NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

NÁVRAT SLOVENOV V DUCHU A SLOVE – Miro Žiarislav Švický

9. prosince 2014 v 8:46 | Miky |  KNIHOVNIČKA


Před časem jsem zde mluvil o starší verzi této knihy, která vyšla už v roce 1997. Ačkoli se mi i tato původní verze knihy v podstatě líbila, byl jsem tehdy trochu v rozpacích u některých Žiarislavových závěrů, ke kterým dospěl zjevně spíše svoji intuicí a citem, než na základě historických faktů, a přesto je jako fakta prezentoval. V nové verzi Návratu Slovenov se Žiarislav tomuto nešvaru záměrně vyhnul. Vyplývá to ostatně už z úvodu knihy, kde je mimo jiné napsáno : "Dlouho odmítal (myšlen Žiarislav) nové vydání tak žádané knihy s tím, že narychlo vydané přepisy přednášek a článků (myšlena první verze knihy) jsou plné chyb a už ani neodpovídají požadavkům, které po výraznéím nárůstu zájmu sám na tuto knihu klade. Po dvanácti letech poustevničení, hospodaření a umělecké činnosti, se Žiarislav rozhodl celou knihu přepracovat a doplnil jí stovkami odkazů ze zdrojů, které svědčí o hodnověrnosti jeho statí. Víceré výroky a poznatky, které se nepodařilo dostatečně podložit vědeckými zdroji, z knihy vypustil, anebo zmírnil jejich jednoznačnost." A toto se opravdu podařilo Žiarislavovi naplnit.
Nová kniha má obdobnou strukturu, jako ta stará, názvy kapitol a jejich pořadí je v podstatě zachováno. Zásahy do textu, velké množství původně nezveřejněných informací a celková úprava s mnoha doprovodnými obrázky, však působí dojmem, že čtete úplně jinou knihu. Jestliže jsem měl u čtení původní verze pocit, který by se dal vyjádřit slovy : "Je to dobré, ALE... , tak novou verzi vnímám už veskrze pozitivně. Tím nechci říct, že bych s každou větou či myšlenkou v knize 100% souhlasil, ale moje námitky se scvrkly na pár nepodstatných drobností. Nejvíc se s Žiarislavem neshoduji v chápání bohů. Zatímco Žiarislav stále vnímá jednotlivé bohy slovanského panteonu, jako aspekty jediného Boga, který je obsažen ve všem a všechno v něm, moje vnímání je více polyteistické a bohy vidím víc jako samostatné bytosti. Protože ale Žiarislav tento svůj pohled nikomu nevnucuje a netrvrdí, že pouze takové nazýrání na bohy je správné, tak mi to nevadí.
Podobně jako v první verzi, se i v této knize autor hodně zabývá etymologickými hříčkami. Důležité pojmy ze slovanského duchovna, jako jsou jména bohů, jména přírodních živlů apod., Žiarislav rozebírá po jazykové stránce. Hraje si s kořeny těch slov a uvádí různá další slova, která ty kořeny obsahují, což mnohdy vede k pozoruhodným objevům. Kromě toho se čtenář dozví mnoho o starých zvycích, slovanských svátcích apod., takže tuto knihu jednoznačně doporučuji.

Kniha vyšla na Slovensku, ale nabízejí ji už i různí čeští internetoví knihkupci. Já si jí objenal přes martinus.cz , i s poštovným mě vyšla na 450 Kč, což není málo, ale vzhledem k tomu, že kniha obsahuje i CD s 15 ti Žirislavovými písněmi, není to myslím ani moc.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lomikel lomikel | 24. prosince 2014 v 9:22 | Reagovat

(nova) kniha byla vyprodana ale uz je dalsi vydani. obednat lze primo na diva@ved.sk mailem.

----

co se Boga tyce tak k jednoticimu primarni sile dospela vestsine nabozenskych predstav (myslim ty mimo tri monoteismi). Myslim ze i ty jsi tu nekde psal ze v tve paradigma obsahuje Velkeho Ducha. V knize nikde neni napsane ze jednotlivi Bozske "entity" (davam do uvozovek protoze popis v knize ma teziste spise v oblastech pusobeni/zivota vzhledem k etno-lingivistickym podkladum nez v konkretni jmenu a popisu) jsou nejak jasne hierarchicky podrizeny nekomu v vzajeme. Osobne je vnimam jako rukoveti ktere umonzuji nejak zacit projasnovat osobni paradigma na zaklade Slovanske duchovni tradice ( meni se me vnimani, vztah k duchovnu, me vzorce chovani, a nakonec/castecne i fyzicke telo). To zda, jak a kde bohove existuji resim jen zcela utilitarne, tedy pokud to neco meni na me praxy. Tim nerikam ze si nejsme vedom ze v ramci sveta kde se vsichny fyzicky potkavame neni dost mista pro stovky zcela nezavyslych panteonu ;).

Slovanske paradigma, tak jak je presentovane v knize i jinych zdrojich, postrada tuny apokrifnich historek ze zivotuu bohu a bohyn, postrada jasne racionalizujici heirarchizace atd. ve stylu uvah kolik andelu se vejde na spicku jehli, nebo s kym soulozil Zeus a co s toho poslo, podle me je to dobre, lidske skupinove vedomi dokaze vytvorit opravdu barvite obrazy, ale je preferuji vstupovat do vztahu spise s Silami nez antropomorfnimi versemi panteonu. Slovansti bohove, tak jak je presentuje Ziarislav ( a mam za to ze presne vi co dela - ze to dela vedome :), je IMHO optimalni zpusob mezi neosobnimi Silami a antropomorfnimi nadbytecnostmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama