NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 18.

25. listopadu 2014 v 16:31 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA ALGIZ
Význam : ochrana, bezpečí, odvrácení útoku.
Jméno této Runy může souviset buď s germánským slovem "alhiz", což znamená "los"(zvíře, ne loterie), nebo s německým slovním kořenem "algix", což znamená "ochrana". Obě varianty jsou možné, neboť Runový znak svým tvarem nápadně připomíná losí paroh a je odedávna užíván jako ochranné magické znamení. Los je největším druhem jelenovité zvěře. Dospělý samec může vážit až 600 kg a samotné paroží i 20 kg. V kohoutku dosahuje los velikosti dvou metrů. Jen pro představu uvedu případ, který se stal v roce 1994 u Zárybničné Lhoty, tedy asi 3 km od místa, kde bydlím. Osobní automobil se zde na státní silnici střetl z dvouletým samcem losa. Odcituji z časopisu Myslivost 8/96 , který o této události pojednával : Řidič favoritu konstatoval, že se před ním "něco" objevilo, potom ucítil už jen náraz. Automobil losa vlastně podjel a jen střechou mu narazil do břicha. Automobil odhodil náraz do příkopu, ale řidič i spolujezdec utrpěli naštěstí jen lehká zranění. Los, který se přes auto převalil si, ale žel bohům přelámal páteř a zemřel. Dovedete si ale představit zvíře, které se dá takřka podjet autem? Setkat se s takovým gigantem ve volné přírodě tváří v tvář musí být ohromující zážitek. Nedivím se, že se toto zvíře, budící respekt již svým vzhledem, stalo symbolem síly a obrany proti zlu.
Se znakem, kterému Germáni říkali Algiz se na našem území setkáváme už na hliněných keltských nádobách pocházejících z třísovského oppida v Jižních Čechách. Ačkoli se někteří odborníci domnívají, že se jedná jen o hrnčířskou značku, historička Anna Bauerová ve své knize Zlatý věk země Bójů vyslovila názor, že se jedná spíše o magický znak, který měl chránit cenný obsah nádoby. Etnografické poznatky hypotézu Anny Bauerové podporují. Tvar Runy Algiz je totiž součástí ochranných ornamentů, vyskytujících se na lidových předmětech a oděvech prakticky po celé Evropě.
Patronem Runy Algiz je bůh Heimdall, strážce duhového mostu, jediné cesty do nebeské říše bohů Ásgardu. Heimdall skoro nespí a jeho smysly jsou věčně nastražené. Slyší růst trávu i ovčí vlnu. Vybavený zbraněmi a velkým signálním rohem pátrá svým ostrým zrakem po kraji, připraven postavit se každému nebezpečí a varovat ostatní bohy zatroubením. Na kartě je zobrazen bůh Heimdall v bojovém postavení. V pravici drží meč a v levici štít, na kterém je namalován jeden s těch magických ornamentů, o kterých jsem se zmiňoval výše. Tomuto znamení, které chrání svého nositele a zastrašuje protivníka, říkali staří seveřané Aegisjalmur, tj. Helma děsu. Helma děsu byla podle severských ság součástí pokladu draka Fafnira, kterého zabil hrdina Sigurd. Drak toto kouzlo dlouhá léta úspěšně používal na odstrašení svých nepřátel. V eddické Písni o Reginovi se píše : Fáfni leží na Gnitské pláni. Má podobu saně a na hlavě má hrozivou přilbu, které se leká vše živé. Sám poraněný drak potom v Písni o Fáfnim říká : "Přilbu hrůzy jsem proti hrdinům měl, když jsem hlídal planoucí poklad. Sám jsem se domníval, že silnější všech jsem, že se mně nemůže žádný rek rovnat." Podle severské tradice přešla znalost Fáfnirova kouzla spolu s celým pokladem do Sigurdova vlastnictví a ten ho pak naučil další lidi. Říká se, že hadi a draci mají tajemnou schopnost paralyzovat svou kořist strachem a přesně tuto schopnost umí vybudit i znak Aegishjalmur, je-li správně použit. Podíváte-li se na toto znamení důkladně, jistě vám neunikne, že je vlastně složeno z osmi ozdobných Runových znaků Algiz, které společně vytvářejí hvězdici. Existují ale i jednodušší varianty tohoto znaku, které mají pouze čtyři ramena.
Je pozoruhodné, že různé varianty znaku Aegishjalmur nalezneme i na slovanských kraslicích, nebo jako vzory rituálního tetování bosenských dívek a žen.

Různé varianty znaku Aegishjalmur."Aegishjalmur" jako motiv tetování bosenských žen.Znaky podobné Aegishjalmuru na kraslicích z Čech a Moravy.


Objeví-li se Runa Algiz v našem výkladu, jedná se většinou o příznivé znamení, které nám sděluje, že se nacházíme v dobré pozici a někdo nebo něco, nad námi drží svoji ochrannou ruku. Ať už jsme se ptali na zdraví, práci, nebo vztahy, runa Algiz nám naznačuje, že vývoj bude příznivý. Obrácená karta naopak signalizuje, že jsme nechránění a hrozí nám nebezpečí. Runy, které se objeví v okolí, nám obyčejně prozradí odkud vítr fouká.
V magii se Runa Algiz nejčastěji využívá, jako znak na ochranné amulety všeho druhu. Algiz může chránit vás, vaše děti i váš majetek. Podobně se dá použít i "divoká" Runa Thurisaz, ale práce s Runou Algiz je mnohem bezpečnější..

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AirWicca AirWicca | 27. listopadu 2014 v 17:28 | Reagovat

Máš úžasný blog kde som našla mnoho užitočných vecí pre môj výskum a tvorbu mojej knihy tieňov. vynikajúce :)

2 Lukas Lukas | E-mail | 6. prosince 2016 v 20:09 | Reagovat

ahoj ;) a co znamena cely ten runovy napis? mam aj podobny privesok anikde neviem najst co to znamena, dakujem

3 Miky Miky | 7. prosince 2016 v 6:48 | Reagovat

[2]: To je pouze celá runová "abeceda", pokud je takto uvedena na amuletu, vykládá se její význam jako Celistvost - soulad.

4 Lukas Lukas | E-mail | 7. prosince 2016 v 16:57 | Reagovat

[3]: takze ked je tam cela abeceda znamena to celistvost? vlozim sem link na dva obrazky, je tam vegvisir a okolo neho runy, to by sa dalo ako vylozit?
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/2d/e6/8e/2de68e40b940bbe4b72063765c6e929d.jpg

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/a0/42/57/a04257bf87bac72d5c973def50f21fa0.jpg

5 Miky Miky | 8. prosince 2016 v 21:49 | Reagovat

[4]: V prvním případě je vegvisír, tedy znak, který pomáhá najít cestu podpořen kruhem kompletního futharku, který znamená celistvost.
V druhém odkaze je tentýž znak obkroužen runovým nápisem "Not all who wander are lost." Tj. Ne každý kdo bloudí je ztracen.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama