NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 1.

15. září 2014 v 15:13 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi


Čtyřiadvacet Run mě chrání,
V tomto dni už od svítání.

Fehu mi požehná v hmotných potřebách.
Uruz mi dá sílu a zdraví.
Thurisaz ode mne odrazí všechno zlo.
Ansuz mi požehná moudrostí.
Raido mě dovede ke všem mým cílům.
Kenaz zažehne můj vnitřní plamen.
Gebo mi přivede v cestu dobré lidi.
Wunjo mě radostí naplní.
Hagalaz mi dá nahlédnout k jádru věcí.
Naudiz mi pomůže překonat každou nouzi.
Isa zastaví všechny zlé věci.
Jera mi dá sklízet dobré plody
Eihwaz zesílí mé spojení s duchy.
Pertho mi dá štěstí a hravost.
Algiz mě ochrání.
Sowulo mi posílí sebevědomí.
Teiwaz mě naplní odvahou.
Berkana mě očistí.
Ehwaz mi dá přijmout změny.
Mannaz mě učiní člověkem.
Inguz dá plodnost mým činům.
Laguz posílí mou intuici.
Othila ochrání mou rodinu a byt.
Dagaz rozjasní můj den.

Čtyřiadvacet Run mě chrání,
Svou velkou mocí bez ustání.

A tak se staň !


/ Runové zaříkadlo pro každodenní ochranu /


ÚVOD

Tato kniha vznikla jako doprovodný text k sadě runových karet. Seznámí vás s významy jednotlivých Runových znaků a s postupy, jak s runovými kartami zacházet při věštění či čarování, zároveň vás chce ale i pozvat do světa pohanských tradic a předkřesťanské víry severních Evropanů, ve kterém se Runy* zrodily. Ať už totiž přistupujeme k Runám jako k archaickému druhu severoevropského písma, nebo jako k unikátnímu věštecko-magickému systému, neměli bychom je nikdy vytrhávat z kontextu geografického, historického i spirituálního prostředí v němž se vyvíjely. Významy runových znaků, jsou úzce provázány s příběhy ze skandinávské mytologie a setkání s Runami často znamená i setkání s dávnými severskými bohy, kteří se i dnes projevují jako překvapivě reální a mimořádně silní.
V době kdy jsem začal s Runami experimentovat, jsem už za sebou nějaké magické zkušenosti měl, nikdy předtím však nebyla moje kouzla tak účinná jako právě ta runová. Brzy jsem proto začal přistupovat k Runám s mnohem větším respektem a z úcty k bohu Ódinovi, který podle legendy runové znaky objevil, jsem pro něj a další severské bohy zřídil doma malý oltář, na kterém nyní přechovávám svůj váček s runovými kameny a na který také kladu starým bohům, runovým duchům a svým předkům oběti.
Ve své magické praxi používám runové kameny a runové karty. S kameny obyčejně věštím, zatímco s kartami většinou čaruji. Vlastním tři sady runových karet od různých autorů a přestože se mi všechny líbí a každá má něco do sebe, zatoužil jsem po tom, vytvořit si vlastní karty, které by co nejvíce odpovídaly mým požadavkům a tomu, jak runové znaky sám chápu.
Když se na mé karty podíváte, na první pohled vás nejspíš upoutá jejich netradiční čtvercový formát. Ještě více než čtverec by se mi líbil kruh, ale ten by byl pro práci s kartami dost nepraktický. Runa by se pak nedala dobře postavit na oltář či jiné místo, jak to často při magické práci dělám. Čtvercový tvar mi ale podobně jako kruh snadno umožňuje umístit runový znak přímo na střed karty a právě tak jsem to chtěl. Runový symbol je, dle mého názoru, na kartě tím nejpodstatnějším a proto by měl zaujímat ústřední místo a měl by být dobře vidět. Mým cílem bylo vyhnout se nešvaru některých runových karetních sad, na nichž je Runa jakoby pouze doplňkem obrázku a je tak malinká, že bychom ji mohli hledat s lupou. U čtvercových karet se nám při věštbě bude jistě častěji stávat, že vytáhneme Runu v poloze "vzhůru nohama" nebo v poloze na boku. Ačkoli nám to může trochu zkomplikovat výklad, přiblížíme se tím k původnějším metodám práce s Runami, jako je metání runových kamenů či dřívek, při nichž se runové znaky také ocitají v rozličných polohách. Jednoduché pravidlo, o ktrém si povíme později, nám pomůže komplikaci s kartami v netradičních polohách, snadno vyřešit.
Inspirací k motivům obrázků na kartách mi byly většinou přímo texty starých Runových básní, které byly kdysi sepsány jako pomůcka pro snadnější zapamatování významů jednotlivých znaků. Úryvky Runových básní, které se v knize objeví, pocházejí, není-li uvedeno jinak, z českého překladu knihy Nordické Runy od P.R.Mountforta. Kromě toho se na obrázcích objevují také motivy mytologické a motivy inspirované starými pohanskými zvyky a obyčeji. Kreslení každé karty mi bylo radostí a dávalo mi příležitost znovu si všechny runové znaky promyslet a prožít. Doufám, že se vám karty budou líbit, a že se vám Runy, podobně jako kdysi mě, stanou mostem do světa starých bohů, kteří jsou nyní už pevnou součástí mého života.

*U slov Runa, Runy apod. používám na jejich začátku netradičně psaní velkého písmene. Tímto pravopisem chci zaprvé zvýraznit pojem, který je ústředním tématem této knihy a zadruhé tím chci Runám vyjádřit svou úctu. Je to vlastně podobné, jako když křesťané píšou velké písmeno na počátku slova Bůh.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yarwik Yarwik | 15. září 2014 v 16:30 | Reagovat

parádní... ten čtvercovej tvar je hodně dobrej nápad :-)

2 Pavel Pavel | 15. září 2014 v 18:25 | Reagovat

Neznám moc lidí, kteří mají tak geniální dar slovního projevu. Tvůj, Miky, Je úžasný!

3 Algiz ma ucta Heimdallovi Algiz ma ucta Heimdallovi | E-mail | 13. dubna 2017 v 0:36 | Reagovat

Budte zdravy!Rad bych jen podekoval.
Dekuji! 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama