NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

VÝŠIVKA STROMU (KVĚTU) ŽIVOTA

18. srpna 2014 v 12:23 | Miky |  JINÉ

Jako už tradičně, nevyšlo nám s Maruškou ani tentokrát na naši dovolenou zrovna ideální počasí. Omezili jsme proto počet naplánovaných výletů, pouštíme si dokumenty a věnujeme se křížkové výšivce. Maruška zdobí lidovými motivy váčky na bylinky a já se pustil do ozdobných lemovek na svojí slovanskou košili. Hodláme se společnými silami pustit i do zatím nejsložitějšího projektu, výšivky stromu života na vak, ve kterém nosím svazky posvátného pelyňku k vykuřování. Motiv stromu života prostupuje většinou mytologií, které procházejí z indoevropského základu. Na slovanském lidovém ornamentu je strom často transformován do podoby veliké rostliny s mnoha květy, ale podobně jako u stromu, i na malbách a výšivkách těchto květů se na vrcholu objevují ptáci a u kořenů dvojice jelenů. Květ života se velmi často objevuje na tzv. koutních plachtách a koutních hrncích, ale nalezneme ho i na krojích či nástěných malbách. Svůj vzor pro výšivku jsem zkombinoval z několika různých ornamentů tak, aby co nejlépe odpovídal symbolice stromu (květu) života, tak jak jí sám rozumím.


Na samém vrcholu stromu se nachází osmilistý květ v kruhu, který symbolizuje Slunce a jasnou nebeskou říši bohů, kterou nazývali naši slovanští předci "Práv". Sluneční květ míval v lidovém ornamentu velmi často také šest okvětních lístků, ale tato osmilistá varianta může představovat nejen Slunce, ale i osm světových stran a také osm pohanských svátků a velké kolo roku.


Na každé straně slunečního květu stojí jeden kohout. Také kohout je pták s výraznou solární symbolikou. V našich pověstech a pohádkách kohout svým hlasem oznamuje východ slunce a zahání tak čerta a jiné běsy. Ze severské mytologie známe kohouta Gullinkambiho se zlatým hřebenem, který každá ráno probouzí znavené hrdiny Ódinově síni Valhalle a zlatě zářícího kohouta Vidofniho, který sedí v koruně životodárného Mimiho stromu a varuje svým křikem před útokem obrů. Ve skutečnosti je Mimiho strom nejspíš Yggdrasilem a Vidofni jen jiným jménem pro Gullinmbiho. Symbolika kohouta sedícího v koruně stromu života se objevuje nejspíš nejen v lidovém ornamentu, ale také v podobě plechových kohoutů na střechách některých domů a věží.


Každý z kohoutů na mé výšivce, stojí na květu se svastikou. Svastika je obvykle také solárním symbolem, ale v tomto případě, kde máme na protilehlých stranách svastiku levotočivou a pravotočivou, představují oba znaky polaritu dvou základních sil, které někdy nazýváme mužským a ženským principem, nebo po seversku silou ohně a ledu. Vzájemným působením těchto dvou sil se rodí veškerý život a pohyb ve vesmíru. Srdce, které je uprostřed a oba květy spojuje, je symbolem rovnováhy a souladu. Žiarislav v něm vidí symbol slovanské bohyně Lady.


O patro níž jsou další tři květy. Ty představují základní vlastnosti stromu života, tj. síly zrození, růstu a rozkvětu. Květ zvonku uprostřed je otočen kalichem vzhůru a symbolizuje tak i číši nebo pramen, který je zdrojem životní energie.
Pod třemi květy stojí u paty kmene dva jeleni. Jeleni okusují listy stromu, ale nepředstavují destruktivní sílu. Životodárná síla stromu vstupuje spolu s listy do jejich těl a oni tak mohou plnit svojí úlohu králů lesní zvěře a být pravými symboly síly a plodnosti. Jeleni stojí v naší pozemské rovině zvané "Jáv" a zastupují tak všechny živé tvory na zemi.


Kosočtverec rozdělený na čtyři pole, který se nachází v dolní části výšivky, je starým symbolem Země, který se nachází už na břiše bohyně z doby kamenné (kultura Tripillia). Čtyři body uprostřed kosočtverců symbolizují semeno, které se skrývá v půdě, připraveno vzklíčit.


Pod zemí se nachází zásvětí zvané "Náv" v němž přebývají duše předků. Duch předka, který dohlíží na správný chod života svých potomků se ve slovanském světě často objevoval v podobě hada hospodáře. Oba hadi ve spodní části výšivky představují tedy moudrost předků, která, má-li naše existence naplňovat řád světa, musí stát v samých kořenech našeho žití.

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Darik Darik | 18. srpna 2014 v 12:55 | Reagovat

Je to krásné a držím ti palce ať se to povede. Akorát mě, ale překvapilo, že vycházíš ze Slovanské tradice a ne Germánské?

2 Miky Miky | E-mail | Web | 18. srpna 2014 v 13:17 | Reagovat

[1]: To tě překvapilo? No, já to psal už víckrát, že jsem Slovan, který ctí germánské bohy. O severskou mytologii se zajímám především proto, že je lépe dochovaná, než ta slovanská a podle mého názoru má s tou naší i dost společného, ale jinak jsem Slovan jako poleno! :-D

3 Myslič Myslič | Web | 18. srpna 2014 v 14:58 | Reagovat

Pěkný. Mě to teda nepřekvapuje :-D Slované při Baltu nebo v Gardariki se spolu běžně míchali. Rurikovci byli skandinávská dynastie, která se poslovanštila. Skandinávci si zase jméno "Jaroslav" přijali po svém a změnili ho na "Jarlsleif", vikingové z Jomsburgu byli z části Slované a td... Proč by tedy nemohli běhat ve slovanské rubášce? :-D

4 Veleslava Veleslava | Web | 18. srpna 2014 v 20:01 | Reagovat

Pěkný návrh, ať se vydaří. Doufám, že se pochlubíš i s výsledkem ;-)

5 Miky Miky | E-mail | Web | 19. srpna 2014 v 7:10 | Reagovat

[4]: Jasně. Začal jsem odspoda, jsem zatím u druhého jelena. :-)

6 Adonis Adonis | E-mail | 3. září 2014 v 9:17 | Reagovat

Tak to je skvělé. Tvůrčí práce s tradicí; nic tam nepůsobí rušivě. Tak ať se daří!

7 eva hrabková eva hrabková | E-mail | 12. března 2016 v 20:28 | Reagovat

Dobrý večer. Prosila by som autora o zaslanie podobného alebo aj toho istého obrázku. Predlohu, podľa ktorej si budem môcť výšivku vyšiť na odev. Prekresliť presne z fotky by trvalo priveľmi dlho, ten čas radšej venujem samotnej výšivke. ďakujem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama