NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 15.

9. listopadu 2014 v 8:10 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA JERA
Význam : sklizeň, odměna za vykonanou práci, hojnost.Slovo Jera znamená doslova "Rok", avšak všechny dochované Runové básně hovoří shodně o sklizni. Staroanglická Runová báseň například říká : "Doba sklizně přináší radost, když bohyně Země nás obdaruje svými plody." V Norské Runové básni se dozvíme že "Doba sklizně přináší hojnost, protože Frothi (alternativní jméno boha Freye) je štědrý!" A v Islandské básni se dočteme, že "Doba sklizně přináší zisk a vrcholící léto a dozrávající pole." Slovem Jera (Rok) je zde tedy míněn především roční zemědělský cyklus, který začíná orbou a setím, pokračuje hnojením, zavlažováním, pletím a ochranou před škůdci a vrcholí slavnostním časem, kdy jsou sklízeny plody celoroční práce. Kromě té lidské dřiny je však úroda závislá také na počasí a jiných přírodních podmínkách, které si lidé všech zemědělských kultur vždy personifikovali do božstev plodnosti a vegetace. Rodinu vegetačních božstev tvořili v severské mytologii především Vanové. Jednalo se zejména o dvojici Njörd a Njörda (Nerthus) a jejich děti Freye a Freyu. Posvátné sexuální spojení těchto božských dvojic přenášelo svoji plodivou sílu na veškerou pozemskou vegetaci a bylo zárukou nové úrody. Nejvýznamnějším evropským svátkem, který oslavoval spojení plodnostních božstev byl a dodnes je, Beltine. Tento svátek má sice keltský původ, ale stavění májek a nevázané ohňové slavnosti postupně zdomácněly i u dalších evropských národů, včetně těch slovanských a germánských. Ačkoli si sexuální symboliku májového stromu, který protíná ozdobný věnec dnes už uvědomuje málokdo, zábava u beltinovských ohňů je dodnes často stejně rozpustilá, jako u našich dávných předků. Stále bývá doprovázena veselím, popíjením alkoholických nápojů i milostnými hrátkami. Nelze se divit, že se májové oslavy po celá staletí ocitaly pod palbou zákazů a kritiky přísné katolické církve. Uvědomíme-li si starobylost tohoto svátku, jehož počátky jistě sahají do doby před naším letopočtem, nelze neužasnut nad jeho životností.
Runa Jera je ale více spojena se svátkem dožínek a s podzimní rovnodenností, tedy se svátky díkuvzdání za sklizeň a úrodu. Obrázek na kartě představuje bohyni Freyu a boha Freye, kteří se chystají si společně s lidmi připít na oslavu hojné úrody. Ve výkladu je Runa Jera většinou pozitivním znamením, které naznačuje, že vás čeká období hojnosti. Tato hojnost však obvykle nepřichází sama od sebe, ale je výsledkem a zúročením nějaké naší dlouhodobější práce. Jera tedy může také docela dobře znamenat, že se blíží vyvrcholení nějakého projektu, nebo nějaké významné jubileum. Pokud je ovšem tato Runa obklopena nějakými méně pozitivními Runami, může být i znamením, že plody, které sklidíme budou hodně hořké. Pokud jsme zaseli vítr, sklidíme prostě bouři.
V magii můžeme Runu Jera použít jako "palivo", které nám pomůže vytrvat v naší každodenní práci a dovést nás až k úspěšnému zakončení našich projektů. V negativní magii nám může naopak Jera pomoci, něco pomalu a nenápadně bořit.

.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama