NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 9.

16. října 2014 v 4:39 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA KENAZ
Význam : poznání, osvícení, žár.Slovo Kenaz znamená v překladu Pochodeň. Tato Runa je v některých svých aspektech podobná tarotové kartě Poustevník, na které bývá obvykle zobrazen muž v kápi, který drží nad svou hlavou lucernu. V dobách, kdy ještě lidé neznali elektřinu, bývala pochodeň nejčastějším nástrojem, který přinášel světlo do temnot. Lidé si pochodněmi svítili v noci na cestu, nebo je upevňovali do držáků na stěny a osvětlovali jimi místnosti. Dnes pochodně již nepotřebujeme a přesto je stále rádi používáme při různých slavnostech, protože skutečný oheň má své nezaměnitelné kouzlo a při výjimečných příležitostech dokáže navodit výjimečnou atmosféru. V časech, kdy jsem trampoval a skautoval, jsem mnohokrát smolné pochodně vyráběl a mnohokrát seděl u slavnostního ohně, který byl zapálen pochodněmi ze čtyř světových stran.
Staroanglická Runová báseň, ve které se říká : "Pochodeň poznáme podle jejího plamene, který osvětluje a svítí, kdekoli se sejdou ušlechtilé duše.", nám napovídá, že Runa Kenaz symbolizuje i osvíceného a jasného ducha a přátelské teplo lidského společenství. Kenaz tedy představuje nikoli pouze opravdový oheň, ale také vnitřní plamen, kterým hoří lidé, kteří jsou pro něco zapáleni. Touto symbolickou pochodní může být nějaká významná idea a sdílená moudrost, o kterou je třeba pečovat, a kterou je také možno jako pochodeň předávat.
Jiným významem této Runy je to, čemu se někdy říká sexuální plamen a proto je její patronkou krásná, svůdná a zároveň moudrá bohyně Freya. Podle starých legend nebylo boha, obra, trpaslíka nebo lidského muže, který by po Freye nezatoužil. Ve výkladu může Runa Kenaz znamenat, že bude do nějakého našeho problému vneseno světlo a my pochopíme něco důležitého. Ve vztazích značí Kenaz vášeň a jen okolní runové znaky nám ukážou, zda bude tato vášeň náš vztah budovat či ničit. O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale špatný pán. Totéž platí i o Runě Kenaz. Ve správné poloze je znamením tepla a světla v pozitivním smyslu, v obrácené poloze je spalujícím žárem. Na tuto skutečnost upozorňují norská i islandská Runová báseň, které o Kenazu hovoří jako o palčivém vředu. Obrácený Kenaz může znamenat žárlivost nebo posedlost. Objeví-li se v sousedství obrácené Runy Kenaz Runa Naudiz značí to nějakou závislost. Jsou-li například pohromadě obrácená Runa Kenaz a Runy Naudiz a Pertho, bude to závislost hráčská.
Někteří vykladači vnímají Runu Kenaz také jako symbol kovářské výhně, ve které je tvarováno železo a drahé kovy. Staroseverská mytologie je plná příběhů o trpasličích kovářích, kteří v plamenech výhně vytváří řadu mocných kouzelných předmětů, které pak slouží hrdinům a bohům. Kenaz je tedy, kromě jiného, symbolem transformace a vnitřní výhně, která nás přetaví a posune k novým úkolům a cílům. Objeví-li se Runa Kenaz v našem výkladu, může to tedy znamenat také osvícení nebo zasvěcení. V běžném smyslu však znamená Runa Kenaz především vůli a zápal do něčeho a také příliv nové energie. Kenaz nás probouzí z letargie a poskytuje bezpečný prostor pro každé vaše konání.
Potřebujete-li zahřát, dodat si naděje a elánu, pak použijte v magii Runu Kenaz. Potřebujete-li zchladit něčí vztek, použijte obrácenou Runu Kenaz obklopenou Runami Isa a Laguz. Stejné Runy lze použít i na léčbu vředů, horečky a popálenin.

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama