NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 19.

2. prosince 2014 v 7:53 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA SOWULO
Význam : štěstí, úspěch, sebevědomí.
Sowulo je Runa Slunce. Její tvar připomíná jeden ze žhnoucích slunečních paprsků, ze kterých jsou složeny některé solární znaky na staré germánské keramice. Slunce, které je symbolem života, štěstí, úspěchu a vítězství, je odpradávna ctěno jako božstvo. Rytiny a předměty znázorňující sluneční božstvo jako jezdce či jezdkyni na voze taženém koňmi se ve velkém množství objevují už v době bronzové. Baltové a Germáni vnímali Slunce především jako ženskou bohyni (Sól, Sunna, Saule), Slované spíše jako mužského boha (Svarog, Dažbog, Svarožič, možná i Svantovít...). Slovanský výraz pro Slunce je ovšem středního rodu a tak připouští v podstatě obě pohlaví. Nehledě na maskulinní, či feminní formu božstva, mělo Slunce pro všechny starověké národy stěžejní význam. Slunce je dárcem světla a tepla, tedy dvou veledůležitých podmínek pro růst rostlin, dobrou úrodu na polích a příjemný život. Praobyvatelé Evropy proto bedlivě sledovali roční pouť Slunce po obloze a okamžik, kdy je den nejkratší a Slunce se "znovu rodí" (zimní slunovrat), i okamžik, kdy je den nejdelší a Slunce je nejsilnější (letní slunovrat), oslavovali velikými svátky. Svátek zimního slunovratu byl později překryt křesťanskými Vánocemi. Oslava zrození slunečního boha se vlivem christianizace proměnila na oslavu narození Ježíše Krista, který podle Bible přichází na svět jako světlo, které tma nedokáže pohltit. Motiv svátku tedy zůstává podobný. Oslava letního slunovratu na některých místech stále ještě přežívá v podobě svátku svatého Jana Křtitele a pálení tzv. svatojánských ohňů. Velkou oblibu si tento svátek dosud zachoval ve skandinávských zemích, kde byl dříve na některých místech na počest boha jasu a světla Baldra nazýván Baldrovým ohněm. Snad je tomu tak proto, že na severu mají oproti nám delší a temnější zimy a pouze krátké léto a tak pociťují větší potřebu než my, vzdát Slunci v den, kdy jeho vláda vrcholí, díky. V časech našich prababiček, měl však tento svátek velkou váhu i u nás. Lidé se zdobili květinovými věnci, scházeli se na kopcích za vsí, zapalovali veliké ohnivé hranice, kutáleli z kopců ohnivé kotouče a vyhazovali do vzduchu hořící pochodně. Součástí oslavy byli i kolové tance, skákání přes oheň a společné očistné koupání v řekách a potocích. Svatojánská noc bývala považována za magickou. Lidé věřili, že této noci lze spatřit víly, skřítky a jiné kouzelné bytosti. Léčivé byliny a kořeny nasbírané o svatojánské noci mají podle staré tradice velkou moc. Z Pošumaví se nám dochovala tato říkačka :

Kdes chodila dnešní noci?
Sbírat bejlí na nemoci.
Kdopak s tebou chodil
kdo tě lesem vodil?
Nejmilejší přítel
sám svatý Jan Křtitel.

V pohádkách a pověstech se říká, že pouze o svatojánské noci kvete tzv. zlaté kapradí. Kdo ho najde, tomu prý dá květ zlatého kapradí moc porozumět řeči všech ptáků a zvířat. Jinou bylinou zasvěcenou letnímu slunovratu je třezalka tečkovaná. Její jasně žluté květy, jakoby v sobě opravdu skrývali něco ze síly Slunce a z jeho jasu. Svazek třezalky ve váze, úspěšně zahání z domácnosti chmury a deprese. Třezalkový čaj je jako esence slunečních paprsků a používá se pro uklidnění a zlepšení nálady.
Runa Sowulo má podobné účinky. S její pomocí lze magicky rozehnat temné mraky skepse a posílit sebevědomí. Objeví-li se Runa Sowulo v našem výkladu, je to takřka vždy dobré znamení. Pokud není karta tažena v obrácené poloze a neruší ji nějaké negativní znaky v okolí, můžeme očekávat, úspěch a štěstí. Našim plánům a podnikům se bude dařit. Obrácená karta může znamenat buď smůlu a neúspěch, anebo nás může upozorňovat, že oplýváme příliš velkým sebevědomím.


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama