NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 12.

27. října 2014 v 7:33 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA HAGALAZ
Význam : náhlý zvrat, zpoždění, destrukce.
Runa Hagalaz je jedním z nejobávanějších znaků celého futharku. Ukáže-li se v našem výkladu, značí to totiž obvykle přinejmenším komplikace, ale mnohdy i zásadní změnu či převrat v našem životě. Název Hagalaz znamená Krupobití a události, které tato Runa věští, přicházejí právě tak rychle a nenadále jako bouře a kroupy. Krupobití může lidem rozbít střechu nad hlavou, nebo zmařit úrodu. Pokud vás zastihne na cestě ve volné krajině, způsobí vám nepříjemnosti a zdržení. Runa Hagalaz značí nepříjemnou událost, která vám zkomplikuje život, zdrží vás, nebo vás donutí začít s něčím pracně úplně od začátku. Pokud se Hagalaz objeví v blízkosti Runy Eihwaz, může jít dokonce o nemoc nebo smrt někoho blízkého. V sousedství Run Manaz nebo Gebo, může Runa Hagalaz značit nějaký konflikt, rozchod, nebo narušení mezilidského vztahu.
Grafická podoba Runy Hagalaz má dvě varianty. Starší a dnes častěji používaný tvar se podobá našemu písmenu H nebo N a někteří vykladači ho připodobňují k duhovému mostu Bifröst, který propojuje svět lidí a bohů. Novější varianta této Runy nese podobu hvězdice o šesti vrcholech, kterou tvoří tři protínající se přímky. Tato hvězdice je základem mřížky do které se dá zakreslit jakýkoli runový znak a proto bývá někdy Hagalaz nazývána matkou všech Run. Novější tvar Runy je skrytý i v geometrii symbolu šestilistého květu ("Svarga"), který je populární mezi slovanskými pohany a v mocném magickém znamení, které známe jako Hexagram nebo tzv. Davidovu hvězdu.
Jeden z alternativních názvů Runy Hagalaz zní Haeg, což je zároveň kořen starého saského slova Haegtessa tj. strážkyně hranice. Tímto pojmenováním nazývali Sasové šamanské čarodějnice, které umí přecházet hranice našeho a jiných světů. Runa Hagalaz bývá spojována s jednou z největších čarodějnic germánské mytologie s temnou matkou, kterou známe pod jmény Hel, Holle, nebo Holda. Jedná se o bohyni podsvětí a vládkyni říše mrtvých. Paní Holle si pamatujeme z německé pohádky, kterou zapsali bratři Grimmové, jako mocnou čarodějnici, která posílá do našeho světa sněhové vánice. Bohyně Holda se v lidových pověstech objevuje po boku Wodena (Ódina), když spolu za bouří táhnou povětřím v čele tlupy divokých duchů mrtvých válečníků. Divoká bouře, sněhová vánice a krupobití, to jsou síly, které se skrývají v Runě Hagalaz.
Obrázek na kartě znázorňuje severogermánskou bohyni Hel, která nám kráčí vstříc doprovázena krupobitím. Nalevo od bohyně vidíme novější formu Runy Hagalaz v podobě růžice. Zjev bohyně Hel je hrůzný. Je vysoká, pohybuje se obvykle pomalu a hledí při tom k zemi. Polovina jejího těla je černá hnijící mrtvola. Lidé, kterým se ukázala říkají, že jí doprovází i hnilobný zápach. Je nesmlouvavá, ale nic nenaznačuje, že by byla zlá. Je prostě taková, jaká je sama smrt, nekompromisní, nepěkná, ale naprosto přirozená a nikomu nestranící. Nemá zapotřebí někomu ubližovat, nebo někoho pronásledovat, její čas jednou přijde a její říše je říše odpočinku. Lidské záležitosti ji příliš nezajímají, ale někteří prý s její pomocí dokáží léčit tělo i duši. To se může zdát zvláštní, ale vzpomeňme např. na to, jak se motiv smrtky léčitelky objevuje ve známé pohádce o Dařbujánovi a Pandrholovi. S bohyní Hel je to podobné jako s tím krupobitím. Ačkoli si tuto živelnou pohromu nikdo nepřeje, voda z roztátých krup zavlaží zemi a na kroupami pobitých místech se utvoří prostor pro rozkvět nového života. Kroupy mohou být i krásné. Kdysi jsme se s manželkou a dětmi na jednom vandru schovali před krupobitím pod náš igelitový přístřešek. Leželi jsme na spacácích a sledovali tisíce krup jak dopadají skrze větve stromů na naši průhlednou igelitovou střechu. Byl to úchvatný zážitek.
V magii můžeme Runu Hagalaz použít k odstranění nějaké zlé nebo přežité věci, která nás v našem životě svazuje. Tato Runa nám může pomoci zbavit se zlozvyků, ale také se zotavit z traumat a zbavit se bolestných vzpomínek. V negativním smyslu lze Hagalaz použít k bolestnému zásahu nebo zdržení nepřítele.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | E-mail | 24. dubna 2015 v 14:00 | Reagovat

Dobrý den,,co je prosím napsáno runami v kruhu k jednotlivým runám,,,děkuji

2 Miky Miky | E-mail | Web | 28. dubna 2015 v 9:25 | Reagovat

Vlastně nic.Jsou to dva kompletní futharky(runové abecedy) za sebou. Kompletní futhark se ale vyskytuje na některých runových amuletech jako symbol celistvosti a nekonečného kruhu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama