NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 14.

3. listopadu 2014 v 19:57 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA ISA
Význam : stagnace, chlad, zamrznutí.Germánské slovo Isa znamená Led a v moderní angličtině ho dodnes používáme v mírně pozměněném tvaru Ice. Led je symbolem chladu, zatuhnutí a nehybnosti. Ukáže-li se tato Runa ve výkladu, pak se zjevně něco zadrhlo. V závislosti na okolních tažených Runách může jít o ochlazení vztahů, či zmrazení nějakých podniků či plánů. Staří seveřané znali sílu ledového živlu velice dobře a věděli, že s ním nejsou žádné žerty. Led personifikovaný do podoby ledových obrů představoval děsivé síly, které nebylo v lidské moci zvládnout. V pozitivním smyslu lze, ale občas Runu Isa vyložit také jako čas klidu a odpočinku. Každopádně je tato Runa vždycky znamením toho, že nějaký děj nebo pohyb se zastavil.
Obrázek na kartě představuje takzvaného muže z ledovce, kterého zná celý svět pod jménem Ötzi. Tělo tohoto muže čekalo v Ötztalských Alpách celých pět tisíc let na své objevení, přikryté vrstvou ledu. Ötzi skonal v horském sedle poblíž rakousko-italských hranic poté, co byl střelen šípem do zad. Na kartě jsem zachytil raněného Ötziho, který leží na zádech a pomalu umrzá, zatímco se na něj začínají snášet sněhové vločky, které ho přikryjí jako ledový sarkofág. Těžko bych hledal pro Runu Isa přiléhavější motiv.
Zajímavostí je, že Ötziho domovinou byla oblast severní Italie, která se o několik tisíc let později stala kolébkou tzv.severoitalských druhů písma. S těmito druhy písma se zde někdy ve 2 - 1.století před naším letopočtem setkali Germáni. I při pohledu laickým okem lehce zjistíte, že mezi italickými písmy a germánskými Runami jsou značné podobnosti. Severoalpská písma se tedy s velkou pravděpodobností stala inspirací pro germánské šamany, kteří z nich úpravami a doplněním vytvořili svojí vlastní verzi magické abecedy, kterou dnes známe jako Runy.
Ale vraťme se zpátky k ledu a Runě Isa. Pokud máte ještě v paměti naše povídání o světovém stromu Yggdrasillu, vzpomenete si možná i na to, že jeden z jeho tří kořenů vyrůstá v Nilfheimu, tj. říši ledu, jinovatky a temnoty. U tohoto kořene se nachází studnice Hvergelmi, ze které vyvěrá 12 ledových řek. Říkali jsme si, že tato studnice symbolizuje trvalou hrozbu zkázy. Ztělesněním této hrozby je i had Nidhögg, který žije u ledové studny a neustále nahlodává strom světa odspoda.
Mnoho současných pohanů cítí, že energie Runy Isa je spojena také s ledovou bohyní Skadi, která se díky sňatku s bohem Njördem stala velmi známou a uctívanou. Skadi, jejíž jméno znamená Zkáza, je znamenitou válečnicí a lovkyní. Jejím domovem jsou arktické pustiny a nekonečné severské lesy. Bývá znázorňována jako lukostřelkyně a lyžařka provázená vlky, polárními medvědy a jinými zvířaty. Ve starých dobách jí byly zasvěceny některé posvátné háje a i dnes je navzdory své chladné a drsné povaze mnohými pohany ctěna.
V magii můžeme Runu Isa použít k zastavení zlých událostí, které nám přerůstají přes hlavu. Runa Isa má sílu takové věci zmrazit a poskytnout nám čas pro odpočinek a získání nových sil.

.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama