NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 21.

9. prosince 2014 v 6:52 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA BERKANA
Význam : regenerace, plodnost, očištění.

Berkana (Beorc, Bjarkan) jsou starogermánské názvy pro strom, kterému dnes Němci říkají Birke, Švédové Björk a jemuž my Češi říkáme Bříza a např. Rusové Beroza. Je pozoruhodné, že většina evropských národů nazývá tento strom velmi podobným jménem. Kromě takřka shodného názvu sdílí většina Evropanů i přesvědčení, že bříza je strom, který symbolizuje čistotu a sílu nového zrození. Vedle stále zelených jehličnanů je to právě bříza, která se při lidových oslavách nejčastěji objevuje ozdobená v roli tzv. májky či glajchy. Bříza patří mezi tzv. pionýrské stromy, které velice rychle dokáží zabydlet zpustlou kulturní krajinu a daří se jim i v drsnějších přírodních podmínkách. Bříza se často uchytí i na takřka holé skále, nebo dokonce na střechách a v okapech starých opuštěných domů, kde jí k zakořenění stačí jen velmi málo půdy. Tato obrovská vůle břízy k životu, jí učinila symbolem životní síly a schopnosti plodit a rodit. S tím souvisí i to, že březovým větvičkám, kterými se šlehají lidé v severských saunách, je přisuzována očistná a ozdravná moc. Očistnou moc má už z podstaty věci i březová metla, která se krom vymetání světnice hojně používala i v evropském lidovém čarodějství. Velmi zajímavou zmínku o březové metle jsem našel například v knize Narození a smrt v české lidové kultuře od etnografky Alexandry Navrátilové. Paní Navrátilová píše, že v magickém "koutě", kde se dříve ukrývaly šestinedělky se svým děťátkem před nemocemi a zlými duchy, mívala čerstvá maminka k dispozici svěcenou vodu a také březovou metlu, kterou se chvílemi oháněla. Kromě březového hájku a matky s dítětem je proto na obrázku mojí runové karty také metla.

Očistné a léčivé vlastnosti má také březová míza. U severských národů, zejména u Baltů a Rusů bývalo zvykem v jarním období nařezávat silnější kmeny březových stromů a sbírat pomocí odtokových dřívek jejich mízu do nádob. Míza, která obsahuje přírodní cukr, vápník, hořčík, organické kyseliny, enzymy a železo, pomáhá při léčbě močových kamenů, při žaludečních potížích a léčbě vředů na dvanácterníku. Užívání březové mízy prospívá také játrům a ledvinám, zbavuje dávivého kašle a bolestí hlavy a dává úlevu revmatikům. Takzvaná březová voda, tedy směs mízy a lihu, vmasírovaná do pokožky hlavy, zbavuje lupů a dává vlasům sílu a lesk. V Rusku, kde se březová míza hojně sbírá a užívá dodnes se traduje, že ženy, které mízu pravidelně pijí budou stále krásné a plodné.


Vzhledem k tomu co bylo již řečeno nás asi nepřekvapí, že je bříza spojována s plodnou Matkou Zemí a bohyněmi, které ji reprezentují. Osobně mám ovšem břízu spojenou i s živlem ohně. Jako trampové jsme totiž březovou kůru často používali k podpalování ohně. O březové kůře je známo, že dobře hoří i v dešti a mokru a já to mohu ze svých zkušeností jedině potvrdit. Kromě toho na bříze také občas roste choroš s názvem troudnatec kopytovitý, který se, jak název napovídá, výborně hodí k výrobě troudu do křesacích sad na rozdělávání ohně.

Objeví-li se Runa Berana v našem výkladu, je to obvykle znamení toho, že se něco nového rodí. Může to být nový projekt, nové přátelství, nové zaměstnání, ale může to být také opravdové narození nového potomka do rodiny. I tady bude při naší interpretaci hodně záležet na sousedství ostatních runových znaků. O narození dítěte se bude z velkou pravděpodobností jednat například tehdy, bude-li v sousedství Berkany, Runa Inguz, nebo Runa Mannaz. Objeví-li se v sousedství Runa Kenaz, nebo Ansuz, půjde spíše o nový nápad, objeví-li se Fehu, bude nás nejspíš čekat něco nového v materiální oblasti a ukáže-li se Runa Raido, můžeme očekávat nějakou novou cestu. A tak by se dalo pokračovat. Obrácená Berkana naznačuje nedostatek kreativity a neplodnost. V sousedství Run jako je Hagalaz, Uruz, nebo Thurisaz, může obrácená Berkana naznačovat vlivy nějakých nečistých sil.

Runa Berkana je dobré znamení, kterým se dá požehnat novému podnikání. Přejeme-li něčemu dlouhý a zdravý život označme to právě touto Runou. Amulet s Runou Berkana pomáhá léčit problémy s reprodukcí a je vynikajícím ochranným znamením pro budoucí rodičky. Berkana je proto s velkou pravděpodobností jednou z Run pomoci o kterých mluví v následujícím verši ze starší Eddy valkýra Sigdrífa "Znej runy pomoci, pomáhat chceš-li při porodu ženám. Na dlaň je nakresli, kol zápěstí napni, a popros o pomoc dísy." Zmínka o napnutí kol zápěstí, se patrně vztahuje na takzvané magické (v tomto případě runové) návazy, tedy amulety, které se připevňovaly na rozličné části těla. V časech našich prababiček obsahovaly tyto návazy obyčejně obrázky svatých a různé křesťanské modlitby. V časech předkřesťanských lze u návazů předpokládat symboly starých bohů, runové znaky apod.

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama