NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 6.

6. října 2014 v 22:16 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA THURISAZ
Význam : drtivá síla, past nebo ochrana.Pokud představovala Runa Uruz velký, avšak zvládnutelný problém, představuje Runa Thurisaz zdrcující a chaotickou sílu, kterou, postaví-li se proti nám, nemáme většinou bez následků šanci ustát. Destruktivní síla Runy může ale samozřejmě pracovat i v náš prospěch, jako vždy záleží na tom, v jaké poloze a v sousedství jakých znaků je tažena. Název Runy Thurisaz se překládá jako Trn, nebo jako Obr (Thurs). Anglosaská Runová báseň říká, že : "Trn je velmi ostrý, a se zlou se potáže, kdo se za něj zachytí, a ještě hůře dopadne ten, kdo do trní spadne." Norská a Islandská Runová báseň ve shodě říkají, že obr představuje neštěstí, soužení a nemoc a to zejména pro ženy. Možná to souvisí se zmínkou ze Ságy o Hervaře, kde se píše, že thursové si kdysi rádi vybírali své ženy u lidí. Na kartu jsem proto nakreslil náhlé setkání dívky s obrem mezi skalami. Dívce se však na hrudi houpe ochranný symbol Thorova kladiva. Bůh Thor je v severské mytologii vykreslen jako velký obrobijec a symbol jeho hromovládného kladiva Mjöllnir (Mlýn, Mlat), zahání podle Skandinávců od člověka všechny zlé síly. V pozitivním smyslu představuje Runa Thurisaz právě Thora a jeho kladivo a způsobuje bolest a zmatek nikoli u lidí, ale u nepřátelských sil, které by chtěly člověka ohrozit. V magii lze Runu Thurisaz úspěšně použít jako znak, který od vás odráží zlé síly a vrací je k tomu, kdo je na vás vysílá. Tuto Runu by bylo možné použít i k čistě negativní magii, tedy k útoku či kletbě, ale toho bych se raději vyvaroval. Thurisaz představuje mocnou destruktivní energii, kterou není snadné ukočírovat a pokud nejste opravdu zkušení, snadno se tato síla obrátí proti vám.
Obří, nebo chcete-li trollí Runa, byla kdysi velice obávaná a i jen pohrůžka, že jí bude použito, často vykonala své. V eddické básni Skirnirmál (Skírniho cesta) vysílá bůh Frey svého sluhu Skírniho ke krásné dívce Gerdě s nabídkou sňatku. Skírni Freyovým jménem nabízí nejprve krasavici vzácné dary (zlatá jablka, kouzelný Ódinův prsten, drahocenný meč), ale dívka nabídku stále tvrdošíjně odmítá. Skírni, při představě, že by se měl vrátit ke svému zoufale zamilovanému pánovi s nepořízenou, začne Gerdě vyhrožovat kletbou. Ve chvíli, kdy říká : "Thursovu runu ti vyryji a tři jiné: chlípnost, posedlost, žádost. Mohu je vymazat, jak jsem je vyryl, bude-li toho třeba.", se Gerda zalekne a nabídku sňatku přijme. Zmínka o chlípnosti, posedlosti a žádosti se nám vyjasní až v kontextu celé kletby. Z textu Skirnirmálu vyplývá, že prokletí má zapříčinit, že Gerdu bude stále spalovat nenaplněná sexuální touha, ale jedinými jejími nápadníky budou nadále pouze odporná stvoření. Viz. Například verš 31. : "S tříhlavým obrem se těšit budeš, anebo muže nebudeš mít. Žár lásky ať tě sžírá, představa slasti souží, buď jako bodlák, vyhozené býlí z otýpky obilí." Nebo verš 35. : "Obr Hrímgrímni ať tvé tělo uchvátí před mříží světa mrtvých. Tam ať ti pacholci pod kořeny stromu naplní krajáč kozí močí. Lepší nápoj ať nikdy nedostaneš, panno, podle svého přání, panno, podle svého přání." Zajímavým momentem je také to, že Skírni provádí svoji kletbu za pomocí čarovného prutu, pro který si došel do "svěžího hloží." Byl to tedy prut trnitý.
Připomeňme si ještě jednou slova Anglosaské Runové básně o pádu do trní. Ten, kdo se někdy prodíral šípkovými keři nebo ostružiním mi dá jistě za pravdu, že máloco je tak nepříjemné, jako trnité větvičky, které se obtáčí kolem vašich údu a rozdírají vám kůži do krve. Čím rychleji se chcete z takového trní dostat, tím hůře obvykle dopadnete. Když jsem v roce 2010 prolézal husté trnité křoví u Myslkova a hledal tamější Obětní kámen, prolil jsem u toho hodně krve a špičky trnů jsem ze svých lýtek dostával ještě po týdnu. Runa Thurisaz může ve výkladu představovat trnitou past, ve které jste se ocitli a za které se bolestně škrábete ven. Trny vás svazují, bodají a omezují váš pohyb. Pokud se necháte silou Thurisazu zastrašit a ztratíte-li vůli k cestě ven, může vás tato Runa naprosto rozložit a paralyzovat. Budete pak jako valkýra Sigrdrífa, na kterou bůh Ódin za její neposlušnost uvalil magický spánek za pomocí kouzelného trnu nebo jako Šípková Růženka, zajatá na svém hradě obrostlém trním. I když na vás někdy dopadne zdrcující síla špatných událostí, nezapomínejte, že prosekat se trním je možné. Vyžaduje to sice velkou námahu a odhodlání a bez bolestných následků se to neobejde, ale jde to.
Runa Thurisaz patří k těm nejsilnějším znakům, ale neměli bychom o ní smýšlet jako o Runě zlé. Destruktivní síly jako například různé živelné pohromy a nemoci jsou součástí přírody a lidského života a vždycky v sobě zahrnují i prvek obnovy a očisty. Je-li navíc síla Thurisazu správně uchopena může nám být i prospěšná. V léčitelství se například thursova Runa používá jako účinný prostředek na posílení činnosti srdce a málokterý runový znak dokáže podobně jako Thurisaz uštědřit tak citelnou ránu tomu, kdo by vám chtěl ublížit.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama