NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ČERTŮV NÁRAMEK

14. června 2013 v 10:34 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Dalším kamenným objektem, který jsme na své cestě po okolí Kadova navštívili je takzvaný Čertův náramek. Váže se k němu pověst o kadovském kantorovi, který se s čertem vsadil, že pekelník nedokáže z Brd donést hromadu kamenů dříve, než se on s dětmi ve třídě pomodlí otčenáš. Sotva se děti začaly modlit vyrazil čert rychlostí blesku k brdským kopcům, kde nasbíral plnou náruč obrovských kamenů. Rychle se vracel vzduchem zpět, ale u obce Pole mu jeden kámen vypadl a zaryl se hluboko do země. Čert se ho pokoušel zvednout, ale s plnou náručí balvanů to nedokázal. Jediné co se mu povedlo, bylo zanechat na vypadlém kameni stopu svého kopyta.

Tenhle kámen s čertovým kopytem jsme neviděli. Fotka pochází přímo z knihy Čertovy kameny na Blatensku od Jiřího Sekery a Jana Kurze.Po neúspěchu se ztraceným kamenem se čert znovu vznesl do vzduchu a pokračoval ke Kadovu. Lapálie s vypadlým kamenem ho ale zdržela a tak, těsně před tím než doletěl do Kadova zaslechl, jak děti říkají "Ámen". Naštvaný čert vysypal kameny na hromadu tam, kde právě byl a za hřmotu a zápachu zmizel.
Ty kameny stojí na svém místě dodnes. Vede k nim pohodová naučná stezka s krásnými výhledy do kraje.Obec Kadov, v jejíž okolí se všechny ty krásné kameny nacházejí.
Stezka, která nás dovedla k náramku.


Čertův náramek tvoří sestava balvanů, které jsou na sebe poskládané do třímetrové výšky.


Celý objekt by byl ještě mnohem hezčí, kdyby desku vrchního kamene, kdysi neodsekal kameník. Odsekaný kus z vrcholové desky se ale odlomil špatně a kameník ho nechal tam, kam dopadl. Díky tomu si můžeme dodnes dobře představit původní podobu náramku.Tady z okraje desky sleduju její odlomený kus.A to je on, odsekaný kus čertova náramku, který dosud leží na svém místě.


Příště se podíváme přímo na Kadovský viklan.Usmívající se
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | 16. června 2013 v 21:16 | Reagovat

Tady jsem také tehdá byl, ale nic si z toho nepamatuju - jen mám někde fotky...

2 Miky Miky | E-mail | 17. června 2013 v 7:19 | Reagovat

No, nebylo to špatné, ale viklan a obětní kameny mě zaujaly víc. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama