NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 5.

1. října 2014 v 8:46 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA URUZ
Význam : fyzická síla, zkouška, překážka.Runa Uruz představuje překážku, zkoušku nebo výzvu, která se postavila do vašeho života. Pokud jste Runu nevytáhli v obrácené poloze, nebo v blízkosti jiných "špatných" Run, máte slušné šance v této výzvě obstát. Ve skutečnosti může jít o zkoušku v pravém slova smyslu např. maturitu, přijímací pohovor apod., anebo o nějaký nepříjemný úkol, který od vás bude vyžadovat překonání sebe sama. Může jít také o "měření sil" s nějakým sokem či konkurentem. Hodně bude záležet na tom, jak se na výzvu připravíte a jakou strategii zvolíte.
Název Runy Uruz se překládá jako Pratur nebo Zubr, což nám napovídá, že Runa v sobě skrývá magickou býčí sílu. Je to tatáž síla, kterou se výrobci dnes populární energetických nápojů snaží dostat do svých drinků tím, že do nich přidávají látku zvanou taurin, která se získává ze žluči býků. Pratur i zubr jsou nádherná zvířata, která u nás kdysi volně žila a zubři se v současnosti do našich lesů v oblasti Ralska opět vrací! Měření sil s divokým lesním býkem bývalo pro mladé muže u mnohých národů příležitostí dokázat svou odvahu a sílu a někde býval takový zápas i součástí iniciačních rituálů. Nejstarší doklady o takové zkoušce pocházejí z období mínojské kultury (asi 2700 - 1450 př. n. l.). Zde mladí Mínojci dokazovali svou nebojácnost a zdatnost tak, že přeskakovali útočícího býka přes hřbet.

Mínojský pečetní prsten z vyobrazením přeskoku býka.

Dnešní španělské býčí zápasy mají zase svůj původ v římských hrách, při kterých se býkovi stavěl ozbrojenec v aréně. První býčí zápas se prý ve Španělsku konal v 1. stol. n. l. za vlády římského císaře Claudia. Podobné zkoušky, v nichž muži bojovali s divokým zvířetem (zubrem, medvědem, kancem) znali ale i "barbarské" národy na severu od Alp. Vzpomeňme jen na našeho Bivoje, který si svým hrdinským vítězstvím nad divočákem vysloužil ruku pohanské kněžky a léčitelky Kazi, která byla sestrou bájné kněžny Libuše. Zubra jsem v lese ještě nepotkal, ale divočáky už několikrát a opravdu obdivuji odvahu našich předků, kteří se těmto zvířatům stavěli jen s kopím v ruce. Ačkoli na mě divočáci nikdy neútočili, měl jsem při dvou opravdu blízkých setkáních, jak se říká, srdce až v krku. Julius César ve svých záznamech popisuje, že u Germánů vítěz nad lesním býkem nosí potom na veřejnosti jako důkaz statečnosti jeho rohy a je ve společnosti všeobecně obdivován. Obstojíte-li ve zkoušce, kterou signalizuje Runa Uruz, vynese vám to tedy pravděpodobně nějaký titul, nebo alespoň uznání od ostatních.
Zajímavý příběh o zápase s běsnícím turem nám vypráví také Sága o legendárním vikingovi Ragnarovi Huňaté Nohavici (Ragnar Loðbrok). V Sáze se dočteme o tom jak si Ragnar znepřátelil švédského krále Eysteina, když odmítl pojmout za svou ženu jeho dceru. Dva z Ragnarových synů, Eirík a Agnar se rozhodli, že se svého otce zastanou, shromáždili velké vojsko a na Švédsko zaútočili. Švédové ale postavili do čela svých šiků posvátnou krávu, kterou chovali v největší tehdejší švédské svatyni v Uppsale. Kráva byla nadána kouzelnou mocí. Její řev naháněl útočníkům hrůzu a přiváděl je k šílenství v němž se napadali mezi sebou navzájem. Kráva pak svými ostrými a dlouhými rohy velké množství očarovaných válečníků pozabíjela a o zbytek se postarali Eysteinovi muži. Padl i Agnar a jeho bratr Eirík byl popraven. Když se to dozvěděla jejich matka Áslug, vyzvala zbylé Ragnarovy syny, aby své bratry pomstili. Ti se ale zprvu zdráhali pomstu vykonat. Nejstarší Ragnarův syn Ívar své matce řekl : "Nestačí bojovat jen s lidmi, nejdřív je nutné utkat se s čarodějnou mocí a teprve potom s králem. Takovému nebezpečí nechci vystavit ani sebe, ani svou družinu." Áslung ale stále naléhala a tak nakonec bratři vypluli a Ívar ve velké bitvě posvátnou běsnící krávu zabil. Celá bitva skončila vítězstvím Ragnarových synů a zabitím krále Eysteina.
Runa Uruz často představuje těžkou překážku, která nám stojí v cestě za uskutečněním našeho cíle. Objeví-li se v našem výkladu, musíme počítat s tím, že budeme muset napnout veškeré síly, abychom dosáhli toho za čím jdeme. Podaří-li se nám ovšem ve zkoušce obstát, vyslouží nám to mezi lidmi respekt a naše pozice se upevní.
V magii můžeme Uruz použít při kouzlech, které mají dodat odvahu, sílu a také tělesné zdraví. Runa Uruz výborně posiluje zejména kosti a svaly. Hodí se k očarovávání vody, kterou pijeme jako posilující nápoj během rekonvalescence po chřipkách apod.
V pozitivním smyslu můžeme Uruz použít jako posilující znak na ochranný amulet, ve smyslu negativním můžeme s její pomocí klást překážky do cesty našich protivníků.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ozzro Ozzro | Web | 4. října 2014 v 21:16 | Reagovat

Tak to vypadá, když čtu tyto články, že asi vytáhnu ty runy, který jsem si koupil a začnu studovat. Ale to, co mě nejvíc uchvacuje jsou ty obrázky. To je prostě skvostný.

2 Miky Miky | E-mail | Web | 5. října 2014 v 9:46 | Reagovat

[1]: Runy vytáhni a studuj. Sáhni do původních zdrojů, jako jsou Eddy a severské ságy a čeká tě spousta nových poznatků a podnětů a možná i setkání se severskými bohy. :-)

3 Honza Honza | 9. srpna 2016 v 18:16 | Reagovat

Obrázky jsou nádherné :-)

4 Adonis Adonis | E-mail | 30. července 2019 v 8:19 | Reagovat

Máte tam chybku, tuři nemají řezáky v horní čelisti... :-)

5 MoniaY MoniaY | E-mail | 24. února 2020 v 22:30 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama