NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 20.

5. prosince 2014 v 7:34 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA TIWAZ
Význam : vítězství, odvaha, spravedlnost
Runa Tiwaz připomíná svým tvarem kopí, šipku, nebo také šíp, který je považován za znamení smělosti, odvahy a jasného cíle. Tytéž vlastnosti jsou připisovány i významnému germánskému bohu, jehož jméno Runa nese. Badatelé se shodují, že v dávných dobách, ze kterých nám žel bohům chybějí písemné záznamy, mohl být Tiwaz (Teiwaz, Tíw, Tyr…) u Germánů podobným vládcem nebeského panteonu bohů, jakým byl mezi řeckými bohy například Zeus. O tom si povíme více v samostatném pojednání o Týrovi v závěru knihy. Anglosaská Runová báseň říká, že: "Tiw je symbol, který znamená odvahu pro ušlechtilé a neochvějně drží pravdu i pod mraky noci." V básni se zřejmě mluví o Tyrově hvězdě, kterou byla Polárka, jediný bod na noční obloze, který zůstává na stále stejném místě, bod kolem kterého se celá hvězdná obloha otáčí. Právě tato hvězda září podle starých legend přímo na vrcholu kosmického stromu, který tvoří posvátnou osu světa. Pro dávné cestovatele a mořeplavce bývala Polárka jistotou, že v noci nesejdou ze své cesty. Bůh Tiwaz byl podobně jako jeho hvězda zárukou správné cesty a proto se ho staří Germáni dovolávali jako boha, který bdí nad správným chodem jejich sněmů. Sněm (Thing), který jsem zobrazil i na naší kartě, býval zákonodárným a soudním shromážděním, kterého se zúčastňovali všichni bojeschopní muži, či alespoň vybraní zástupci rodů. Islandský parlament, který přímo navazuje na činnost vikinského Althingu (všeobecného sněmu), se dnes považuje za nejstarší zákonodárné shromáždění na světě.
Z Tacitovy Germánie víme, že kontinentální Germáni svolávali své sněmy buď za úplňku, nebo v době novoluní. Tyto dny prý pokládali pro začátek porad za nejpříznivější. O věcech méně důležitých se radí předáci o důležitějších všichni, ale tak, že i to, o čem rozhoduje lid, napřed projednávají předáci. Tacitus líčí, že lidé na sněm dostavují dost liknavě. Když se konečně sejdou nařídí jejich kněží ticho. Potom mluví král nebo někdo z předáků, pořadí je závislé na věku, urozenosti, válečné slávě a na schopnosti mluvit; víc záleží na tom, jak důležitá je rada, než na tom, jakou úřední moc má rádce. Jestliže se jim pronesený názor nelíbí, dávají hlukem najevo svůj nesouhlas, jestliže se jim líbí, bijí o sebe oštěpy. Pochvala zbraněmi je nejčestnější projev souhlasu.
Stará sněmoviště se často nacházela na místech, která byla už sama o sobě považována za posvátná ( kruhy vztyčených kamenů, háje starých stromů apod.). Závěry sněmu byly víceméně "demokratickým" rozhodnutím všech svobodných mužů a činily se před tváří bohů (především Tyra), a proto byly pro každého závazné. V závislosti na okolních tažených kartách nás může Runa Tiwaz v našem výkladu upozornit na blížící se soudní spor, konflikt se zákonem, či naplnění spravedlnosti. Pokud jsou ale okolní vyložené karty pozitivní můžeme si být v těchto záležitostech jisti vítězstvím. Bůh Týr byl velmi vzýván v bojích a jeho Runa přivolávala válečný úspěch a posilovala zbraně. V eddické baladě Sigdrífomál radí valkýra Sigdrífa hrdinovi Sigurdovi toto: "Znej runy vítězství a v jílec je vryj, chceš-li vítězství vydobýt; jiné vryj na čepel a některé na hrot a třikrát jmenuj Týa." Potřebujeme-li dodat odvahy a dosáhnout v nějakém sporu vítězství, bude se k naší magické práci nejvíce hodit Runa Tiwaz. Známý eddický příběh o Tyrovi a vlku Fenrim nás ale učí, že naše vítězství může být vykoupeno i bolestnou obětí. Zvláště pokud chceme tomuto vítězství pomoci tak trochu na úkor spravedlnosti a fér hry. Podle legendy prozradily věštby germánským bohům, že Lokiho potomek, obrovský vlk Fenri, kterého zatím krmí a chovají u sebe, se jim v budoucnu stane příčinou zhouby. Bohové tedy vymysleli lest. Černí álfové jim vyrobili pro tento účel speciální nezničitelné vlákno z dupotu kočky, ženských vousů, kořenů skály, medvědí šlachy, rybího dechu a ptačí sliny. Bohové pak řekli Fenrimu, že ho svážou. Namluvili mu, že to bude jen hra a zkouška síly, ale vlk tušil zradu a tak si vymínil, že mu některý z bohů musí vložit do tlamy svou ruku. Jediným, kdo měl odvahu vložit ruku obřímu vlkovi do tlamy byl právě Tyr. Udělal to, ačkoli věděl, že o ruku dozajista přijde.
Runa Tiwaz je mocné znamení, které nám pomůže v našich životních bitkách zvítězit, měli bychom se jeho pomoci ale dovolávat pouze tehdy, pokud jsme si jisti, že spravedlnost je na naší straně. V opačném případě nás může naše vítězství bolet.
Pokud provádíme věštbu pomocí jediné Runy a vytáhneme Tiwaz ve správné poloze, je její význam čistě pozitivní. V obrácené poloze však Runa znamená prohru, zbabělost a nespravedlnost.
Runa Tiwaz je hlavním znakem poslední runové osmičky, tzv. Tyrova aettu.


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | Web | 5. prosince 2014 v 18:48 | Reagovat

lepší požitek by z článku byl ve chvíli, kdybyste dělal mezery mezi odstavečky... děkuji. :)

2 Tereza Tereza | E-mail | 5. prosince 2014 v 20:04 | Reagovat

Moc děkuji, článek je napsán velmi čtivě a tak, že se význam runy nějak samovolně uvelebí v mozku a hotovo. Moc dobře zpracované téma. Ještě jednou díky, Tereza

3 Miky Miky | E-mail | Web | 6. prosince 2014 v 4:53 | Reagovat

[1]: To mě nikdy nenapadlo. Můžu to příště zkusit, uvidíme, jak to bude vypadat. :-)

[2]: Terezo, děkuju. Jsem rád, že to někomu pomáhá. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama