NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 7.

10. října 2014 v 4:30 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA ANSUZ
Význam : moudrost, inspirace, komunikace.


Ansuz je Runa zasvěcená Ódinovi, a to především jeho moudrosti a komunikačním schopnostem. Staroanglická Runová báseň říká : "Ústa jsou pramenem slov, moudrým přinášejí moudrost a radu, všem pak naději a poučení." Název Runy se překládá jako Bůh (Ás), nebo jako Ústa. Bůh Ódin, nejvyšší z rodu Ásů je mistrem v používání svých úst a slov. Je to velký básník a také čaroděj, který mistrně ovládá magii Galdru, tedy magii zaklínání a kouzelných písní. Snorri Sturluson o něm v Mladší Eddě říká, že : "mluvil tak důvtipně a obratně, že všichni, kdo ho poslouchali, měli jeho řeč za jedinou pravdu. Pronášel vše v rýmech, jak se dosud děje v umění, kterému říkáme básnictví. On a kněží jeho svatyně jsou nazýváni tvůrci písní, protože toto umění zavedli v severských zemích oni." Podle Snorriho dokázal Ódin svými kouzly způsobit, že jeho nepřátelé v bitvě oslepli či ohluchli, nebo byli ochromeni hrůzou. Když dlel mezi svými přáteli, měl Ódin naopak tak krásné a ušlechtilé vystupování, že se všem srdce smálo. Ódin je skvělý manipulátor, který svými slovy dokáže věci rozvázat i spoutat. V eddické básni Hávamál vyjmenovává Ódin osmnáct kouzelných písní, kterými vládne, a které Guido Von List a někteří esoteričtí runo-badatelé spojují s osmnácti znaky rozšířeného Vikingského futharku. Najdeme mezi nimi kouzla na ovládání živlů a počasí, kouzla válečná i léčitelská, kouzla na kříšení mrtvých i na získání lásky krásné ženy. Síla slov může být veliká.
Pokud nevěříte svým vyjadřovacím schopnostem a potřebujete učinit na někoho dojem svým proslovem, článkem nebo dopisem, použijte na posílení svých schopností Runu Ansuz. Objeví-li se tato Runa ve vašem věšteckém výkladu, značí to, že vám půjdou dobře veškerá vaše jednání. Lidé vám budou naslouchat a budou vám věřit. Objeví-li se ale Ansuz ve výkladu v obrácené poloze, značí to naopak nějaký komunikační zádrhel, nebo to, že se vámi pokouší někdo manipulovat. Runa Ansuz ale nepředstavuje pouze sílu slova a logického myšlení, ale také náhlou inspiraci. Ve výkladu může tedy také znamenat, že dostanete nový nápad, vyřešíte hádanku, nebo získáte jasný a nenadálý vhled do nějaké situace či problému. Ansuz může též signalizovat úspěch v nějaké umělecké činnosti. Napíšete dobrou báseň, či píseň nebo ohromíte přátelé svým vyprávěním. Ásové pili na posílení inspirace tzv. básnickou medovinu, kterou jim přinesl Ódin z doupěte obra Suttunga. Namalujte Runu Ansuz na láhev medoviny či vína a odložte ji pak s modlitbou "uzrát" na tři nebo devět dní na zvláštní místo na vašem oltáři. Vyrobíte si tak svou vlastní verzi básnického nápoje.
Obrázek na naší kartě znázorňuje Ódina stojícího u Mimirova pramene. Právě do této studnice vložil podle legendy Ódin jedno své oko a skrze ně od té chvíle nahlíží do hlubin veškeré moudrosti. Díky tomu se stal nejmoudřejším z bohů. Podobně prý ještě ve středověku obětovali někteří litevští muži své oko do tzv. Velniasova pramene. Jejich "mrtvé" oko pak patrně mohlo nahlížet do onoho světa a umožňovalo jim vidět do minulosti i budoucnosti. Jednoocí či slepí věštci a věštkyně jsou v evropském folklóru poměrně častými postavami. Za zmínku stojí například Proroctví slepého mládence, které je součástí našich Starých pověstí českých. Příběh popisuje setkání mládence s králem a císařem Karlem IV. , který slepci přímo říká : "Milý mládenče, soudím, že proto Bůh zbavil tvé oči světla, abys viděl do tmavé budoucnosti." Tato slova vystihují podstatu staré lidové víry, podle které je některým slepcům věnován bohem nebo bohy tzv. druhý zrak. Domnívám se, že známá bulharská vědma Baba Vanga, vděčila za svou popularitu zčásti právě tomu, že byla nevidomá. Na pozadí karty krouží také dva Ódinovi havrani, kteří putují světem a přinášejí odtamtud svému pánovi rozličné zprávy. Jména havranů Hugin a Mumin znamenají Mysl a Paměť a představují tak vlastně části Ódinovy duše, které jsou schopny pronikat do jiných světů a přinášet odtud důležité informace.
Po ničem Ódin nikdy neprahl více než po moudrosti. Byl ochoten pro ni mnoho obětovat a když jí dosáhl, rád si jí užíval ve vědomostních kláních. Severské ságy nám představují Ódina jako milovníka hádanek, který se často setkává s moudrými bytostmi a soutěží s nimi ve znalostech (např. v Sáze o Herváře, nebo v eddické Písni o Váftrúdnim). Moudrost však v sobě přináší i břímě poznání, že ne všechno na světě je radostné a spravedlivé. Dá se dokonce říct, že čím více toho víme, čím více nám docházejí souvislosti a čím dále dohlédneme, tím méně jsme schopni se bezstarostně radovat. Svědectví o tom nám podávají nesmírně hluboká Ódinova slova, která najdeme v Hávamálu :

"Skromně moudrý člověk měl by být-
Po přílišné moudrosti netužte;
Srdce člověka zřídka šťastné je,
Je-li ten člověk doopravdy moudrý.

Skromně moudrý člověk měl by být-
Po přílišné moudrosti netužte;
Nemůžete-li daleko do budoucnosti dohlédnout,
Pak žít můžete bez starosti."


Runa Ansuz je Runou moudrosti, komunikace a inspirace. S její pomocí můžeme mnohého dosáhnout a mnohé pochopit. Mějme však na paměti, že poznání pravdy nemusí být vždy příjemné.

.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama