NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

ROUTA VONNÁ

4. srpna 2013 v 8:19 | Miky |  MAGICKÝ HERBÁŘ

ROUTA VONNÁ

Latinský název : Ruta graveolens

Vládnoucí planeta : SlunceRouta není naše domácí bylina. Svůj domov má v teplých oblastech Balkánu a ve Středomoří. Odedávna se ale u nás pěstuje jako léčivá a čarovná rostlina a nalezneme ji v řadě magických lidových receptů. Například na léčbu psotníku naše vesnické čarodějky používaly šťávu z rozdrcené směsi řimbaby, hromotřesku, routy a lobečku. Dnes je oceňována schopnost routy posilovat krevní vlásečnice, stavět krvácení, zejména oční sítnice, odstraňovat bolesti hlavy a zlepšovat funkci ledvin. Na bolesti kloubů a svalů dobře pomáhá tinktura z 20g routy, kterou necháme po 14 dnů louhovat ve 100ml obilné pálenky.
Routa má v sobě ale především zvláštní sílu, která z ní učinila mocnou bylinu v boji proti nebezpečným duchům. Slovenský fotograf, folklorista a bylinkář s řeckým jménem Dionýz Dugas o routě říká :
"Dokud taková jahoda, borůvka nebo řepík jsou hotovými dobrotami, routu musíme jednoznačně nazvat špatnou rostlinou. Má totiž několik zvláštních a nepříjemných vlastností. Je jedovatá, její šťáva dráždí pokožku, proto ji sbíráme v rukavicích. Kvůli její silné, až nepříjemné vůni se jí žádný hmyz ani živočich nedotkne. Ani babička ji neměla ráda, ale uznávala, že v plně rozkvetlém záhonu je působivá a velmi potřebná." Tato "špatná" rostlina se ovšem ukazuje jako překvapivě dobrá, potřebujete-li pomoci od nečistých duchů mrtvých, které na vás někdo vyslal, nebo kteří se na vás nějakým způsobem navázali. Silné aroma, které odrazuje hmyz ale i mnohé lidi, totiž účinně odrazuje i tyto nebezpečné entity. Praktikant woo-doo Kenaz Filan k tomu říká : "Pokud zjistíte, že jste upoutali pozornost zlovolného mrtvého, je třeba rozhodně a rychle jednat. Připravte si koupel s routou… Nechte v horké (nikoli vařící) vodě pět až deset minut luhovat několik větších špetek routy sušené nebo několik stonků čerstvé. Výluh pak přilijte do pramenité vody a v ní se vykoupejte nebo si ji nalijte na hlavu. Tím zapudíte špatné a nechtěné duchy mrtvých a zároveň posílíte duchy pozitivní )jako jsou předci nebo duchovní průvodci). Až skončíte s koupelí, přidejte routu do saponátu, se kterým uklízíte, očistěte si dům. (Máte-li doma celopodlahové koberce, můžete po bytě trochu sušené drcené routy a potom ji vysát. Osvědčila se mi i špetka soli a kafru do každého rohu postele. Mrtví nemají sůl a kafr rádi, a když je dáte do místnosti, kde spíte, budete mít záruku, že nebudou rušit vaše sny. Ukáží-li se tato opatření jako neúčinná a potíže budou pokračovat, okamžitě vyhledejte pomoc zvenčí."
Před dvěma lety jsem si řekl, že by se mi tyto vlastnosti routy mohly někdy hodit a vysadil jsem první rostlinu na naší zahrádce. Před rokem jsme vysadili druhou a letos nám obě poprvé vykvetly. Trochu jsem sklidil (podotýkám, že bez rukavic a v pohodě) a usušil jsem si první svazek k vykuřování. Když jsem dával k bylině čichnout všem zrovna přítomným na zahradě, zděšeně se od ní odvraceli. Po usušení voní stále výrazně, ale dá se říct, že velice příjemně.


.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Naja Naja | 4. srpna 2013 v 9:09 | Reagovat

V potencované formě ji pak člověk velmi ocení, pokud si při úrazu narazí kostrč. :-)

2 Pavel Pavel | 5. srpna 2013 v 18:22 | Reagovat

Když jsem se kdysi kytkama trochu zabýval, tak to byly ty, které tady rostly - tedy včetně Slovenska, že. S těma na zahrádkách jsem se moc nesetkával a moc mne nezajímaly. Jméno Routa vonná dobře znám, ale myslím, že jsem ji nikdy neviděl :-( Tak aspoň teď na fotkách :-)

3 Miky Miky | E-mail | Web | 5. srpna 2013 v 19:12 | Reagovat

[2]: Mě taky zajímají více byliny, co u nás rostou volně v přírodě. Ale co, Balkán zase tak daleko není. ;-)

4 morgan morgan | 21. srpna 2013 v 13:01 | Reagovat

ahoj, taky jsem ji letos vysadil ale bohužel nevykvetla :( tak snad příště.. (četl jsem že se z routy dělal olej kterým se polévaly prokleté věci a potom se spalovali)

5 scent scent | 20. března 2017 v 15:19 | Reagovat

prave jsem koupil vonne mydlo s routou, jmenuje se alespon rue a nemohl sem fakt odolat. vune sladka a jako vzdy super, jde fakt o routu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama