NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 16.

12. listopadu 2014 v 7:52 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA EIHWAZ
Význam : radikální změna, přechod z jednoho stavu do druhého, smrt.Runa Eihwaz je magickým znamením, které nám pomáhá navazovat kontakt s duchy a bohy Horního i Dolního světa. Samotný znak Runy Eihwaz připomíná šipku, která míří jedním svým koncem nahoru a druhým dolu. Je proto pozoruhodné, že slovo Eihwaz znamená v překladu do češtiny Tis, tedy strom, jehož tvrdé, ale pružné dřevo, sloužilo po staletí k výrobě skvělých luků. Tis je totiž zároveň i jedním z druhů stromů, které byly v evropském prostoru považovány za symbol stromu života, který protíná světy. Vedle tisu, to byl například jasan, o kterém jsme už mluvili, u Slovanů dub a na Sibiři např. modřín a bříza. Grafická podoba Runy Eihwaz, představující vertikální osu, která naznačuje směr nahoru i dolu, mi proto připadá mimořádně přiléhavá.
Tis byl ovšem takřka všude považován nejen za strom života, ale také za strom smrti. Všechny jeho části, jehlice, kůra i semena, jsou totiž smrtelně jedovaté. Jedlé jsou pouze měkké části červených bobulí, je přitom ale třeba dát pozor, abyste nerozkousali pecky. Tisový jed (taxin) je velmi silný. Dr. Milada Lautererová ve své knize "Nebezpečné rostliny" uvádí, že byly pozorovány otravy mladých koní, kteří se při okusování čerstvých výhonků na místě skáceli. Sám si vzpomínám na jeden případ, o kterém informovala před pár lety média, kdy zemřela mladá dívka, které někdo namluvil, že čaj z tisových větviček pomáhá při hubnutí. Slyšel jsem také, že naši předkové používali jed z tisu na hroty tzv. otrávených šípů. Pověst tohoto jedovatého stromu přispěla k tomu, že býval zasvěcován temným bohyním a bohům, jako jsou Hekaté, Caileach, Morana nebo Ódin a Saturn. V Anglii rostou nejstarší tisy zpravidla na hřbitovech. Dříve se mělo zato, že zde byly tisy našimi předky úmyslně vysazovány, dnes se mnozí přiklánějí k tomu, že pohřebiště se naopak úmyslně zakládala tam, kde už tisy již rostly, neboť tato místa byla vnímána jako posvátná.
Ačkoli je tis svojí podstatou hluboce propojen se smrtí a podsvětím, symbolizuje zároveň dlouhověkost a věčnou kontinuitu žití. Jak je to možné? Není to pouze tím, že patří mezi stále zelené, neopadavé dřeviny. Větší zásluhu na tom mají jeho neobyčejné vlastnosti, které činí tis prakticky nesmrtelným. Je totiž známo, že se starým tisům časem ohýbají spodní větve k zemi, tam zakořeňují a dávají vyrůst dalším kmenům. Když původní kmen zestárne a začne zevnitř trouchnivět, pokračuje v růstu jeden z jeho dceřiných kmenů, který je geneticky shodný s kmenem původním. I bez této vlastnosti ale dosahují tisy neuvěřitelného stáří. Z Anglie známe jedince staré 2000 let a možná i více! Přesné stáří se u tisu určuje nesnadno, neboť je zjištěno, že tis dokáže na mnoho let, dokonce staletí zcela zastavit svůj růst a přitom žít vesele dál. V Totteridge na severu Londýna roste zdravý tis, který nezměnil od roku 1671 kdy byl poprvé měřen obvod svého kmene ani o milimetr. V květnu roku 2012 jsme s mými pohanskými přáteli navštívili památný tis, který roste v zámeckém parku ve Vilémovicích. O tomto stromu se říká, že je starý 2000 let a pamatuje dobu, kdy žili v naší zemi ještě Markomani. Myslím, že v tomto případě je stáří stromu trochu nadsazené, ale přesto pro mě bylo setkání s tímto mohutným tisem velkým zážitkem.


Tis ve Vilémovicích.


Na kartu Runy Eihwaz jsem namaloval starý tis rostoucí na mohylovém pohřebišti. Pohřebiště je součástí posvátného tisového háje, který je zobrazen jako temné siluety stromů v pozadí. Mohyly i tisy symbolizují posvátné spojení s bohy a duchy předků. Severské ságy nás informují o staré praxi, tzv. sezení na mohylách, pomocí kterého staří pohané komunikovali se zásvětní říší. Sága o Thorleifovi Jarlsskaldovi nám například vypráví příběh, v němž pasáček Hallbjorn usnul na mohyle slavného skalda (básníka) Thorleifa, ten se mu zjevil a naučil ho básnickému umění. Pokud stojíte o spojení se světem duchů, pracujte s Runou Eihwaz. Ona je klíčem k branám do jejich světů.
Ve věštebném výkladu patří Runa Eihwaz k těm obávanějším znakům. Může totiž oznamovat něčí smrt. Nemusí jít ale doslova o úmrtí, může se jednat jen o absenci života. Hned to vysvětlím. Jednou jsme s manželkou zjišťovali pro jednu naší blízkou známou jestli není těhotná. Nebyla si totiž jistá a těhotenský test nebyl po ruce. Manželka vytáhla z baličku tarotů namátkou kartu a všichni jsme se zděsili. Byla to karta Smrt. Co to znamená? Je to znamení velké změny, která nastane s narozením dítěte? Nebo to znamená nějaké těhotenské komplikace a smrt matky či dítěte? Nevěděli jsme. Zkusil jsem tedy vytáhnout ještě kámen s Runou a moje ruka vylovila právě Eihwaz. V tu chvíli mi to došlo. Ptali jsme se jestli je naše známá těhotná a Tarotové karty i Runy nám odpověděly, jak nejlépe dovedly, že ne. Protikladem nového života je přeci smrt. Následující těhotenský test nám náš výklad potvrdil, početí se nekonalo. Mnohem častěji než smrt nám bude ovšem Runa Eihwaz představovat nějakou velkou změnu, jako je stěhování, změna zaměstnání, ukončení vztahu apod. Jedna etapa vašeho života zřejmě končí a začíná druhá. Něco se přežilo a vy musíte jít dál.
Kromě propojení s říší duchů můžeme Runu Eihwaz v magii použít k zastavení či ukončení nějaké zlé situace, nebo jako pomoc při přechodu do nějaké nové životní fáze.


.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama