NOVINKY :
.
Kontaktní e-mail : mikyhorozumy@seznam.cz
Dopředu ovšem upozorňuji, že NEPOSKYTUJI MAGICKÉ SLUŽBY, ANI PORADENSTVÍ A NEBUDU NA PODOBNÉ ŽÁDOSTI REAGOVAT. Děkuji za pochopení - Miky. Usmívající se

RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi 24.

19. prosince 2014 v 6:37 | Miky |  RUNY - Cesta k Runám, cesta za starými bohy a pohanskými tradicemi
RUNA LAGUZ
Význam : voda, emoce, intuice, plynutí.
Slovo laguz je blízce příbuzné slovu laguna a znamená jednoduše vodu. Voda hrála v životě starých seveřanů veledůležitou roli. Mluvili jsme už o tom, že ve své tuhé formě, tedy ve formě ledu, byla voda jedním z prvopočátečních živlů, pomocí kterého byl utvořen svět. Mluvili jsme také o magických vodních pramenech, které se skrývají v kořenech Yggdrasillu, ale ještě jsme se nezmiňovali o germánském zvyku kropit vodou novorozence. Tento mnohokrát zaznamenaný zvyk, o jehož významu se dnes můžeme už jen dohadovat, se prováděl dávno před příchodem křesťanství a přestože je podobný křesťanskému křtu, nemá s ním nic společného. Píše se o něm např. v Sáze o Hákonu Dobrém, v Sáze o Völsunzích, nebo v eddické Písni o Rígovi. Možná šlo o rituální omytí novorozence a jeho přijetí do rodiny, ale každopádně byl tento zvyk spojen s tím, že se dávalo dítěti jméno. Touto tradicí doplnili svůj křest vyznavači Krista zřejmě právě po vzoru pohanů. První církev totiž křtila takřka výhradně dospělé jedince, kteří už svá vlastní jména dávno měli a nikde v Bibli nenajdeme jedinou zmínku o tom, že by měl být křest spojen s obdržením nějakého jména.

Další vodou, která měla pro staré seveřany stěžejní význam, bylo moře, se kterým byl jejich život nerozlučně spjat. Staroanglická Runová báseň mluví v souvislosti s Runou Laguz právě o moři a říká přesně toto : "Lidem ze souše se voda zdá být nekonečná, když se vydávají na plavbu na kymácející se lodi; obrovské vlny je zaplavují a pobřeží nepřijme kotvící lano." Těžko si představit odvahu a houževnatost vikinských mořeplavců, kteří se na svých dlouhých lodích s nízkým ponorem pouštěli na daleké válečné a objevitelské plavby. Tyto lodě byly vynikajícími plavidly, která se mohla odvážit na širé moře i po proudu řek, ale za bouří se snadno převracela. Pro úspěšnou zaoceánskou plavbu, byla nezbytná zkušená posádka, která uměla s lodí "spolupracovat." Lodě, které se jevily v nekonečných vodách jako smítka, či malinkaté skořápky, se pouze umem, znalostmi a intuicí severských námořníků dostávaly přesně tam, kam měla posádka namířeno. A o intuici jde u Runy Laguz především. Vodní hlubiny i říční proud jsou symbolem nevědomí, citů a intuice. Ačkoli může Runa Laguz ve výkladu mluvit o opravdové vodě (řece, jezeru či moři), většinou bude hovořit o věcech spojených s našimi emocemi a city. Ve spojení s Runou Inguz, či Berkana se bude jednat pravděpodobně o lásku, ve spojení s Runou Naudiz půjde zřejmě o smutek a bolest a ve spojení s Runami Thurisaz či Uruz se bude jednat o vztek nebo strach. Pokud se v blízkosti Runy Laguz objeví Pertho, měli bychom věnovat zvýšenou pozornost svým snům a svým předtuchám. Kromě toho je Runa Laguz vedle znaků Raido a Ehwaz, další "cestovní" Runou, která může znamenat, že nás proud žití někam odnáší, nebo že nás čeká plavba na lodi. Obrácená Runa Laguz značí šalbu, klam, iluzi a intriky.
Runa Laguz zřejmě také patří mezi tzv. Runy příboje, o kterých říká valkýra Sigrdrífa / Brinhilda toto : "Příboje runy ryj, chceš-li plachet oře v zátoce zachránit. Vyryj je na koráb a na kormidlo a ohněm je do vesel vypal. Není příboj tak prudký, ni vlny tak černé, abys zdráv nepřiplul v přístav."

V magii můžeme Runu Laguz využít v kouzlech na posílení intuice a mimosmyslového vnímání a jako podpůrnou sílu pro snadné plynutí událostí. V negativním smyslu lze tuto Runu využít k oklamání protivníka a ke svádění.

Jako vodní Runa má Laguz nejblíže k Měsíci a lunárním energiím. Pokud magicky pracujete s Měsícem a jeho fázemi, je Laguz vhodným znamením, které posílí každé vaše lunární kouzlo.


.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama