NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

POKLADY V MUZEJNÍCH POKLADNÁCH

24. října 2014 v 8:03 | Miky |  JINÉ
Minulou sobotu jsme měli rodinnou oslavu s obědem v hotelu Palcát. Ještě před tím jsme ale navštívili Havelský trh na náměstí a protože nám zbyla ještě chvilka času, rozhodli jsme se, že navštívíme výstavu k 590. výročí úmrtí Jana Žižky. Do soboty měla být na výstavě k vidění i tzv. čáslavská kalva, tedy lebka, která je připisována samotnému Žižkovi. V pokladně muzea jsme se ale dozvěděli, že gotický sál, kde je výstava instalována, je zrovna uzavřen, neboť tam probíhá svatba. Bylo to trochu zklamání, ale dříve než jsme z pokladny odešli, padlo mi mezi nabízeným zbožím do oka DVD s názvem Rok na Blatech. Při bližším průzkumu jsem zjistil, že se jedná o dokumentární film, který zachycuje čtyři roční období se všemi lidovými tradicemi a zvyky na jihočeských Blatech. Neváhal jsem, DVD jsem koupil a musím říct, že za těch 50 Kč to byl mimořádně dobrý nákup. Druhá věc, kterou jsem si v pokladně koupil, byl přívěsek repliky slavného keltského kančíka, který se v Táboře našel před 140 lety a jehož fotografie dnes zdobí nejednu knihu zabývající se keltskou problematikou. Opět skvělá koupě za pouhých 40 Kč.
Začínám se přiklánět k názoru, že pro pohana zabývajícího se národopisem a historií není lepších obchodů, než jsou muzejní pokladny. Když se ohlédnu dozadu za posledními dvěma roky, tak např. v Prácheňském muzeu v Písku jsem si koupil publikaci Poslední Germáni v Čechách, v Bechyňském muzeu Střípky zmizelých věků o archeologických nálezech na Bechyňsku, v Pelhřimovském muzeu úžasnou knihu Koutní plachty z Humpolecka, Pelhřimovska a Počátecka atd. Ve většině muzeí jsou k mání také skvělé repliky keramických nádob z doby bronzové, halštatské apod., které lze výborně použít při našich obřadech. Věřte mi, prostě není nad muzejní pokladny.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama