samý křížek plus mínus." A pak dodává : "Můj osobní názor je ten, že v těch dobách, kdy se horlilo proti pohanům a pohanství a káceli se menhiry a podobné artefakty, chodil někdo znalý věci krajinou a označoval ty padlé - pro věky příští !!! (Udělal bych dnes to samé!!!) Myslím si, že vždy byli jedinci znalí "věci"... Nebyl čas na holedbání se vědomostmi - byl čas útlumu. Díky označení já, chodící krajinou teď, vím, do jaké kategorie zařadit kámen, na kterém křížek najdu. A je to pro mne zároveň potvrzení že jsem byl přistrčen ke správnému kameni. Že jsem si to nevycucal z prstu..."
Křížek je žel bohům právě v té části kamene, která nyní spočívá v zemi. Pavel mi ale slíbil, že mi příležitostně ukáže podobný křížek na jiném kameni.
Z řad milevských starousedlíků nedávno padlo obvinění, že menhir na tomto místě nikdy nebyl, že byl dovezen odjinud a je to celé podvod a tak mi Pavel poslal unikátní snímky, na kterých je ještě ležící a odhrabávaný kámen vidět. Znovuvztyčení proběhlo ve dnech 1.8. a 30.8. 1999. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Klimová Jiřina Klimová Jiřina | E-mail | 28. ledna 2015 v 18:17 | Reagovat

Milevský Merhil jsem našla, je to zajímavé a ráda, bych se dozvěděla víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama