NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

Červen 2014

LOKI A JEHO SPOJENÍ S RUNOU BERKANA

4. června 2014 v 16:56 | Magin Rose |  ZAMYŠLENÍ
Před pár dny mi malíř Jarda Sklenář poslal skrze facebook dotaz. Dělá prý zrovna na nějakém obraze s Lokim, tak jestli bych nevěděl s jakou Runou je tento bůh obvykle spojován. Shodou okolností jsem nad tím také zrovna přemýšlel. Narazil jsem totiž na obrázek, kde je vedle Lokiho znázorněna Runa Dagaz a nějak mi to spojení nesedělo. Jardovi jsem ale jednoznačně odpovědět nedokázal. Vyjádřit Lokiho složitou povahu jedinou Runou, mi totiž připadá nemožné. Napadla mě například Runa Ansuz, protože Loki je velice chytrý až vychytralý. Napadla mě také Runa Hagalaz, protože v Lokim je vždy zárodek nějaké pohromy a Jarda správně připoměl Runu Kenaz, protože Loki je spojován s živlem ohně. Runou, na kterou jsem ale vůbec nepomyslel, je obvykle velmi pozitivně vnímaná Berkana. A přesto má tato Runa s Lokim společného více, než by se mohlo zdát. Jarda Sklenář mě upozornil na článek, který o tom pojednává a já ho za pomocí googlu překladače a svých bídných znalostí anglického jazyka pro vás připravil. :-)LOKI - MISTR PROMĚN A MATKA
Mnoho lidí to neví, ale Loki, pán divokého ohně, proslulý podvodník a mistr proměn je úzce spojen s tajemstvím runy Berkana, jejíž půlměsíc právě dnes začal. Berkana je především o růstu, ženskosti, očiště, plodnosti a jaru, tedy o vlastnostech, které vás v souvislosti s Lokim hned nenapadnou. Nicméně, stará islandská Runová báseň nám říká :
"Bříza je keř s nejzelenějšími listy; Loki byl šťastný ve svém klamu".
Není mnoho Runových básní, které zmiňují nějakého boha jménem, takže pokud jsme odhodláni pochopit autentické tajemství této runy, musíme tuto zmínku musíme brát vážně.

LOKI JE MÁMA
Kdo by si to pomyslel ? Loki se v Eddách chová stejně často neslušně k bohyním jako k bohům, takže nás nic neopravňuje si myslet, že má něco proti ženám. Ostatně, stejně jako Ódin i Loki využije jakékoli znalosti a dovednosti, když se mu to hodí, dokonce i ty typicky ženské. Severská mytologie ostatně příliž neodpovídá našemu dnešnímu až stereotipnímu vnímání genderových rolí : Freya a Skadi jsou obě velmi divoké bohyně, Gefjon pracuje s pluhem, Urd a Skuld se ochotně pustí do boje spolu s bezpočtem Valkýr. Podobně i Ódin a Loki se zase bez skrupulí dokáží postavit do ženských rolí, a některé údaje naznačují, že Tyr může dokonce pocházet ze starších, hermafroditních božstev .
Loki proniká do ženských mystérií navíc velmi extrémě, když se promění v klisnu. V této podobě porodí i osminohého koně Sleipnira, který dokáže cestovat mezi světy. Zatímco některé z Lokiho ostatních dětí jsou považovány bohy Ásgardu za zrůdy, Sleipnir takto vnímán nikdy nebyl. Sleipnir se stal Ódinovým společníkem a obraz jednookého boha jedoucího na jeho neobvyklém oři je dobře známý. Nejenže Loki překračil hranice mezi pohlavími a porodil dítě schopné přejíždět hranice mezi světy, ale Sleipnir by mohl být interpretován dokonce i jako " tkadlec ", protože jeho osm nohou připomíná pavouka. Tkaní bylo tradičně ženským tajemstvím a Sleipnir tak v sobě opět zosobňuje spojení pohlaví, podobně jako jeho matka-otec.
Lokiho transformace v klisnu byla provedena z velké části z důvodu vlastní ochrany a tak může být vnímána i jako zbabělý čin; Já si docela snadno dovedu představit jak Loki říká : "Ty bys neuhodil ženu, že ne ?" Zrození Sleipnira mění působivý trik na něco mnohem většího; nebyla to jen změna podoby, ale i schopnost přivést na svět nový život.
Moje osobní práce s Lokim mi ukazuje, že plně zvládl svůdné umění, tradičně více připisované ženským božstvům lásky a smyslnosti (a vy byste měli při práci s ním vědět, že Loki vždycky dostane to, co chce). Velmi otevřeně a pravdivě vás také upozorní na vaše slabiny, předsudky a zranitelná místa. Proč by si měly ženy nechat všechnu tu zábavu pro sebe ? Proč se lidé bojí prozkoumat svojí ženskou stránku ? Hodně z toho, co Loki dělá odráží jeho povahu podvodníka a taškáře, ale jako takový je schopen odhalit bláznovství světa a zesměšnit jeho vládce.

LOKI A BERKANA
Je docela možné, že odkaz v Runové básni, o tom, že je Loki šťastný ve své lsti, se vztahuje k dávno zapomenutému mýtu, ve kterém se Loki skrývá v bujném listoví břízy. Můžeme vidět ozvěnu zbabělého chování boha podvodníka proměněného v klisnu - v této legendě se skrývá ve stínu listů typicky ženského stromu břízy, ochranného stromu mladých dívek. Ale můžeme se také podívat hlouběji na to, co to znamená, že se Loki skrývá ve stromu, proč ho má tato ženská forma chránit? Tajemství runy Berkana jsou svázány nejen s množstvím zelených listů, ale také s ochranou, kterou zajišťují. Berkana je ochranná sukně matky, děloha, ve které dítě vyrůstá do síly a objetí země, ve které leží mrtví. Berkana vytváří závoj ve tvaru dvou trojúhelníkových prsou, který je úkrytem žen a malých dětí a udržuje je v bezpečí .
Tato spojení se závojem, ochranou a zvláštním tvarem runy, je důvod, proč používám Berkanu, když pracuji s částí duše známou jako Hyde. Někteří lidé by mohli říct, že Hyde je něco jako "astrální já" nebo aura, není to však úplně přesné. Představte si, že pozorujete opravdu blízkého přítele, který stojí před vámi. Všimnete si co má na sobě, co jeho vlasy, jestli vypadá smutně nebo šťastně. To, jak dobře svého přítele odhadnete, záleží hodně na interakci mezi váma dvěma, která se vyvynula v průběhu času . Lidé, kteří mají pod kontrolou svojí Hyde, mohou vypadat jako úspěšní, zářící zdravím a vitalitou, i když se ve skutečnosti cítí mizerně, nebo budou působit jako zranitelní a slabí, i když jsou vlastně docela silní. Je vzácné najít někoho, jehož Hyde není ovlivněna lidmi kolem nich. Hyde je ta vaše část, která je poškozena, když o vás někdo říká něco zraňujícího. Slova vám možná neublíží fyzicky, ale ublíží vašemu sebevědomí, a to se velmi pravděpodobně projeví v Hyde. Naopak, pokud o vás někdo řekne něco hezkého, cítíte jak je váše Hyde posílena. Lidé, kteří jsou psychicky na výši, dokáží vnímat jak se druzí cítí tak, že snímají výkyvy v jejich Hyde. Čarodějové se učí s Hyde pracovat a kontrolovat jí, skrze astrální projekci a změnu jejího tvaru. Měli bychom tedy předpokládat, že Loki ví o manipulaci se svou Hyde hodně. Jak jinak by mohl mít schopnost okouzlit každého, bez ohledu na to, jakých odporných činů se dopustil? Také si všimněte, že naše moderní slovo "hide" (angl. výraz pro "skrývat se" či "maskovat") zcela jistě souvisí s touto duševní částí - ti z nás, kteří jsou šikovní, mohou skrývat svou skutečnou povahu za mocnou Hyde.
Pro mě je Loki zosoběný podvodník. Není pro něj nic svatého. On neuznává zákazy ani hřích, protože je překračovatel hranic a průzkumník neuznaných a nepotvrzených věcí. Každý, kdo byl u porodu tak ví, že je to čas, kdy opadají zábrany, jdou stranou rozpaky a toleruje se jindy nepřijatelné chování, například sprosté nadávky, hlasitý nářek nebo bláznivý smích, je to čas kdy vítězí zvířeckost našich povah. Loki je neomalený ke každému, ale nikdy není odmítavý, zná ochranu runy Berkana a necítí žádnou hanbu, když potřebuje uplatnit její sílu pro sebe. Z tohoto důvodu dokáže všechno přežít - Odin se nestal jeho bratrem, pro nic za nic (neboť jak říkám já, Odin je strýcem svého vlastního koně).

Autor : Magin Rose

.