NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

Duben 2014

RUNOVÍ DUCHOVÉ RAVENA KALDERY 1.díl

17. dubna 2014 v 22:01 | Miky |  KNIHA STÍNŮ
Všichni známe příběh o Ódinovi, který se na devět dní a nocí zavěsil na strom světa, aby pak v závěru svého utrpení nalezl a získal Runy. Americký následovník severského šamanismu Raven Kaldera vnímá tento příběh, jako svědectví o šamanské cestě, na které Ódin nalezl Runy nejen jakožto písmo, nebo divinační či magické symboly, ale také jako živoucí duchovní spojence a pomocníky. Dávám Kalderovi za pravdu v tom, že Runy skutečně často, jakoby projevují svojí vlastní vůli a mají tendenci dělat si co samy chtějí, pokud nejste při práci s nimi již trochu zběhlí. Něco možná naznačují i Výroky Vysokého, kde se v souvislosti s Runami píše: "Víš, jak je prosit? Víš, jak přinášet oběť?" Kaldera přímo vybízí: "Dívali jste se někdy na runy při věštbě a neměli tušení, co říkají? To je ta správná chvíle, abyste zavolali runové duchy a zeptali se přímo jich, co to znamená."
Raven Kaldera přistupuje k Runám, jako ke spojencům z duchovních světů. Při šamanských cestách za nimi do těchto světů putuje a navazuje s nimi kontakt a partnerský vztah. Při věštbách se s nimi domlouvá a při kouzlech je vysílá, aby vykonali svou práci, tam, kde je třeba.
Ve facebookové skupině "Přátelé runové magie a severské tradice" jsem začal zveřejňovat seriál, kde si postupně představujeme runové duchy v podobách, ve kterých se R.Kalderovi ukázali. Aby nebyli čtenáři mého blogu ošizeni. Rozhodl jsem se, že podobný seriál zveřejním i zde. Na rozdíl od facebooku, kde jedeme pomalu Runu po Runě, na blogu si vždy ukážeme každý runový aett ( runovou osmičku) najednou. Dnes se tedy podíváme na prvních osm runových duchů Freyina aettu. Berte prosím tyto Kalderovy vize s rezervou, určitě ne jako písmo svaté. Jedná se o osobní Kalderovu gnózi a vy můžete s Runami či jejich duchy udělat rozdílnou zkušenost. Přesto si myslím, nahlédnutí do této jedinečné gnóze není bez zajímavosti.


FEHU

Runa Fehu se Kalderovi ukázala jako žena spjatá s přírodou, trochu materialistická, milující domov a domácnost. Fehu chová a prodává plemenná zvířata a to do značné míry definuje charakter a povahu. Ne, není to obyčejná pastýřka, je to bohatá a mocná majitelka velkého množství bravu a skotu. Můžete ji potkat ve společnosti krav, koz, ovcí nebo sobů, ale věřte, že ona zná svou cenu a nespokojí se s ničím menším, než s tím nejlepším. Je to zralá a vyspělá žena objemnější postavy, většinou oblečená v zeleném, má ráda pohodlí a luxus. Miluje tělesnou smyslnost a její lůžko je přístupné mnohým, ale jako posvátné nevěstce je nutné jí zaplatit. Cena, kterou žádá však bývá výhodná pro obě strany. Fehu dává hojnost, ale je to spíše menší množství náhlých neočekávaných darů, než spravedlivý výsledek vaší práce. Vaše poctivé úsilí dokáže završit mnohem lepší odměnou, než byste mohli čekat.


URUZ - náčelník

Je to velmi maskulinní duch- válečník. Manifestuje se jako vysoký svalnatý muž, který je vždy nejméně o hlavu vyšší než ostatní.
Opálený a vousatý, oblečen ve zvířecích kožešinách jako barbarský král, v jeho tváři a přirozenosti se zračí býčí povaha. Jeho totemem je velký zubr a stejně jako zubr s rykem rozdupe cokoliv co stojí mezi ním a jeho cílem. Je nepřekonatelnou silou, která žene vše před sebou jako listí, je silným hřbetem, který se nikdy neskloní slabostí. Ovšem na rozdíl od berserkra má i sílu sebeovládání a umí se držet na uzdě. Ví, že ztráta sebekontroly je sama o sobě slabostí, stejně jako přílišné množství nespoutaného vzteku. Jeho mocná energie může znejistit slabší jedincem kteří jej přivolají. Často očekávají zvíře a dostane se jim drsného, nevlídného kusu chlapa, který prosazuje svou a občas je může i zastrašovat, pokud se v jeho očích zdají slabými. Jeho vůdcovské charisma je velmi silné a probouzí loajalitu.
Uruz miluje hory Jotunheimu ve všech místech devíti světů.


THURISAZ - Trn - Berserkr

Thorn/Trn je velmi nepříjemný týpek. Když se směje, je to zřejmě proto, že někdo utrpěl ponižující porážku, která ho připravila o hrdost. Když je zamračený, můžete očekávat, že nastane bušení hejna malých nepříjemných ostnů, jež vás může dohnat k šílenství. Vždy uvádí sám sebe do stavu zuřivosti pomocí stejné metody - myslí na všechny hrůzy světa - ujíždí na krvavém běsnění nesrovnatelném s jiným runovým duchem, snad až na Hagalaz. Trn s chutí smete každého, kdo je pyšný, pokrytecký, neústupný, krutý, líný a ano i naivní.
Je vysoké postavy, svalnatý, vousatý, jeho oči rudě žhnou a prsty mokvají krví. Pokud vydržíte, není nikoho lepšího k tomu aby vám dal motivaci udělat něco co nenávidíte. Když jej požádáte, bude se vás držet až do konce a žádná mlha pochybností nezastaví jeho útok.
Je také něco jako obraceč, s darem otočit věci naruby, ovšem pouze v případě, že je utrpení odesláno na jinou osobu.
Je ženatý s Nyth a jeden ze způsobů jak jej kontrolovat je vyvolat ji zároveň s ním.
Trn miluje zapadlé kouty Nifelheimu, kde může být sám se svým vztekem a hořkostí.


ANSUZ - Okřídlená bytost

Ansuz se rád objevuje jako pták nejrůznějšího druhu. Když se mnou komunikoval v lidské podobě, vypadal jako okřídlená oboupohlavní bytost, ne tolik zářivého andělského typu, jako poloviční pták s nervózní energií, těkající z místa na místo.
Ansuz v sobě má veškerou energii ptáka v letu a hodně zpívá. Prakticky Ansuz komunikuje formou galdrového zpěvu. Je duchem svobody, roztažená křídla a letící vzhůru. Dokonce i gryf (forma psané runy) naznačuje ptačí vzlet. Ansuz se vždy dívá směrem vzhůru, pokud zrovna nesleduje vás či jiný objekt.
Jako runový posel, byl Ansuz používán k nošení zpráv z různých stran, nebo přinejmenším může být požádán k doručení kouzla na správné místo. Ale pokud vyvoláte spojení s tímto těkavým duchem, nebude vás klepat na rameno, spíše jakoby lehce spadne do klína a ihned spěchá pryč.
Jakožto svět na vrcholu Stromu, má Ansuz nejraději Asgard a orla jménem Hraesvelg, který obývá nejvyšší větve.


RAIDO - Poutník

Raido je veselý tmavý mladík s očima na obzoru a srdcem vždy připraveným na další dobrodružství.
Zjevuje se v teplém oblečení a ošoupaných botách, občas s holí v ruce či batohem na zádech, ale vždy v pohybu. Na rozdíl od Jezdce/Ehwaz, který neustále myslí na to, aby se včas dostal do svého cíle, Raido zvesela kráčí kam jej nohy zanesou. Je sice také plně odhodlán, dosáhnout určeného místa, než se tak ale stane, je pro něj cílem sama cesta. Je pro něj důležitější získávat nové zkušenosti, než se zaobírat tím, jak a kde to celé skončí. Je skvělým společníkem na cesty, ovšem nikoliv pro dlouhou trať nudného života, na to je jeho pozornost poměrně krátká.
Raido miluje všechny světy Stromu. V každém z nich dokáže najít jeho osobitou krásu, těšit se z něj a objevit jeho zázraky. Jeho favoritem je ale kupodivu Helheim na samém dnu cesty do Helu.
Pro většinu lidí by to bylo místo, kde všechny cesty končí. Raido jej naopak nazývá počátkem cesty. Když je tam je, tak ví, že všechny cesty jsou před ním.


KAUNAZ - Kovář

Zjevil se mi jako kovář pracující ve své kovárně. Je vysoký, silný a svalnatý, s piercingem, přímým pohledem a dlouhými vlasy staženými dozadu z ušpiněného obličeje.
Myslel jsem, že se občas může zjevovat v podobě Duergara (trpaslíka), ale přestože jsou opravdu Nidavellir a jeskyně s kovárnami trpaslíků jeho oblíbeným místem, přišel mi docela lidský. Bušil kladivem do kovadliny a mluvil o tom, že pravda je ohněm, který formuje, hoří, taví a odděluje strusku. Rány kladivem života jsou tím co nás posílí.
Jeho chování je velmi přímé, bez příkras, věci pojmenovává přesně tak jak je vnímá a opovrhuje zálibou ve slovíčkaření. Jeho slova mohou bolet, spalovat jako plameny nebo dopadat jako rány kladivem a nikoho nešetří. Kaunaz přichází s hlukem a zvoněním a poté co zmizí je alespoň čistší vzduch, jestliže některé z citlivějších duší upadnou do mdlob. Při komunikaci s ním je často cítit kouř a železo.


GEBO/Gyfu- Dárce

Gyfu se mi ukázala jako severská hospodyně, kyprá a rozesmátá mezi záplavou blonďatých kudrlin.
Obvykle přináší nějaký dobrý pokrm nebo roztomilou cetku či pro někoho vyrábí domácí dárek.
Miluje, když může dávat dary, ale musí být správně oceněny, jinak nebude vstřícná. Nemá zájem o sjednání spravedlivého obchodu, ačkoliv jsou oba duchy hojnosti, nad zištnou stránkou Fehu vrtí hlavou v nesouhlasu. V jejím světě se lidé navzájem obdarovávají, protože jim na sobě záleží a mají z toho dobrý pocit, jeden dar vede k druhému a nakonec každý dostane to co chce. Jestliže je jí něco nabídnuto z povinnosti či závazku, není to pro ni dobré, ona je subjektivní a emocionální a vyžaduje na svoji štědrost stejnou odezvu. Spokojí se dokonce i s vašimi slovy díků a upřímným komplimentem.
Je dobré ji vzývat pro posílení hamingjy a ochrany komunity, ale méně emocionální lidi, kteří s ní pracují, z ní mohou být zmateni.
Svůj čas dělí mezi řemeslnické sály Svartalfheimu a lány Vanaheimu, které má nejraději.


WUNJO/ Wyn- Nositel Světla

Wyn ke mně přišla v auře zářivého světla, byla štíhlé postavy s dlouhými světlými vlasy.
Byla to žena ale oboupohlavní a myslím, že by stejně tak mohla být oboupohlavní mužskou postavou, štíhlý bratr současně se sestrou. V jejích velkých očích a ladných pohybech bylo cosi nejasně elfského a jistě lze říci, že nejvíce miluje Ljossálfheim, kde také nejčastěji pobývá.
Je tanečnicí, někdy nese pochodeň, jindy je sama pochodní zahalenou světlem jako postava Svaté Lucie. Její pohyb zanechává světelnou stopu ve vnitřním zraku a chvíli trvá než vybledne. Wyn se vždy usmívá, v časech horších může být její úsměv mírně smutný, v těch lepších pozitivně září. Přináší světlo do tmavých míst a radost do smutku. Odstraňuje deprese, odvane temné mraky a vnáší jas do stínů, podporuje kreativitu a smích.
V případě, že ji zavoláte když všude kolem vládne smutek a ona usoudí, že tentokrát nemůže přinést žádné světlo, objeví se jen na krátko a pak zmizí. Její pozornost neudržíte dlouho.

.