NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 11.

24. října 2014 v 6:30 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi

Runa Wunjo předpovídá období radosti, dostatku a štěstí, prosté veškerých starostí. Staroanglická Runová báseň říká : "Radost přichází k vám, kdo neznáte smutek, požehnání ziskem a dostatkem, začleněni v silné komunitě." Wunjo značí radost, kterou sdílíte s ostatními a nejedná se zde pouze o radost ve smyslu nějakého spirituálního prožitku, jde také potěšení a uspokojení těla. Pohané se vždy uměli radovat a jejich svátky a oslavy plné užívání si života, byly odedávna trnem v oku křesťanské církvi a její pokrytecké morálce. Ve výkladu může tato Runa upozorňovat na radostný prožitek, který vás čeká s přáteli, či rodinou. Může jít o hezkou dovolenou, o setkání s lidmi, které jste dlouho neviděli, oslavu nějakého úspěchu, svatby či životního jubilea. Součástí většiny oslav býval mezi starými seveřany tzv. Sumbel, který je namalován i na naší kartě. Šlo o obřadní přípitky, při nichž účastníci oslav vzdávali poctu svým bohům i svým přátelům. Tento starý obřad je popsán například v Sáze o Bósim a Herraudovi, kde se na svatbě Siggeirra a Hleid připíjí nejprve Thorovi, pak všem Ásům, potom Finovi a nakonec bohyni Freje. Přípitkům se přikládal velký význam a co bylo během Sumbelu vyřčeno či slíbeno, nešlo už vzít zpět. Naši předkové věřili, že bohové a bohyně, kterým bylo během obřadu připito, se účastní oslavy společně s nimi. Rituál přípitků byl mezi pohany staré Evropy široce rozšířen a neprovozovali ho zdaleka pouze Vikingové. Saský kněz Helmold Bosau, který ve 12.století prováděl misii u Polabských Slovanů například zapsal : "Mají pak Slované podivnou pověru, neboť při svých hodech a pitkách podávají dokola číši, nad níž pronášejí slova, ať nedím požehnání, nýbrž proklínání, ve jménu bohů svých…"
Tento obřad se však nepodařilo zcela zlikvidovat ani s nástupem křesťanství. Existuje mnoho dokladů o tom, že v dobách, kdy již bylo obyvatelstvo Evropy christianizováno, byl ještě stále tento rituál provozován, jako tzv. interpretatio christiana, tj. kulturní jev z času pohanství, který v upravené podobě v rámci rozšiřování vlivu církev přejala. Namísto starým bohům se ovšem teď připíjelo křesťanským svatým. Nejznámějším dokladem tohoto zvyku u nás je slavný přípitek svatému Michalovi, který pronesl na hostině večer před svým zabitím kníže Václav. Pohanský rituál přípitků byl také jedním z důvodů, pro které se polský světec sv. Stanisław I. ze Szczepanowa (1030-1079), odmítal účastnit oslav a hostin. Po stovkách let se dnes Sumbel stal opět pevnou součástí rituálů současných pohanů. V poněkud okleštěné podobě se ale Sumbel dochoval i mezi běžnými lidmi. Přípitky, při nichž dodnes povstáváme a přejeme našim oslavencům či novomanželům štěstí, jsou vlastně pozůstatkem tohoto dávného obřadu.
Runa Wunjo, která je posledním znakem Freyina aettu, symbolizuje radostné společenství s lidmi i bohy. U první Runy tohoto aettu jsme si připomínali posvátný vůz bohyně Nerthus, který kdysi objížděl kraj a kdekoli se zastavil, lidé odkládali své spory a slavili, neboť jejich bohyně, dárkyně hojnosti je navštívila. A přesně tento typ radosti Wunjo reprezentuje. Máme své bohy i sebe navzájem, máme co jíst a pít a tak se radujme a slavme!
Logicky vzato můžeme Runu Wunjo magicky použít pro rozehnání smutku a zlepšení nálady. Wunjo též pomáhá vyřešit spory mírovou cestou a je Runou přinášející požehnání. Přejete-li někomu úspěch, radost a štěstí, namalujte Runu Wunjo na předmět, který takovému člověku darujete.
Obrácený znak Wunjo přináší rozmrzelost, trápení a osamělost.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jaroslava Jaroslava | E-mail | 16. února 2018 v 18:44 | Reagovat

Jaksi se zde ztratily první dva řádky názvu a významu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama