NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

OBŘADNÍ MÍSTA SOUČASNÝCH POHANŮ - 19.díl

10. prosince 2013 v 7:57 | Miky |  POSVÁTNÁ MÍSTA
Můj přítel a soukmenovec z Pohanského Kruhu - Jižní Čechy, Frostík, přispěl do našeho seriálu o obřadních místech už několikrát. Jeho dnešní příspěvek je však unikátní v tom, že mapuje zbudování jeho posledního obřadního kruhu krok po kroku, tak jak ho stavěl. Připravte se tedy na pořádnou nálož fotografií, které poodkryjí roušku toho, jak dnešní stavitelé megalitů pracují. Usmívající se

Stavění svatyně hromovládce

Na začátku musím nastínit dlouhou osmnáctiletou stavební cestu svých svatyň, která přímo souvisí s touto mou poslední (doufám) stavbou obřadního kruhu.
První můj počin bylo zbudování rádoby keltské svatyně na Třísovském oppidu v říjnu 1995. Ač vlastně pouze předpokládáme, že nález osmy kůlových jam na severní akropoli dokládá nějakou sakrální stavbu, vycházel jsem z tohoto závěru a přizpůsobil mu celý budovatelský plán. Vznikla tak plošina s osmy vyřezávanými sloupy s hlavami bohů a s centrálním oltářem uprostřed. Nezastřešená, otevřená okolní přírodě. Stavbou jsem se napojil na toto místo a stalo se mojí součástí a já jeho.

Uběhlo pět let a pak se z místa kam zavítali jen lidé znalí a zvaní, stala turistická atrakce. Po pár projevech vandalismu a stálého pocitu zneuctění, jsem se rozhodl svatyni zničit. Její kouzlo / energie stále klesalo, až jsem ztratil pocit souznění. Po betainu 2000 jsme obřadně rozlomili desku a sloupy bohů odvezli k známému do lesa. Proběhl tam jeden obřad a pak si dřevo vzal zpátky les. Mé čistě keltské období skončilo.


To je po 11 letech :
Další fotografie třísovské svatyně zde : FOTO FACEBOOK

Jelikož uctívám prastaré jen v přírodě, nedalo mi to a začal jsem hledat silové místo pro novou svatyni. Prolezl jsem s kyvadlem celé okolí bydliště a výběr padnul na zvláštně tvarovaný vrch, který při pohledu z Kletě vypadá jako sopka. Určil jsem nejsilnější bod a vytyčil kruh. Pro obřady je ideální. Tentokrát jsem ho dělal jako kamenný energetický zářič, bez ohledu na historické předlohy. Menhiry jako jímače a středový oltářní kámen jako akumulátor. V pátek 7.9 2001 jsme natahali traktorem kameny a druhý den je s bratrem a s jeho malýma klukama, postavili. Kyvadlo po dostavbě zaznamenalo nárůst energie na dvojnásobek, takže jsem byl s výsledkem spokojený.


Zvláštní je,co jsem se dozvěděl později, že na tomto místě měli keltové nějaké aktivity. Na vrchu je často větrno a tak kruh patří mocnostem větru.
Prázdné místo po ztrátě Třísova bylo zaplněno a i v osobním životě mi bohové přáli, jakoby mi žehnali za tento čin.
Po získání pozemku na Rašovce, jsem si chtěl vybudovat místo pro rozjímání. Ale nějak se to přičiněním Pichlavého Jíry rozrostlo, až z toho byla opět svatyně. Začalo to: "Mám pro tebe kámen… " Byl větší než jsem čekal… To, ale musím přizpůsobit plochu… Jírovo Jeepem jsme dovezli středový kámen nad budoucí svatyni a při zapijení narození mé dcery, ho 14 zlitých přátel dotáhlo lesem přez bažinu na místo. Bílé křemeny jsem vozil z až 40kmové lokality. Těch zbylích 250m jsme to brali na klečku. Pot a i krev. Desku oltáře jsem podstavěl také křemeny. Rozdílné složení kamenů by mělo podporovat tok energie mezi zemí a nebem.
Osvědčeného tvaru jsem se nevzdal. Prokázal svojí funkčnost a praktičnost.Kruh je nad říčkou, mezi praneny a potůčky. Kdo chce k němu, musí přez vodu. Takže tenhle náleží mocnostem vody. Ten už budu jen energeticky dolaďovat. Levá vodoteč teče proti kruhovému energetickému víru a tak jí rozředím pár menhirkama. Zaměstnám bratry z PK.
V této fázi života jsem si myslel, že už si budu jenom užívat svých výtvorů. Smrtelník míní, bozi mění. Bohové, hlavně ty keltští, trpí na magickou trojku a tak k tomu došlo. Odstěhoval jsem se a vzdálenost svatyň značně vzrostla. Z důvodů dostupnosti a dopravní obslužnosti jsem jezdil na kruh na Rašovce, po obřadu jsem tam mohl přespat a je jen 200m od chaty. Pro vzdálenost 37km si tam, ale nemůžete zaskočit jak chcete. Takže do třetice se stavět muselo. Na rozhodování jsem měl pět let.
Po staré důlní činnosti je tu za městem plno děr, závrtů, náspů a to vše porostlé vegetací. Moc se mi líbil ďolík ve svahu. Měl rovné dno a jen úvozem byl spojen se starou cestou, co dneska slouží jako lesní stezka. Z místních kamenů jsem postavil kruh, když mi ho potřetí zbořili (byly lehce usazený) a udělali si uprostřed ohniště, pochopil jsem, že toto místo nebude nejvhodnější.


Další krásný místo, ale 40m od cesty. Jako by tam ty buky někdo vysázel. Jen dodat středový kámen.


Napadlo mě si udělat plošinu v koruně dubu, ale jediný vhodný a i svolný dub byl moc na ráně. Přesto jsme spolu do dneška kamarádi a občas si chodím na něj posedět a pokecat.
Na podzim 2011, při prolízání trnkových tunelů se synkem, jsem narazil na dobrý místo. Byla to sice džungle, ale ocel v ruce vytvořila životní prostor.Zatím co rozsekané dřevo usychalo, pídil jsem se po kamenech. Ani nevím kolik jsem jich zpřevracel a přeměřil kyvadlem. Za rok jsem spálil dřevo a pustil se do kopání. Nejdříve vytyčuji kruh a začnu zarovnávat vodorovný kříž orientovaný podle světových stran.


Pak se propojují jednotlivé čtvrtiny.


Vodorovná plošina je hotová. Někdo to bere jako zásach do Matky Země, ale já to vidím jako propojení s ní. Co je však hlavní, dobře se po tom chodí a můžete se plně soustředit na rituál, bez toho, že by jste padli na držku, v tom nejlepším soustředěním.


Napadl sníh a já čekal až začne mrznout a pole nad kruhem se změní v betonovou vozovku.
Náštěva:
Pak to přišlo, mrzlo a já vytáhnul Obelixe, vzal kámoše z práce a jelo se na kameny. Díky Obelixovi nebyl problém naložit 250kg těžký menhir na káru za autem a přeject s ním teréní nerovnost.
První várka :OBELIX v akci druhý den :Poslední je deska na oltář a oltářík hromovládce. Pro ty jsem dojel až do Krumlova. Třetí den :


Přepravní vstup od pole :
…po necelém roce :Pak nastalo čekání na jaro.
14.dubna jsem vylezl před barák a řekl jsem si: "Dneska by to šlo".

Vždycky, když jsem šel venčit zvířátko, postavil jsem si pár kamenů.
Na doporučení našeho přítele Pavla - kamenologa, jsem oltář pojal jako Taulu. Problém se statikou jsem řešil železobetonem.

Kámen nohy sedí jenom na podkladu.Tak pevnost a vodivost podporuje kus roxoru.

Tedy už mi hezky stojí :

Klabonoska chce hodně blbej aportík. FUJ!!!


Je symbolické, že poslední fáze, usazení desky oltáře se zůčasnili i bráchovi synkové. Taky jí se mnou v Krumlově nakládali. Opět po12 letech, už jako přesvědčení pohané. Tentokrát jsem využil jejich sílu bouřlivé puberty. S Fíbou, bráchou a s nima to bylo hned. Nasazování kamenu nikdo nefotil, protože všechny ruce zdvíhali desku.


Deska je opravdu vodorovná, brácha nám ukázal jak to udělat po staru bez vodováhy.

Kruh je z 9ti menhirů, ze tří druhů hornin. Kameny jsou do devítiůhelníku, který je urientován podle kyvadla a každý druh kamenů tvoří prolínající se trojůhelníky v kružnici. Vizi jak má celek vypadat jsem měl 21.12.2012 v 12.10h. Byla už, ale ovlivněna Mikym a Pavlem - kamenologem.. Aniž jsem to zamýšlel, oltář vypadá jako by se otáčel. Prostě to tak vyšlo.


Na SV je v kraji kruhu menší oltář Hromovládce (Taranise - Donara - Peruna) Za něj chci umístit jeho modlu ve slovanském stylu. Přece jenom volání části krve se projevuje. Nedávno se mi poštěstilo sehnat dubový kmen (40x150cm) na jeho vyřezání. Až vyschne pustím se do toho. Nebo to někomu zadám?

Hromovládcovu svatyni jsem zasvětil jemu spřízněnému živlu ohni a jakožto nejsnažší povolatelnou sílu, jsem ho zapojil do oživovacího rituálu.Sekera jako symbol Hromovládce a na oltáři má krev. Pár kapek, nejsem masochysta. V kotli se pálila obětina.


Pár fotek z podzimu 2013.

Bulině svítí posvátný oheń v oku.Stvořil jsem tři svatyně, pro tři živly, oheň ,vodu, vzduch a každá z nich, má v sobě zhmotňující symbol země, jejíž je nedílnou součástí. Stejně jako jsou spirály živlů v Triskelu v kružnici. Tímto jsem uzavřel a splnil část mé cesty keltského pohana.

.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Frostík Frostík | 10. prosince 2013 v 14:29 | Reagovat

Miky mi vypustil závěr a tak ho dopíšu tady: Stvořil jsem tři svatyně, pro tři živly, oheň ,vodu, vzduch a každá z nich, má v sobě zhmotňující symbol země, jejíž je nedílnou součástí. Stejně jako jsou spirály živlů v Triskelu v kružnici. Tímto jsem uzavřel a splnil část mé cesty keltského pohana.

2 Miky Miky | E-mail | 10. prosince 2013 v 16:29 | Reagovat

[1]: To jsem pako, to nejhezčí na závěr jsem vypustil. Nějak jsem se v tom množství fotek a textu ztrácel. Jdu to do článku doplnit pro ty, kteří nečtou komentáře. :-)

3 Frostík Frostík | 10. prosince 2013 v 20:20 | Reagovat

[2]: Buď v pohodě, pak tohle smaž.

4 Darik Darik | 10. prosince 2013 v 22:11 | Reagovat

Moc pěkný a dobře vložená energie.
Já mám v plánu až se mi podaří prodat chatu kterou mám kousek od Prahy, koupit kus louky zde u Jindřichova Hradce kde si vysázím Nemeton a postavím kamenný kruh.

5 Pavel Pavel | 11. prosince 2013 v 19:03 | Reagovat

Dost slušně se vžívám, Frostíku, do tvého smutku nad svatyní, kterou se začaly procházet davy lidí... a kterou bylo nutno opustit.
Pak někde píšeš, že někdo to vidí jako zásah do Matky Země - já si myslím, že se s Ní dá domluvit. Konec konců dělám to často - a Ona je svolná v případě, že je to vhodné!!!
Obelix - jsi vynalézavej a jsi určitě miláček Bohů. Svůj hlas bych k tomu dal.

Ten poslední kruh - stejně jako vše, co jsem viděl(byť na fotkách), a co jsi postavil je z mého pohledu dokonalé. Osobně nemohu mít žádnou námitku. Což u mnoha jiných postavených kamenů a kruhů vůbec... neplatí!!!
Píšeš, že kruh je z devíti menhirů - je to vidět - ale také je tam vidět kámen desátý, po pravé straně fotky a na placato ležící. I on je O.K. Ale docela by mne zajímala jeho funkce...? No a vzhledem k lichému počtu menhirů po obvodu, by jeden měl být směr jih. To z fotky nedokážu. Je to tak?

Držím palce tvému veškerému konání, a jsem rád, že jsme se i osobně potkali. :-) ;-)

6 Pavel Pavel | 11. prosince 2013 v 19:04 | Reagovat

Jo, ještě dodatek - bylo pro mne překvapením, že ten kámen souhlasil s vyvrtáním díry i s tím roxorem - fakt! Ale je to tak!
Jsi Miláček Bohů... :-D  ;-)

7 danaver danaver | E-mail | 11. prosince 2013 v 20:34 | Reagovat

Na sedmé fotce, místo které jsi opustil kvůli ohništi cizích návštěvníků - není to ohniště na druhou stranu znamení, že ono místo má svoji sílu, dokáže přitahovat? nestálo by za opečovávání, aby z dobrého místa čerpali i poutníci, jentak mimochodem?

8 Frostík Frostík | 12. prosince 2013 v 8:59 | Reagovat

[5]:Ten placatý kámen je oltář Hromovládce. To vymyslel Miky. Kde má být, mi ukázalo káně o ¨"slavném" slunovratu 21.12.2012.
Kámen na jižní straně je a hned vedle dubu (nejsilnější strom).
Kámen na kterém je oltářní deska je pro mě záhadou. Vůbec se mnou nemluvil a tak jsem ho tam vzal na truc, protože měl ideální tvar. Možná, že právě to vrtání, změna místa, uložení a kontakt s deskou, ho změnilo na aktivní součást soustavy. Když se to vezme nasurovo, znásilnil jsem ho. :-)  :D  :-D

9 Frostík Frostík | 12. prosince 2013 v 9:29 | Reagovat

[7]:Přečetl jsi si dobře co jsem napsal?
Nevím, jak by se tvářili, třeba tvůrci Bukového nemetonu, když bych si v jejich rituálním kruhu (protože je to tam úžasný) zbudoval ohniště, vyvrátil kameny, které si natahal k němu na sezení, z oltáře udělal piknikový stolek (přece se nebudu ohýbat) a zanechchal tam hromadu odpadků. Určitě by to vzali jako popud, aby svatyni upravili pro větší obslužnost poutníků. :-?
Pokud tam je někde u svatyně přímo udělané ohniště, proč ne, ale uvnitř má hořet posvátný oheň při obřadu, ne pro buřtožrouty.
Já určitě nebudu znesvětcovat místo vypálenou vizitkou po sobě. Někdo si dal práci a zhmotnil svoji víru, proto tam budu vstupovat s respektem k jeho tvůrcům.

10 Pavel Pavel | 12. prosince 2013 v 19:14 | Reagovat

[8]: No, právě jsem trochu zapotil, zkoumaje ten kamínek co je jako sokl té tauly - myslím, že říká (snad ?) že by ses mu měl omluvit, a také že je to o slůvku "prosím".
Asi bys měl k němu dojít a zkusit na místě zvažovat o co jde. Zkus se ho ptát a nějak vnímat odpovědi. Myslím, že na to máš! "Mluv" s ním jako rovný s rovným.
Jenom radím, co uděláš, to uděláš. :-) A rady nemusíš přijmout. Jsi svobodná bytost.

11 Frostík Frostík | 12. prosince 2013 v 19:24 | Reagovat

Až tam zajdu, uvidím. Zvláštní, že se vyjadřuje přes tebe. Se mnou mluvit nechtěl. ;-)

12 Pavel Pavel | 12. prosince 2013 v 20:26 | Reagovat

[11]: za a) nemusím mít pravdu, na to nezapomeň! a za b) nejspíš ses ho neptal jako já, pokud mám pravdu :-)
Bohové s tebou.

13 Ozzro Ozzro | Web | 16. prosince 2013 v 15:28 | Reagovat

Úchvatné. Tohle mě vždycky dostane do zvláštního stavu. Klobouk dolů za trpělivost při stavbě takového díla.

14 Talcern Talcern | E-mail | 25. prosince 2013 v 21:19 | Reagovat

[9]:s Frostíkem musím souhlasit, taky by se nám nelíbilo, kdyby po několikáté návštěvníci zneuctili posvátný Nemeton, asi bychom taky uvažovali o vhodnosti a změně místa. Máme prozatím přízeň duchů místa a snad i lidí z okolí, stalo se nám jen jednou a to v počátcích, že místo navštívili vandalové a na okolní stromy, těsně u kamenného kruhu vyryly runové symboly. Nemám nic proti vyznavačům runatálu, ale žádné posvátné místo se nepoškozuje, i když jsem jiného vyznání. O něco později mi došlo, že to zřejmě byli jen lidé, kteří si na něco hrají a nemají nic společného se starou vírou. Na stromech byly vyryty symboly svastiky, několik sowulo, teiwaz a ehwaz, které běžně používali nacisté. Stromy jsme ošetřili a dnes už není skoro nic poznat. :-)

15 JJ JJ | 7. února 2014 v 16:23 | Reagovat

Jedna zajímavost pro pana Frostíka - na jaro je naplánován průzkum skutečného rituálního místa z doby železné, nějakých 500 m od svatyně č. 2.
JJ

16 Miky Miky | 8. února 2014 v 6:37 | Reagovat

[15]: Pěkné! Dám mu to vědět. ;-)  :-)

17 Frostík Frostík | E-mail | 8. února 2014 v 8:00 | Reagovat

[15]: A mohl bych, kdyby to šlo, zúčastnit se?

18 JJ JJ | 8. února 2014 v 17:52 | Reagovat

[17]:Jistě, dám vědět emailem.

19 Frostík Frostík | 8. února 2014 v 18:25 | Reagovat

[18]:Prosil bych, dát vědět s předstihem, abych si mohl vyřídit propustku od manželky. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama