NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 10.

19. října 2014 v 9:11 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA GEBO
Význam : dar, výměna, spolupráce.Runa Gebo znamená dar. Přijímání i dávání darů je pro většinu z nás příjemná záležitost, kterou si prokazujeme se svými blízkými, svou rodinou a přáteli navzájem náklonnost. Dáváme-li někomu dar, říkáme mu tím, že si ho vážíme. Dar je často způsob, kterým druhému vyjadřujeme své přátelství či lásku. Oplatíme-li dar darem, znamená to obvykle, že nabízenou náklonnost přijímáme. Ódin v Hávamálu vybízí : "Příteli svému přítelem buď a darem mu oplácej dar." Odmítnutím daru často naopak dáváme najevo, že nechceme mít s dárcem nic společného. V mnoha kulturách je odmítnutí daru vnímáno jako těžká urážka toho, kdo dar nabízí. S darem tedy přijímáme víc než jen věc, která je nám věnována. Dar vytváří mezi lidmi určitý vztah. Je-li dar nabízen z čistého srdce, je to velké požehnání a přijímáte s ním i opravdovou přízeň dárců. Je-li však dar nabízen s postraním úmyslem, může se stát přítěží a nechtěným závazkem. Dobře to vyjadřuje Zuzana Antares ve své knize Základy magie : "Dar je zrádná věc. S ním se obdarovanému dostává od dárce jakéhosi poselství, často předává dárce - obvykle nevědomky - s darem bytost, která mu má pomoci ke splnění jeho záměrů vzhledem k obdarovanému. S darem předává dárce i to, co k obdarovanému skutečně cítí - tedy ne to, co demonstruje. Dar může být jako neviditelný provaz, který obdarovaného svazuje, zatímco dary dávané z povinnosti kradou sílu."
S dary je třeba zacházet obezřetně. Pokud chcete někomu věnovat velmi nákladný dar, který on nebude schopen oplatit, dobře to zvažte. Váš dar má přeci obdarovaného potěšit a pomoct mu, ne ponížit ho a udělat z něho dlužníka. Ódin k tomu v Hávamálu říká : "Není vždy nutné dávat náramný dar. I za málo možno získat vděk. Kousek chleba a skloněný kalich mi druha daroval." Pokud přeci jen přijímáme velký dar, měli bychom se umět pocitu nesplatitelného dlužnictví bránit. Jeden dobrý přítel mi kdysi řekl : "Když ti někdo něco nabízí, tak si to vezmi. Pokud ti to dává z dobroty srdce, uděláš mu radost. Pokud ti to dává s postraními úmysly, tak si zaslouží, že mu to vezmeš."
Mezi opravdovými přáteli a blízkou rodinou jde ale při vyměňování darů většinou o příjemnou a radostnou událost, která upevňuje vzájemné svazky. Objeví-li se tedy karta Gebo ve vaší věštbě ve správné poloze, značí to obvykle dobrou spolupráci s někým, nebo skutečný dar, který v nejbližší době obdržíte. V sousedství méně pozitivních Run může Gebo představovat špatný dar, nebo vaší neochotu nějaký dar přijmout. Obrácená karta Gebo v sousedství Runy Mannuz naznačuje nesoulad v mezilidských či partnerských vtazích. Jedna strana zřejmě do vztahu investuje více, než ta druhá.
Obrázek na kartě znázorňuje zkřížené ruce dvou osob, které si vyměňují dárky. Ovocný strom plný plodů na pozadí karty symbolizuje velkou dárkyni Matku Zemi, která nás všechny živí. Vztah úcty k Zemi, snaha šetřit jí a vracet jí její dary, je jeden z nejdůležitějších odkazů, které nám naši předkové předali.
V magii jsem několikrát Runu Gebo s úspěchem použil na podporu soudržnosti a spolupráce kolektivu.


.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama