NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 13.

31. října 2014 v 4:30 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA NAUDIZ
Význam : nouze, bída, trápení.Název Runy Naudiz se překládá buď jako "Nouze",nebo jako "Potřeba". Tyto dva pojmy spolu úzce souvisí. Ocitneme-li se v nouzi, znamená to totiž, že se nám nedostává něčeho, co velmi potřebujeme. Objeví-li se Runa Naudiz v našem věšteckém výkladu, může to znamenat bídu a nedostatek, ale také nespokojenost, vnitřní nenaplnění a touhu po něčem. Nespokojenost a pocit nenaplnění však nemusí vždycky odrážet skutečnou materiální bídu. I lidé, kteří mají z pohledu ostatních "všechno", se někdy cítí prázdní. Provádíme-li runový výklad pro druhé, měli bychom proto v případě Runy Naudiz dobře posoudit i okolní znaky, aby bylo jasné, čeho se tato nouze týká.
S Runou Naudiz jsem učinil zvláštní zkušenost. Když jsem se před lety s Runami seznamoval a učil se znát jejich významy, postupoval jsem tak, že jsem vždy nad jedním ze znaků meditoval, promýšlel a prociťoval jeho význam ze všech stran a pak jsem si danou Runu vždy vystavil na několik dní na oltář, abych jí měl na očích a dobře si její význam zapamatoval. Neuvědomoval jsem si tenkrát, že tímto způsobem vlastně Runu nabíjím a pak ji ještě aktivovanou vystavím, aby mohla svou sílu dobře vyzařovat. Runa Naudiz mě o tom záhy poučila. Po celou dobu, co jsem jí měl vystavenou na oltáři, se naší rodině vedlo zle a stíhala nás nouze za nouzí. Manželka, která je jako většina žen nadána silnou intuicí, se mě po pár dnech zeptala : "Hele, co ty to máš na oltáři vlastně za Runu?" A tehdy mi to celé došlo. Runu jsem odstranil a naše malé rodinné "pohromy" ustaly. Byla to pro mě velká lekce. Poznal jsem tehdy, že Runy mají skutečnou moc a začal jsem být při práci s nimi mnohem pečlivější a ostražitější.
Na kartu Runy Naudiz jsem nakreslil muže, který se ocitl sám v divočině, takřka bez prostředků. Blíží se tma a z blízkého lesa ho sledují vlci. Muž se pomocí luku snaží horlivě rozdělat oheň, který by mu poskytl teplo a ochranu před divokými zvířaty. Anglosaská Runová báseň říká : " Potřeba svírá srdce, ale může přinést pomoc a zhojení, dostane-li se jí pozornosti včas." Nouze nás má tedy vyburcovat k činu. Poddáme-li se v tíživé situaci skepsi, může to znamenat záhubu. Napneme-li ale síly, může nás zkušenost nedostatku zocelit a postrčit kupředu. Muž z obrázku nesložil ruce do klína, ale statečně bojuje o svůj život.
V této souvislosti bych rád zmínil starou evropskou pohanskou tradici, takzvaného živého ohně. Tradice byla zaznamená u Rusů, Poláků, Čechů, Litevců, Švédů, Němců i dalších národů. Jde tedy o velice rozšířený a starobylý zvyk. O jeho pohanském původu svědčí už to, že byl v průběhu věků, často řazen do církevních seznamů zakázaných činností. Nejčastěji byl živý oheň zapalován na sv. Jana Křtitele, tedy v době letního slunovratu, ale protože se věřilo v jeho očistnou a léčivou moc, prováděl se obřad živého ohně také pokaždé, když bylo společenství napadeno nějakou zlou nakažlivou chorobou. Před východem slunce se museli zhasit všechny ohně ve vsi i širém okolí. Žádná louč, nebo kamna, nesměla zůstat hořet. Venkované pak vyšli mlčky za ves a nesli sebou dřevo z lichého počtu druhů stromů. Pomocí provazu pak otáčeli kůlem zasazeným do dřevěného rámu, tak dlouho, až třením vznítili oheň. Pak zapálili hranici a vodili přes nový živý oheň zvířata, sami přes něj skákali, černili si tváře jeho popelem a hořícími poleny podkuřovali ovocné stromy, pole a louky. Nakonec si každý vzal trochu žhavých uhlíků domu a podpálil jimi svůj domácí krb. Živý oheň se nazýval také ohněm nouzovým, dřevěným, božím, hojivým apod. v Německu se mu říkalo "Nothfeuer", tedy oheň potřeby. Runa Naudiz nás vybízí, abychom v čase nouze a potřeby zapálili náš vnitřní živý oheň.

Rozdělávání živého (nouzového) ohně.

V magii se dá Runa Naudiz využít k mobilizaci vnitřních sil, ocitneme-li se v krizi, nebo k odstranění věcí a vlastností, které nám komplikují život. Při těchto magický operacích je však více než kdy jindy zapotřebí udržet pozornost na pozitivním aspektu této Runy. V opačném případě vám její energie ještě přitíží. Negativní užití této Runy ve smyslu uvrhnutí nouze na vašeho nepřítele je mnohem snažší. Mějte však na paměti, že každé použití negativní magie je riskantní. Pokud si nejste ze svým záměrem jistí, nebo pokud má váš protivník účinnou obranu, můžete si zadělat na velké potíže.

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Myslič Myslič | Web | 31. října 2014 v 15:16 | Reagovat

To rozdělávání "nouzového ohně" je nádherně vidět ve filmu "Prastará Rus". Čas: 28:16 http://www.youtube.com/watch?v=OrVP61YPMK8

2 Miky Miky | E-mail | Web | 31. října 2014 v 19:42 | Reagovat

A tady je současné rozdělávání živého ohně. Je to hned na začátku, ale stojí za to, kouknout se na celé video : https://www.youtube.com/watch?v=Ri0rx7Sd9x0

3 Malleus Malleus | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 14:33 | Reagovat

Cením si zdejšího seriálu o runách. Texty jsou zajímavé a přínosné. Kresby zase zručně vyvedené. Četl jsem rozhovor v samhainovém věstníku. Je škoda, že runová kniha nebyla vydána.

4 Miky Miky | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 19:10 | Reagovat

[3]: Třeba ještě bude. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama