NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

DESET OTÁZEK PRO RUNOVOU ČARODĚJKU MICHAELU KUDLÁČKOVOU

9. června 2013 v 10:55 | Miky |  JINÉ

Michaelu Kudláčkovou mám v paměti zafixovanou coby dětskou filmovou hvězdu z televizního seriálu "My všichni školou povinní" a pak také ze dvou docela povedených historických filmů "Poslední propadne peklu" a "Putování Jana Amose". Dnes je ovšem Michaela již dospělá žena a matka čtyř dětí a s filmovým řemeslem se dávno rozešla. V současné době je šéfredaktorkou dámského internetového magazínu www.popelky.cz a někteří jí znají také jako runovou čarodějnici a kartářku. Zaujalo mě, že Michaela na rozdíl od některých jiných "čarodějek" nevytrhuje Runy z kontextu severské mytologie a že se hlásí se k víře ve staré germánské bohy a tak mě napadlo požádat ji o rozhovor. K mému milému překvapení Michaela mé žádosti vyhověla.1) Michaelo, lidé si Vás vzhledem k Vaší minulosti asi často spojují se světem show-byznysu a celebrit. Vy na mě ale nepůsobíte jako klasická celebrita. Mám z Vás spíše pocit ženy, která si kráčí svou vlastní cestou bez ohledu na konvence, mýlím se?

Michaela : Tak trochu ano a je pravda, že jsem dávno přišla na to, že bych ve světě show-byznysu asi zemřela hlady. Nejsem na to povaha. Neumím se prodat. Navíc, mnohem víc se nachází právě ve studiu historie starých kultur a moc ráda přibližuji tyhle věci lidem. Nemám ráda kalhoty a lebedím si s kytkou za uchem :-)

2) Čtenáře mého blogu bude jistě nejvíce zajímat Vaše čarodějnictví a runová praxe. Můžete nám říct, jak dlouho a jakým způsobem s Runami pracujete?

Michaela : Když jsem postupně objevovala a studovala staré kultury, objevila jsem hnedle po Egyptě a moudré mayské civilizaci také sever. Germány, Kelty tím i Druidy. Došlo mi, kde máme většinou kořeny a jak je nám celá tahle mytologie a některé zvyky blízko. Je to zhruba dvanáct let. Runy nejen používám,ctím je, ale nějak vnitřně cítím, že když věřit v nějaké bohy, tak právě v tyhle.

3) Vím, že vlastnoručně vyrábíte runové amulety, jaké s nimi máte zkušenosti?

Michaela : Jen ty nelepší. Jsou velice silné zářiče, nehledě na to, že je to i písmo. Mají celou řadu použití. Je třeba k nim přistupovat s pokorou a s úctou. Vlastně je to jediný druh magie, který čas od času použiji a třeba pomocí nich pomohu i druhým.


Runový amulet s Michaeliny dílny.


4) Na stránkách www.popelky.cz píšete, že při práci s Runami se napojujete přímo na staré bohy a mluvíte o nich jako o "svých bozích", můžete to nějak rozvést?

Michaela : Ano, člověk musí, pokud chce použít runy vědět, s kým vlastně komunikuje a co v té chvíli dělá. Je to přenádherná mytologie, severští bohové mají lidské vlastnosti, jsou smrtelní a já k nim mám nesmírně blízko. Jsem přesvědčená, že jde o skutečnou energii, stejně, jako u Andělů, kdy ovšem nevíme jak vypadají a kým ve skutečnosti jsou. Pokud člověk požádá, bývá vyslyšen. Víte, já nemám ráda církve, ale Bohy ano. Jenomže, Bůh - Bohové, Andělé a vůbec vyšší formy inteligence a vědění, nehnízdí v kostelích. Jsou všude kolem nás i v nás. Člověk se ze špatných činů a zlých myšlenek nemůže vyplácet odpustky a klečením na struhadle či šmudláním růžence. Musí je napravit a neopakovat. Bůh, Bohové, Universum tohle nelze uplatit. To jen člověka. Ano, jsou to moji Bohové. Mám je ráda. Kdo dnes ví, že se přísahá právě pravou rukou, a že se říká "ruku na to" právě díky oběti Týra? :-)

5) Když mluvíte o andělech, špatných činech a zlých myšlenkách, nemohu se nezeptat.
a) Věříte v absolutní dobro a absolutní zlo, nebo tyto pojmy chápete jako relativní ?
b) Dělíte magii na černou a bílou, nebo je podle Vás magie pouze jedna?


Michaela : a) Musela jsem se nad Vaší otázkou zamyslet. Existuje jakási vyšší forma vědomí, či inteligence, se kterou se dá komunikovat a která je, řekněme prosta jakékoli zášti a podobných věcí, protože je jednoduše vyšší formou inteligence. Je podle mého nehmotná. Nepotřebuje pro svou existenci fyzické tělo tak, jako jej nepotřebuje myšlenka. Proto může být kdykoli kdekoli a není závislá na prostoru a čase. Někdo tomu říká Andělé, ale upřímně, přestože s tím komunikuji, nevím co to je. Vím jen, že to je dobré.
Logicky vedle toho existuje na světě i to špatné. Je to opět myšlenka. Někteří lidé mají tuhle polaritu raději, protože její účinek je rychlejší. Má ale nepříjemnou zpětnou vazbu. Je to do jisté míry spravedlivé, protože s čím kdo zachází...:)
Není to ale o tom, že bych byla zastáncem teorie o Satanech, kteří tahají lidi za flígr a nutí je dělat zlé věci. Vždycky máme na výběr. Pokud zvolíme cestu poctivou, férovou i přesto, že se ta jednodušší ne tak férová nabízí, žádný Ďábel, nebude vzteky bez sebe, protože je mu to prostě jedno. Je to jen myšlenka, kterou někdo může, nebo nemusí proměnit v čin.
Co se oněch Andělů týče, klidně uvěřím i tomu, že je to jakási mimozemská inteligence, nebo nějaké univerzální vesmírné vědomí, které je úplně všude. Nevím co je, ale mluvím s tím a je velice příjemné. Už jsem si na to i zvykla.

Michaela : b) Nedělím. Magie sama o sobě nežije. Je to nástroj. Nemůže být zlá nebo dobrá. Jako nedělíme nože na ty, které krájí chleba a ty, kterými se píchají lidi pod lopatky. Magie je způsob života a každý si vybere, jak ho chce vyplnit. ;)

6) Kromě Run se ale zabýváte ještě výkladem tarotových karet, astrologií, karmou a dalšími věcmi, cítíte se být spíše čarodějnicí, než ortodoxní pohankou?

Michaela : Já slovo čarodějnice nemám ráda. Ono mi tak trochu zavání stovkami tisíc mrtvých, umučených nevinných lidí. Drásá mě, když se i v televizi mluví o Beltinu jako o "pálení čarodějnic". Vždyť to bylo masové vraždění žen, dětí, mužů… !! Měli bychom se probrat z tohohle omylu. Je to překrásný svátek plný lásky a nástupu nového života. Tady se uctívá jaro, život, příroda Bohyně - matka. To, o čem se mluví v souvislosti čarodějnicemi je o smrti a utrpení. Ne, nejsem čarodějnice. Jsem žena a člověk. Jsem součást přírody a ta je překrásná a nesmírně moudrá i mocná. Je dobře si uvědomit, že díky ní jsme naživu a taky bychom být nemuseli. Nejsem nic ortodoxního, jsem součást přírody, kterou mám ráda, a které si vážím. :-)

7) Když už mluvíme o Beltinu, slavíte i další svátky, např. Samhain, slunovraty atd.?

Michaela : Slavíme Beltine a Samhain. Jako vysloveně včetně rituálů, které k nim patří. Logicky ale také dělám rodině Vánoce. Fakt je, že chápu Vánoce trochu jinak, stromek máme živý a víme, že vánoční svátky jsou mnohem starší otázkou Slunovratu, ale jinak to u nás také voní cukrovím. :)

8) Na videu mě zaujala Váše metoda vykládání Tarotu. Žádné skládání keltských křížů apod. rozložíte zamíchané karty před sebe a víceméně náhodně z nich některé vytahujete, je to tak?

Michaela : Ano. Ono není kolem toho třeba dělat zbytečné oficiality. Tarot je vlastně prostředek. Neživý předmět, pomocí kterého je možné nahlédnout do budoucnosti. Odpovídá na otázku, která je položena. V podstatě je schopen hovořit o věcech, které se nestaly, jakoby už proběhly. V tom je ten dar. Člověk, který se mě ptá, se vlastně dozví, co by mu přineslo, kdyby udělal to nebo ono. A s ohledem na to, se pak třeba rozhodne. Neříkám lidem, co je určitě čeká, ale co se může stát zítra, pokud se dnes zachovají nějak. Protože budoucnost je z větší části jen následkem přítomnosti a lze jí do jisté míry regulovat. Je to fyzika. Zákon akce a reakce. Zákon synchronicity vesmíru. Pak je tu karma, která se měnit nedá, ale všechno předem určeno není.

9) Viděl jsem také Vaše video z návštěvy kerského menhiru, chodíte hodně na silová místa do přírody? Máte nějaká oblíbená?

Michaela : Mám ráda pobyt v přírodě a ráda vyhledávám tahle místa. U Klobouk je také krásný menhir s jehož léčivou energií mám nejlepší zkušenost. Vyléčil mi rameno. Ale posaďte mě pod strom, mezi květiny, do trávy…nechte mě poslouchat ptáky a vnímat přírodu a bude mi taky dobře. :-)

10) A ještě otázka na závěr :
- Vzhledem k Vašemu zaměření na staré kultury bych se ještě rád zeptal. Slyšela už jste něco o českých pohanských uskupeních , jako je Česká pohanská společnost, Dávný obyčej, nebo Pohanský kruh? Pokud ano, jaký z nich máte dojem?


Michaela : Znám je. Já moc nemám ráda, když jsem kdekoli organizovaná, ale rozhodně proti těm lidem nic nemám. "Leben und leben lassen". (žít a nechat žít)

Michaelo, velice Vám děkuji za Váš čas a přeji Vám všechno dobré.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 9. června 2013 v 13:03 | Reagovat

Super :-)

2 Cody Cody | E-mail | Web | 9. června 2013 v 13:19 | Reagovat

Přiznám, se když nměkdo mluví o runách a v každém odstavci čtu slovo anděl, tak to na mě působí spíše jako New Age a nikoliv pohanství. Nic proti němu. Je to cesta jako každá jiná, ale s pohanstvím mě to moc dohromady neštymuje.

3 Miky Miky | E-mail | 9. června 2013 v 13:23 | Reagovat

[2]: Já myslím, že Michaela se ani pohankou být necítí, ale je jasné, že k němu má hodně blízko.

4 Cody Cody | E-mail | Web | 9. června 2013 v 13:49 | Reagovat

[3]: Pak to dává smysl. V New Age kombinace  hebrejské kabbaly, křesťanských andělů, okultismu, východního duchovna a pohanství je poměrně běžná.

5 Miky Miky | E-mail | 9. června 2013 v 14:06 | Reagovat

[4]: Víš co, já neřeším, nakolik je, nebo není Michaela pohankou. Ona sama ostatně v rozhovoru přiznává, že to taky neřeší a že nikam sama sebe nezařazuje. Já jenom vím, že pracuje s Runami a dělá to asi dost podobně jako já. Také slaví pohanské svátky a má dobrý vztah k přírodě, a tím vším je mi sympatická. Jinak se asi ve spoustě věcí lišíme, ale její pohled na život mě zajímá a respektuju ho. :-)

6 Čertík Čertík | 9. června 2013 v 14:34 | Reagovat

Miky, moc príma rozhovor a děkuji Ti za něj. Michaela je mi moc blízká a dosti věcí cítím stejně jako ona.

7 Miky Miky | E-mail | 9. června 2013 v 18:44 | Reagovat

[6]: Rádo se stalo. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama