NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 8.

13. října 2014 v 7:09 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA RAIDO
Význam : pohyb, cesta, přesun.Runa Raido představuje energii pohybu. Objeví-li se znak Raido ve vaší věštbě, může to znamenat, že vás čeká cesta, nebo že se někam ve fyzickém, psychickém či spirituálním smyslu přemisťujete. Bližší informace o tomto pohybu "odněkud někam" se dozvíte z dalších runových znaků, které se ve výkladu objeví. Padne-li poblíž Runy Raido například předchozí Runa Ansuz, půjde spíše o posun v rovině intelektuální, nebo spirituální, Runy Fehu, Ehwaz nebo Laguz mohou naznačovat cestu za někým nebo někam v rovině fyzické a Runa Othila může znamenat přestěhování. Možností je mnoho. Význam pojmu Raido se překládá jako Jízda na koni. Kůň zde reprezentuje dopravní prostředek, nebo souběh událostí jež vás někam směřují a přesouvají. Pokud je Runa ve správné pozici, pak máte jako jezdec otěže ve svých rukou a na směřování vaší cesty podílíte. Pokud je Runa přetočena hlavou dolu, ocitli jste se ve víru událostí nad kterými jste ztratili vliv, nebo se na vaší cestě objevily překážky.
Na naší kartě je vyobrazen Ódin řítící se vzduchem na svém osminohém koni Sleipnirovi. K tomuto koni přišel Ódin zvláštním způsobem. Když kdysi bohové budovali svůj palác v Ásgardu, najali si na stavbu pevné a nedobytné hradby obra z Jötunheimu. Obr si vyžádal za svou práci odměnou krásnou bohyni Freyu a také slunce a měsíc. Bohové se poradili a odměnu obrovi přislíbili, pokud stavbu stihne za jedinou zimu. Nikdo totiž nevěřil, že by to jötun dokázal. Obr měl ale kouzelného a nesmírně silného koně Svadilfariho, který tahal na stavbu kámen a všechno šlo jako po másle. Bohové se už báli, že budou muset dodržet svůj slib, ale Loki se proměnil v klisnu a Svadilfariho ze stavby odlákal. Bohové tedy vyhráli, ale Lokimu se po čase narodilo hříbě z osmi nohami, ze kterého vyrostl ten nejrychlejší kůň na světě, na kterém od té doby jezdí sám Ódin.
Na obrázku za Ódinem se tyčí kosmický strom Yggdrasill a v dolní části karty se objevují Runy Isa a Sowulo. Islanská Runová báseň, vztahující se k Runě Sowulo, připomíná kontrast mezi sluncem a ledem : "Slunce je štítem nebes a třpytivou září a odplatou pro led." Isa je symbolem ledu a strnulosti, Sowulo představuje sílu slunce a ohně. Vzpomenete-li si na nordický příběh o stvoření, pak právě síly ledu a ohně daly na počátku do pohybu celé stvoření. Složíme-li dohromady Runu Isa a Sowulo, vznikne nám Runa Raido - jízda, pohyb. Nenechte se zmást tím, že je zde znak Sowulo přetočen kolem své svislé osy, to není u runových nápisů a složenin podstatné. Zoltán Szabó k tomu ve své knize o Runách poznamenává : "Runy jsou jako lidé a jako takoví se mohou volně pohybovat. Jak ukazují nalezené runové spisy, je směr písma celkem libovolný. Písmo může probíhat zleva doprava, ale stejně tak i zprava doleva. V posledním případě se runy "obrátí", to znamená, že se zrcadlí podél své osy a máme před sebou "obrácené runy". Jednotlivé obrácené runy mohou stát též ve zleva doprava probíhajícím písmu a naopak. Navíc může tah písma hadovitě měnit směr tak, že runy druhého řádku stojí vzhůru nohama, zde se runy "převrátí" a nazývají se "převrácenými runami". Také tyto runy se mohou objevit uvnitř normálního písma a obráceně. Nakonec mohou být "spojeny" dvě nebo více run, čímž vzniknou "runy spojené".
Obrázek Ódina pohybujícího se na koni Sleipnirovi na pozadí Yggdrasillu je odkazem na takzvané šamanské cestování. Běžnou praxí šamanismu je spirituální cesta, při které se šaman pohybuje ve změněném stavu vědomí za pomocí svého silového zvířete napříč duchovními světy. V severogermánské mytologii byl nejzdatnějším poutníkem mezi světy právě kůň. Jedině toto zvíře dokázalo překonat hranice zásvětí. Freyův sluha Skírni překonal na svém koni plamenný val chránící sídlo krásné Gerdy a Ódinův syn Hermod přeskočil na svém koni dokonce kouzelnou mříž chránící říši bohyně Hel. Kosmický strom z našeho obrázku, jeho kmen, větve a kořeny pak představují cesty, kterými je možno se na spirituální pouti vydat. V jistém smyslu je samotný strom vlastně "koněm", který nás do jiných světů přenese. V této souvislosti není bez zajímavosti, že slovo Yggdrasill se překládá jako Yggův (tj.Ódinův) kůň. V závěrečné části knihy si ještě povíme, jak cestu do duchovních světů uskutečnit. Pro šamanského praktika může být totiž ve věšteckém výkladu Runa Raido i výzvou, aby takovou cestu podnikl.
V magii nám Runa Raido pomáhá dát věci do pohybu. Amulet se spojeným znakem Raido a Algiz nás bude ochraňovat na našich cestách. Spojíte-li Runu Raido se znakem Thurisaz nebo Hagalaz, můžete naopak nějakou cestu zrušit nebo zablokovat. Cítíte-li se ztraceni a dezorientováni, můžete požádat duchy této Runy, aby vám pomohli nalézt správnou cestu.


.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Iva Iva | E-mail | 5. dubna 2016 v 10:14 | Reagovat

Prosím, mohl byste mi doporučit nějakou knihu o Runách, kterou sám uznáváte? ( výklady, rituály, věštby..)?

Děkuji, i když možná přesahuji Váš rámec viz úvod stránky :-)

2 Miky Miky | 6. dubna 2016 v 7:25 | Reagovat

[1]: Z toho, co vyšlo v češtině mám nejraději Nordické runy od Paula Rhyse Moutforta.

3 Iva Iva | E-mail | 6. dubna 2016 v 8:13 | Reagovat

Moc děkuji za váš čas, pokusím se ji nějak sehnat. A špatně jsem před tím prohledala váš web, takže už jsem u vás našla co hledám. Omluva za mou nepozornost a díky za odpověď-
Iva

4 Palo Palo | E-mail | 26. ledna 2017 v 8:55 | Reagovat

Dobrý den, chcem si dat tatoo mien svojich synov na krk,a potrebujem radu,chcem aby pri menach mali aj Runy prisluchajuce im v čertogu Slovansko-arijskeho kalendáru.Moja otazka je,či im to nemože nejak uškodiť a zaujíma vaš názor,či môžu byť Runy zobrazene pri menách.DAKUJEM

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama